نمونه قرارداد کار طراحی معماری + مفاد نمونه قرارداد طراحی داخلی معماری

زمان مطالعه: 2 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نمونه قرارداد کار طراحی معماری + مفاد نمونه قرارداد طراحی داخلی معماری

در حال حاضر با افزایش نرخ ساخت و ساز و ساختمان سازی نیاز مالکان به معماران و طراحان داخلی ساختمان افزایش یافته و بدین جهت قراردادهای کار بسیاری با این دسته از مهندسان تحت عنوان قرارداد کار طراحی معماری به موجب مقررات قانون کار منعقد می‌شود. در صورتی که مایل به افزایش آگاهی حقوقی خود نسبت به نمونه قرارداد کار طراحی هستید با ما همراه باشید.

آیا نمونه قرارداد کار طراحی معماری یک قرارداد کار محسوب می‌شود؟

به صورت کلی تعریفی که از قرارداد کار می‌توان ارائه داد آنست که قرارداد کار رابطه‌ای است دو جانبه که بر مبنای آن از یک طرف کارگر تعهد به انجام کاری را می‌نماید و در مقابل وی مستحث دریافت حق‌السعی (شامل دستمزد و مزایای شغلی) برای مدت موقت یا مدت غیر موقت از طرف کار فرما است. از بعد حقوقی قرارداد کار جزو عقود غیر تشریفاتی است. و انعقادان مستلزم جری تشریفات قانونی خاصی نمی‌باشد. همچنین به دلیل پرداخت مزد قرارداد کار ازجمله عقود معوّض است موارد کار مجانی را شامل نمی‌شود.

در این راستا ممکن است حسب تراضی طرفین قرارداد کار از نظر مدت و نوع کار به یکی از سه دسته ذیل منعقد شود:

 1. قرارداد دائمی یا غیرموقت
 2. قرارداد موقت
 3. قرارداد کار معین

بنابرا توضیحات فوق مشخص گردید که نمونه قرارداد کار طراحی معماری در زمره قرادادهای کار قرار گرفته و ممکن است به هر یک از سه حالت فوق نسبت به مدت این قرارداد اعمال شود.

قرارداد طراحی معماری

نمونه قرارداد کار طراحی معماری واجد چه نکات حقوقی است؟

 1. اولین نکته مربوط به درج موضوع قرارداد فوق است. بدین شرح که در نمونه قرارداد کار طراحی معماری درج شود که موضوع قرارداد دربرگیرنده طراحی، عملیات اجرایی و آماده سازی، تهیه لوازم، نوسازی، ایجاد دکوراسیون داخلی و متعاقباً (پس از انجام امور مربوط به طراحی و دکوراسیون داخلی) نصب اثاثیه و ملزومات طبقات ساختمان است. علاوه بر این توصیه می‌شود صراحتاً و به صورت شفاف محل انجام پروژه را نیز درج نمایید.
 1. نکته بعدی در نمونه قرارداد کار طراحی آنست که لازم است به منظور بروز اختلافات احتمالی آتی، جنس مصالح استفاده شده در پروژه قید شود.
 2. نکته دیگر در نمونه قرارداد کار طراحی آنست که در این قرارداد قید شود که چنانچه معمار، بدون مجوز تمدید تاریخ قرارداد از سوی کارفرما، مبادرت به تأخیر اجراء کار نماید برای هر روز تأخیر پس از اتمام تاریخ قرارداد روزانه مبلغی به عنوان جریمه تأخیر از مطالبات معمار کسر می‌گردد.
 3. نکته دیگر در نمونه قرارداد کار طراحی تعیین ترتیباتی برای نظارت است. بدین صورت که نظارت در اجرای تعهداتی که معمار بر طبق مفاد این قرارداد تقبل نموده است، به عهده کارفرما یا نماینده وی و یا دستگاه نظارت معرفی شده از سوی کارفرما، خواهد بود.

توصیه می‌شود که در قرارداد درج نمایید که معمار موظف است کارها را طبق قرارداد، اصول فنی و دستورات کارفرما/ یا نماینده ایشان/ یا دستگاه نظارت، طبق مشخصات، اسناد و مدارک پیوست قرارداد اجرا نماید.

 1. نکته مهم دیگر که عموماً محل اختلاف است مربوط به مسئول پرداخت مالیات پروژه مربوط نمونه قرارداد کار طراحی است. حتماً در قرارداد فوق درج نمایید که هر گونه مالیات و کسورات قانونی متعلق به این قرارداد بر عهده چه شخصی است.

نمونه قرارداد کار طراحی معماری چه بندهایی دارد؟

 1. مشخصات طرفین قرارداد
 2. موضوع نمونه قرارداد کار و محل انجام آن
 3. محاسبات و مشخصات فنی پروژه
 4. هزینه نمونه قرارداد کار طراحی معماری (به تفکیک و کلی)
 5. شرایط پرداخت
 6. اسناد و مدارک پیمان
 7. مدت انجام موضوع قرارداد
 8. دیرکرد طرفین در انجام پروژه
 9. نظارت
 10. تجهیز و برچیدن کارگاه محل پروژه
 11. نگهداری از درصد پیشرفت پروژه و مصالح کار
 12. تعهدات طرفین
 13. ضمانت حسن اجرای تعهدات
 14. دستگاه نظارت
 15. مالیات پروژه
 16. موارد فسخ نمونه قرارداد کار طراحی معماری
 17. اختلافات ناشی از نمونه قرارداد کار
 18. موارد متفرقه
 19. نُسخ قرارداد

امضاء و اثرانگشت کارفرما/ یا نماینده قانونی ایشان

امضاء و اثرانگشت معمار/ یا نماینده قانونی ایشان

سخن آخر

در نهایت همانطور که ملاحظه نمودید از جمله قراردادهای کار، نمونه قرارداد کار طراحی معماری است. اگر در این رابطه سوالی دارید می‌توانید به بخش مشاوره تلفنی مراجعه نمایید. علاوه بر این اگر شما نیز در سدد انعقاد نمونه قرارداد کار فوق هستید می‌توانید با ثبت درخواست تنظیم قرارداد فوق، قراردادی مختص خودتان در این حوزه داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط