حل اختلاف بین کارفرما و پیمانکار به چه صورت است؟ '4 زمان خواندن

منتشرشده توسط آناهیتا رحیمی در تاریخ

حل‌اختلاف بین کارفرما و پیمانکار به چه صورت است؟

اشخاص حقیقی و حقوقی درقالب قراردادها با یکدیگر وارد رابطه‌ی حقوقی می‌شوند. امروزه با تخصصی‌تر شدن کارها، در هر حوزه‌ای نیاز به قرارداد بخصوصی است. قرارداد پیمانکاری ساختمان نیز از جمله این قراردادها‌ست. این قرارداد عامل اتصال کارفرما و پیمانکار است. کارفرما همان شخصی‌ست که اجرای عملیات موضوع پیمان را براساس اسناد و مدارک به پیمانکار واگذار می‌کند. پیمانکار نیز شخصی‌ست که براساس اسناد و مدارک مسئولیت اجرای عملیات پیمان را عهده دارد. با افزایش پروژه‌های عمرانی، روند مراجعه مردم برای انعقاد قرارداد پیمانکاری نیز بیشتر شده است. همینطور در سالهای اخیر شاهد افزایش روزافزون اختلاف بین کارفرما و پیمانکار بوده ایم. اکثر این اختلافات ناشی از شکل تنظیم قرارداد است. چراکه انعقاد قرارداد درست ودقیق نیازمند راهنمایی افراد حرفه ای‌ست. اغلب قراردادهای پیمانکاری نیز به طور دقیق، روشن و با رعایت نکات فنی و حقوقی تنظیم نمی‌شود. با دریافت نمونه قرارداد پیمانکاری و راهنمای کامل آن از یک قرارداد حرفه‌ای و بی‌دردسر که تمامی بندهای لازم را دارا می‌باشد بهره‌مند شوید.

این نوشته با هدف بررسی اختلاف‌هایی که بین کارفرما و پیمانکار رخ می‌دهد، همینطور مراجع قانونی که برای حل اختلاف بین کارفرما و پیمانکار، توسط قانون در نظر گرفته شده است، ارائه می‌شود. تا دو طرف این قرارداد با شناخت درست از چالش‌هایی که ممکن است در ضمن این کار پیش آید، وارد قرارداد شوند و چنانچه مشکلی در رابطه‌ حقوقی آنها پیش آمد به راحتی حل‌و فصل گردد.

اختلاف‌ بین کارفرما و پیمانکار در چه مواردی است؟

قرارداد پیمانکاری، قراردادی نیست که به صورت آنی نتیجه آن محقق شود. پیمانکاری از جمله قراردادهایی‌ست که در طول زمان اجرا می‌شود. بنابراین در طول اجرای موضوع پیمان ممکن است اتفاقات مختلفی رخ دهد و منجر به اختلاف بین کارفرما و پیمانکار شود. که این اختلافات می‌تواند ناشی از طرفین قرارداد یا شخص خارج قرارداد یا امور طبیعی باشد که در همه موارد باعث ایجاد ضررهای مادی و معنوی برای هریک از دو طرف قرارداد می‌شود. بنابراین بهتر است این اختلاف‌ها را از پیش بشناسیم تا با چاره اندیشی در مورد آنها، قرارداد به راحتی به نتیجه برسد.

بخوانید
انحلال قراردادهای پیمانکاری ساختمان از ناحیه کارفرما و پیمانکار

اختلاف‌هایی که احتمال دارد بین کارفرما و پیمانکار رخ دهد را می‌توان اینگونه برشمرد:

  • سهل‌انگاری در تنظیم قرارداد و تهیه اسناد؛ اشتباه و خطا یکی از اتفاقات معمول در تنظیم قراردادها‌ست که می‌تواند به شکل‌های مختلفی رخ دهد. گاهی اشخاص با سهل‌انگاری یکی از بندهای قرارداد را حذف می‌کنند. یا به اشتباه آن را قید می‌کنند که می‌تواند هزینه‌ زیادی برای طرفین به همراه داشته باشد.
  • تاخیر در انجام کارهای معین؛ همانطور که گفته شد، قرارداد پیمانکاری جز عقود مستمر است. این قرارداد در یک بازه زمانی اجرا می‌شود. به همین دلیل یکی از بندهای مهم این قرارداد، ذکر زمان آغاز و پایان پروژه است. چنانچه تاخیر در این قرارداد رخ دهد از طرف هرکدام از طرفین هم که باشد زمان پایان پروژه را تغییر می‌دهد. برای مثال، اگر تامین برخی مصالح با کارفرما باشد و کارفرما در تحویل آنها تاخیر کند در این صورت پیمانکار نمی‌تواند در زمان معین پروژه را به اتمام برساند. این خود می‌تواند موجب اختلافات بعدی بین طرفین شود.
  • گاهی علت اختلاف، بروز برخی تغییرات می‌باشد؛ برای مثال: تغییر ناگهانی قیمت مواد و مصالح در سالهای اخیر یکی از رایج‌ترین اختلاف‌های قراردادی است. این اختلاف موجب طرح ادعای ضرر‌و زیان از جانب پیمانکار می‌گردد. تغییر در حجم کار و تغییر در شرایط فیزیکی کار نیز از جمله مواردی‌ست که در پیشرفت پروژه وقفه می‌اندازد.
  • قرارداد بندها و نکات فنی و حقوقی بسیاری دارد. برای رعایت هرچه بیشتر آنها، بهترین راه سپردن تنظیم قرارداد به اشخاص کارشناس و حرفه‌ای است. یکی دیگر از موارد اختلاف، عدم شفافیت در توصیفات قراردادی است. این امر باعث ایجاد مشکلاتی در تفسیر بندهای قرارداد می‌شود. بنابراین بهتر است در قرارداد به شرح کامل موضوع قرارداد، مبلغ آن، مدت زمان و تمدید زمان پیمانکاری و… بپردازید.
  • عدم ارائه کیفیت مطلوب ساخت از سوی پیمانکار؛ این مشکل همواره مورد ادعای کارفرمایان بوده‌ است. به این صورت که کارفرما ادعا می‌کند، پروژه مطابق مشخصات فنی توافق شده، نمی‌باشد.
بخوانید
قرارداد پیمانکاری اجرای کف سازی و نکات آن + ۵ سوال مهم درباره آن

این موارد تنها چند مورد رایج از موارد اختلاف بین کارفرما و پیمانکار است. در بسیاری از موارد این اختلافات در قراردادهای دیگر نیز وجود دارد که از بیشتر آنها می‌توان با رعایت نکات فنی انعقاد قرارداد و کمک از کارشناسان و افراد با تجربه جلوگیری کرد.

برای حل اختلاف بین کارفرما و پیمانکار به چه مرجعی رجوع کنیم؟

اشتباه جزء جدانشدنی هرکار اجرایی است. این اشتباهات چنانچه بر روی نتیجه کار تاثیر بگذارد موجب اختلاف بین طرفین می‌شود. برای حل‌و فصل این اختلافات بین کارفرما و پیمانکار مراجعی توسط قانون در نظر گرفته شده‌است. که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. با دریافت نمونه قرارداد پیمانکاری از دعاوی احتمالی در امان بمانید.

طبق اصل ۱۵۷ قانون اساسی و مواد ۱ تا ۳ قانون آیین دادرسی مدنی، دادگستری مرجع رسمی تظلمات عمومی است. با این‌وجود مرجع غیر‌رسمی دیگری در نظر گرفته شده‌است. این مرجع ” داوری”  است که رای صادر شده توسط این مرجع نیز قابل اجرا توسط قوه‌قضاییه است. این مرجع برای اولین بار در ماده ۵۳ شرایط عمومی پیمان،به منظور حل اختلاف بین کارفرما و پیمانکار پیش‌بینی شده‌است .

 برای تنظیم قرارداد پیمانکاری نیاز به راهنمایی دارید؟

به عنوان یک کارفرما و یا پیمانکار احتمالا شما از نکات جزئی قراردادها و قوانین مطلع نیستید و همین امر شاید منجر به اختلاف بین کارفرما و پیمانکار شود. بنابراین تیم ما در وینداد، برای شما نمونه قراردادی کامل و جامع را با همه نکات و بندهای لازم آماده کرده‌اند. پس بهتر است برای این که دچار دردسرهای ناشی از عدم نوشتن قرارداد یا نوشتن قراردادی نامناسب نشوید، با یک مشاور حقوقی در زمینه قراردادها مشورت کنید. برای تهیه نمونه قرارداد پیمانکاری می‌توانید به بانک قراردادهای وینداد مراجعه کنید.


اگر سوالی دارید بپرسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!
مشاوره رایگان
close-image
اشتراک وینداد، دسترسی نامحدود و کامل به خدمات حقوقی و ثبتی
اطلاعات بیشتر
close-image

همین حالا نمونه قرارداد پیمانکاری را دانلود کنید!

چرا با یک قرارداد پیمانکاری حرفه ای، کاری بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را دریافت کنید
دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری
همراه با آموزش ماده به ماده قرارداد
close-link
Click Me