قرارداد استخدامی یک قرارداد حقوقی میان کارفرما (استخدام کننده) و کارگر یا کارمند (استخدام شونده) می باشد. این قرارداد بیان کننده مقررات و ضوابط موجود میان روابط دو طرف قرارداد می باشد. کسانی که این قرارداد را منعقد می‌کنند، در هر طرف قرارداد و در هر جایگاهی که باشند می بایست حقوق و تعهدات خود را در این قرارداد در ارتباط با یکدیگر در نظر بگیرند. با در نظر گرفتن 5 نکته حیاتی زیر قرارداد منعقد شده می‌تواند به خوبی از حقوق کسب و کار و منافع طرفین قرارداد حمایت کند و از مسائل احتمالی بعدی جلوگیری نماید.

1- مبلغ و شرایط پرداختی

این امر در ابتدا ممکن است بسیار بدیهی به نظر برسد ولی در عین حال یکی از موارد بسیار مهمی که در قرارداد استخدام باید به آن اشاره شود مبلغ پرداختی و شرایط پرداخت این مبلغ است. عموما یک میزان حداقل دستمزدی وجود دارد که حقوق پرداختی از این میزان کمتر نمی‌تواند باشد. با این حال در هر کسب و کاری این مبالغ ممکن است متفاوت باشد. هم‌چنین شرایط پرداخت نیز متفاوت خواهد بود.

چنانچه براساس قرارداد یا عرف کارگاه مبلغ مزد به صورت روزانه یا ساعتی تعیین شده باشد، پرداخت باید پس از محاسبه در پایان روز یا هفته یا پانزده روز یکبار به نسبت ساعات کار و یا روزهای کارکرد صورت گیرد. اگر پرداخت مزد به صورت ماهانه باشد، این پرداخت باید در آخر ماه صورت بگیرد. در این حالت مزد مذکور حقوق نامیده می‌شود.

2- شرایط و ضوابط عمومی ( از جمله ساعت کاری، مرخصی‌ها و … )

این قبیل شرایط و ضوابط در قانون کار بیان شده است. این ها مقررات آمره محسوب می شوند که توافق و تراضی خلاف آن فاقد اثر است. برای کامل‌تر بودن موارد مندرج در قرارداد و شفافیت هر چه بیشتر آن بهتر است به این موارد اشاره شود تا برای طرفین سو تفاهمی باقی نماند و در عین حال طرفین به حقوق خود نیز آگاه باشند. نظیر ساعت کار، مرخصی ها

بخوانید
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

به عنوان مثال مطابق قانون کار ساعات کار کارگر در شبانه روز نباید از 8 ساعت تجاوز نماید.

مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب 4 روز جمعه جمعا یک ماه است.

3- بند عدم رقابت

یکی از مواردی که کارآفرینان و صاحبان کسب و کار در مورد درج آن در قرارداد استخدامی و یا انعقاد قراردادی جداگانه با کارمندانشان غفلت می ورزند و از آن ضربه می خوردند بند عدم رقابت و یا قرارداد جداگانه ای با عنوان قرارداد عدم رقابت می باشد. صاحبان کسب و کار باید این اطمینان را حاصل کنند که کارمندان با اطلاعات و اسرار تجاری کسب و کار فعلی به طور هم زمان در کسب و کار رقیب فعالیت نخواهند کرد و یا اینکه خود آن ها بعدها رقیب آن ها در همان کسب و کار یا در کسب و کاری کاملا مشابه آن نخواهند شد به طوری که تمام مشتریان آن‌ها را از آن خود کنند. درج این بند در قرارداد استخدام و یا انعقاد قراردادی مجزا امکان اینکه کارمندان شما به طور هم زمان در تجارت رقیب فعالیت کنند و یا بلافاصله بعد از جدایی از کسب و کار فعلی کاری مشابه را دایر کنند از آن ها می گیرد و برای کارآفرین امنیت خاطر به همراه دارد.

4- بند محرمانگی

این امر مهم و حیاتی است که اطلاعات، ایده‌ها و به طور کلی اسرار تجاری کسب و کار مورد حمایت قرار بگیرد. کارمندانی که با شما همکاری را آغاز می‌کنند، ممکن است به جهت جایگاه خود به اطلاعات مهم کسب و کار دسترسی پیدا کنند. برای اطمینان از محرمانه ماندن این اسرار و فاش نشدن آن‌ها بهتر است بند محرمانگی در قرارداد استخدام گنجانده شود و یا قراردادی با عنوان قرارداد محرمانگی به صورت جداگانه منعقد شود.

بخوانید
۳ باور اشتباه که شما را از انعقاد قرارداد با کارمند و یا فریلنسر منع می‌کنند

5- بند حل و فصل اختلافات

همه موارد تعیین شده و برنامه ریزی شده دقیقا مطابق با آن چه که تعیین شده اند پیش نمی‌روند و ممکن است در خلال یک رابطه حقوقی موارد اختلافی بروز پیدا کند. در این صورت بهتر است بند حل و فصل اختلافات در این قرارداد گنجانده شود تا این اطمینان حاصل شود که اختلافات به طور موثرتری حل و فصل می‌شوند. این امر چند مزیت دارد:

1- طرفین را قبل از وقوع اختلاف مجهز می کند تا در صورت رویارویی با اختلافات بتوانند حل و فصل کنند

2- قرار دادن بند حل و فصل اختلافات در قرارداد احتمال ورود به دادگاه و تحمل محاکمه را محدود می‌کند و این احتمال وجود دارد که طرفین راه حل قضایی را به عنوان آخرین مرحله در نظر بگیرند.

در واقع راه حل‌های جایگزینی که وجود دارند عبارتند از: مذاکره و داوری

3- این راه حل ها عموما به حفظ رابطه میان کارفرما و کارمند کمک می‌کند.

4- در این راه حل ها چون به صورت خصوصی حل و فصل دعوا صورت می‌گیرد در نتیجه اعتبار کسب و کار نسبت به حل و فصل قضایی کمتر خدشه دار می‌شود. زیرا در اختلافاتی که منجر به محاکمه قضایی می‌شوند افراد بیشتری در آن درگیر شده و ناخواسته اعتبار کسب و کار شما به واسطه دعوای مطرح شده ممکن است خدشه دار شود.

نکته قابل توجه این است که به طور کلی قرارداد کار می بایست از منافع کسب و کار کارفرما و حقوق کارمند حفاظت کند. بدین منظور بهتر است نکات بالا در قرارداد استخدامی حتما قرار بگیرد. در این صورت این منافع خفاظت می شود.

در صورتی که به این قراردادها نیاز دارید می توانید آن‌ها را از بانک قراردادهای وینداد دانلود نمایید.

دسته‌ها: قرارداد کار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link