درصد تخفیف
300 هزار تومان تخفیف
|
تخفیف ویژه پاییز
تخفیف فصل پاییز

قرارداد اجاره 1402 و قانون تمدید اجاره‌نامه

زمان مطالعه: 6 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد اجاره ۱۴۰۲
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

اگر شما هم جزو ۳۷ درصد از خانوارهای ایرانی هستید که مستاجر هستند باید بدانید که در قرارداد اجاره 1402 نکات حمایتی بسیاری برای شما در نظر گرفته شده است. شیوع گسترده ویروس کرونا و افزایش تورم اقتصادی سبب شده قراردادهای اجاره امسال تغییرات زیادی نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد.

از آنجایی که قرارداد اجاره جز قراردادهایی‌ست که روزانه تعداد زیادی از آن‌ها منعقد می‌شود باید مراقب بود تا بر اساس جدید‌ترین قوانین تنظیم شود. هچنین نکات حقوقی در آن به دقیق‌ترین شکل درج شود تا طرفین از آن به بعد دچار مشکلات اساسی نشوند. برای اطلاع از نکات حقوقی قرارداد اجاره 1402 پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را به دقت بخوانید.

قرارداد اجاره 1402 به چه صورت است؟

قرارداد اجاره، عقدی موقت در قانون مدنی است که باید در ضمن آن مدت آغاز و پایان آن ذکر شود. پس از پایان اجاره و در صورت عدم تمدید قرارداد، مستاجر باید مال مورد اجاره را تخلیه کرده و به موجر تحویل دهد. در قرارداد اجاره 1401 به طور اجباری این قرارداد تمدید می‌شد. یعنی بعد از پایان قرارداد مستاجر موظف نبود خانه را تخلیه کند و مالک آن نمی‌توانست مستاجر خود را بیرون کند. همچنین حکم تخلیه نیز توسط مراجع قضایی صادر نمی‌شد. در واقع مصوبه ستاد مبارزه با کرونا درباره تمدید قراردادهای اجاره تا سه ماه پس از اتمام کرونا اعلام شده بود. اما این شرایط در اجاره‌نامه‌های ۱۴۰۲ وجود ندارد.

برای مثال حکم تخلیه مستاجر ۱۴۰۱ به‌دلیل همه‌گیری کرونا تحت شرایط خاصی صادر می‌شود. اما در حال حاضر قانون اجاره به‌روال سابق اجرا می‌شود و چنین استثنائاتی وجود ندارد.

قانون تمدید اجاره نامه 1401

نکات حقوقی قرارداد اجاره 1402 چیست؟

طبق مصوبه جدید، در قرارداد اجاره 1401 موجر نمی‌توانست مستاجر را مجبور به تخلیه ملک پس از پایان مدت اجاره کند. از این‌رو این قرارداد تا سه ماه بعد از اتمام کرونا تمدید می‌شد. اما در مواردی موجر می‌تواند با استناد به آن‌ها از مستاجر تقاضای تخلیه مال مورد اجاره را بکند و این موارد عبارتند از:

 1. شرایطی که موجر قصد ساخت یا فروش واحد مسکونی خود را داشته باشد یا به طور قطعی آن را انتقال داده باشد.
 2. شرایطی که واحد مسکونی را برای فرزند خود که تشکیل خانواده داده یا در شرف ازدواج است، بخواهد.
 3. شرایطی که مستاجر برای چند ماه اجاره‌بها را پرداخت نکرده باشد.
 4. شرایطی که مستأجر مشکلاتی همچون اخلاقی یا مشکلاتی برای ملک ایجاد کرده باشد.

بر طبق این شرایط موجر در قرارداد اجاره 1401 می‌توانست از مستاجر تخلیه عین ملک را بخواهد.

نرخ افزایش اجاره‌بها در قرارداد اجاره 1402

مبلغ اجاره را نمی‌توان تا پایان مدت اجاره در قرارداد رهن خانه تغییر داد. اما در صورت تمدید قرارداد اجاره تغییر مبلغ مربوطه امکان‌پذیر خواهد بود. این بند نیز با توجه به شرایط قرارداد اجاره 1402 تغییر یافته و بر طبق مصوبات اداره راه و شهرسازی، هر فردی که اجاره نامه‌اش تمام شده باشد با درصدی که اعلام شده مجدد اجاره‌نامه خود را تمدید خواهد کرد و نیازی به اسباب‌کشی وجود ندارد.

میزان افزایش اجاره بها برای تمدید قراردادهای اجاره در تهران 25 درصد، کلانشهرها 20درصد و سایر شهرها 15درصد است.

نحوه تمدید اجاره 1401

مهمترین بحث در زمینه قراردادها نه تنها تنظیم بلکه تمدید قراردادهایی است که برای سال گذشته بوده است. اگر قصد دارید که در ملکی که آن را اجاره کردید بمانید توصیه می‌کنیم به جای تنظیم قرارداد اجاره 1402 همان قرارداد قبلی را تمدید کنید.

با این که در سال 1399 ستاد مبارزه با کرونا بیان کرده بود که قرارداد‌های اجاره به صورت خودکار تمدید می‌شوند اما این قانون در سال 1401 هم قابلیت اجرایی داشت بر اساس این قانون قرارداد اجاره یک منزل مسکونی به صورت اجباری تمدید می‌شد و هزینه تمدید قرارداد اجاره آپارتمان نیز لازم نبود. 

قانون تمدید اجاره 1402

پس از آن که  بیماری کرونا بهبود پیدا کرد، در رابطه با قانون تمدید اجاره در سال 1402 قانونگذار قانون جدید بیان نکرده است. تنها در خصوص نرخ افزایش اجاره بها بیان کرده است که که 25 درصد در شهر تهران این نرخ افزایش پیدا می‌کند. با این حال اگر امکان تمدید خودکار برای ملک مسکونی وجود نداشته باشد لازم است که با در نظر گرفتن هزینه تمدید قرارداد اجاره مسکن یکی از موارد زیر را برای تمدید در نظر بگیرید:

 • امکان تمدید قرارداد به صورت شفاهی بین مالک و مستاجر وجود دارد. برای مثال مالک به صورت زبانی به مستاجر بگویید که می‌توانی یک سال دیگر هم در ملک من اقامت داشته باشی.
 • گاهی اوقات مالک و مستاجر تصمیم می‌گیرند در پشت اجاره نامه قدیمی بنویسند که قرارداد تا یک سال دیگر تمدید شده است.
 • در روش دیگری که روش مطمئن‌تر هست هر دو فرد به دفاتر املاک رجوع می‌کنند و به صورت رسمی قرارداد را تمدید می‌کنند. در این روش باید مبلغی به عنوان هزینه تمدید قرارداد اجاره خانه پرداخت شود.
 •  البته در نظر بگیرید که با راه اندازی سامانه تمدید و و تنظیم قرارداد الکترونیک اجاره دیگر نیازی به استفاده از روش‌های سنتی برای تمدید و تنظیم قرارداد اجاره 1402 نیست. این سامانه به صورت آزمایشی راه اندازی شده است و تنها مالکان املاکی که سند رسمی دارند می‎‌توانند از این سامانه استفاده کنند. نکته‌ی دیگر این است که استفاده از این سایت به صورت کاملا رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه به بنگاه‌های املاک نیست.

مدارک لازم برای تمدید قرارداد اجاره 

اگر موجر و مستاجر هر دو توافق داشته باشند که قرارداد اجاره را برای یک سال دیگر تمدید کنند. مستاجر می‌تواند در ملک زندگی کند. به همین منظور باید مدارک خاصی را ارائه دهد.

 • شناسنامه طرفین
 • کارت ملی
 • اصل قرارداد اجاره سال 1401
 • اگر فردی به عنوان وکیل یکی از طرفین اقدام به تمدید و تنظیم می‌کند باید وکالت نامه داشته باشد.

برای قراردادهایی که به صورت الکترونیک و در سامانه تمدید قرارداد اجاره تنظیم می‌شود نیز مدارک و اطلاعات مالک و مستاجر باید ارائه و اسکن این مدارک بارگذاری شود. همچنین باید سند تک برگی ملک که شش دانگ آن به نام یک نفر است را نیز بارگذاری کنید.

هزینه تمدید قرارداد اجاره منزل

برای تمدید و تنظیم قرارداد اجاره 1402 در قراردادهایی که به صورت الکترونیک و در سامانه املاک ثبت می‌شود، نیاز به پرداخت هزینه نیست. به صورت کاملا رایگان می‌توانید این دسته از قرارداد‌ها را تمدید و حتی یک قرارداد جدید تنظیم کنید. هدف از ایجاد و تاسیس این سایت تمدید و تنظیم رایگان اجاره بوده است.

در صورتی که مالک و مستاجر بدون رجوع به بنگاه‌های املاک قصد دارند که قرارداد اجاره را تنظیم کنند باید حتما در پشت قرارداد نوشته شود و به امضای هر دو طرف برسد. این روش هزینه‌ای برای طرفین ندارد.

