جزئیات قرارداد و توجه کافی به آن، لازمه یک قرارداد پایدار و اصولی می‌باشد. یک شراکت یا سرمایه­‌گذاری جدید برای همه ما هیجان­‌انگیز است. اما از طرفی دلایلی وجود دارد که قانع شویم قراردادی که می­بندیم از اهمیت زیادی برخوردار است و یک قرارداد عملی‌ را تدوین کنیم که توسط همه طرفین امضا شود.
چرا؟ چون تمام مشکلات از جزئیات قرارداد شروع می‌­شود. وقتی شما و شریک تجاری جدیدتان بر روی اصول کلی توافق کردید، ممکن است بر سر جزئیات به اختلاف برخورید که در نتیجه آن یکی از طرفین اقداماتی برخلاف روح قرارداد انجام دهد. هنگامی که مفاد قرارداد به خوبی درک شوند، طرفین بهتر می­‌توانند به اهداف مندرج در قرارداد دست پیدا کنند.

در این مقاله به حوزه­‌هایی که در قرارداد شراکت باید پرداخته شود، اشاره می­‌شود. با مجله حقوقی وینداد همراه باشید.

توافق بر روی مدت زمان یا شرایط قرارداد و گزینه های تجدید آن

در نظر دارید مدت زمان قرارداد چقدر باشد؟ آیا مدت زمان یک سال کافی است یا این اینکه می­‌خواهید قبل از منقضی شدن قرارداد مجدداً درباره تمدید آن مذاکره کنید؟ برای تجدید نظر در رابطه با حقوق خود، نیاز به چه مقدار زمان دارید؟ آیا شرکای تجاری­تان در این بازه زمانی فقط می‌­توانند با شما (نه رقبایتان) معامله کنند؟ آیا اگر وقت و تلاش زیادی برای جذب مشارکت انجام داده­‌اید و خواهان این هستید که طرف مقابل نتواند قبل از پایان دوره یا قرارداد با رقیب شما صحبت کند؟

بخوانید
تفاوت تفاهم‌نامه، توافق‌نامه و قرارداد

مزایای در نظر گرفتن جزئیات قرارداد چیست؟

در هر قراردادی کارهایی که طرفین باید انجام دهند و در مقابل آن چیزهایی که به دست خواهند آورد، مشخص می­‌شود. دانستن جزئیات، مزایایی به دست می­‌آورد که به هر یک از طرفین کمک می­‌کند تا متوجه شوند چه قسمتی از قرارداد مهم و چه قسمتی کم اهمیت است. به همین دلیل مفاد قرارداد باید مشخص و قابل سنجش باشد. اگر قرارداد، خدماتی است، پیشنهاد می­‌شود ساختار حقوقی مشخص برای آن تنظیم شود و دستور کار مشخص و واضحی برای آن در نظر گرفته شود.
به همین دلیل جهت داشتن قراردادی کامل و دقیق امروزه آشنایی با متن قراردادها و کسب مهارت و تجربه کافی برای نگارش یک متن قرارداد اصولی از ضروری‌ترین کارها برای موفقیت در قراردادنویسی و مسائل حقوقی است.

آیا از کسب و کار شما محافظت می شود؟

اگر یک قرارداد به خوبی تنظیم و طراحی نگردد، چه می­‌شود؟ اگر شما در این قرارداد مبلغ قابل توجه‌ای را هزینه کنید، آیا شرایط خروج به گونه­‌ای هست که شما بتوانید سرمایه­‌تان را برگردانید؟ (به عنوان مثال، آیا بندی را در قرارداد درباره زمان خروج از آن و برگرداندن سرمایه­‌تان تنظیم کرده‌­اید؟)

بخوانید
فورس ماژور یا قوه قهریه چیست و چه کاربردی در قراردادها دارد؟

به طور خلاصه، اگر طرف دیگر به برند و یا شهرت شما آسیب زد، می‌­توانید به سرعت قرارداد را خاتمه دهید؟ اگر در یک موضوع خاص که جزء مسئولیت­‌های شما محسوب می­‌شود از کسب و کارتان محافظت می­‌شود؟ آیا در دیگر موضوعات هم چنین محافظتی وجود دارد؟ آیا از برند و مالکیت معنوی شما محافظت می‌گردد ؟ و یا طرف مقابل در صورت استفاده از برند شما تعهداتش مشخص است؟

تاثیرات مالیاتی در جزئیات قرارداد

به هرگونه کالا و خدماتی که در قرارداد به آنها اشاره شده، ممکن است مالیات تعلق بگیرد. از این رو، برای این که دچار مشکل نشوید بهتر است با یک کارشناس حقوقی در این رابطه مشاوره بگیرید.

نحوه مذاکره در جزئیات قرارداد

همیشه بهتر است طرفین بر روی شرایط واضحی توافق کنند. این اقدام باعث می­‌شود تا کارایی بیشتر شود و در زمان و منابع صرفه­‌جویی گردد.

قراردادهای پیچیده‌­تر احتمالاً منجر به افزایش زمان مذاکره بین طرفین خواهد شد. قبل از آغاز مذاکره بهتر است یک لیست از اولویت­‌های خودتان تهیه کنید تا در حین مذاکره راحت­‌تر درباره اهداف و اولویت­‌هایتان صحبت و درباره آنها مذاکره کنید. شما باید درباره این نکته هم فکر کنید که چگونه می­‌توانید قراردادی داشته باشید که برای هر دو طرف منافع داشته باشد؟

البته شما باید درباره مسائلی که می­‌تواند وضعیت معامله را تغییر دهد و مسائلی که می­‌تواند موجب شکست قرارداد شود، آگاهی داشته و برای بهتر پیش­رفتن اوضاع با یک کارشناس حقوقی مشورت کنید.

دسته‌ها: تنظیم قرارداد

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link