آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

شیفت شب چیست؟ شب کاری طبق قانون چگونه محاسبه می‌شود؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
شیفت شب چیست؟

ساعات کاری از مواردی است که در قانون کار بررسی شده و حقوق کارگر و کارفرما در آن تعیین شده است. کار در شیفت شب یکی از این موادر است.

قرارداد کار میان کارگر و کارفرما یکی از مهم‌ترین و در عین حال پر ظرافت‌ترین روابط حقوقی است که سهم بسیاری از اختلافات و دعاوی حقوقی را به خود اختصاص داده است. یکی از دلایل بروز اختلاف میان کارگر و کارفرما، عدم اطلاع کافی از مقررات قانون کار و عدم تنظیم دقیق قرارداد کار است. به همین جهت، وینداد مطالب حقوقی متعددی را به زبانی ساده، جهت آشنایی شما با مقررات قانون کار، نکات مهم قرارداد کاری و روش‌های حل اختلاف در روابط کارگر و کارفرما، در اختیارتان قرار داده است. در این مطلب به شب کاری یا قانون کار در شیفت شب می‌پردازیم که یکی از مسائل مربوط به مدت کار است و مقررات آن در مبحث دوم از فصل سوم قانون کار مطرح شده است.

شب‌کاری یا کار در شیفت شب به چه معناست؟

همانطور که می‌­دانید ساعت کاری همه مشاغل یکسان نیست و ماهیت برخی مشاغل اقتضای فعالیت در ساعات شب را دارد. از آنجا که کار کردن در شب به لحاظ زیستی و اجتماعی غیرمتعارف بوده و دشوارتر از اشتغال در روز است، قانون کار برای حمایت از کارگران شب کار، مزایایی برای کار در شیفت شب در نظر گرفته است.

در اینجا بد نیست بدانید قانون کار نسبت به افزایش کار کارگر از میزان استاندارد تعیین‌شده در قانون اصولاً دو نوع موضع برای حمایت از کارگر اتخاذ می‌کند. به این صورت که یا کار مازاد بر میزان استاندارد را ممنوع می‌کند و یا به ازای کار مازاد، دستمزد مازاد برای کارگر مقرر می‌کند. مانند ممنوعیت کار بدون تعطیل هفتگی و دستمزد اضافه به ازای هر ساعت اضافه کار.

شب کاری طبق قانون چگونه محاسبه می شود؟

برای تشخیص اینکه آیا یک کارگر شب کار است و مقررات شب کاری در قانون کار عمل او را در برمی‌گیرد یا خیر، باید دید قانون کار چه بازه زمانی را نوبت شب به حساب می‌آورد. طبق قانون کار، کارگر شب کار کسی است که در بازه زمانی ده شب (ساعت ۲۲) تا شش صبح به کار مشغول است. بنابراین می‌توان گفت « شیفت شب » به این بازه هشت ساعته‌ اطلاق می‌شود. در ادامه با مزایای شب کاری آشنا می‌شویم.

کار در شیفت شب چه مزایایی دارد؟

با توجه به اینکه کار کردن در نوبت شب دشوارتر از اشتغال در ساعات صبح یا عصر است، قانون کار مقرر کرده است که دستمزد شب کاری ۳۵٪ بیشتر از دستمزد کار در سایر نوبت‌ها باشد. به عنوان مثال، در نحوه محاسبه شب کاری قید شده اگر دستمزد هشت ساعت کار در نوبت روز صدهزار تومان باشد، به هشت ساعت کار در شیفت شب صد و سی و پنج هزار تومان دستمزد تعلق خواهد گرفت.

اگر فقط قسمتی از ساعت کاری در شیفت شب باشد چه می‌شود؟

با وجود اینکه گفتیم شیفت شب شامل یک بازه هشت ساعته است، اما برای برخورداری از مزایای شب کاری نیازی نیست که تمام ساعت کاری کارگر در بازه گفته‌شده قرار گیرد. بلکه به هر میزانی که کارگر در این بازه کار کرده باشد، مشمول این مازاد دستمزد ۳۵ درصدی خواهد بود. برای مثال، اگر ساعت کاری یک کارگر از ساعت سه بعد از ظهر تا یازده شب باشد، فعالیتی که در ساعت ده تا یازده شب که در شیفت شب قرار دارد، شب کاری است و مشمول ۳۵٪ دستمزد مازاد می‌شود.

شب‌کاری در روز جمعه چه مزایایی دارد؟‌

قانون کار برای کارگران تعطیل هفتگی را در نظر گرفته است که بر اساس آن، کارگران باید یک روز در هفته را بدون حضور در محل کار و بدون کار کردن مزد دریافت کنند. این قانون روز جمعه را به عنوان روز تعطیل هفتگی تعیین کرده است. با این حال، کار کردن در روز جمعه ممنوعیتی ندارد؛ به شرط آنکه کارفرما روز دیگری به عنوان تعطیل هفتگی برای کارگر در نظر بگیرد. به عبارت دیگر، آنچه در قانون کار ممنوع است، کار بدون تعطیلی در تمام هفته است، اما لزومی ندارد که تعطیل هفتگی کارگر حتماْ در روز جمعه باشد.

با تمام این اوصاف، از آنجا که کار کردن در روز جمعه که عرفاْ ‌روز تعطیل عمومی است از عرف اشتغال خارج است، قانون کار برای عدم استفاده از تعطیلی روز جمعه، ۴۰٪ اضافه پرداخت به کارگر را مقرر کرده است.

آيا مقررات شب‌کاری در قرارداد شما با کارفرما ذکر نشده است؟ نگران نباشید.

اگر در شیفت شب کار می‌کنید ممکن است با نگاه به قرارداد خود متوجه شوید که مزایایی که در این مطلب برای شب کاری گفتیم در قرارداد شما ذکر نشده است. در این صورت لازم نیست نگران باشید؛ چراکه مقررات کار از مقررات حقوقی آمره به شمار می‌آید. به این معنا که حمایت‌هایی که در این قانون برای کارگر وجود دارد، نیازی به توافق یا تأیید کارفرما ندارد. به همین جهت، حتی اگر حداقل مزایایی که در این قانون قرار دارد در قرارداد کار ذکر نشده باشد کارگر می‌تواند با استناد به قانون کار، آن حقوق و مزایا را از کارفرما مطالبه کند. سپس در صورت امتناع کارفرما،‌ از وی در مراجع قانونی صالح شکایت کند. بنابراین اگر چنین بندی در قرارداد کار خود نمی‌یابید، نگران نباشید؛ زیرا مزایای شب کاری همچنان به شما تعلق می‌گیرد.

سخن پایانی

درصورتی که در زمینه روابط خود با کارفرما نیاز به راهنمایی دارید، همکاران ما در وینداد، آماده ارائه خدمات حقوقی مربوط به امور قرارداد، تنظیم اوراق قضایی، مشاوره حقوقی و پیگیری دعاوی شما هستند. همچنین می‌توانید پرسش‌ها و نظرات خود درباره این مطلب را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی شما با وینداد سپاسگزاریم.

5/5 - (3 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

8 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
علی امیدیان مفرد
علی امیدیان مفرد
10 ماه پیش

سلام مزایای یک هفته ۱۲ساعت کار در روز ویک هفته ۱۲ساعت کار در شب چگونه است و حق شب چگونه محاسبه می‌شود

فاطمه حسین‌قلی‌ لو
فاطمه حسین‌قلی‌ لو
ادمین
در پاسخ به  علی امیدیان مفرد
4 ماه پیش

با سلام واحترام.
طبق ماده 58 قانون کار:
براي هر ساعت كار درشب تنها به كارگران غير نوبتي 35 %اضافه بر مزد ساعت كار عادي تعلق ميگيرد.

راهب بدل پور
راهب بدل پور
10 ماه پیش

با سلام
بنده یک شب در میان از ساعت 18 عصر الی 6 صبح مشغول بکار هستم لطفا نحوه محاسبه نوبت کاری را بفرمایید

فاطمه حسین‌قلی‌ لو
فاطمه حسین‌قلی‌ لو
ادمین
در پاسخ به  راهب بدل پور
4 ماه پیش

با سلام و احترام
طبق ماده 56 قانون کار، كارگري كه در طول ماه به طور نوبتي كار ميكند و نوبتهاي كار وي در صبح و عصر واقع ميشود 10 %وچنانچه نوبتها در صبح و عصر و شب قرار گيرد، 15 %و درصورتيكه نوبتها به
صبح وشب و يا عصر و شب بيفتد 5/22 %علاوه بر مزد به عنوان فوق العاده نوبت كاري دريافت خواهد كرد.

امیرحسین
امیرحسین
1 سال پیش

سلام وقت بخیر میخاستم بدونم در شیفت شب کاری که از ساعت 12شب شروع و در ساعت 8 صبح به اتمام میرسد وقت استراحتی در قانون هست به فرض مثال نیم ساعت استراحت باشه چون من در شرکتی کار میکنتم که شب کاری از ساعت 12 شروع میشه و ساعت 8 به اتمام میرسه و اصلا استراحتی تا صبح نداریم

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  امیرحسین
1 سال پیش

سلام،

خیر چنین موردی در قانون کار پیش بینی نشده است. ساعات کار مطابق با ماده 51 قانون کار 44 ساعت در هفته است.همچنین، روز جمعه برابر با ماده 62 قانون کار روز تعطیلی با مزد است. بنابراین ساعات کار موظفی 44 ساعت باید در 6 روز تکمیل گردد.اگر کارگری ساعات کاری مساوی در 6 روز انجام دهد باید روزانه 7 ساعت و 20 دقیقه مشغول به کار شود. بنابراین چنانچه در کارگاهی روزانه 40 دقیقه به عنوان زمان استراحت و صرف غذا منظور می گردد، کارگر باید روزانه 8 ساعت در کارگاه حضور داشته باشد.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد.

رضا
رضا
1 سال پیش

سلام
آیا طبق قانون کار میشه نیروی ثابت برای شیفت شب استخدام کرد؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  رضا
1 سال پیش

با سلام،

بله، اصولا اگر زمان انجام کار بین ۲۲ تا ۶ بامداد باشد، کارگر شیفت شب در نظر گرفته شده و تابع برخی مقررات خاص قانون کار است.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد.

نوشته های مرتبط