آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

نمونه قرارداد پیمانکاری پیک موتوری | استخدام پیک موتوری با موتور سیکلت

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نمونه قرارداد پیمانکاری پیک موتوری | استخدام پیک موتوری با موتور سیکلت

اشتغال به پیک موتوری از جمله متداول‌ترین مشاغل در ایران و بخصوص در تهران است. یکی از مبانی اشتغال به این شغل انعقاد قرارداد پیمانکاری پیک موتوری یا استخدام پیک موتوری است.

در این شغل افراد بسیاری به صورت پاره وقت و یا تمام وقت مشغول به کار هستند. علت این امر افزایش ترافیک در شهرهای بزرگ و بخصوص در تهران است که این امر سبب شده که حمل و نقل با وسایل نقلیه کمی تلخ و طاقت فرسا به نظر برسد.

با توجه به این وضعیت وجود و استفاده از یک وسیله نقلیه سبک و کوچک می‌تواند به سهولت از ترافیک سنگین عبور کرده و به سرعت به مقصد برسد.

بنابراین با توجه به اهمیت این شغل و قرارداد مبنای آن، در این مطلب به مهم‌ترین نکات حقوقی و نمونه قرارداد پیمانکاری پیک موتوری می‌پردازیم.

اصلی‌ترین ارکان قرارداد پیمانکاری پیک موتوری چیست؟

این قرارداد منطبق با قانون کار جمهوری اسلامی ایران میان کارفرما/ یا نماینده قانونی ایشان و کارگر منعقد می‌گردد و مهم‌ترین ارکان و مواد آن شامل موارد ذیل است:

۱- مشخصات طرفین

۱-۱ کارفرما/ نماینده قانونی کارفرما

آقا/خانم/شرکت ……… فرزند ……. شماره شناسنامه (ش.ش) ………… شماره ثبت ……….. به نشانی ……………………. کد پستی ……… .

۱-۲ کارگر/کارمند

آقا / خانم ………. فرزند ……… متولد ………. شماره شناسنامه (ش.ش) ……….. شماره ملّی ……….. میزان تحصیلات …………. نوع و میزان مهارت ………….. به نشانی ……………… کد پستی …………..

۲- نوع قرارداد

۳- نوع کار یا حرفه یا حجم کار یا وظیفه‌ای که کارگر/کارمند به آن اشتغال می‌یابد

۴- محل انجام کار

۵- تاریخ انعقاد قرارداد پیمانکاری پیک موتوری

۶- مدت قرارداد

۷- ساعات کار

۸- حق السعی

۹- مزایا

۱۰- ترتیبات پرداخت بیمه

۱۱- عیدی و پاداش سالانه

۱۲- حق سنوات یا مزایای پایان کار

۱۳- شرایط فسخ یا خاتمه قرارداد

۱۴- نسخ قرارداد پیمانکاری پیک موتوری

محل امضاء و اثر انگشت کارفرما/یا نماینده قانونی ایشان

محل امضاء و اثر انگشت پیک

به خاطر داشته باشید که اگر شما نیز در سدد انعقاد قرارداد فوق هستید، می‌توانید با ثبت درخواست تنظیم قرارداد پیمانکاری پیک موتوری ، قراردادی مختص خودتان را با رعایت تمام نکات و شروط مدنظرتان داشته باشید.

مهم‌ترین نکات حقوقی قرارداد پیمانکاری پیک موتوری

نکته اول – وفق قرارداد پیمانکاری پیک موتوری، موتورسیکلت مجری می‌بایست تحت بیمه شخص ثالث قرار داشته باشد.

نکته دوم – بر مبنای قرارداد فوق پیک موتوری به هنگام جابه جایی مرسولات پستی به هیچ وجه نبایستی اقدام به مسافر کشی با موتور سیکلت نماید.

نکته سوم – بر اساس قرارداد مذکور مجری می‌بایست در راستای انجام کار و حمل مرسوله کلیه نکات ایمنی و راهنمایی رانندگی و همچنین ضوابط عرفی در خصوص حمل بار را با دقت نظر در توضیحات درخواست دهنده رعایت نموده و در این خصوص کوشش لازمه را ورزد. در غیر اینصورت مسئولیت ایراد خسارت بر عهده شرکت نیست.

نکته چهارم – وفق قرارداد کارفرما مکلف به رعایت و پرداخت سایر موضوعات مندرج در قانون کار و مقررات تبعی از جمله استحقاقی، کمک هزینه مسکن، کمک هزینه عائله مندی است.

نکته چهارم – بر اساس قرارداد پیمانکاری پیک موتوری، پیک موتوری مکلف به عدم حمل هر گونه بار و مرسوله غیر مجار نظیر مشروبات الکلی، مواد مخدر، مواد روانگردان، انواع سلاح اعم از سرد و گرم، مواد اشتعال زا است.

نکته پنجم – در این قرارداد بر حسب تراضی می‌توان شرط نمود که به هنگام فسخ یا خاتمه کار حق سنوات براساس نسبت کارکرد کارگر پرداخت می‌شود.

نکته ششم – در قرارداد فوق مرکز اصلی محل فعالیت مجری اهمیت دارد. بر این اساس مرکز اصلی محل فعالیت مجری، اقامتگاه اداری کارفرما است و درصورت وجود سفارش برای جابه جایی مرسولات به درخواست شرکت توسط مجری در هر نقطه از شهر جامه عمل پوشانده خواهد شد.

نکته هفتم – در زمان انعقاد این قرارداد رعایت مفاد و مواد قانون کار است. از جمله مهم‌ترین مواد قانونی قانون کار، ماده ۱۴۸ آن است. به موجب ماده 148 قانون کار، کارفرما مکلف است کارگر را نزد سازمان تأمین اجتماعی و یا سایر دستگاه‌های بیمه گذار بیمه نماید.

نکته هشتم – به موجب این قرارداد پیک موتوری در طول سفر و جابه جایی مرسولات مشتریان، مرسولات درید مجری (پیک موتوری) امانت می‌باشد و می‌بایست تمام سعی و کوشش خویش را بسیج نماید تا آسیب به آن‌ها وارد نگردد.

در غیر اینصورت مسئولیت هر گونه آسیب وارده در طول مسیر جابه جایی، به استثنای قوای قاهره بر عهده مجری است.

نکته نهم – نکته مهم دیگری که توجه به آن در قرارداد فوق مهم است الزام پیک موتوری به به استفاده از از تجهیزات ایمنی راکب موتور، نظیر کلاه ایمنی، باکس در هنگام انجام کار است.

نکته دهم – توجه نمایید که وفق ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار – مصوب ۶/۱۲/۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی- به ازای یک سال کار معادل شصت روز مزد ثابت/مبنا (تا سقف نود روز روزانه قانونی کارگران) به عنوان عیدی و پاداش سالانه به کارگر پرداخت می‌شود. همچنین کار کم‌تر از یک سال تمام میزان عیدی و پاداش و سقف مربوط به نسبت محاسبه خواهد شد.

سخن آخر

فارغ از خطراتی که موتورسیکلت دارد، این وسیله نقلیه به دلیل ترافیک سنگین شهری تبدیل به یک وسیله سریع و کاربردی برای مصارف درون شهری شده و در واقع راهکاری سریع برای رساندن کالا می‌باشد.

در این راستا شغل پیک موتوری نیز تبدیل به شغلی رایج در کشور شده است. بدین منظور کارفرمایان با هدف نظام بخشیدن به روابط خود با کارگران یا پیمانکاران مبادرت به انعقاد قرارداد پیمانکاری پیک موتوری می‌نمایند.

این قرارداد که از جمله قراردادهای پیمانکاری است ، دارای نکات مهمی است که توجه به آنها سبب جلوگیری از بروز مشکلات حقوقی می‌شود.

بدین منظور اگر هدف شما هم از عقد قرارداد فوق راه‌اندازی یک کسب‌وکار و رسیدن به سود آن است همین الآن نمونه قرارداد پیمانکاری پیک موتوری را از بانک نمونه قرارداد دریافت کنید !

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط