وظایف مشاور مالی و مالیاتی چیست؟ و چه تفاوتی با حسابدار یک شرکت دارد؟ '4 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
مشاور مالی و مالیاتی و تفاوت آن با حسابدار شرکت

مشاور مالی و مالیاتی کیست و چه می‌کند؟

 در پاسخ به این سوال که یک مشاور مالی و مالیاتی کیست و چه فعالیتی­ انجام می‌­دهد، باید گفت که این شخص، نقش بسیار مهمی در هر شرکتی ایفا می­کند. در واقع نقش مشاور مالی، اداره کردن منابع مالی و مصارف یک شرکت است. مدیر یا مشاوری مالی، سعی می‌­کند با رصد مصارف مالی و هزینه‌­ها و تعریف میزان هزینه­‌های مختلف در یک شرکت، میزان سود آن ­را به حداکثر رسانده و هزینه­‌ها را به پایین­­ترین سطح ممکن کاهش دهد. از منظر حقوقی نیز، یک مشاور مالی باید به روشی عمل کند که سود شرکت، در مدت کوتاهی به حداکثر رسیده و ثروت سهامداران نیز در دراز مدت، به بیشینه حالت خود، ارتقاء یابد. البته از نظر حقوقی، انتخاب این شخص بسیار اهمیت دارد و انتخاب او، به سادگی استخدام یک حسابدار نیست.

یک مشاور مالی چه کارهایی انجام می‌­دهد؟

 • یک مشاور مالی با تجربه و موفق، به مدیران ارشد شرکت در زمینه افزایش سود مشاوره می­‌دهد.
 • صیانت از مسیر مالی درست شرکت از جمله کارهایی است که یک مشاور مالی با تجربه انجام می­‌دهد.
 • یک مشاور مالی از منظر حقوقی به تهیه صورت­‌ها و گزارشات مالی می­‌پردازد. این صورت­‌های مالی برای تسلیم به مراکز قانونی و مدیران ارشد شرکت تهیه می‌­شوند.
 • مشاور مالی مسئول نظارت بر مسائل مالی شرکت است. به این خاطر که، از قانونی بودن آن‌ها کسب اطمینان نماید. از منظر حقوق، ارزش این مسئولیت قابل چشم­پوشی نیست.
 • مسئولیت نظارت بر کارکنانی که وظیفه دارند گزارشات مالی را عرضه دهند نیز، بر عهده مشاور مالی شرکت است.
 • مشاور مالی به مدیران عالی شرکت کمک می‌­کند تا تصمیمات درست اتخاذ کنند.

یک مشاور مالی و مالیاتی باید چه توانایی‌­هایی و مهارت­‌هایی داشته باشد؟

 • یک مشاور مالی و مالیاتی با تجربه باید اطلاعات حقوقی کافی داشته باشد تا بتواند مطالبات شرکت را به سرانجام برساند.
 • روابط عمومی بالا می­‌تواند یکی دیگر از توانا­یی­‌های یک مشاور مالی موفق است. این روابط عمومی برای شروع مذاکره با مشتریان جدید بسیار مورد نیاز است.
 • وقتی شخصی به عنوان مشاور مالی، وارد یک واحد تجاری می­‌شود، باید بتواند به صاحبان آن واحد، نحوه شروع کردن یک فعالیت مالی را نشان دهد. یعنی به آن­ها راه­کارهای بدهد که در کار تجاری خود دچار ضرر و زیان نشوند. جلوگیری از زیان از منظر حقوقی بسیار اهمیت دارد.
 • یک مشاور مالی، نحوه انجام یک بازاریابی را متناسب با نیاز شرکت، به مدیرعامل آن ارائه می­‌کند. گاهی مدیران شرکت، به نوعی بازاریابی و تبلیغات، روی می­‌آورند که متناسب با روال شرکت نیست. به همین خاطر هدایت مسیر این بازاریابی از جمله توانایی­‌هایی یک مشاور مالی مناسب است. این موضوع را می‌توان در حیطه حقوقی نیز پیگیری کرد.
بخوانید
ماده ۱۶۵ قانون مالیات‌های مستقیم +بررسی حقوقی کامل

تفاوت مشاور مالی یا مدیریت مالی با حسابدار یک شرکت چیست؟

از دید حقوقی، یک حسابدار تنها نگهبان صور­ت­های مالی بوده و فعالیت­‌های روتینی انجام می‌­دهد. او میزان درآمدها، هزینه‌­ها و مصارف یک شرکت را ثبت کرده و به مسائلی از جمله مالیات و حقوق کارکنان می­‌پردازد؛ اما مسئول اصلاح هزینه­‌ها و انحراف روند مصرف درآمدها نیست. اما یک مشاور مالی کاری فراتر از این­ها انجام می­‌دهد. گرچه این فعالیت‌­های مالی را یک حسابدار نیز انجام می­‌دهد، اما مشاور مالی مسئولیت دارد سلامت مالی شرکت را نیز تضمین کند. او باید در زمان مناسب تصمیمات درست بگیرد و به مدیریت شرکت عرضه دهد. به همین خاطر از نظر حقوقی، یک مشاورمالی وظایف سنگین­تری نسبت به یک حسابدار صرف دارد.

نمونه قرارداد حسابرسی و مالی

برای انتخاب یک مشاورمالی متخصص و با تجربه، چه باید کرد؟

زمانی­ که مدیرعامل، جهت اصلاح مسیر مالی شرکت خود، تصمیم به انتخاب یک مشاور مالی می­‌گیرد، بهتر است با افرادی که تجربه داشتن یک مشاور مالی یا یک برنامه مالی را داشت‌ه­اند، مشورت کند. کسانی مثل تاجران یا مدیران شرکت­‌های موفق، می­‌توانند به مدیرعامل کمک کنند، تا افرادی را انتخاب کند تا شرکت را به اهداف تعیین شده برساند. گاهی مدیرعامل دقیقاً نمی­داند که یک مشاور مالی را برای چه کاری می­‌خواهد استخدام کند. این مشورت از نظر حقوقی نیز می‌­تواند برای صاحب شرکت مفید باشد.

بخوانید
معافیت مالیاتی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط

میزان دستمزد و حق الزحمه مشاور مالی به چه مسائلی مربوط می­‌شود؟

یکی از مسائلی که هنگام انتخاب یک مشاور مالی و مالیاتی اهمیت دارد، میزان دستمزد اوست. مدیران مالی کارکشته، دستمزدی بالاتر از مدیران عادی دریافت می‌­کنند. این موضوع را می­‌توان این­­گونه تفسیر کرد که، زمانی که یک مشاور مالی، شما را در انجام مدیریت درست شرکت از لحاظ مالی و همین­طور انجام سرمایه­‌گذاری­‌های سودزا و پرهیز از سرمایه گذاری­‌های زیان­بار مشاوره می­‌دهند، معقول به نظر می­‌رسد که، برای انجام چنین فعالیت­‌هایی، دستمزد بالاتری هم مطالبه کنند. جالب توجه است که بدانید، اکثر مشاوران مالی شرکت­‌ها، به صورت درصدی فعالیت می­‌کنند. به این معنی که آن‌ها بخشی از حقوق خود را به‌صورت ثابت و بخش دیگری را نیز به صورت پورسانتی محاسبه می­‌کنند. توجه داشته باشید یک مشاور مالی با تجربه، درصد حقوق خود را متناسب با کمی بیش از میزان دارایی‌­های شرکت محاسبه می­‌کند. به همین خاطر مواظب باشید که، حقوقی بیش از درآمد شرکت به او پرداخت نکنید.

تفاوت نقش مشاور مالی و مالیاتی در حیطه‌های مختلف

توجه به این موضوع مفید خواهد بود که مشاوران مالی شرکت­‌ها، به صورت گروهی فعالیت دارند. کاری که از نظر حقوقی نیز مفید است. به همین خاطر این مشاوران، پیشنهاداتی، متناسب با حیطه کاری هر شرکت به آن عرضه می­‌دارند. به عنوان مثال مشاور مالی یک شرکت صنعتی، مشاوره­‌هایی در زمینه محاسبه مبلغ تمام شده یک کالا یا محصول ارائه می‌­دهد. از طرفی، یک مشاور مالی که در حیطه دولتی فعالیت می­‌کند، مشاوره­‌هایی در زمینه تخصیص بودجه و ثبت و کنترل آن به مدیران آن ارائه می­‌کند. آگاهی این مدیران به مسائل حقوقی نیز، می­ت‌واند برای شرکت­هایی مختلف بسیار مفید فایده باشد.

در پایان توصیه می‌گردد جهت انجام و رسیدگی به فعالیت های حقوقی مالی و مالیاتی شرکت خود حتما با یک وکیل با تجربه در این زمینه مشورت کنید، جهت دریافت خدمات زیر می‌توانید روی وینداد حساب باز کنید:

 • ارائه خدمات مشاوره حقوقی در موضوعات مالیاتی و انجام امور مالیاتی شرکت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی
 • ارائه خدمات مشاوره حقوقی جهت دریافت کد اقتصادی
 • طرح شکایت در دیوان عدالت اداری
۵/۵ - (۱ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
3 Comments
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
بخشودگی جرایم مالیاتی
بخشودگی جرایم مالیاتی
3 سال پیش

ممنون ؛ امیدوارم مشاوره مالیاتی جایگاه مهم خودش را در کسب وکارها پیدا کنه

محمد
محمد
2 سال پیش

واقعا جایگاه مشاور مالی در کسب و کارها طلایی است

چگونه
چگونه
2 سال پیش

عالی بود مقالتون

نوشته های مرتبط

نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!