آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

ضمانت قرارداد کار چیست؟ نکات مهم چک و سفته حسن انجام کار

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
ضمانت قرارداد کار

به طور حتم تاکنون به کرات در خصوص قرارداد کار و قانون حاکم بر آن که به قانون کار معروف می‏باشد، بسیار شنیده ‏اید. ما نیز در مطالب پیشین در خصوص قرارداد کار و انواع قرارداد کار و شرایط آن مطالب زیادی را به اشتراک گذارده‏ ایم که جهت مرور آن مطالب می‏توانید قبل از خواندن این مطلب ابتدا به آن‏ها مراجعه کنید.
همه ما در بدو استخدام قراردادی را منعقد می‏کنیم که طی آن حقوق و تعهداتی برای هر دو طرف این قرارداد که کارگر و کارفرما می‏باشند، مشخص می‏گردد. در عین حال که قانون کار عموماً به سمت حمایت از کارگر سوق دارد لکن در این میان برخی اقدامات وجود دارد که می‏تواند ضمانتی برای کارفرما باشد. ما در این مطلب در صدد هستیم تا در خصوص یکی از مهم‏ترین مباحث حقوق کار و استخدام با عنوان ضمانت قرارداد کار صحبت کنیم و به یکی از رایج‏ترین این ضمانت‏ها با عنوان چک یا سفته بابت حسن انجام کار بپردازیم.

سفته حسن انجام کار چیست؟

اشاره کردیم که یکی از رایج‏ترین ضمانت قرارداد کار که همچنان نیز مورد اقبال کارفرمایان قرار دارد، اخذ سفته یا چک از کارگران و کارمندان بابت حسن انجام کار می‏باشد.

سفته یک سند تجاری است نظیر چک. بنابراین می‏توان گفت اصلی‏ترین کاربرد سفته همان است که در قانون تجارت بیان گردیده و به سفته وصف سند تجاری داده است. در واقع فرد با صدور سفته تضمین می‏نماید که در تاریخ مشخصی مبلغ مشخصی را به حساب فرد معین و مشخصی واریز نماید.

در کنار وصف تجاری سفته، کاربرد دیگری هم وجود دارد که آن اخذ سفته بابت حسن انجام کار از سوی کارفرمایان می‏باشد.

در بسیاری از موارد و برای بسیاری از ما پیش آمده است که زمانی که برای استخدام به شرکتی مراجعه می‌‏کنیم، کارفرما از ما سفته یا چک بابت حسن انجام کار مطالبه می‌‏نماید. هرچند عنوان آن کمی مبهم است اما در واقع این سفته یا چک وسیله‌‏ای است تا کارفرما نسبت به انجام کار توسط کارگر و میزان تعهد او نسبت به کار مطمئن گردد و یا در صورت بروز خسارات احتمالی از سوی کارگر بتواند آن خسارات را از محل سفته یا چک ضمانت قرارداد کار جبران نماید.

اگر چه ممکن است نظرات مختلفی در خصوص مطالبه چک یا سفته بابت حسن انجام کار وجود داشته باشد، ولی به لحاظ قانونی هیچ گونه منعی در خصوص مطالبه چک یا سفته بابت حسن انجام کار پیش‌‏بینی نشده و بنابراین وصول این قبیل تضمین‏ها از سوی کارفرمایان قانونی تلقی می‏‌گردد.

در نگاه اول کسانی که مشتاق استخدام و به دست آوردن شغل و جایگاه اجتماعی است، سریعاً و بدون هیچ گونه دقت در مفاد آن سفته یا چک بابت حسن انجام کار را به کارفرما تحویل می‏‌نمایند اما لازم است بدانیم صدور چک یا سفته بابت حسن انجام واجد برخی نکات حقوقی است که لازم است پیش از هرگونه اقدامی این نکات را را در نظر بگیریم.

نکات سفته یا چک بابت حسن انجام کار

صدور سفته یا چک بابت حسن انجام کار یا ضمانت قرارداد کار در حالت کلی مانند صدور چک یا سفته به عنوان سند تجاری است و نکاتی که در قانون تجارت عنوان گردیده است، در این موارد نیز باید مد نظر قرار گیرد.

سایر نکات حقوقی ضروری عبارت است از:

1-در صدور سفته به عنوان یک سند تجاری در قسمت تاریخ، تاریخ پرداخت وجه درج می‏گردد در حالی که در صدور سفته بابت حسن انجام کار از آن‏جایی که هدف از تنظیم آن جابه جایی پول نمی‏باشد بنابراین درج تاریخ بلاوجه است و در قسمت تاریخ پرداخت سفته به جای درج تاریخ، باید عبارت سفته یا چک بابت حسن انجام کار یا بابت ضمانت قرارداد کار درج گردد. درج این عبارت در چکی که بابت حسن انجام کار صادر گردیده است، وصف کیفری چک را زائل می‏نماید.

2- باید در متن درج گردد که سفته یا چک در وجه چه کسی یا چه شرکتی صادر گردیده است و قید حواله کرد چک یا سفته را حتماً خظ بزنید. این امر از آن جهت اهمیت دارد که سفته یا چک بدون درج نام دارنده در وجه حامل محسوب شده و در نتیجه هر شخصی دارنده آن محسوب شده و می‏تواند وجه اسناد را وصول نماید.

3- در صورت مطالبه سفته یا چک بابت حسن انجام کار، شماره سفته یا چکی که بابت حسن انجام کار تحویل کارفرما می‏‌دهید را در قرارداد درج و یک نسخه از قرارداد کار را حتماً نزد خود نگه دارید.

4- یک نسخه کپی از سفته یا چک بابت حسن انجام کار مشتمل بر امضای کارفرما یا انتهای برگه سفته یا چک را نزد خود نگه دارید تا در صورت امتناع کارفرما از استرداد سفته بعد از قطع هرگونه همکاری شما بتوانید از طریق مراجع قضایی و با طرح دادخواست استرداد سفته، عودت سفته را پیگیری نمایید.

5- به هیچ عنوان چک یا سفته سفید امضا به کارفرمای خود تحویل ندهید! زیرا در صورت وقوع هرگونه مشکلی بار اثبات آن‏که این چک یا سفته بابت حسن انجام کار صادر گردیده است، با صادرکننده می‏باشد.

لازم است بدانید که در بسیاری از موارد عدم رعایت همین نکات به ظاهر ساده اسباب بسیاری از مشکلات حقوقی را فراهم نموده است. هم‏چنین بدانید که در صورت صدور سفته یا چک بابت حسن انجام کار تا زمانی که شرایط استخدامی شما محقق نگردیده است، امکان وصول برای کارفرما میسر نمی‏باشد.

شرایط وصول چک یا سفته بابت حسن انجام کار

در صورتی که کارگر آیین ‏نامه های داخلی و قواعد و مقرراتی که کارفرما وضع نموده است را رعایت ننماید و از این طریق خسارتی به کارفرما یا کارگاه وارد گردد و قصور کارگر نیز اثبات گردد، در این موارد کارفرما می‏تواند خسارت وارده را از محل چک یا سفته حسن انجام کار جبران نماید.

نتیجه ‏گیری

با در نظر گرفتن آن‏چه در این مطلب اشاره نمودیم در حال حاضر کارفرمایان محق در مطالبه ضمانتی بابت حسن انجام کار هستند که در قالب چک یا سفته اجرایی می‏گردد. علی‏رغم وجود این امر در صورتی که کارگر از کلیه نکات حقوقی لازم در خصوص صدور چک یا سفته بابت حسن انجام کار و مفاد متن قرارداد کار مطلع گردد، می‏تواند با خیالی آسوده تضمین مورد نیاز را در اختیار کارفرما قرار دهد.

بنابراین نظر به اهمیت این موضوع بهتر است قبل از صدور چک یا سفته به عنوان تضمین قرارداد کار با مشاورین حقوقی وینداد در این خصوص مشاوره نمایید و از راهنمایی‏ های آن‏ها بهره بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط