آشنایی با انواع شرکت پیمانکاری

آشنایی با انواع شرکت پیمانکاری و نحوه ثبت آن‌ها

در هنگام ثبت شرکت پیمانکاری باید با انواع شرکت پیمانکاری آشنایی کافی داشته باشید. پیمانکاران معمولا در زمینه‌های مختلفی از پیمانکاری فعالیت می‌کنند که مدیران پیمانکاری باید حتما زمینه‌ای که قصد فعالیت در آن را دارند انتخاب کنند. در این مقاله با معرفی انواع شرکت پیمانکاری، نحوه ثبت و نکات

در هنگام ثبت شرکت پیمانکاری باید با انواع شرکت پیمانکاری آشنایی کافی داشته باشید. پیمانکاران معمولا در زمینه‌های مختلفی از پیمانکاری فعالیت می‌کنند که مدیران پیمانکاری باید حتما زمینه‌ای که قصد فعالیت در آن را دارند انتخاب کنند. 

در این مقاله با معرفی انواع شرکت پیمانکاری، نحوه ثبت و نکات آن را به‌صورت کامل بیان خواهیم کرد.

انواع شرکت پیمانکاری از لحاظ زمینه فعالیت

شرکت‌هایی که به صورت پیمانکاری فعالیت می‌کنند یک موضوع فعالیت کلی ندارند بلکه بر اساس فعالیت به یازده دسته مختلف تقسیم می‌شوند. به همین خاطر باید مدیران شرکت‌های پیمانکاری از زمینه و نوع فعالیت شرکت‌ خود اطلاع داشته باشند. معمولا پیمانکاران در این یازده دسته ذیل فعالیت می‌کنند.

این یازده دسته مثال انواع شرکت‌های پیمانکاری و شامل موارد زیر است:

  • حوزه ساختمانی و ساخت و ساز: همان طور که از اسم این دسته از شرکت‌ها پیداست، در زمینه ساخت و ساز و عمران فعالیت می‌کنند. در واقع پیمانکاران عمرانی هر گونه ساخت و ساز مربوط به بناها و ساختنمان‌ها را انجام می‌دهند. شرکت پیمانکاری فضای سبز یکی از این انواع است.
  • پیمانکاران آب: در صورتی که می‌خواهید یک سد بسازید و یا اینکه یک شرکت پیمانکاری هستید که در زمینه ساخت و ساز نیروگاه‌های مربوط به آب و مخازن آب فعالیت می‌کنید در واقع یک شرکت پیمانکاری آب هستید.
  • شرکت پیمانکاری راه سازی: یکی دیگر از انواع شرکت پیمانکاری، شرکت‌هایی است که در زمینه ساخت راه‌های ریلی و زمینی فعالیت می‌کنند. نوع دیگری از پیمانکاران صنعت و معدن است؛ شرکت‌هایی که در زمینه صنعت و معدن کار می‌کنند امور مربوط به استخراج و پوشاک، چرم و چوب و از این دسته از کارها را انجام می‌دهند. 

از دیگر انواع شرکت‌های پیمانکاری شرکت‌های نیرو و انرژی، تاسسیسات و تجهیزات، کشف و کاوش زمین، ارتباطات، کشاورزی، خدمات، و آثار باستانی را می‌توان نام برد که هرکدام در زمینه خاص خود فعالیت می‌کنند.

علاوه بر موضوع فعالیت شرکت پیمانکاری هرکدام از پیمانکاران بر اساس رتبه هم تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

تقسیم پیمانکاران از نظر رتبه

در دسته بندی دیگری می‌توان شرکت‌های پیمانکاری را به صورت رتبه تقسیم بندی کرد که بر این اساس شرکت‌های پیمانکاری به رتبه‌های یک تا پنج تقسیم می‌شوند باید بعد از ثبت شرکت پیمانکاری مدیران آن جهت اخذ رتبه اقدام کنند.

رتبه پیمانکاری در واقع نشان دهنده اعتبار یک پیمانکاری است. اگر یک شرکت پیمانکاری رتبه یک را داشته باشد نشان دهنده این است که اعتبار بسیار بیشتری دارد. به همین ترتیب پیمانکارانی که رتبه پنج را دارند از اعتبار کمتری برخوردار هستند. بهترین شرکت‌های پیمانکاری شرکت‌هایی است که می‌توانند رتبه یک را اخذ کنند.

نحوه ثبت انواع شرکت‌های پیمانکاری

معمولا نحوه ثبت تمامی شرکت‌هایی پیمانکاری به صورت یکسان است اما لازم است که ابتدا مجوز‌های لازم برای ثبت پیمانکاری دریافت شود. برای ثبت انواع شرکت پیمانکاری لازم است که ابتدا مدارک لازم را تهیه و مجوز ثبت را دریافت کنید.

اگر برای مثال قصد دارید یک پیمانکاری در قالب سهامی خاص به ثبت برسانید لازم است که حتما ۳ نفر عضو و ۲ نفر بازرس برای شرکت وجود داشته باشد. در صورتی که یک شرکت پیمانکاری به صورت با مسئولیت محدود به ثبت می‌رسد باید حداقل ۲ عضو داشته باشید. 

بنابراین با داشتن شرایط لازم است که برای ثبت پیمانکاری در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها اقدام کنید. در ابتدا وارد سایت ثبت شرکت به صورت پیمانکاری شوید. تمامی بخش‌هایی که مربوط به بارگذاری مدارک است را پر کنید. پس از اینکه مدارک را بارگذاری کردید، حداکثر ۵ اسم را که برای شرکت پیمانکاری انتخاب کنید.

پس از بارگذاری مدارک، اطلاعات را یکبار دیگر بررسی کنید و دکمه ثبت را بزنید. توجه داشته باشید که در پایان کار به شما یک کد رهگیری داده می‌شود که باید آن را نگهداری کنید. پس از اینکه مدارک شما ثبت شد تا زمانی که کارشناس مدارک را بررسی می‌کند صبر کنید. بعد از تایید مدارک را به اداره ثبت شرکت از طریق پست پیشتاز ارسال کنید. 

کارشناسان مدارکی که ارسال کردید را هم به صورت حضوری تایید می‌کنند. اگر تمامی مدارک کامل بود ثبت شرکت انجام می‌شود و با پرداخت هزینه‌های مربوطه باید آن را در روزنامه رسمی آگهی کنید.

انواع شرکت پیمانکاری با وینداد

برای ثبت هر نوع شرکت پیمانکاری و دریافت مجوز  باید در ابتدا با کارشناسان خبره مشورت کنید. به این خاطر که با راهنمایی یک کارشناس مناسب احتمال اتلاف وقت و هزینه کاهش پیدا می‌کند. ما توصیه می‌کنیم با تیم کارشناسان وینداد حتما مشورت کنید به این خاطر که تیم وینداد سال‌ها در زمینه ثبت شرکت فعالیت می‌کند و تجربیات و دانش کافی در زمینه ثبت انواع شرکت پیمانکاری دارد.

جمع بندی

شرکت‌های پیمانکاری انواع مختلفی دارد و مدیران این شرکت‌ها باید بدانند که پیمانکاری آن‌ها از چه نوعی است. از لحاظ زمینه فعالیت می‌توان یازده دسته برای یک پیمانکاری قرار داد که هر کدام زمینه تخصصی دارند و فعالیت تخصصی انجام می‌دهند. از لحاظ رتبه و اعتبار هم باید حتما توجه کنید که شرکت‌های پیمانکاری که رتبه یک را دارند از اعتبار بیشتری برخوردارند.

سوالات متداول

میزان سرمایه لازم برای ثبت شرکت عمرانی چقدر است؟

برای اینکه بخواهید یک شرکت پیمانکاری عمرانی به ثبت برسانید نیاز است که حداقل ۱۰۰ هزار تومان را در حساب شرکت قرار دهید.

رتبه بندی و طبقه بندی شرکت‌های پیمانکاری چه گونه انجام می‌شود؟

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مسئول طبقه این دسته از شرکت‌ها است و بر اساس شرایطی که هر شرکت پیمانکاری دارد رتبه‌ای به آن‌ها می‌دهد.

به این مطلب امتیاز دهید!
اشتراک‌گذاری

مشاوره رایگان امور ثبتی

برای دریافت مشاوره کاملا رایگان و تخصصی خدمات ثبتی (ثبت شرکت، تغییرات شرکت، انحلال شرکت، پلمپ دفاتر، ثبت برند و ثبت اختراع در ایران و بین المللی) با ما تماس بگیرید.

نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
Picture of ثریا احمدی

ثریا احمدی

ثریا احمدی یکی از نویسندگان خوب وینداد است که کارشناسی حقوق را در دانشگاه علوم قرآن و حدیث خوانده و اطلاعات تخصصی در شاخه‌های مختلف به‌ویژه امور ثبتی و قراردادی دارد و به همین واسطه مقالات کاربردی را در مجله حقوقی وینداد منتشر کرده که در ادامه این مقالات را می‌خوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

خدمات ثبتی وینداد

ارائه صفر تا صد خدمات تاسیس شرکت، تاییدیه نام، ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها و دریافت روزنامه رسمی، کاملا آنلاین و با قیمت ثابت

مقالات مرتبط

موضوعات مجوزی شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

لیست کامل موضوعات نیازمند اخذ مجوز برای ثبت شرکت

ثبت شرکت نیازمند طی مراحل متعددی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب و تعیین موضوع فعالیت است. این موضوع نه‌تنها بخشی از اساسنامه شرکت را تشکیل می‌دهد، بلکه باید به دقت و با توجه به قوانین و مقررات تعیین شود. در بسیاری از موارد، موضوعات فعالیت شرکت‌ها نیازمند اخذ مجوزهای خاصی از مراجع ذی‌ربط هستند. برخی از حوزه‌های فعالیتی که معمولاً نیاز به اخذ مجوز دارند شامل پیمانکاری، خدماتی، تولیدی، بازرگانی و غیره هستند.

انواع مجامع عمومی در شرکت‌ها
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

انواع مجامع عمومی شرکت‌ها چیست؟ | وظایف و صلاحیت‌ها

در تمامی شرکت‌های تجاری برای تصمیم‌گیری در امور مختلف، مجامعی تشکیل می‌شود که انواع آن‌ها، نحوه تشکیل، صلاحیت‌ تصمیم‌گیری و وظایف و اختیارات هر یک به‌طور کامل مشخص شده است. مجامع شرکت‌ها شامل مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده هستند.

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت
مقالات ثبت و تغییرات شرکت

نحوه تنظیم صورتجلسه افزایش سرمایه در شرکت

افزایش سرمایه در شرکت‌های تجاری به منظور توسعه فعالیت‌های شرکت انجام می‌شود که باید به عنوان یکی از تغییرات شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد چرا که سرمایه ثبتی در ابتدای تاسیس در اساسنامه درج شده و این مورد باعث تغییر اساسنامه خواهد شد.

ثبت موسسه حسابرسی
مقالات ثبت موسسه غیرتجاری

شرایط و مراحل ثبت موسسه حسابرسی

موسسه حسابرسی یکی از رایج ترین انواع موضوعات برای ثبت موسسه است که نیاز به دریافت مجوز از جامعه حسابرسان رسمی ایران دارد. ضمن اینکه موسسین باید شرایطی مثل سابقه تحصیلی و سابقه کار مرتبط را برای دریافت مجوز و ثبت موسسه احراز کنند.