پروفایل کاربر

حسین حقیقی

6 سال پیش

قانون جدید برگشت خوردن چک

سلام این قانون جدید چک که چک برگشت بخورد کلیه حسابهای شخص مسدود میشه برای چکهای عادی هست یا الکترونیکی ؟
آیا آن شخص در حساب فرزندش که به سن قانونی نرسیده و حق برداشت با اوست آن حساب فرزند هم مسدود میشه؟
و سوال آخر اینکه آیا این قانون عطف به ما سبق دارد یا نه یعنی از این تاریخ به بعد اجرا میشود برگشت چک قبلی حساب میشود؟
ممنون

مشاهده سوالات مشابه

پاسخ‌ها (1)

مهرنوش فتاحی

6 سال پیش

با سلام

این قانون برای هر دو نوع چک قابل اجراست. اما ساز و کار چک های الکترونیکی تا یک سال آینده توسط بانک مرکزی مشخص می گردد.

در رابطه با سوال دومتان فقط حساب شخص مسدود می‌شود نه افراد تحت تکفل وی هر چند فرزند به سن قانونی نرسیده باشد و حق برداشت با ولی باشد حساب فرزند مسدود نمی گردد مگر اینکه چک از حساب فرزند صادر گردیده باشد.

در خصوص سوال اخر اصل بر این است که قانون عطف به ما سبق نمی گردد مگر در موارد خاص مثل اینکه در خود قانون قید گردیده باشد و یا قانون جدید نسبت به قانون قبلی برای جرایم و مجازات ها تخفیفی قائل شده باشد و یا در مورد تشریفات اجرای باشد در مورد قانون جدید چک چنان چه افراد چک را برگشت زده باشند و طرح دعوا نموده باشند و جلسه رسیدگی قبل از اجرای این قانون تشکیل گردیده باشد این قانون مشمول آنان نمی گردد ولی چنان چه دارنده چک تا زمان اجرای شدن این قانون چک را برگشت نزده باشد و یا اینکه برگشت زده اما هنوز دادخواست نداده و یا منجر به تشکیل جلسه رسیدگی نگردیده مشمول تشریفات رسیدگی قانون جدید می گردد.

همچنین توصیه میکنم خواندن این مطلب در مورد قوانین جدید چک را از دست ندهید.

هر سوال حقوقی داشتید از ما بپرسید. متخصص‌های ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوال شما جواب تخصصی می‌دهند.

بیشتر بخوانید

پروفایل کاربر

محمد آذری

1 سال پیش

مطالبه وجه سفته در مضاربه

سلام من در قالب قرارداد مضاربه ( شفاهی ) ۵۰ میلیون پول به شخصی در بازار پول دادم
و قرار شد بابت درآمد حاصله مبلغی به بنده پرداخت کند . بعد از چند ماه نه سودی می دهد نه اصل پول را ، و فقط سفته بدون تاریخ شخص عامل دارم چگونه باید اقدام کنم ؟

پروفایل کاربر

محمد یاسر امامی زاده

5 سال پیش

چگونه سفته را پر کنیم

برای حسن انجام کار از عامل سفته میخواهم. همچنین از ضامن او میخواهم که پشت آن را امضا کند. نحوه ی دقیق پر کردن سفته جهت حسن انجام کار- که مسلما هر گاه عامل مخالف قرارداد عمل کند قابل اجراست- به چه شکلی است؟ ضامن به چه شکلی باید سفته را پشت نویسی کند تا محکمه پسند باشد؟

پروفایل کاربر

کچو هاردنگ

4 سال پیش

خسارت تاخیر تادیه اسنادتجاری،فاکتور فروش کالا

خسته نباشید. در ذیل متن چندین فاکتورهای خرید و فروش کالا (اسناد تجاری) مربوط به سررسید سال 1394، اگر قید شود که * خریدار درتاریخ مقرر سررسید ،متعهد شد ثمن معامله را پرداخت نماید و و کالاها و اجناس به صورت امانت تحویل خریدار کالا گردید ، در صورت عدم پرداخت ثمن فروش کالا در تاریخ مقرر،خیانت در امانت میباشد ، و روزانه مبلغ 700،000 به عنوان جریمه دیرکرد به ثمن معامله اضافه میگردد و این توافق مورد تایید و اقرار طرفین می باشد* ایا این شرط خیانت در امانت و جریمه دیرکرد در متن فاکتورها ،صحیح است و ایا کلمه جریمه دیرکرد قید شده در قراردادها و فاکتورها در دادگاه های حقوقی مورد تایید میباشد و به عنوان خسارت تاخیر تادیه لحاظ میگرددو مجموع مبالغ جرایم دیرکرد روزانه قید شده مربوط به 5سال اخیر(1394الی1399) که حتی ممکن است چندبرابر یا حتی 10برابر اصل بدهی باشد،آیا صحیح است و مورد تایید دادگاه حقوقی میباشد ،و میتوان به ماده 515 قانون ایین دادرسی مدنی مربوط به قرارداد خاص بین طرفین برای خسارت تاخیر تادیه اشاره کرد؟

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد