مشاوره رایگان
مشاوره تلفنی (شنبه تا جمعه، 9 تا 18)
مشاوره از طریق واتس اپ
ثبت درخواست مشاوره

حداقل 5 کاراکتر
شماره موبایل صحیح نیست
شرح درخواست
ثبت درخواست
name

دکتر رحیمی برنامه‌نویس

2 سال پیش در اسناد تجاری

قانون جدید برگشت خوردن چک

سلام این قانون جدید چک که چک برگشت بخورد کلیه حسابهای شخص مسدود میشه برای چکهای عادی هست یا الکترونیکی ؟ آیا آن شخص در حساب فرزندش که به سن قانونی نرسیده و حق برداشت با اوست آن حساب فرزند هم مسدود میشه؟ و سوال آخر اینکه آیا این قانون عطف به ما سبق دارد یا نه یعنی از این تاریخ به بعد اجرا میشود برگشت چک قبلی حساب میشود؟ ممنون

name

مهرنوش فتاحی

2 سال پیش در

با سلام

این قانون برای هر دو نوع چک قابل اجراست. اما ساز و کار چک های الکترونیکی تا یک سال آینده توسط بانک مرکزی مشخص می گردد.

در رابطه با سوال دومتان فقط حساب شخص مسدود می‌شود نه افراد تحت تکفل وی هر چند فرزند به سن قانونی نرسیده باشد و حق برداشت با ولی باشد حساب فرزند مسدود نمی گردد مگر اینکه چک از حساب فرزند صادر گردیده باشد.

در خصوص سوال اخر اصل بر این است که قانون عطف به ما سبق نمی گردد مگر در موارد خاص مثل اینکه در خود قانون قید گردیده باشد و یا قانون جدید نسبت به قانون قبلی برای جرایم و مجازات ها تخفیفی قائل شده باشد و یا در مورد تشریفات اجرای باشد در مورد قانون جدید چک چنان چه افراد چک را برگشت زده باشند و طرح دعوا نموده باشند و جلسه رسیدگی قبل از اجرای این قانون تشکیل گردیده باشد این قانون مشمول آنان نمی گردد ولی چنان چه دارنده چک تا زمان اجرای شدن این قانون چک را برگشت نزده باشد و یا اینکه برگشت زده اما هنوز دادخواست نداده و یا منجر به تشکیل جلسه رسیدگی نگردیده مشمول تشریفات رسیدگی قانون جدید می گردد.

همچنین توصیه میکنم خواندن این مطلب در مورد قوانین جدید چک را از دست ندهید.