یک کسب و کار برای بارور شدن بعد از راه‌اندازی نیازمند مراقبت و دقت در خصوص برخی از مسائل است تا بتواند هدف اصلی تشکیل خود را دنبال کرده و به نتایجی که از ابتدا در نظر داشته است، برسد. یکی از مهمترین نکات حقوقی هر کسب و کاری انعقاد قراردادهای لازم و ضروری در همان ابتدای کار می‌باشد. این امر در بسیاری از موارد نادیده گرفته و یا کم اهمیت جلوه داده می‌شود و این تفکر از جایی نشات می‌گیرد که در ابتدای شروع هر کسب و کاری همه افراد اشتیاق فراوان دارند و این اشتیاق مانع از آن می‌شود که اختلاف نظرهای احتمالی آینده را در نظر بگیرند. بدین منظور ما در این نوشتار در صدد هستیم تا به 5 مورد از مهمترین قراردادهای حقوقی برای ایمن کردن کسب و کارها اشاره کنیم.

1- انعقاد تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران

یکی از نکات بسیار مهم در شروع هر کسب و کاری انعقاد تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران می‌باشد. امکان اینکه کسی به تنهایی و بدون کمک کسب و کاری را راه اندازی کند بسیار ضعیف است، پس شما نیاز به همراهانی در فرآیند ایجاد کسب و کار در قالب شریک، کارمند و یا موسس دارید. حال نکته مهم در این میان این است که باید از همان ابتدا امکان اینکه زمانی شرکت منحل بشود را پیش‌بینی کرده و طی این تفاهم‌نامه در مورد این قبیل موضوعات تصمیم‌گیری شود.

تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران، بین موسسین یک کسب و کار نوپا منعقد می‌شود و از طریق آن وظایف، میزان مشارکت و درصد سهام هریک از موسسین مشخص می‌شود.

مهمترین بندهای این قرارداد در مورد مسائل زیر می‌باشد:

 • مشخصات بنیان‌گذاران
 • نقش ها و مسئولیت‌های هر یک از بنیان‌گذاران
 • تسهیم سرمایه اولیه و میزان سهم هر یک از بنیان‌گذاران
 • کناره گیری، انحلال و عزل مدیران
 • محرمانگی، عدم رقابت و مالکیت معنوی ( در ادامه در مورد این موضوعات توضیح داده می شود. )

برای اطلاعات بیشتر در مورد این قرارداد به مقاله تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران چیست و چه ارکانی دارد مراجعه نمایید.

بخوانید
وستینگ (Vesting) چیست و چرا برای استارتاپ من اهمیت دارد؟

2- انعقاد توافق‌نامه سهام‌داران ( SHA)

توافق‌نامه سهام‌داران ( Shareholders Agreement ) که مخفف آن SHA می‌باشد، یک قرارداد الزام‌‌آور است که در واقع برای کنترل و مدیریت روابط میان سهام‌داران شرکت و برای مشخص کردن تعهدات و وظایف هر یک از آن‌ها تنظیم می‌شود. این توافق‌نامه در صورت بروز اختلاف نظرهای احتمالی می‌تواند از حقوق سهامداران حمایت نماید.

مواردی که در این قرارداد عموما موردنظر قرار می‌گیرد، عبارت است از:

 • مشخصات سهام‌داران
 • تعیین تکلیف در مورد امور مدیریتی از جمله حق رای
 • مشارکت در سود و سهام
 • محرمانگی و عدم رقابت
 • انتقال سهام
 • تصمیم گیری در مورد روش‌های حل و فصل احتلافات
 • انحلال شرکت و مسائل آن

مطالب تکمیلی تر را در مورد این قرارداد می‌توانید در مطلب قرارداد SHA یا توافق‌نامه سهام‌داران چیست و چه کاربردی دارد بخوانید. در صورتی که به این قرارداد نیاز داشتید می‌توانید از طریق بخش تنظیم قرارداد ویندادتک درخواست خود را به ثبت برسانید تا کارشناسان مجرب حقوقی ویندادتک این قرارداد را برای شما تنظیم نمایند.

3- انعقاد قرارداد استخدامی یا قرارداد کار

زمانی که شما کسب و کاری را آغاز می‌کنید، نکته حیاتی و مهم استخدام نیرو و تنظیم قرارداد کار با آن‌ها می باشد. یکی از چالش‌های حقوقی هر کسب و کاری به ویژه کسب و کارهای جدید آشنایی با حقوق جایگاه کارفرما و کارمند است که نقص اطلاعات در این زمینه می‌تواند صدمات زیادی از جمله از دست دادن زمان برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

برای شفافیت حقوق کارگر و کارفرما و شفاف شدن وظایف و مسئولیت‌های هر یک از آن‌ها قراردادی به نام قرارداد کار منعقد می‌شود. نکات زیر از مهم‌ترین نکات مندرج در قرارداد کار می‌باشد:

 • نوع کار یا حرفه‌ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد
 • حقوق یا مزد مبنا و لواحق آن
 • ساعات کار، تعطیلات و مرخصی‌ها
 • محل انجام کار
 • تاریخ انعقاد قرارداد
 • مدت قرارداد چنانچه کار برای مدت معین باشد
 • موارد دیگری که عرف و عادت شغل یا محل ایجاب نماید

قرارداد کار انواع مختلفی دارد. یکی از رایج ترین انواع قرارداد کار در حال حاضر قرارداد کار با مدت موقت می‌باشد که در آن خاتمه مدت قرارداد هم ذکر می‌شود.

بخوانید
قرارداد هم بنیانگذار چیست و چه ارکانی دارد؟

نکات تکمیلی تر در مورد قراردا استخدامی را می‌توانید در مقاله قرارداد کار و نکات مهم استخدامی براساس قانون کار بخوانید.

4- انعقاد قرارداد محرمانگی

در هر کسب و کاری اطلاعات محرمانه و اسرار تجاری‌ای وجود دارد که می‌بایست محفوظ بماند. بدین منظور لازم است زمانی که کارآفرین با سایر افراد اعم از سهام‌داران و یا کارکنانی که طبق قرارداد کار استخدام می‌شوند، وارد همکاری می‌شود برای حمایت و حفاظت از ایده‌ها و اسرار تجاری کسب و کار خود قراردادی تحت عنوان محرمانگی منعقد می‌نماید که در صورتی که این اطلاعات از سوی افراد فاش شد بتواند با جریمه نقدی تعیین شده در قرارداد از حق خود حفاظت کند. لازم به ذکر است که اشاره به محرمانگی هم می‌تواند در قالب یک قرارداد جداگانه باشد و هم می‌تواند به صورت یک بند در باقی قراردادها نظیر قراردادهای فوق درج شود.

5- انعقاد قرارداد عدم رقابت

این قرارداد بدین منظور منعقد می‌شود که اگر یکی از کسانی که با کارآفرین در حال همکاری است اعم از سهام‌داران و یا کارکنان شرکت که طبق قرارداد کار استخدام شده اند، تصمیم داشت که از کسب و کار فعلی جدا شود، نتواند تا مدت زمان تعیین شده در قرارداد عین یا شبیه همین کسب و کار را راه اندازی کند. این امر از حقوق کارآفرین به عنوان کسی که در حال اجرایی کردن یک ایده ناب است، حمایت خواهد کرد. این قرارداد نیز نظیر قرارداد محرمانگی هم می‌تواند به صورت یک قرارداد جداگانه و هم به صورت یک بند در سایر قراردادها مورد اشاره و توافق قرار بگیرد.

این 5 قرارداد از مهمترین قراردادهای کسب و کارها به ویژه کسب و کارهای نوپا می‌باشند. در صورتی که در مورد هر یک از این قراردادها نیاز به مشاوره دارید و یا به متن قرارداد نیاز دارید، می توانید روی تیم حقوقی ویندادتک و کارشناسان حقوقی مجرب آن حساب باز کنید.


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link