پروفایل کاربر

حسین حقیقی

سن قانونی برای معامله

سلام میخواستم بدونم سن قانونی برای معامله در ایران حتما باید ۱۸ سال باشه؟

مشاهده سوالات مشابه

پاسخ‌ها (1)

مهرنوش فتاحی

5 سال پیش

لازم است بدانید که یکی از هر معامله شرایطی دارد که جهت صحیح تلقی شدن انعقاد و شکل گیری آن لازم است این شرایط رعایت گردد.

این شروط در ماده 190 قانون مدنی نیز مورد اشاره و تاکید قرار گرفته اند. یکی از این شروط اهلیت طرفین معامله است که به طور خاص به معنای شایستگی طرفین جهت دارا شدن حقوق و تکالیف و از جهتی به معنای طرفین می باشد.

طرفین برای دارا شدن اهلیت باید عاقل، بالغ و رشید باشند. از نظر فقهای شیعه سن بلوغ در پسر 15 سال و در دختر 9 سال تمام قمری می باشد. رشد نیز عبارت است از آنکه تصرفات شخص در اموال و دارایی اش عاقلانه باشد. در مقابل غیر رشید نیز به کسی اطلاق می گردد که تصرفات وی در اموال و حقوق مالی اش عاقلانه نباشد و هرگاه اداره اموال به وی سپرده شود در آن تعدی و تفریط نماید. سن رشد در ایران 18 سال بوده و کسی که کمتر از 18 سال داشت، غیر رشید فرض می گردید مگر آنکه بعد از 15 سال رشد کسی در محمکه ثابت شود که در این صورت از تحت قیمومت خارج می گردد. در حال حاضر و با اصلاح صورت گرفته در قانون مدنی سن 18 سال حذف شده و چنین تلقی می گردد که هیچ کس را نمی توان بعد از رسیدن به سن بلوغ به عنوان مجنون یا غیر رشید محجور نامید مگر اینکه عدم رشد یا جنون ثابت گردد.

صبا صیرامیز

3 سال پیش

سلام .من متولد خرداد ۸۳ هستم .میخوام بدونم که ۱۸ سال و ۱۲ ماه ام باید بشه یا ۱۷ و ۱۲ ماه که بتونم کلاس رانندگی و رای و اینجور کار هارو بکنم ؟

صبا صیرامیز

3 سال پیش

سلام .من متولد خرداد ۸۳ هستم .میخوام بدونم که ۱۸ سال و ۱۲ ماه ام باید بشه یا ۱۷ و ۱۲ ماه که بتونم کلاس رانندگی و رای و اینجور کار هارو بکنم ؟

هر سوال حقوقی داشتید از ما بپرسید. متخصص‌های ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوال شما جواب تخصصی می‌دهند.

بیشتر بخوانید

پروفایل کاربر

حمید رستگار

سهام ثبتی و داخلی تا افزایش سهام

سهام رسمی شرکت در سال 97 ... ت بوده است. برای هزینه های جاری و بستر سازی اولیه شرکت مبالغی که اعضا پرداختند تا افزایش سهام بدهیم بسیار متفاوت هست، فرد جدیدی که امده است برای شغل مدیر عاملی میگوید من فقط سهام ثبت شده رسمی را قبول دارم و بر اساس همان قرار داد میبندم و پاداش من مثلا 20% سود خالص در پایان سال هست. چگونه این فرد را میتوانم قانع کنم که مبلغ پرداختی افراد بیش از مبلغ رسمی هست و سود باید بر اساس پرداختی باشد؟

پروفایل کاربر

عرفان اصغری

مالیات برای کسب و کار واسط

با سلام
من دارای سایتی هستم که به پزشکان خدمات میدم. بیماران زیادی در سایت من تراکنش دارند و من این پولها رو به حساب پزشکان واریز میکنم و فقط درصد خیلی ناچیزی از اون تراکنش های عظیم سهم من هست.
من در حال حاضر بدون ثبت شرکت کار میکنم ولی خواستم بدونم اینکه مبلغ زیادی پول به درگاه بانکی که به اسم من هست ریخته میشه و یک درصد جزئی اون سهم من هست برای من مشکل مالیاتی ایجاد نمیکنه!
با تشکر از پاسخگویی شما

پروفایل کاربر

میلاد کیانی

تغییر سن

با سلام
بنده اگر تقاضای تغییر سن به دلیل اینکه خانواده بنده 5 سال سن بنده را بزرگتر از سن واقعی اینجانب در شناسنامه ثبت کرده اند پرونده بنده به کدام شعبه میرود؟ آیا به شعبه حقوقی خانواده میرود یا به شعبه کیفری؟با تشکر

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد