آیا داشتن کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت ضروری است؟

آیا داشتن کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت ضروری است؟

مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه، برای بسیاری از آقایان در ایران، موضوعی مهم و حساس به حساب می‌آید. برای تعیین تکلیف مشمول بودن نظام وظیفه نیاز است تا اشخاص یا این دوره را به پایان برسانند یا به نحوی کارت معافیت یا پایان خدمت را دریافت کنند. دغدغه متقاضیان مرد

مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه، برای بسیاری از آقایان در ایران، موضوعی مهم و حساس به حساب می‌آید. برای تعیین تکلیف مشمول بودن نظام وظیفه نیاز است تا اشخاص یا این دوره را به پایان برسانند یا به نحوی کارت معافیت یا پایان خدمت را دریافت کنند. دغدغه متقاضیان مرد شروع کسب‌‌وکار نیز گاهی حول موضوع لزوم کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت شکل می‌گیرد.

به همین خاطر در این مطلب از مجله حقوقی به سراغ بررسی وضعیت نظام وظیفه و لزوم داشتن کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت رفته‌ایم.

با ما همراه باشید.

ثبت شرکت چه مزایایی دارد؟

بسیاری از صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی اعم از مرد و زن، ترجیح می‌دهند تا کسب‌وکار خود را از مسیر راه‌اندازی یک شرکت تجاری رونق ببخشند. پیش از بررسی موضوع لزوم کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت به مزایای ثبت شرکت‌ تجاری اشاره می‌کنیم.

تاسیس هر شرکت تجاری، مستلزم طی کردن فرآیند ثبت شرکت است که در این مطلب نیز به آن اشاره می‌شود. ثبت شرکت از نظر حقوقی و اقتصادی، برای یک کسب‌وکار مزایای زیادی به دنبال دارد. در ادامه برخی از مزایای ثبت شرکت را مرور می‌کنیم:

– مهم‌ترین مزیت ثبت شرکت این است که فعالیت یک کسب‌وکار به شکل قانونی و رسمی دنبال می‌شود و از این جهت، اعتبار کسب‌وکار بیشتر می‌شود.

– هرچه اعتبار یک کسب‌وکار افزایش یابد، جذب سرمایه، گسترش تجارت و تنظیم قراردادهای کلان نیز آسان‌تر صورت می‌گیرد.

– یک شرکت ثبت شده می‌تواند در مناقصات و مزایده‌ها هم به طور رسمی شرکت کند و از این جهت برخی امتیازات تجاری را دریافت کند.

– شرکای تجارت با ثبت شرکت می‌توانند زیر چتر قانون تجارت، از حقوق خود دفاع کنند و اختلافات حقوقی خود را از مجرای قانونی دنبال کنند.

حال که با مزایای ثبت شرکت آشنا شده‌ایم به فرآیند ثبت شرکت تجاری در اداره ثبت شرکت‌ها اشاره می‌کنیم، سپس جایگاه کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت را تحلیل و بررسی می‌کنیم.

فرآیند ثبت شرکت تجاری چگونه است؟

برای بررسی نقش کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت، نیاز است تا فرآیند ثبت شرکت را در سامانه اینترنتی اداره کل ثبت شرکت‌ها بشناسیم. برای این منظور لازم است تا متقاضیان، اعم از مشمولان نظام وظیفه یا غیر آن، مراحل زیر را طی کنند:

۱) تکمیل فرم اطلاعات عمومی شرکت (به طور مثال انتخاب نوع شرکت سهامی خاص یا با مسئولیت محدود)

۲) تکمیل فرم اطلاعات موسسان (مشخصات، نشانی و…)

۳) ارائه ۵ نام پیشنهادی برای شرکت مطابق با مقررات مربوط به انتخاب نام شرکت

۴) تشریح موضوع فعالیت شرکت تجاری

۵) ذکر میزان سرمایه (حداقل صد هزار تومان در شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود)

۶) ذکر نام موسسین شرکت (نام، کد ملی و نشانی و سمت و…)

۷) ذکر نام شعب و نمایندگی‌ها در صورت وجود (این بخش غالبا در ابتدای فعالیت تجاری، کاربردی ندارد)

۸) انتخاب روزنامه کثیر‌الانتشار شرکت برای چاپ آگهی‌های شرکت (مثلا انتخاب روزنامه همشهری)

۹) درج اظهارنامه ثبت شرکت

۱۰) ثبت اساسنامه و شرکت‌نامه شرکت

۱۱) بارگذاری مدارک و اسناد خواسته شده توسط سامانه

۱۲) ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها از طریق اداره پست

۱۳) دریافت تاییدیه نهایی اداره ثبت شرکت‌ها

۱۴) انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و شروع فعالیت شرکت

حال به سراغ بررسی موضوع کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت و بررسی وضعیت نظام وظیفه در مراحل ثبت شرکت‌های تجاری می‌رویم.

آیا داشتن کارت پایان خدمت برای موسسان شرکت های تجاری لازم است؟

همان‌گونه که مراحل فرآیند ثبت شرکت بررسی شد، در هیچ مرحله‌ای از ثبت انواع شرکت‌های تجاری اعم از سهامی عام و خاص، تضامنی، با مسئولیت محدود و… نیازی به داشتن کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت نیست.

اما نکته بسیار مهم در این حوزه این است که وجود کارت پایان خدمت برای اشخاص مهم و کلیدی شرکت‌ها یک الزام است.

به طور مثال، برای مشاغل و مناصبی مانند مدیران، بازرس‌ها و اشخاص دارای حق امضا و… نیاز است تا کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت وجود داشته باشد.

همچنین عضویت در هیات مدیره شرکت‌های تجاری نیاز به معافیت یا داشتن کارت پایان خدمت دارد.

لازم به ذکر است که گاهی، دریافت بعضی مجوزهای لازم برای فعالیت، دریافت وام‌های بانکی خاص و… مستلزم داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی است.

آیا داشتن کارت پایان خدمت برای سهامداران شرکت تجاری لازم است؟

در حال حاضر خرید سهام نیازی به کارت پایان خدمت ندارد. در واقع همانطور که تاکید شد، داشتن کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت ضرورتی ندارد و صرفا مدیرعامل و سایر اعضای هیات مدیره موظف به دریافت آن هستند.

همچنین نباید فراموش کرد که با ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان از بسیاری از معافیت‌های نظام وظیفه، حتی دریافت کارت پایان خدمت نیز برخوردار شد. به موضوع ثبت شرکت دانش بنیان پیشتر در وینداد پرداخته‌ایم.

نیاز به خدمات ثبتی دارید؟

در این مطلب از مجله حقوقی وینداد به موضوع لزوم داشتن کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت در ایران پرداختیم.

نتیجتا باید گفت که داشتن کارت پایان خدمت برای ثبت شرکت لزومی ندارد اما برخی مناصب و فرصت‌های تجاری خاص و مجوزها، نیازمند داشتن این کارت یا معافیت هستند.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حقوقی و یا دریافت خدمات ثبتی، به تیم حقوقی وینداد و کارشناسان مجرب ثبت‌ شرکت ما اعتماد کامل داشته باشید.

4/5 - (2 امتیاز)
اشتراک‌گذاری

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
تصویر هومن گل‌محمد

هومن گل‌محمد

هومن گل محمد از نویسندگان خلاق و حرفه‌ای وینداد است که دارای کارشناسی حقوق از دانشگاه علم و فرهنگ، کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل از دانشگاه شهید بهشتی و همچنین کارشناسی ارشد حقوق مهاجرت از کانادا است. هومن اطلاعات تخصصی در بخش‌های مختلف حقوق دارد و محتواهای کاربردی در زمینه امور ثبتی، حقوقی و مالکیت فکری را به زبان کاملا ساده در مجله وینداد نوشته که در ادامه می‌توانید تعدادی از این محتواها را بخوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

خدمات ثبتی وینداد

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

مقالات مرتبط

موضوعات مجوزی شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

لیست کامل موضوعات نیازمند اخذ مجوز برای ثبت شرکت

ثبت شرکت نیازمند طی مراحل متعددی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب و تعیین موضوع فعالیت است. این موضوع نه‌تنها بخشی از اساسنامه شرکت را تشکیل می‌دهد، بلکه باید به دقت و با توجه به قوانین و مقررات تعیین شود. در بسیاری از موارد، موضوعات فعالیت شرکت‌ها نیازمند اخذ مجوزهای خاصی از مراجع ذی‌ربط هستند. برخی از حوزه‌های فعالیتی که معمولاً نیاز به اخذ مجوز دارند شامل پیمانکاری، خدماتی، تولیدی، بازرگانی و غیره هستند.

انواع مجامع عمومی در شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

انواع مجامع عمومی شرکت‌ها چیست؟ | وظایف و صلاحیت‌ها

در تمامی شرکت‌های تجاری برای تصمیم‌گیری در امور مختلف، مجامعی تشکیل می‌شود که انواع آن‌ها، نحوه تشکیل، صلاحیت‌ تصمیم‌گیری و وظایف و اختیارات هر یک به‌طور کامل مشخص شده است. مجامع شرکت‌ها شامل مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده هستند.

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

نحوه تنظیم صورتجلسه افزایش سرمایه در شرکت

افزایش سرمایه در شرکت‌های تجاری به منظور توسعه فعالیت‌های شرکت انجام می‌شود که باید به عنوان یکی از تغییرات شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد چرا که سرمایه ثبتی در ابتدای تاسیس در اساسنامه درج شده و این مورد باعث تغییر اساسنامه خواهد شد.

ثبت موسسه حسابرسی
مقالات ثبت موسسه غیرتجاری

شرایط و مراحل ثبت موسسه حسابرسی

موسسه حسابرسی یکی از رایج ترین انواع موضوعات برای ثبت موسسه است که نیاز به دریافت مجوز از جامعه حسابرسان رسمی ایران دارد. ضمن اینکه موسسین باید شرایطی مثل سابقه تحصیلی و سابقه کار مرتبط را برای دریافت مجوز و ثبت موسسه احراز کنند.