راهنمای دقیق ثبت برند + ثبت لوگو و علامت تجاری '3 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
راهنمای دقیق ثبت برند + ثبت لوگو و علامت تجاری

در بازار تجاری رقبای زیادی وجود دارند که بی شک وجودشان برای بازار کالا و محصول شما خطراتی را به دنبال دارد، از این رو برای اطمینان از عدم کپی برداری رقبا و عدم استفاده آن‌ها از محصولات شما و به عبارتی انحصاری بودن تجارتتان، شما می‌توانید به سوی ثبت برند بروید و از این رو صاحب مالکیت و حق انحصاری کالا و یا حتی محصول خود باشید. وفق ماده ۲ قانون ثبت علایم و اختراعات: حق استعمال انحصاری برند فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رساند. پس بخاطر داشته باشید که شما با داشتن برند می‌توانید در صورت تخطی رقبا و استفاده از برندتان، نزد مراجع قضایی شکایت کنید و حسب مورد رقیب شما به مجازات و یا جزای نقدی محکوم خواهد شد. در این بخش برانیم تا به چیستی برند، ثبت لوگو ، ثبت برند علل ثبت برند، زمان مورد نیاز برای ثبت برند و … بپردازیم، پس همراه ما باشید.

برند چیست؟

شاید اولین سوالی که به ذهن ما برسد آن است که برند چیست؟

برند عبارت است از علامتی خاص که شرکت‌ها برای معرفی کالا، محصول و یا حتی خدمات خود از آن استفاده می‌کند و بدین وسیله خود رو به بازار و مشتریان معرفی می‌نمایند.

بدین ترتیب یک شرکت و یا حتی محصول آن شرکت را می‌توان با آن برند شناسایی نمود.

چرا نیاز به ثبت برند تجاری‌ام دارم؟

همانطور که پیش‌تر بیان شد، برند تجاری شما ویترین کسب و کار شما محسوب می‌شود. گاها دیده می‌شود که اشخاص مدت زیادی در بازار فعالیت کرده‌اند و نام و نشان خوبی را کسب کرده‌اند و در بازاریابی، تبلیغات، فروش و … نیز کسب و کارموفقی داشته‌اند اما برندی را ثبت ننموده‌اند، در این خصوص باید بیان نمود که با این عمل، شما امکان فعالیت و حضور رقبایتان را آسان کرده‌اید و باید هر لحظه منتظر سواستفاده رقبایتان باشید.

بخوانید
ثبت برند و لوگو در حوزه عروسک سازی چه مراحلی دارد؟

چرا که شما صاحب انحصاری و مالک برند نبوده و ممکن است که رقبا از تلاش و کوشش شما استفاده نمایند و آن‌ها به جای شما برند را ثبت نمایند و تمامی زحمات شما را به یغما برده و نهایتاً شما را بی نصیب از سودهای بازار گذارند.

آیا می‌توانم هر برندی را که تمایل داشته باشم انتخاب نمایم؟

خیر!

بخاطر داشته باشید که بسیاری از کلمات و برندهایی که در ذهن شما هستند قابلیت پذیرش ندارند، به عنوان مثال:

۱-علائم توصیفی (زشت، زیبا، بلند، کوتاه)‌

۲-اسامی عام (نخ، هوا، خاک، چمن، ساختمان)

۳-اسامی گمرا کننده

۴-اسامی بیان کننده نوع و جنس کالا (ابریشم، طلا)

۵-اسامی که شبیه برندهای دیگر بوده و با خواندنشان، نام برندهای مشهور به ذهن متبادر شود

۶-اسامی که خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند

و…

ثبت برند و ثبت لوگو چقدر زمان می‌برد؟

باید در نظر داشت که پس از ارسال اظهارنامه برند و علامت تجاری در سامانه، اظهارنامه شما در نوبت و صف بررسی کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری قرار می‌گیرد.

زمان ثبت برند در حقیقت به متقاضیان پیش از شما و زمان حدودی بررسی ۳ کارشناس و رئیس اداره علامت تجاری و اعلام نظر ایشان که معمولاً در حدود ۱ ماه و یا کمتر زمان می‌برد و همچنین مدت زمان مربوط به تشکیل پرونده فیزیکی اعم از پرداخت هزینه چاپ و روزنامه رسمی و …بستگی دارد.

بطور کلی به یاد داشته باشید که این پروسه بی شک حداقل ۵۰ روز خواهد بود.

نکات ثبت لوگو

۱-ولین اقدام هر فرد برای تولید و فروش یک محصول یا یک شرکت بعد از ثبت خود برای شروع تبلیغات و معرفی خود، ثبت علامت تجاری است که براساس ضوابط و قوانین مندرج در قوانین مربوط به ثبت علائم و اختراعات، این فرآیند صورت می‌پذیرد.

بخوانید
ثبت برند دخانیات چه نکات و مراحلی دارد؟ + مجوزهای لازم

۲-هر شخصی نمی‌تواند هر نامی را که تمایل داشت ثبت نماید.

۳-شخصی که درخواست ثبت برند و ثبت علامت تجاری را دارد، باید در هر زمینه‌ای که مجوز فعالیت دارد، علامت را در همان زمینه ثبت نماید.

۴-مدت زمان ثبت برند از مدت زمان ثبت شرکت طولانی‌تر می‌باشد.

۵-در صورت عدم ثبت برند تجاری مشمول حمایت قانونی شدن بسیار دشوار بوده و اثبات این موضوع که شما مالک اصلی برند هستید و طرف مقابل از نام و نشان تجاری شما سواستفاده کرده است، بسیار دشوار خواهد بود.

۶-ثبت برند متفاوت از نام شرکت می‌باشد.

نیاز به راهنمایی در مورد ثبت لوگو دارید؟

وفق ماده ۲ قانون ثبت علایم و اختراعات: حق استعمال انحصاری برند فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رساند.

در این راستا باید بیان نمود که تجار، برای کالا، محصول و خدماتی که تصمیم دارند آن را به بازار عرضه نمایند، برند مخصوص و انحصاری را ثبت می‌نمایند تا از سواستفاده رقبا پیشگیری نمایند و در سواستفاده، از حمایت‌های قانونی بهره مند شوند.

پیشنهاد ما به شما اعتماد به خدمات ثبتی وینداد و تیم حقوقی مجرب ماست.

ما می‌توانیم امور ثبتی مورد نظر شما را با بهترین کیفیت و تفاوت قیمتی چشمگیر در اسرع وقت انجام دهیم و با ارائه پشتیبانی و خدمات مشاوره‌ای متنوع، تجربه خوبی را در امور ثبتی برای اشخاص و کسب‌وکارها رقم بزنیم.

خدمات ثبتی وینداد در زمینه مشاوره حقوقی ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت‌های تجاری، هزینه‌های ثبتی، مدت فرآیند ثبت، اخذ مجوزها، ثبت برند و علامت تجاری و… می‌تواند با نهایت دقت، سرعت و صرفه اقتصادی به شما مخاطبان گرامی ارائه شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۲۸۴۲۷۸۴۶ تماس بگیرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!