گاهی اوقات طرفین به دفاتر املاک برای تمدید و تنظیم یک قرارداد جدید رجوع می‌کنند. در این روش مبلغی به بنگاه‌ها تحت عنوان کمیسیون پرداخته می‌شود. در سال 1402 این مبلغ معادل ده درصد کمیسیون مشاور املاک برای تنظیم قرارداد اجاره است. برای مثال اگر بنگاه املاک 3 میلیون تومان بابت تنظیم قرارداد اجاره در سال 1401 کمیسیون دریافت کرده است ده درصد از این مبلغ را برای تمدید قرارداد می‌گیرند.

از قرارداد اجاره چه می‌دانید؟

بر اساس ماده 466 قانون مدنی :« اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع عین مستاجره می‌شود و در این حالت اجاره دهنده موجر، اجاره کننده مستاجر و مورد اجاره عین مستاجره نامیده خواهد شد.» از آنجایی که قرارداد اجاره عقدی موقت است باید مدت اجاره در قرارداد قید شود والا قرارداد اجاره باطل خواهد شد.

علاوه بر این مستاجر موظف است در زمان‌های تعیین شده اجاره‌بها را بپردازد و رسید دریافت کند. تنها قراردادهایی به عنوان قرارداد اجاره قابل استناد هستند که در دفاتر اسناد رسمی و یا در بنگاه های املاک و در 3 نسخه تهیه شده باشند. توصیه می‌شود تمامی نکاتی را که به ذهنتان می‌رسد پیش از عقد قرارداد عنوان کرده و در صورت لزوم در متن قرارداد آن را درج کنید، قرارهای شفاهی قابل پیگیری نخواهند بود.

همچنین مبلغ اجاره را نمی‌توان تا پایان مدت اجاره تغییر داد. اما در صورت تمدید قرارداد اجاره تغییر مبلغ مربوطه امکان پذیر خواهد بود که این مورد در قرارداد اجاره 1402  اندکی تغییر به همراه داشته است.

در قرارداد اجاره باید مدت زمان اجاره و زمان تخلیه ملک بطور دقیق ذکر شود. اغلب موارد مستاجر بایستی ظرف مدت یک هفته از اتمام مدت قرارداد اجاره نسبت به تخلیه ملک مورد نظر اقدام کرده و آن را تحویل دهد. در غیر اینصورت با استناد به قرارداد تنظیم شده می‌توان حکم تخلیه ملک را از مراجع قانونی گرفته و نسبت به بیرون کردن مستاجر اقدام قانونی کرد.

چنانچه مستاجر تصمیم بر ادامه قراداد اجاره داشت باید پیش از پایان یافتن قرارداد جهت تمدید آن اقدام کند. چنانچه پس از پایان مدت اجاره مستاجر از تخلیه مورد اجاره امتناع کند به درخواست موجر تخلیه صورت خواهد گرفت.

جمع‌بندی 

برای تمدید و تنظیم قرارداد اجاره 1402 و همچنین متمم قرارداد اجاره می‌توانید هم به صورت سنتی و با پشت نویسی کردن ورقه‌های اجاره این کار را انجام دهید و هم با استفاده از بنگاه‌های مشاور املاک که این روش هزینه بر است. علاوه بر آن در سامانه تمدید قراردادها که به صورت آزمایشی راه اندازی شده است می‌توانید به صورت الکترونیک و بدون پرداخت هیچ پولی اجاره را تمدید کنید.

تمدید اجاره در سال 1402 به دلیل وجود کرونا به صورت اجباری صورت می‌گرفت اما در سال جدید از آنجایی که کرونا رفع شده است باید با توافق طرفین انجام شود.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که قرارداد اجاره فقط برای ملک به کار نمی‌رود برای اجاره تجهیزات مثل قرارداد اجاره لباس عروس یا تجهیزات مختلف صنعتی مثل قرارداد اجاره بیل مکانیکی، محل کسب‌وکار مثل اجاره صندلی آرایشگاه کاربرد دارد.

برای تنظیم قرارداد اجاره می‌توانید از کارشناسان و متخصصان وینداد استفاده کنید که به این خاطر که تخصص و تجربه کافی در تنظیم انواع قراردادهای اجاره را دارند و تمامی ریسک‌های قراردادی را می‌شناسند بنابراین می‌توانند به شما کمک بهتری کنند.

سوالات متداول

آیا امکان دارد طرفین تمدید قرارداد را بدون پشت نویسی و با تنظیم متن جدید انجام دهند؟ 

بله در صورتی که طرفین قصد دارند خودشان یک متن جدید برای تمدید قرارداد تنظیم کنند باید حتما به امضای مالک و مستاجر برسد.

آیا قبل از پایان قرارداد موجر می‌تواند به صورت یک طرفه قرارداد را فسخ کند؟

خیر؛ مگر این که دلیل قانع کننده ای باشد. مستاجر می‌تواند در شورای حل اختلاف به دلیل اجبار به تخلیه شکایت کند.

3.3/5 - (7 امتیاز)
اشتراک‌گذاری:

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

ثبت نام
Notify of
guest

38 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
آرسام علیپور
آرسام علیپور
7 روز پیش

سلام روز بخیر
ظاهرا صاحب خانه ما با هماهنگی املاک هر سال نرخ خونه رو چندین برابر اعلام میکنه و مستاجر یا قبول میکنه یا صاحب خانه و املاک به بهانه فروش خانه مستاجر رو بلند میکنه و از طرفی میگه پول رهنت رو الان ندارم بدم باید صبر کنی تا مستاجر جدید بیاد…

این اتفاق سال گذشته برای مستاجر قبلی افتاد و املاک به ما گفت که مستاجر اجارش رو نمیده و 5 ماه بیشتر نشسته شما میرید اونجا بگید اومدیم برای خرید و مستاجر نیستیم الان که البته ما گفتیم میخوایم اجاره کنیم و مستاجر قبلی هم گفت اگر اجاره باشه که ما خودمون میدیم… خلاصه به هر شکلی که بود مستاجر قبلی رو بلند کردن و الان با ما هم دقیقا همین بازی رو راه انداختن و ما تازه متوجه این شدیم که این ترفند جدیدشون هست…

درواقع پول رهنت رو هم با پول رهن نفر بعدی میده که افزایش یافته…

ما 350 و ماهی 2 اجاره کرده بودیم امسال گفت 150 دیگه بذار روش با ماهی 6 یعنی حدود 50 درصد رهن و 200درصد اجاره…

امیدوارم تونسته باشم درست توضیح داده باشم…

سیاوش
سیاوش
10 روز پیش

همین قوانین بی پشتوانه و اب دوغ خیاری بود که زندگی خیلی از مستاجرها را به باد داد. از اینور کردید تو گوش ملت که خودکار تمدید میشه از اون طرف صاحبخانه ها هی حکم تخلیه گرفتند و مردم بیچاره را بدبخت و اواره کردند. خدا ازشون نگذره

زهرا از
زهرا از
1 ماه پیش

با سلام
آیا در صورتی ک قرارداد اجاره ملکی ب اتمام نرسیده باشد
مشاور املاک و مالک می‌توانند ملک رو برای سال جدید ب شخص دیگری اجاره بدهند؟یا برای نوشتن قرارداد جدید باید قرارداد قبلی ب اتمام برسد؟
اگ قبل از موعد اتمام قرارداد نوشتن قرارداد برای سال جدید تخلف میباشد،تخلف از جانب بنگاه یا مالک صورت گرفته؟

پژمان غلامی شاه ویر
پژمان غلامی شاه ویر
1 ماه پیش

سلام دو سال گذشته مالک برای تمدید مصوبات اضافه کرایه و پیش را نادیده گرفت و دو برابر شاید بیشتر درخواست کرد الان مدت تموم شده و تمدید کردم باز هم بیشتراز ۲۵ درصد میخواد در گیلان شهرستان فومن و مشاور املاک هم میگه اصلا همچین چیزی نیست وطرف مالک و گرفت.خواستم بدونم آیا امکان داره امسال برای تمدید مبلغ اضافه پارسال رو مطالبه کرد؟
هیچ آزار واذیت هم نداریم کرایه شم یه ساعت ماه به ماه دیر نشده

الیاس عزیزپور عربی
الیاس عزیزپور عربی
2 ماه پیش

سلام،در صورتی که مستاجر بنا به هر عللی بخواهد قبل از پایان قرار داد یک ساله ،از ملک مسکونی استیجاری خارج شود تکلیف پول ودیعه چه می شود و قانون چه می گوید؟مثال؛قرارداد یک ساله است و مستاجر شش ماه نشسته و از یک ماه قبل نیز به موجر گفته که می خواهم بلند شوم،موجر از دادن ودیعه امتناع می کند،تکلیف چیست؟

سلیم غیمی
سلیم غیمی
5 ماه پیش

سلام من یه مغازه اجاره کردم از شخص اشنا بعد از مراجعه به بنگاه املاکی گفت که حتما طبق قانون باید از مستاجر سفته یا چک بگیری بابت اگر مشکلی پیش بیاد و موجر گفت نمیخواد اما املاکی اسرارداشت که باید بگیری ایا طبق قانون حرفش درسته؟؟؟
تاريخ 28 خرداد 1402

صبا عابدی
صبا عابدی
7 ماه پیش

سلام من یک ماه قبل از عید 1402خونه اجاره کردم بعد از قراداد برای تمیزکاری منزل متوجه شدم وقتی به کاشی سرویس دستشویی و حمام آب می‌زنیم کاشی پوست میشه و بعد از 3روز متوجه رطوبت اتاق هاشدیم حتی عکس هم گرفتم با بنگاه و صاحب خونه درمیون گذاشتم . صاحب خونه اعتنایی نکرد تا موقع اجاره که گفتم بیا ببین اوضاع خونه رو مبل هام خراب شد آمد وقرارشد اجاره کم کنه گفته از 4تومن 2تومن بدین تا برج 2باشین بعد تخلیه گفتیم تا برج 2هستیم ولی شاید خونه گیرمون نیاد تا اون موقع درکل باهم کنار آمدیم و اینکه قراربود چندتا کارجزئی برسه که نرسید و چند روز بعد احضاریه داد اخربرج 1زنگ زداگ میخواین باشین از اول قراداد 3تومن بدین گفتیم باشه مبلغ ک براش زدیم رفت شکایت کرد آیا می‌تونه حکم تخلیه بگیر و این حرفایی که صاحب خونه زدصداشو پر کردم آیا می‌تونه حکم تخلیه بگیر ه وزیر حرفی که زد بزنه بابت اجاره

امین بهمنی
امین بهمنی
9 ماه پیش

حدودا 5سال در یک سوییت مستقر بودم تا 18.12.1401قرار داد دارم.طبق قانون تا مدت چن ماه میتوانم بمانم

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  امین بهمنی
9 ماه پیش

با سلام و احترام
با توجه به حساسیت و پیچیدگی پرسش مورد نظر شما، خواهشمند است به سایت وینداد مراجعه نموده و درخواست مشاوره تلفنی ثبت نمایید تا کارشناسان متخصص ما در اسرع وقت نسبت به ارائه مشاوره و راهنمایی کامل در این خصوص اقدام نمایند.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

سروش
سروش
9 ماه پیش

سلام ما ۱۴۰۰/۱۲/۱ خونه رو اجاره کردیم از ۱۴۰۱/۰۱/۰۱ اجاره دادیم و الان میخواییم بلند شیم باید ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ باید اجاره بدیم ؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  سروش
9 ماه پیش

با سلام و احترام
اجاره بها تا روز تخلیه ملک محاسبه می شود و باید پرداخت شود.
مجموعه حقوقی وینداد

احمدرضا سلطانی
احمدرضا سلطانی
1 سال پیش

باسلام.قرار داد بنده ۱/۸/۱۴۰۱اتمام پیدا نمود.صاحب خانه یک نفر افغانی را آورده ومیگوید ایشان …..ودیعه و۲/۵میلیون کرایه میدهد.هرچی گفتم یک چیزی روی ودیعه وکرایه بگذار ومن خانه پیدا ننمودم.فایده ای ندارد وگفت ۱ ماه وقت داری بری.میتواند مرا بیرون کند.لطفا راهنمایی نمایید.تشکر

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  احمدرضا سلطانی
1 سال پیش

با سلام و احترام
با توجه به اتمام قرارداد اجاره، مستاجر مکلف به تخلیه فوری ملک می باشد در غیر این صورت مالک می تواند با مراجعه به کلانتری محل استقرار ملک می تواند حکم تخلیه فوری بگیرد.

احمدرضا سلطانی
احمدرضا سلطانی
در پاسخ به  کارشناس حقوقی وینداد
11 ماه پیش

تشکر از لطف شما.خدارا شکر در شورای حل اختلاف حل گردید.اجاره را ۱/۵ نمودند.وتا برج ۳ سال آینده فرصت تخلیه دادند.

نوشته های مرتبط

نمونه قرارداد اجاره آموزشگاه
مقالات قرارداد اجاره

نحوه تنظیم قرارداد اجاره آموزشگاه

یکی از قراردادهایی که بین افراد رواج زیادی دارد قرارداد اجاره آموزشگاه است به این خاطر که افرادی که یک تخصص خاصی دارند سعی می‌کنند

قرارداد اجاره باشگاه ورزشی + نکات مهم آن
مقالات قرارداد اجاره

قرارداد اجاره باشگاه ورزشی + نکات مهم آن

مربیان و ورزشکاران زیادی در سطح شهر‌ها هستند که امکان خرید یا راه‌اندازی سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی را ندارند. آنها ترجیح می‌دهند با تنظیم یک