مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

ثبت شرکت با مسئولیت محدود و راهنمای مراحل ثبت آن

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در دنیای امروز با تخصصی شدن کارها افراد به دنبال تشکیل گروه‌هایی افتادند که در آن‌ها از نیرو و تخصص و سرمایه افراد مختلف بتوانند استفاده کنند. در همین جهت برای بهره‌مندی بهتر از این نیروها در کنار حمایت‌های قانونی ما با رشد فزاینده شرکت‌ها مواجه شدیم. در این حین یکی از پرکاربردترین شرکت‌ها که درواقع افراد بیشتری تمایل به فعالیت در قالب آن را داشتند ثبت شرکت با مسئولیت محدود بود. شرکت با مسئولیت محدود در حقیقت شرکتی است که به افراد این امکان را می‌دهد که با شناخت کامل از یکدیگر به فعالیت بپردازند.

شاید بتوان گفت شرکت با مسئولیت محدود در حقیقت نوعی از شرکت‌های خانوادگی است چراکه سهام‌داران محدود دارد و این امکان را فراهم می‌آورد که سهام‌داران با شناخت کافی از هم در شرکت سرمایه‌گذاری کنند. درصورتی‌که شما تمایل به تشکیل یک شرکت با مسئولیت محدود دارید باید در گام نخست آن را به ثبت برسانید تا رسمیت یافته و بتوانید در قالب آن به فعالیت بپردازید. ما در این مطلب شما را با فرآیند ثبت شرکت با مسئولیت محدود آشنا می‌کنیم.

شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

یکی از انواع هفت‌گانه شرکت‌ها که در قانون تجارت از آن نام‌برده شده است شرکت با مسئولیت محدود است. در یک تعریف ساده می‌توان گفت شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که از دو یا چند شریک تشکیل یافته و برای رسیدن به اهداف تجاری خود هر یک سرمایه‌ای را به شرکت تزریق می‌کنند. نکته‌ی مهمی که در تعریف این نوع شرکت باید مدنظر داشت این است که مسئولیت شرکا در این نوع شرکت بدون اینکه سرمایه به سهام تقسیم‌شده باشد محدود به میزان سرمایه‌ای است که با خود به شرکت آورده‌اند.

توجه داشته باشید که در اگر قصد تأسیس و ثبت شرکت با مسئولیت محدود را دارید حتماً باید در نام شرکت خود به این موضوع تصریح نمایید که شرکت با مسئولیت محدود است چراکه افرادی که با شرکت شما در ارتباط هستند بدانند که مسئولیت شما فقط به میزان دارایی است که در شرکت دارید.

مقدمات ثبت شرکت:

پس‌ازاینکه شما قالب با مسئولیت محدود را برای ثبت شرکت و فعالیت انتخاب کردید باید قبل از مراجعه به سامانه ثبت شرکت‌ها در اداره ثبت شرکت‌ها مقدمات آن را فراهم نمایید. مهم‌ترین این موارد عبارت‌اند از:

 1. موضوع فعالیت شرکت:

شما قبل از هر کاری حیطه کاری شرکت خود را باید با تعیین موضوع فعالیت شرکت در شرکت‌نامه مشخص نمایید. این موضوع باید مطابق با ماده 190 قانون مدنی مشروع، معلوم و معین و دارای منفعت عقلایی باشد.

 1. میزان سرمایه شرکت:

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود محدودیتی برای حداقل و حداکثر سرمایه در قانون تجارت پیش‌بینی‌نشده است و فقط به این نکته اشاره‌شده است که سرمایه نقدی باید تأدیه و سرمایه‌ی غیر نقدی نیز باید تقویم و تسلیم شود.

 1. تعداد شرکا:

مطابق با ماده 94 قانون تجارت حداقل تعداد شرکا برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود 2 نفر است. البته باید توجه داشت که حداکثری در قانون بیان‌نشده است.

 1. نام شرکت:

همان‌طور که قبلاً بیان شد میزان مسئولیت شرکا در شرکت با مسئولیت محدود، محدود به سرمایه‌ای است که در شرکت دارند به همین دلیل در انتخاب نام شرکت باید قید با مسئولیت محدود قید گردد و الا مسئولیت شرکا به‌صورت تضامنی خواهد بود. این نکته را نیز در انتخاب اسم شرکت باید در نظر داشته باشید که اسم شرکا نیز در نام شرکت نباید قید گردد و الا آن شریک در مقابل دیگران دارای مسئولیت تضامنی است.

 1. مدت فعالیت شرکت:

شرکت ممکن است برای مدت مشخص یا به‌صورت نامحدود تشکیل شود. درهرصورت این موضوع باید در جلسه مؤسسان مشخص گردد.

بعد از مشخص شدن تمام موارد بالا شما باید اقدام به تنظیم شرکت‌نامه و اساسنامه نمایید. این دو سند در جلسه‌ای که مؤسسین در بدو تأسیس شرکت تشکیل می‌دهند تنظیم و امضا می‌کنند باید منتظر شود.

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

پس از مشخص شدن موارد بالا شما باید مدارک زیر را آماده و برای ثبت شرکت در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها اقدام نمایید. اطلاعات درخواستی در این سامانه باید کاملاً مطابق با این مدارک باشد.

 1. تقاضانامه ثبت شرکت
 2. شرکت‌نامه رسمی
 3. اساسنامه شرکت
 4. صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسسین و هیئت‌مدیره
 5. کپی برابر اصل شناسنامه کلیه شرکا و مدیران
 6. اخذ و ارائه مجوز در موضوعاتی که فعالیت در آن‌ها نیازمند اخذ مجوز باشد
 7. ارائه تصویر روزنامه رسمی و تغییرات در خصوص شرکایی که اشخاص حقوقی می‌باشد.
 8. گواهی عدم سو پیشینه اعضا

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

بعد از فراهم کردن مدارک فوق شما باید به سامانه ثبت شرکت‌ها مراجعه نمایید و اطلاعات خواسته‌شده را وارد نمایید. اهم این اطلاعات عبارت است از نوع شرکت، سرمایه و اعضای شرکت می‌باشد.

با درج این اطلاعات اولیه شما باید 5 اسم انتخابی شرکت را به ترتیب اولویت با شرایط تعیین‌شده وارد نمایید و به عدد از ورود این اطلاعات لازم است که صورت‌جلسه و سایر مستندات را نیز در سامانه بارگذاری نمایید.

بعد از ورود اطلاعات و بارگذاری کارشناس حقوقی اداره ثبت شرکت‌ها نام و مدارک و اطلاعات شما را بررسی می‌کند. چنان چه اطلاعات دارای نقص باشد اعلام رفع نقص می‌شود و در صورت عدم نقص پذیرش اینترنتی شما صورت می‌گیرد. در این مرحله شما باید اصل مدارم خود را از طریق پست سفارشی به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال نمایید. در این مرحله شما باید در روزنامه اطلاعات شرکت ثبت‌شده را منتشر نمایید.

در نهایت به اقدامات اساسی پس از ثبت شرکت هم باید توجه داشت.

نتیجه‌گیری:

یکی از انواع شرکت‌های که در قانون تجارت از آن نام‌برده شده است شرکت با مسئولیت محدود است که در این مطلب با ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ایران آشنا کردیم. شما می‌توانید برای کسب راهنمایی و مشاوره با مشاورین وینداد تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود
مقالات ثبت شرکت مسئولیت محدود

مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود

شرکت مسئولیت محدود از رایج‌ترین و محبوب‌ترین شرکت‌ها نزد سرمایه‌گذاران است. اگر مایلید از مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود به ساده‌ترین شکل ممکن آگاه شوید،