اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.
فقط با یک جلسه آنالیز رایگان، راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.
اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

رقیق سازی سهام

با سلام
رقیق سازی سهام طی چه بندهایی باید در قرارداد مطرح شود؟ منظورم از رقیق سازی سهام، این است که اگر سهام دار جدیدی به شرکت اضافه شد، به هر دلیلی اعم از افزایش سرمایه یا اعطای سهام به کارمندان کلیدی و ...، تمام سهامداران قبلی متعهد شوند که درصد سهام به نسبت یکسان از همه کسر شده و به سهامدار جدید اعطا شود؟
و اینکه آیا برای عدم همکاری در این خصوص می توان خسارت یا جریمه ای در نظر گرفت یا نه؟

با سلام:

در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است سهام رقیق شده در واقع کاهشی در درصد سهام است که در نتیجه صدور سهام جدید رخ می دهد. هم چنین در مواقعی که دارندگان سهام، سهام خود را به اجرا می گذارند این امر رخ می دهد. تقسیم سهام رقیق شده زمانی اتفاق می افتد که شرکت به سرمایه اضافی نیاز دارد که به صورت سهام جدید در بازارهای سهام عرضه می شود.

در صورت تصویب مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر افزایش سرمایه و عرضه در بازار سهام به نسبت سهام، سهامداران از سهام آنان کسر و عرضه می گردد.

در خصوص اعطای سهام به کارمندان کلیدی نیز غالباً باید چنین موضوعی از قبل پیش بینی و میزان سهامی برای این گونه افراد از قبل کنار گذاشته شود لیکن چنان چه چنین پیش بینی صورت گرفته نشده باشد ورود افراد جدید و کلیدی به کسب و کار با توافق سهامداران صورت خواهد پذیرفت و توافق سهامداران در انتقال سهام باید کسب گردد. والا هیچ مجمع و هیچ اکثریتی نمی تواند سهام صاحبان سهام را از آنان بگیرد و یا سهام آنان را کسر نماید.

با احترام؛

تیم حقوقی وینداد.

3 سال پیش در

سپاس از وقتی که گذاشتید و پاسخ دادید. قسمتی را دقیق متوجه نشدم. شاید بهتر باشد صورت مساله را بیشتر باز کنم.

ما در حال تنظیم قراردادی هستیم که قبل از ثبت شرکت و در ابتدای راه استارتاپ صورت می‌گیرد. سرمایه گذار هم در تیم حضور دارد. قرار است که شرکت سهامی خاص ثبت گردد. نگرانی که وجود دارد برای زمانی است که سرمایه گذار دیگر وارد تیم شود و هم بنیان‌گذاران یا سرمایه گذاران فعلی نسبت به کاهش سهم خود و ارائه به سرمایه گذار جدید امتناع کنند. برای این مورد چه بندی باید در قرارداد قرار دهیم؟

در مورد کارمندان کلیدی متوجه شدیم که باید از اکنون مقداری سهام را در رهن شرکت قرار دهیم و از آن به کارمندان کلیدی اختصاص یابد. آیا این برداشت درست است؟

ممنون از توجه شما

در پاسخ به سوال مطروحه تصمیم به افزایش سرمایه در اختیار مجمع عمومی فوق العاده می‌باشد و در صورت تصمیم به افزایش سرمایه و تایید در مجمع عمومی فوق العاده برای تمامی سهامداران لازم الاتباع و حتما باید انجام گردد.

در خصوصی قسمت دوم سوال برداشت شما کاملا صحیح می‌باشد.

با احترام

تیم حقوقی وینداد

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد می‌باشد