ثبت پتنت در آمریکا، اینجا آغاز می‌شود
با ثبت اختراع و ایده خود، از آن محافظت کنید!

همین حالا شروع کنید
حق ثبت اختراع (پتنت) چیست؟

حق ثبت اختراع (پتنت) چیست؟

حق ثبت اختراع (پتنت)، روش محافظت از اختراع یا ابداعی جدید است. از پتنت برای تثبیت حفاظت از محصول یا ایده تولیدی مخترعین استفاده می شود. این واژه بهترین معادل برای اعطای حق مالکیت به مخترع است. حق اعطاشده به مخترع، دیگران را از ساخت، تولید، فروش، عرضه و یا واردات محصول بدون گرفتن مجوز از مخترع و یا صاحب پتنت، محروم می نماید. حق ثبت اختراع (پتنت) از اهمیت بالایی در میان کشورهای توسعه یافته و پیشرفته برخوردار است و خوشبختانه در کشور ما نیز بیش از پیش به آن توجه می شود.

شرکت‌های دانش بنیان و تولید کننده فناوری در صورت اطمینان از حقوق مالکیت فکری خود به راحتی می توانند محصولات خود را به سراسر دنیا ارائه نمایند. با توجه به تعاملات روزافزون دنیا در زمینه فناوری، موضوع مالکیت فکری از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل سازمان های حمایت از مالکیت فکری در سراسر دنیا تاسیس و توسعه یافته اند.

مزایای ثبت اختراع بین المللی در آمریکا چیست؟

اخذ پتنت برای محصولات ابداعی در شرکتهای نوآور و خلاق می تواند مزیتهای بیشماری را در تجارت داخلی و بین المللی برای آنها به ارمغان بیاورد. از دلایل اخذ پتنت می توان به موارد روبرو اشاره کرد:

پس از دستیابی به حقوق انحصاری، شرکت قادر خواهد بود تا از سوء استفاده دیگران از اختراع ثبت شده به صورت تجاری جلوگیری نموده و این امر باعث کاهش قدرت شرکتهای رقیب شده و شرکت شما در تجارت مربوطه به چهره ای برتر تبدیل خواهد شد.

شرکت شما با اخذ پتنت میتواند از حقوق انحصاری اختراع خود تا بیست سال (از زمان درخواست ثبت اختراع) استفاده و بهره برداری نماید.

بازگشت سرمایه در شرکتهای تولید کننده محصولات نوآورانه که از حقوق انحصاری محصولات خود نیز بهره می برند، پس از تجاری سازی محصولات با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

شرکتها می توانند حق ثبت اختراع خود را به فروش برسانند یا مجوز حق بهره برداری تجاری آن را به شرکت دیگری واگذار نمایند. این می تواند منبع درآمد مناسبی برای شرکت شما باشد.

در شرایطی که شرکت شما نیازمند استفاده از حق ثبت اختراع شرکت دیگری باشد، این امکان وجود دارد که طرف مقابل نیز خواستار استفاده از حقوق ثبت اختراع شرکت شما باشد. بنابراین با تهیه یک توافق نامه اعطاء مجوز متقابل، به سادگی می توان حقوق انحصاری را بین دو شرکت مبادله کرد.

حق ثبت اختراع مربوط به شرکتها باعث ایجاد تصویر مثبت در ذهن شرکای تجاری و سرمایه گذاران بین المللی گردیده و نشان دهنده تخصص و ظرفیت فنی شرکت می باشد. این امر می تواند به شرکتها در زمینه جمع آوری سرمایه، یافتن شرکای تجاری و افزایش اعتبار کمک نماید. توسعه مالکیت فکری در شرکتهای موفق و نقش آن در ارتقاء رقابت پذیری و رشد سریع باعث آن شده است تا سرمایه گذاران، سهامداران و صاحبان شرکتهای متمول، برای آنکه از قافله عقب نمانند، یک واحد ثبت اختراع را در شرکت یا موسسه خود راه اندازی کرده و توسعه دهند.

موقعیت قوی در بازار

موقعیت قوی در بازار

حقوقی انحصاری در ثبت پتنت

حقوق انحصاری

بازده بیشتر در سرمایه گذاری

بازده بیشتر در سرمایه گذاری

فرصت فروش یا دادن مجوز حق بهره برداری

فرصت فروش یا دادن مجوز حق بهره برداری

افزایش قدرت مذاکره

افزایش قدرت مذاکره

تصویر مثبت برای شرکت شما

تصویر مثبت برای شرکت شما

مراحل و چگونگی ثبت بین المللی اختراع (پتنت) در آمریکا چیست؟

وینداد با همکاری شرکت بین المللی خلاق دانش پیشرو KDP به صورت حرفه‌ای در زمینه ثبت اختراعات کاربردی، طراحی، پتنت موقت، غیر موقت و علائم تجاری با تجربیات فراوان در حال فعالیت می باشد. نمونه ای از مراحل خدمات جهت ثبت اختراعات و یافته های علمی در سازمان ثبت اختراعات آمریکا (اخذ پتنت غیرموقت کاربردی) در زیر لیست شده است:

1
خدمات مشاوره

ارائه خدمات مشاوره به مخترعین در زمان شروع روند ثبت پتنت

2
دریافت فایل افشاءنامه مخترع

در این فایل مخترع می بایست به طور کامل اختراع خود را شرح داده و به دقت نوآوری خود را در اختیار وکیل قرار دهد

3
برگزاری مصاحبه

برگزاری مصاحبه تلفنی یا حضوری با مخترع

4
تشکیل پرونده و تهیه اظهارنامه

وکیل پس از مطالعه دقیق و کامل افشاءنامه و برگزاری مصاحبه، اقدام به تهیه اظهارنامه می کند.

5
فایل کردن اظهارنامه در سازمان ثبت اختراعات آمریکا

لازم به ذکر است که ثبت اختراع در آمریکا می بایست توسط وکیل یا فردی که مقیم آمریکا است انجام گردد.

6
پیگیری نتیجه و انجام فعالیتهای اداری (Office Action)

جهت دریافت تاییدیه، پاسخ دهی وکیل به ممتحن و تحیلل و بررسی اظهارنامه رد شده توسط وکیل.

7
دریافت تاییدیه

دریافت تاییدیه به منزله اخذ مجوز پتنت است که اصطلاحا به آن گرنت گفته می شود.

8
نگهداری از پتنت

پس از پایان اعتبار اولیه تاییدیه، مخترع می تواند مجددا آن را تمدید نماید.

همین حالا درخواست خود را جهت ثبت پتنت آمریکا ثبت کنید!

درخواست ثبت پتنت در آمریکا

هزینه ثبت اختراع بین المللی در آمریکا چگونه است؟

هزینه های ثبت پتنت شامل دو بخش اصلی است: 1- هزینه حق الزحمه وکیل و 2- هزینه دولتی (سازمان ثبت اختراعات آمریکا)

هزینه های دولتی سازمان ثبت اختراعات آمریکا بستگی به آن دارد که شرکت متقاضی ثبت پتنت در چه طبقه بندی قرار می گیرد (micro entity, small entity یا regular entity) که این طبقه بندی مربوط به بزرگی و درآمد شرکت است. هزینه دولتی فایل کردن اظهارنامه غیر موقت در اداره ثبت اختراعات آمریکا:

1- هزینه دولتی (سازمان ثبت اختراعات آمریکا)

عنوان هزینه (بسته به بزرگی شرکت)
فایل کردن اظهارنامه غیر موقت در اداره ثبت اختراعات آمریکا بین 430 تا 1720 دلار
فایل کردن اظهارنامه موقت (اختیاری) در اداره ثبت اختراعات آمریکا بین 70 تا 280 دلار
فایل کردن اظهارنامه غیر موقت (با داوری اولویت دار اختیاری) در اداره ثبت اختراعات آمریکا بین 1035 تا 4140 دلار
هزینه درخواست ادامه داوری که ممکن است بعد از فایل کردن پاسخ به نامه OA دوم به آن نیاز باشد یا نباشد. بین 325 تا 1300 دلار
* صدور مجوز گرنت شدن پتنت بین 250 تا 1000 دلار

* مجوز پتنت گرنت شده تا 3.5 سال اعتبار دارد. اولین تمدید اعتبار (هزینه نگهداری)، پس از 3.5 سال بوده که لازم است مبلغ 400 تا 1600 دلار بسته به بزرگی شرکت، به حساب سازمان ثبت اختراعات آمریکا واریز گردد. دومین هزینه نگهداری پس از 7.5 سال بوده که لازم است که مبلغ 900 تا 3600 دلار بسته به بزرگی شرکت، به حساب سازمان ثبت اختراعات آمریکا واریز گردد. سومین هزینه نگهداری پس از 11.5 سال بوده که لازم است که مبلغ 1850 تا 7400 دلار بسته به بزرگی شرکت، به حساب سازمان ثبت اختراعات آمریکا واریز گردد.


2- هزینه حق الزحمه وکیل (زمان تهیه اظهارنامه و فایل کردن آن)

حدوداً تا 3 ماه بعد از زمان دریافت افشاءنامه اختراع، اظهارنامه مورد نظر تهیه و فایل می گردد.

عنوان هزینه های پتنت استاندارد
تهیه اظهارنامه بر اساس پیش نویس دریافتی و فایل کردن آن (در صورت دریافت پیش نویس اظهارنامه) 2500 دلار
تهیه اظهارنامه و فایل کردن آن (در صورت دریافت افشاءنامه اختراع) 3500 دلار
هزینه پاسخ به هر OA (Office Action) 1250 دلار
هزینه Notice of Allowance 500 دلار
بسته پیشنهادی برای حداکثر دو OA به همراه Notice of allowance 2500 دلار

تمامی قیمت های ارائه شده صرفا حق الزحمه وکیل بوده و شامل هزینه فایلینگ و صدور USPTO نمی باشد.

سوالات متداول

برای تهیه و فایل کردن یک اظهارنامه پتنت غیرموقت، بین 2 تا 3 ماه زمان لازم است. اگر به هر دلیلی مخترع برای فایل کردن اختراعش عجله داشته باشد پتنت موقت پیشنهاد می شود که اظهارنامه آنرا در زمان کوتاه تری می توان فایل نمود. با این کار مخترع تا حدود یک سال زمان خواهد داشت که اظهارنامه پتنت کامل غیر موقت خود را فایل نماید.

پس از فایل کردن اظهارنامه پتنت غیر موقت، نوبت به بررسی اظهارنامه مورد نظر توسط ممتحنین سازمان ثبت اختراعات امریکا می رسد. در این مرحله مخترع می بایست منتظر پاسخ ممتحن سازمان ثبت اختراعات امریکا باشد. قانون مشخصی برای تعیین زمان پاسخگویی وجود ندارد. موردی بوده است که 6 ماه پس از زمان فایل کردن و موردی دیگر تا حدود 2 سال پس از زمان فایل کردن به آن پاسخ داده شده است.

پس از آنکه سازمان ثبت اختراعات امریکا اظهارنامه پتنت را بررسی و داوری نمود پاسخ خود را اعلام خواهد کرد که این پاسخ از طریق وکیل به مخترع اعلام می شود. پاسخ سازمان ثبت اختراعات امریکا یا اعلامیه مجوز پتنت (Notice of Allowance) است یا نامه OA است که در آن اظهارنامه مورد نظر مردود شده است(Office Action). معمولا نامه OA برای اظهارنامه پتنت صادر می شود. در این نامه مرجع یا مراجعی ذکر شده اند که ممتحن با استفاده از آنها ادعاهای اظهارنامه مورد نظر را مردود اعلام می کند. یعنی ممتحن با مقایسه مراجع مذکور با اظهارنامه حاضر بدیع بودن اختراع حاضر را نقض می کند. به این کار اصطلاحا "Teach" کردن ادعای اظهارنامه توسط مرجع یا مراجع مذکور گفته می شود.

در این مرحله وکیل نامه OA را بررسی نموده و بهترین استراتژی را تعیین می نماید. وکیل با ممتحن در خصوص اشتباه بودن نامه OA مباحثه خواهد کرد و یا ادعاهای اظهارنامه را اصلاح می کند. در برخی از مواقع وکیل یک مصاحبه تلفنی پیش از فایل کردن پاسخ نامه OA با ممتحن برگزار خواهد کرد. این کار برای آن است که هم هدف اظهارنامه را به ممتحن توضیح دهد و هم استدلال های مربوط به مردود اعلام کردن ممتحن سازمان ثبت اختراع امریکا را بهتر درک نماید.
پس از آنکه پاسخ به نامه OA اول فایل گردید ممتحن سازمان ثبت اختراعات امریکا مجددا اظهارنامه را داوری می نمایند. سپس یا اعلامیه مجوز پتنت (Notice of Allowance) را صادر می نمایند یا نامه OA دیگری را صادر می کنند. در این نامه یا همان دلایل قبلی مردود کردن اظهارنامه یا دلایل جدیدی وجود خواهد داشت. در این حالت مجددا روند ذکر شده در پاسخ به نامه OA اول انجام خواهد شد. پیش بینی و تعیین تعداد نامه OA تا زمان اخذ مجوز پتنت دشوار است. نامه OA در بعضی مواقع 4 بار یا بیشتر و در برخی موارد 0 یا 1 بار صادر می گردد. این امر به موضوع پتنت و نوع نگارش اظهارنامه نیز بستگی دارد. برای اختراعات با موضوع مشخص، دقیق و غیر عمومی معمولا نیاز به پاسخگویی 1 تا 2 نامه OA می باشد.
به عنوان مثال اگر ممتحن اداره ثبت اختراعات امریکا پس از یک سال از زمان فایل کردن اظهارنامه، نامه OA اول را صادر کند و زمان پاسخ گویی به آن را هم 2 تا 3 ماه فرض کنیم. بین 1.5 تا 2 سال طول می کشد تا بتوان مجوز یک پتنت را در این شرایط اخذ نمود. به اخذ مجوز پتنت اصطلاحا گرنت شدن پتنت گفته می شود. لازم به یادآوری است که نمی توان این زمان بندی را تضمین نمود چون بخش اعظم زمان بندی روند ثبت، به تعامل با بخش دولتی مربوط است.

بله، مخترعینی که برای اخذ مجوز پتنت به هر دلیلی عجله دارند می توانند از روش داوری با اولویت سازمان ثبت اختراعات امریکا استفاده نمایند که این امر مستلزم پرداخت هزینه اضافی به سازمان ثبت اختراعات امریکا است. اما در عوض مخترع مطمئن خواهد بود که صدور نامه OA از سازمان ثبت اختراعات امریکا، و تهیه پاسخ نامه حد اکثر تا یک سال پس از زمان فایل کردن اظهارنامه انجام خواهد شد.

هنوز برای ثبت پتنت در آمریکا مطمئن نیستید؟ ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم

تماس با وینداد

28427846 - 021

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد