پروفایل کاربر

حسین حقیقی

سن قانونی برای معامله

سلام میخواستم بدونم سن قانونی برای معامله در ایران حتما باید ۱۸ سال باشه؟

مشاهده سوالات مشابه

پاسخ‌ها (1)

مهرنوش فتاحی

4 سال پیش

لازم است بدانید که یکی از هر معامله شرایطی دارد که جهت صحیح تلقی شدن انعقاد و شکل گیری آن لازم است این شرایط رعایت گردد.

این شروط در ماده 190 قانون مدنی نیز مورد اشاره و تاکید قرار گرفته اند. یکی از این شروط اهلیت طرفین معامله است که به طور خاص به معنای شایستگی طرفین جهت دارا شدن حقوق و تکالیف و از جهتی به معنای طرفین می باشد.

طرفین برای دارا شدن اهلیت باید عاقل، بالغ و رشید باشند. از نظر فقهای شیعه سن بلوغ در پسر 15 سال و در دختر 9 سال تمام قمری می باشد. رشد نیز عبارت است از آنکه تصرفات شخص در اموال و دارایی اش عاقلانه باشد. در مقابل غیر رشید نیز به کسی اطلاق می گردد که تصرفات وی در اموال و حقوق مالی اش عاقلانه نباشد و هرگاه اداره اموال به وی سپرده شود در آن تعدی و تفریط نماید. سن رشد در ایران 18 سال بوده و کسی که کمتر از 18 سال داشت، غیر رشید فرض می گردید مگر آنکه بعد از 15 سال رشد کسی در محمکه ثابت شود که در این صورت از تحت قیمومت خارج می گردد. در حال حاضر و با اصلاح صورت گرفته در قانون مدنی سن 18 سال حذف شده و چنین تلقی می گردد که هیچ کس را نمی توان بعد از رسیدن به سن بلوغ به عنوان مجنون یا غیر رشید محجور نامید مگر اینکه عدم رشد یا جنون ثابت گردد.

صبا صیرامیز

2 سال پیش

سلام .من متولد خرداد ۸۳ هستم .میخوام بدونم که ۱۸ سال و ۱۲ ماه ام باید بشه یا ۱۷ و ۱۲ ماه که بتونم کلاس رانندگی و رای و اینجور کار هارو بکنم ؟

صبا صیرامیز

2 سال پیش

سلام .من متولد خرداد ۸۳ هستم .میخوام بدونم که ۱۸ سال و ۱۲ ماه ام باید بشه یا ۱۷ و ۱۲ ماه که بتونم کلاس رانندگی و رای و اینجور کار هارو بکنم ؟

هر سوال حقوقی داشتید از ما بپرسید. متخصص‌های ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوال شما جواب تخصصی می‌دهند.

بیشتر بخوانید

پروفایل کاربر

حسین سرحدی

سوال حقوقی

با سلام
ایا با داشتن وکالتنامه سه دانگ خودرو،و بدون دسترسی به اصل مدارک خودرو میتوان در دفتر اسناد رسمی نقل و انتقال انجام داد،کپی برگ سبز هم وجود دارد

پروفایل کاربر

حمید رستگار

سهام ثبتی و داخلی تا افزایش سهام

سهام رسمی شرکت در سال 97 ... ت بوده است. برای هزینه های جاری و بستر سازی اولیه شرکت مبالغی که اعضا پرداختند تا افزایش سهام بدهیم بسیار متفاوت هست، فرد جدیدی که امده است برای شغل مدیر عاملی میگوید من فقط سهام ثبت شده رسمی را قبول دارم و بر اساس همان قرار داد میبندم و پاداش من مثلا 20% سود خالص در پایان سال هست. چگونه این فرد را میتوانم قانع کنم که مبلغ پرداختی افراد بیش از مبلغ رسمی هست و سود باید بر اساس پرداختی باشد؟

پروفایل کاربر

زهرا نصیری

ساخت و ساز غیرقانونی مسکن

سلام
وقت بخیر
من شهریور ۱۳۹۷ اقدام به خرید یک واحد خانه از یک ساختمان ۳ طبقه کردیم و طبقه دوم را خریدیم. واحد خریداری شده سند دار می باشد
طبقه اول و دوم ۱۴۴ متر و طبق سوم دو واحد کوچک می باشد
پس از دریافت سند متوجه شدم در سند قید شده است ساختمان در دو واحد که سقف خانه من با کف پشت بام مشترک می باشد
یعنی دو واحد ساخته شده در بالا دارای سند نبوده و غیر قانونی ساخته شده است ولی جواز ساخت از شهرداری دریافت کرده اند
با توجه به اینکه در سند من قید شده است بالای واحد من پشت بام است می توانم از طبقه بالا شکایت کنم؟ یا به دلیل داشتن جواز ساخت کارشان قانونی بوده؟
در ضمن در پشت بام برای واحد های بالا انباری هم ساخته شده در حال که مالکان اصلی پشت بام( واحد یک و دو) انباری ندارد

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد