قرارداد فروش کالا قرارداد فروش کالا
 • لوگوی وینداد بر روی صفحات قرارداد درج نشده است.

قرارداد فروش کالا

 1. مناسب برای: تمام اشخاص حقیقی و حقوقی
 2. فرمت فایل: pdf ,word
 3. تعداد صفحات: 5
 4. ابعاد صفحات: A4
 5. تاریخ بروزرسانی: 07 فروردین 1403
دسته‌بندی:
قالب استاندارد
مطابق با آخرین قوانین ایران

قرارداد فروش کالا (بیع) چیست؟


بیع در لغت به معنای خرید و فروش و داد و ستد می‌باشد و در اصطلاح فقهی ایجاب و قبولی است که بر نقل ملک در مقابل عوض معلوم و متعین دلالت کند.

بيع کالا در قانون مدنی ايران قواعد عامی دارد كه بر مبادله اموال منقول و غيرمنقول هر دو حاكم است. به همين دليل مقررات بيع كالا را از بيع املاك و مستغلات جدا می‌نماییم. لذا هرجا كه بحث بيع مطرح است مقصود بيع كالا مدنظر بوده و تحت عنوان Contract for sale of Goods بحث می‌شود.

همچنین بيع به مجموع اعمالی گفته می‌شود كه از بايع و مشتری به منظور مبادله سرميزند و در حقوق به معنی عقدی است ميان دو طرف به نام بايع و مشتری كه به موجب آن بايع دربرابر عوض معين (تأديه ثمن مانند مبلغ معينی پول يا تعهد به تأديه آن) مالكيت خود برعين را به مشتری منتقل می‌نمايد و عين را به تصرف او می‌دهد. بيع و معامله گاهی مترادف هم به كار می‌رود.

به بیان ساده‌تر، عقد بیع قرارداد یا عقدی است که به موجب آن شخصی، مالی را در ازای مال دیگر به شخص دیگری واگذار کند به نحوی که مالک مال (فروشنده)، مالکیت کالای خود را در مقابل پول یا مالی که دریافت می‌کند به طرف مقابل (خریدار) انتقال دهد و طرف نیز در مقابل دریافت کالا، پول یا مال خود را به فروشنده بدهد. عقد بیع به محض انشای اراده‌ی طرفین تشکیلدهنده‌ی آن، یعنی فروشنده و مشتری، تحقق می‌یابد و دارای اثر حقوقی می‌شود.

اقسام بیع عبارتند از:

 • بیع عین معین
 • بیع عین کلی در معین
 • بیع عین کلی در ذمه

بين كالای موجود و كالايی كه بعداً به وجود خواهد آمد تفاوت وجود دارد.

در تعريف بيع كالای موجود به محض انعقاد، اجرا می‌گردد و به همين دليل آن را بيع حال Present sale هم ناميده‌اند.

عقد بيع می‌تواند به شكل قرارداد موافقت بر بيع كالا در آينده هم باشد، و آن عقدی است كه به موجب آن بايع موافقت می‌نمايد كه مالكيت او بر كالا در برابر ثمن در زمان معين در آينده به مشتری منتقل شود. نتيجتاً در زمان انتقال مالكيت كالا به خريدار، بيع Sale محقق می‌گردد، و آن را Contract for sale می‌نامند. تحقق بيع مشروط به شروطی است كه در آينده محقق می‌گردد. اصطلاح صحيح آن Executory Sale است. اين عقد را Agreement to sell قرارداد موافقت بر فروش هم ناميده‌اند. به لحاظ تحليلی اين بيع يك قرارداد است.

کاربرد قرارداد فروش (بیع) چیست؟

چنان چه افراد جامعه قصد فروش کالاهای خود را داشته باشند به موجب قرارداد فروش (عقد بیع) مالی را در ازای مال دیگر به شخص دیگری واگذار می‌کند، به این صورت که مالک مال، یعنی فروشنده در ازای دریافت پول، مالکیت مال خود را به شخص دیگر، یعنی خریدار واگذار می‌کند و متقابلاً خریدار نیز با دریافت مال از فروشنده پول خود را در اختیار وی قرار می‌دهد.

مفاد قرارداد فروش کالا شامل موارد زیر است:

1. متعاملین

2. مبیع و اوصاف مبیع

3. ثمن و شرایط پرداخت آن

4. تعهدات طرفین قرارداد فروش

5. تضمین حسن انجام تعهدات

6. قانون حاکم و مرجع حل اختلافات

سایر اسامی قرارداد فروش کالا چیست؟

1. قرارداد فروش

2. عقد بیع

3. بیع

4. Contract for sale of Goods

5. Contract for sale

6. Agreement to sell

7. sale


ارسال نظر:

سوالات متداول

قرارداد فروش کالا در دو فرمت pdf و word در اختیار شما قرار می‌گیرد. بله فرمت word این قرارداد قابل ویرایش است.

این قرارداد مطابق با آخرین قوانین و مقررات ایران تنظیم شده است و همواره درحال بروزرسانی است. با دانلود قرارداد فروش کالا این قرارداد همیشه در پنل کاربری شما موجود و نسخه بروزرسانی شده آن قابل دریافت است.

در این مورد، شما می‌توانید بعد از دانلود نمونه قرارداد، درخواست مشاوره را در صفحه‌ مشاوره با کارشناسان حقوقی ثبت کنید تا کارشناسان ما طی جلسه‌ای تمامی بند‌های قرارداد را برای شما بررسی کنند.

 • امتیاز کاربران

 • 1234 دانلود

 • تنظیم شده توسط وکلای پایه 1 دادگستری

150,000

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد