آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

نقض علامت تجاری و دلایل حمایت از حقوق علامت تجاری کدام است؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نقض علامت تجاری

علامت تجاری و ثبت آن امروزه از اهمیت بسیاری برخوردار است و به شرکت‌ها کمک می‌کند که در فضای کسب و کار از دیگر رقبای خود متمایز بشوند و با ثبت آن از اعتبار خود صیانت و افزایش سود و رونق کسب و کار خود را شاهد باشند اما در این زمینه دعواهای نقض علامت تجاری بیش از پیش مطرح می‌شود و با پیچیدگی‌های خود رو‌به‌رو است. در ادامه‌ی مطالب تیم مشاوره حقوقی وینداد درخصوص علامت تجاری و ثبت انواع آن و بررسی پرونده‌های مختلف در این موضوع، در این مطلب می‌خواهیم به انواع و موارد نقض علامت تجاری و دلایل حمایت از حقوق علامت تجاری بپردازیم.

علامت تجاری چیست و موارد نقض آن کدام است؟

با استناد به بند الف ماده 30 قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری:

“علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.”

و به موجب ماده 1 قانون علائم و اختراعات: “علامت تجاری عبارت از هر قسم علامتی است اعم از نقش، تصویر، رقم، حرف، عبارت، مهر، لفاف و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی، تجارتی یا فلاحتی اختیار می‌شود.”

حال که با کمک قانون با تعریف علامت تجاری آشنا شدیم، به موارد نقض علائم تجاری که متعدد هستند بپردازیم.

موارد نقض علامت تجاری کدام است؟

موارد نقض علامت تجاری که بیشتر آن‌ها در فضای مجازی ممکن است اتفاق بیفتد دارای موارد

بسیاری است که مختصر به هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

برچسب سازی

مورد اولی که نقض علامت تجاری در آن رخ می‌دهد این است که ممکن است افراد با اضافه کردن

برخی از واژگان در عنوان و تارنمای خود تلاش کنند که عنوان خود را با علائم تجاری پرطرفدار

مشابه گردانند تا بتوانند در فضای اینترنت و مخصوصا جست‌وجوهای اینترنتی به عنوان تارنمای

هدف به کاربران و مخاطبان اینترنتی ارائه بشوند و سبب گمراهی آنان از مورد اصلی خود بشوند.

به این کار به اصطلاح برچسب سازی می‌گویند و از آنجایی که موارد جست‌وجو علائم تجاری در

اینترنت بیشتر است، افراد تلاش می‌کنند با استفاده از کلیدواژه‌های علائم تجاری معروف

مصرف‌کنندگان آن‌ها را به اشتباه بیندازند. در این مورد صاحب علامت تجاری می‌‌‌تواند دعوایی

جهت نقض علامت تجاری و سوء استفاده از آن مطرح کند.

فروش به عنوان کلیدواژه

ما هر روزه از اينترنت و فضای مجازی استفاده مي‌کنيم و يکی از بيشترين تارنماهايی که به آن‌ها

مراجعه می‌کنیم تارنمای موتورهای جست‌و‌جو می‌باشد و این محل برای تبلیغات یکی از بهترین

انتخاب‌ها است. به همین منظور موتورهای جست‌و‌جو اقدام به فروش کلیدواژه‌های پرطرفدار

به فروشندگان کالاها و خدمات می‌کنند و آن‌ها می‌توانند کاربران و استفاده‌کنندگان از موتورهای

جست‌و‌جوی مختلف را به وب‌سایت خود راهنمایی و جذب کنند. در این مورد به دو حالت ممکن

است نقض علامت تجاری اتفاق بیفتد:

  • گاهی این تبلیغات منجر به این می‌شوند که مشتریان به تارنماها و وب‌سایت‌هایی که فاقد علامت تجاری هستند هدایت شوند.
  • ممکن است خرده فروشان کالاهای مشابه که نمایندگی مجاز آن علامت تجاری را ندارند و یا اجازه‌ی استفاده از آن علامت تجاری را ندارند، از این نوع تبلیغات استفاده بکنند و سبب بشوند که میزان مشتریان مالک اصلی علامت تجاری کم بشود.

 چهارچوب‌ بندی

در فضای اینترنت ما در یک تارنما و وب‌سایت بارها دیده‌ایم که در کناره‌ها یا بالا و پایین صفحه، پنجره‌های مختلف باز می‌شود که حاوی تبلیغات مختلف می‌باشد. طراحان و متخصصان شبکه می‌توانند با برنامه نویسی، یک سایت و تارنمای دیگر را در بخش‌های مختلف صفحه‌ی اصلی به عنوان پنجره قرار بدهند بدون آنکه صفحه‌ی اصلی و مورد نظر بسته بشود. به این عمل چهارچوب بندی می‌گویند که ممکن است از موارد نقض علامت تجاری در فضای اینترنت باشد. درواقع هرگاه که این چهارچوب بندی بدون اجازه‌ی دارنده سایت و تارنمای اصلی به وجود آمده باشد و با باز شدن صفحه‌ی اصلی، این صفحه و تارنمای پنهان هم باز بشود، نقض کننده حق علامت تجاری درنظر گرفته می‌شود.

پنجره‌ی تبلیغاتی ناخوانده

برای همه‌ی ما پیش آمده است که با باز کردن برنامه‌ای یا با باز کردن صفحه و تارنمایی در فضای اینترنت ناگهان صفحه‌‌ی تبليغی باز می‌شود و بدون آنکه صفحه‌‌ی اصلی بسته بشود، بيشتر صفحه را آن پنجره‌‌ی تبليغاتی مي‌پوشاند و اين به گونه‌ای است که ما مي‌توانيم يا آن را باز بگذاريم و يا آن را ببنديم و يا حتی ناخواسته ممکن است به صفحه و تارنمايی ديگر منتقل‌ بشويم. در اين حالت ممکن است تعداد صفحات مختلف و بسياری به اين شکل برای ما بطور ناخواسته باز بشود و ما را خسته کرده و حتی به اين سمت ببرد که از مراجعه به سايت و صفحه‌‌ی مورد نظرمان صرف نظر کنيم. در اين حالت از تعداد مشتريان آن سايت و تارنما کاسته می‌شود که سبب آن پنجره‌های تبليغاتی ناخوانده بوده است و از موارد نقض علائم تجاری می‌باشد.

سايبر اسکاتينگ

سايبر اسکاتينگ به معنای اين است که فردی با استفاده از نام تجاری و علائم تجاری اشخاص ديگر، اقدام به ثبت يک نام دامنه کند تا در آينده بتواند در موقعيتی که دارنده اصلی نام و علامت تجاری به آن نام دامنه نياز دارد، آن نام دامنه را به قيمت کلان به او بفروشد که این موضوع از موارد نقض علائم تجاری می‌باشد. برای آشنايی با نام دامنه و جايگاه آن در حقوق مالکيت فکری و همينطور حل و فصل اختلافات مربوط به آن، به ديگر مطالب مجله‌‌ی حقوقی وينداد در اين خصوص مراجعه کنيد.

دلایل حمایت از حقوق علامت تجاری چیست؟

حمايت از حقوق علامت تجاری و همچنین جلوگیری از نقض علائم تجاری به دلايل مختلفی مطرح می‌شود. مهم‌ترين دليل آن حمايت از دارنده علامت تجاری می‌باشد. در اين مورد از ضررهای احتمالی وارده به صاحب علامت تجاری جلوگيری می‌شود و همينطور در بازار، رقابتی مشروع ايجاد می‌کند تا هم تاجران به منافع خود برسند و هم بازار متضمن رقابت‌های نامشروع نگردد. ديگر مورد حمايت از مصرف‌کنندگان می‌باشد که از گمراهی و اشتباه آن‌ها در تشخيص کالا و خدمات مورد نظرشان جلوگيری مي‌کند و درنهايت با محقق شدن اين دو حالت کيفيت بازار افزايش پيدا می‌کند و فضای ورود کسب و کارهای جديد را بهتر می‌گرداند.

برای ثبت علامت تجاری خود نیاز به راهنمایی دارید؟

در این مطلب تلاش کردیم مهم‌ترین موارد نقض علامت تجاری به ویژه در فضای مجازی را بیان بکنیم. اگر درخصوص ثبت برند و علامت تجاری نیاز به راهنمایی دارید، تیم مشاوره‌ی حقوقی وینداد متشکل از مشاوران با تجربه و وکلای پایه یک دادگستری قادر به ارائه‌ خدمات مشاوره‌ی حقوقی در زمینه ثبت برند است و همینطور شما می‌توانید از سیستم ثبت برند تیم مشاوره‌ی حقوقی وینداد بهره‌مند بشوید.

5/5 - (5 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط