مالکیت فکری

نمونه قرارداد مالکیت فکری چیست؟

یکی از مهم‌ترین ابزارها و راهکارها در جهت محافظت از حقوق مالکیت فکری، انواع قراردادهای مالکیت فکری است. حقوق مالکیت فکری و مصادیق آن به مواردی مانند اختراعات، برند، طرح صنعتی و غیره می‌پردازد و این حقوق متعلق به مخترع و دارنده آن است. برای مثال اگر مخترع بخواهد اختراع خود را تجاری سازی کند و اشخاصی قصد خرید امتیاز توزیع این محصول را داشته باشند، در این صورت باید با انعقاد قراردادی، حق مالکیت فکری مخترع و حقوق مادی او به رسمیت شناخته شده و از آن محافظت شود.

در همین راستا اگر شما صاحب کسب و کاری هستید، با توجه به اینکه بخشی از اموال و دارایی شما دیگر محدود به اموال و دارایی‌های مادی نیست حتما به این قرارداد نیاز پیدا می‌کنید. مواردی مانند برند، اختراع، اسرار تجاری و غیره از جمله این موارد هستند که حمایت از این اموال با نمونه قراردادهای مالکیت فکری امکان‌پذیر است.

انواع قرارداد مالکیت فکری

قرارداد مالکیت فکری، انواع مختلفی دارد که هر یک از موارد برای بخشی از اموال کاربرد دارند. یکی از انواع قرارداد مالکیت فکری، قرارداد ‌انتقال فناوری است که بر اساس آن، شرکت یا استارتاپی که صاحب و مالک فناوری است اقدام به انتقال فناوری با حفظ حقوق مالکیت فکری خود می‌کند. علاوه بر این، قراردادهای دیگری در حوزه مالکیت فکری وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان امتیاز انواع اختراع، نرم‌افزار، برند و غیره را انتقال داد. یکی دیگر از قراردادهای مالکیت فکری، قرارداد لیسانس است؛ این قرارداد زمانی تنظیم می‌شود که شرکت یا اشخاصی مجوز استفاده از حقوق مالکیت فکری خود را به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر ارائه دهد.

نمونه قرارداد مالکیت فکری به دارندگان یا اشخاصی که خالق مالکیت فکری هستند، این اجازه را می‌دهد تا از ایده و نوآوری خود استفاده کرده و به صورت اختصاصی به سرمایه‌گذاری و کسب سود بپردازند.

کاربرد قرارداد مالکیت فکری چیست؟

علاوه‌بر کسب‌وکارها، اشخاص نیز می‌توانند برای حمایت از حقوق مالکیت فکری خود از انواع قراردادهای مالکیت فکری استفاده کنند. توجه داشته باشید که هر یک از این قراردادها با توجه به موضوع آن و همچنین نوع قرارداد باید به‌صورت دقیق تنظیم شوند. از این رو نمونه قرارداد مالکیت فکری در این زمینه برای شما بسیار کاربردی خواهد بود و باعث می‌شود از ایده‌ها، فناوری، نوآوری‌ها و سرمایه‌های معنوی خود محافظت کنید.

ارسال درخواست تنظیم و بررسی قرارداد

تنظیم یا بررسی قرارداد مالکیت فکری

در صورتی که نیاز به تنظیم یا بررسی انواع قرارداد مالکیت فکری را دارید، درخواست خود را ثبت کنید.

کارشناسان حقوقی به‌صورت اختصاصی قرارداد مورد نظر شما را تنظیم یا بررسی می‌کنند.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد