مشاوره رایگان
مشاوره تلفنی (شنبه تا جمعه، 9 تا 18)
مشاوره از طریق واتس اپ
ثبت درخواست مشاوره

حداقل 5 کاراکتر
شماره موبایل صحیح نیست
شرح درخواست
ثبت درخواست
name

دکتر رحیمی برنامه‌نویس

1 سال پیش در

مدت زمان فسخ معامله

سلام. اگر شریکی که با هم ملک را ساختیم به تعداتش عمل نکنه میتونم یک طرفه قرارداد رو فسخ کنم ؟ چقدر زمان برای فسخ قرارداد دارم؟

name

مهرنوش فتاحی

1 سال پیش در

در ابتدا لازم است بدانید فسخ، انحلال ارادی قرارداد می باشد بدین معنا که هر یک از طرفین تصمیم بر این می گیرند که قرارداد منعقد شده را منحل نمایند.

پس واضح است که حتی یکی از طرفین قرارداد نیز بدون رضایت طرف دیگر می تواند حق مستقل خود را در فسخ اجرا نماید. طرفین قرارداد می‌توانند ضمن عقد یا خارج از آن برای یک یا هر دو طرف معامله یا شخص ثالث، حق فسخ قرار دهند. 

اساس فسخ یک قرارداد ممکن است بنا بر توافق طرفین صورت بگیرد. همچنین ممکن است فسخ یک قرارداد براساس حکم قانون باشد بدین ترتیب که قانون در مواردی برای جلوگیری از ضرری که به طور ناخواسته از قرارداد، متوجه یکی از دو طرف معامله است، به طور مستقیم به او حق می‌دهد که بتواند با فسخ قرارداد، از ضرر مذکور جلوگیری کند. به عنوان مثال ماده ۴۷۸ در این زمینه می‌گوید: «هر گاه معلوم شود عین مستأجره در حال اجاره معیوب بوده، مستأجر می‌تواند اجاره را فسخ کند یا به همان نحوی که بوده است، اجاره را با تمام اجرت قبول کند اما اگر موجر رفع عیب کند، به نحوی که به مستأجر ضرری نرسد، مستأجر حق فسخ ندارد.»