امروزه با توسعه روابط بین‌­المللی اقتصادی و تجاری، بیش از هر زمان دیگری شاهد انعقاد قراردادهای بازرگانی بین­‌المللی هستیم. در این مطلب قصد داریم نگاهی اجمالی به انواع این قراردادها بیاندازیم. به همین دلیل ابتدا به قراردادهای تجاری و بازرگانی در نظام حقوقی ایران اشاره کرده و سپس انواع مختلف قراردادهای تجاری بین­‌المللی را بررسی می­‌کنیم:

انواع قراردادهای تجاری در حقوق ایران

قراردادهای تجاری و بازرگانی از تنوع بالایی برخوردار هستند و با توجه به پیشرفت ارتباطات بین­‌المللی، انواع جدیدی نیز با گذر زمان به فهرست این­گونه قراردادها اضافه می‌­شوند. اگر در حقوق داخلی ایران به دنبال فهرستی از معاملات تجاری باشیم، باید به ماده 2 قانون تجارت ایران رجوع کنیم که در آن اعمالی مثل خرید اموال منقول به قصد فروش یا اجاره آن­ها، تصدی به حمل و نقل، انجام فعالیت­‌های دلالی و حق‌­العمل­کاری، تسهیل معاملات ملکی، عملیات­‌های بانکی و صرافی، تصدی به فعالیت­‌های حراجی، تصدی به هر قسم از نمایشگاه‌­های عمومی، راه‌­اندازی هر قسم کارخانه، انجام معاملات برواتی، کشتی‌­سازی و عملیات بیمه‌­های بحری و غیربحری از جمله قراردادهای تجاری هستند.

دسته‌­بندی کلی قراردادهای بازرگانی بین‌المللی

در خصوص قراردادهای بازرگانی بین‌­المللی نیز می‌­توان موارد دیگری به فهرست بالا افزود؛ اما به طور عمده می‌­توان اکثر قراردادهای تجاری بین‌­المللی را در سه دسته کلی قرار داد:

  1. قراردادهای بین‌­المللی خرید و فروش کالا
  2. قراردادهای بین­‌المللی حمل و نقل
  3. قراردادهای بین‌­المللی بیمه

هر یک از سه دسته فوق‌­الذکر دارای ویژگی­‌هایی هستند که در ادامه مختصراً بررسی می­‌شوند:

قراردادهای بین‌­المللی خرید و فروش(International Sales Contracts)

این قراردادها که در اصطلاح حقوقی قرارداد بیع بین‌­المللی نیز نامیده می‌­شوند، در زمره مهم­ترین و متداول‌­ترین قراردادهای تجاری بین­‌المللی قرار می­‌گیرند. نکته مهم آن که در تبیین مفهوم کالا در این­گونه قراردادها، باید توجه داشت که مقصود از کالا لزوماً کالای مادی نیست بلکه امروزه با توسعه مفاهیم تجاری به ویژه موضوعات مالکیت فکری، موضوع خرید و فروش می‌­تواند شامل موارد مالکیت معنوی و اموال غیرمادی مثل انتقال یک فن­آوری یا امتیاز استفاده از یک نام تجاری یا یک برند باشد.

بخوانید
قرارداد فاینانس (تأمین مالی) چیست؟

قراردادهای بین‌­المللی حمل و نقل (International Carriage Contracts)

این قراردادها چگونگی حمل کالا را معین می‌­کنند. هم­چنین در این قراردادها علاوه بر مقدمات قرارداد که شامل مشخصات طرفین و موضوع قرارداد است، تعهدات صاحب کالا، حمل کننده آن، چگونگی حمل کالا و تحویل آن مورد توافق قرار می­‌گیرند. از مهمترین موضوعات قراردادهای حمل و نقل، موضوع انتقال ریسک است. به زبان ساده تعریف انتقال ریسک به نقطه‌­ای اشاره دارد که مسئولیت کالا از فروشنده به خریدار منتقل می‌­شود و در واقع فروشنده (حمل کننده) تعهدات خود را به اتمام می‌­رساند. برای توافق بر سر نقطه انتقال ریسک، اصطلاحاتی در حقوق بازرگانی بین­‌المللی تدوین شده‌­اند که به اینکوتِرمز معروف هستند. اینکوترمز مختصر شده­‌ی عبارت International Commercial Terms  (اصطلاحات بازرگانی بین‌­المللی) است و شامل استانداردهایی بین‌المللی در جهت تعیین نقطه انتقال ریسک در حمل و نقل است که جدیدترین مجموعه این اصطلاحات اینکوترمز 2010 می‌­باشد که با جست و جویی ساده در اینترنت، قابل دسترسی هستند.

قراردادهای بیمه بین‌­المللی (International Insurance Contracts)

این­گونه قراردادها در راستای چگونگی پوشش بیم‌ه­ای در مقابل ریسک­‌های مربوط به عملیات تجاری بین­‌المللی منعقد می­‌شوند. قرارداد بیمه زمانی وصف بین­‌المللی می‌­یابد که طرفین قرارداد فراتر از مرزهای یک کشور باشند. مثلا بیمه گر و بیمه گزار در کشورهای مختلفی باشند و نیاز به انعقاد قراردادی در جهت بیمه کردن محموله کالای خود یا دیگر اَشکال معاملات تجاری باشند.

سه نمونه رایج از قراردادهای بازرگانی بین­‌المللی

آن­چه در خصوص قراردادهای بین‌­المللی تجاری گفته شد، دسته‌­بندی کلی آن­ها بود، لیکن انواع خاص این قراردادها مانند قراردادهای جوینت ونچر، قراردادهای تامین مالی و فرانشیز، ماهیت و کارکرد خاص خود را دارند که در ادامه جهت آشنایی خوانندگان، به این سه دسته قرارداد رایج در بازرگانی بین‌المللی اشاره می‌­کنیم:

قراردادهای جوینت وِنچِر (Joint Venture Contracts)

تعریف این نوع قراردادها که در زبان فارسی به همان اصطلاح لاتین Joint Venture (سرمایه­‌گذاری مشترک) استعمال می‌­شود، بر نوعی قالب قراردادی مشارکت و همکاری دلالت می­‌کند. این قراردادها به گونه‌­ای همکاری تجاری می­‌پردازد که طی آن، طرفین قرارداد، انجام فعالیت خاصی را مشترکاً بر عهده می‌­گیرند و با دخالت فعالانه در آن فعالیت، در سود و زیان آن به نحو اشتراک سهیم می­‌شوند.

این نوع قرارداد انواعی دارد که بسته به نوع مشارکت طرفین می‌­تواند همکاری در جهت ایجاد یک واحد اقتصادی بزرگتر با ترکیب آورده‌­های طرفین باشد. مفهوم «آورده» نیز به هرگونه آورده مالی یا غیر­مالی مانند فن­آوری و تکنولوژی اشاره دارد. در اصل، عنصر مهم این قرارداد، وجود مشارکت طرفین برای سوددهی بیشتر است.

بخوانید
قراردادهای بیمه بین‌ ­المللی چیست؟ و انواع آن کدامند؟

قراردادهای تامین مالی بین­‌المللی (International Finance Contracts)

به زبان ساده، قراردادهای فاینانس یا تامین مالی، قراردادهایی هستند که طبق آن یک بانک یا موسسه تجاری خارجی، اعتباری (در قالب وام)، برای انجام عملیات معینی به کشور و یا شرکت مشخصی می‌­پردازد که در واقع کنترلی روی هزینه کردن آن ندارد و بنابراین تعهدی نیز متوجه آن شرکت وام‌­دهنده نیست. در نهایت بانک یا موسسه تجاری خارجی، در سر رسیدهای تعیین شده در قرارداد، اصل مبلغ و سود وام را از طرف قرارداد و یا بانک تضمین کننده قرارداد دریافت می­نماید.

این نوع قراردادها دو نوع عمده دارند که عبارتند از تأمین مالی شرکتی (Corporate Finance) و تأمین مالی پروژه (Project Finance) که در هر دو حالت، قراردادهای تامین مالی، یک شیوه کوتاه مدت انتقال سرمایه به کشور محسوب می­‌شوند، زیرا پس از رسیدن موعد بازپرداخت وام، می­بایست اصل سرمایه به همراه سود آن برگشت داده شود.

قراردادهای فرانشیز بین­‌المللی (International Franchise Contracts)

برای شناخت قرارداد فرانشیز، تعاریفی متعددی ارائه شده است که به­ طور خلاصه و در مجموع می­‌توان گفت این نوع قراردادها، توافقی هستند که به موجب آن، یک طرف (فرانشیزدهنده) اجازه استفاده از برخی مالکیت‌های فکری خود را که ممکن است شامل علامت تجاری (برند)، نظام تجاری خاص، نقشه­‌های فنی و تجاری باشد، برای تولید و توزیع محصولات یا ارائه خدمات، تحت نظارت خود و اغلب در قبال دریافت مبلغی، به طرف دیگر (فرانشیزگیرنده) می‌دهد.

به بیان دیگر، در قراردادهای فرانشیز نوعی حمایت غیرمالی نظیر آموزش، تبلیغات، مجوز انجام کسب و کار با روش­های کارآمد، در ازای دریافت مبلغی، بین طرفین مبادله می­‌شود.

اگر در تنظیم قراردادهای بازرگانی بین‌­المللی نیازمند همراهی ما هستید، تیم حقوقی وینداد، تمام مراحل نگارش یک قرارداد دقیق و کامل را برای شما تضمین می­‌کند. برای این منظور کافی است که در سامانه وینداد، درخواست تنظیم قرارداد ثبت کنید تا در سریع­ترین زمان، همکاران ما با شما ارتباط برقرار کنند.


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link