درصد تخفیف
300 هزار تومان تخفیف
|
تخفیف ویژه زمستان
تخفیف فصل زمستان
قرارداد اجاره دستگاه لیزر و نکات قانونی آن

قرارداد اجاره دستگاه لیزر و نکات قانونی آن

  تا به حال به فکر تنظیم قرارداد اجاره دستگاه لیزر افتاده‌اید؟ همانطور که می‌دانید این روزها روند استفاده مردم از دستگاه‌های لیزر افزایش یافته‌است. این در حالی‌ست که قیمت خرید این دستگاه‌ها روز به روز بیشتر می‌شود. بنابراین افراد زیادی را می‌بینیم که قصد اجاره دستگاه لیزر را دارند، تا از این طریق بتوانند […]

 

تا به حال به فکر تنظیم قرارداد اجاره دستگاه لیزر افتاده‌اید؟ همانطور که می‌دانید این روزها روند استفاده مردم از دستگاه‌های لیزر افزایش یافته‌است. این در حالی‌ست که قیمت خرید این دستگاه‌ها روز به روز بیشتر می‌شود. بنابراین افراد زیادی را می‌بینیم که قصد اجاره دستگاه لیزر را دارند، تا از این طریق بتوانند فعالیتشان را پیش ببرند.

اجاره دستگاه لیزر نیز مثل سایر اعمال حقوقی بهتر است با قرارداد باشد. با تنظیم قرارداد اجاره دستگاه لیزر می‌توان همه جزئیات و موارد اختلافی احتمالی را ذکر کرد، تا در آینده طرفین دچار مشکل نشوند.  در این مطلب به سراغ تحلیل و بررسی قرارداد اجاره دستگاه لیزر و بندهای مهم آن می‌رویم  با ما همراه باشید. در نهایت اگر نیاز به راهنمایی داشتید مشاوران متخصص ما در این زمینه شما را همراهی می‌کنند.

نمونه قرارداد اجاره دستگاه لیزر چه کاربردی دارد؟

امروزه دستگاه لیزر عضو جدا ناپذیر کلینیک‌های زیبایی شده‌است. افراد بنابر نیاز خود به این کلینیک‌ها رجوع می‌کنند و بر همین اساس یکی از انواع دستگاه‌های لیزر نیاز آن‌ها را برطرف می‌کند. اغلب هزینه‌ی بالایی بابت خرید این دستگاه‌ها می‌شود. علاوه بر این به صورت مرتب باید به‌روز شوند.

بنابراین اغلب اشخاصی که با این دستگاه‌ها کار می‌کنند ترجیح می‌دهند آن‌ها را اجاره کنند تا اینکه هزینه‌ی بالایی بابت خرید آن بدهند. از طرفی دیگر اشخاصی هستند که این دستگاه‌ها را خریداری کرده و ترجیح می‌دهند با پولی که از اجاره آن بدست می‌آورند کسب درآمد کنند. با این اوصاف با انعقاد قرارداد اجاره دستگاه لیزر، دو طرف این قرارداد توافقی را که با هم کرده‌اند تنظیم کرده و به صورت دقیق می‌نویسند. بعد از آن هر دوطرف با اطمینان بیشتر به همکاری‌شان با یکدیگر ادامه می‌دهند.

قرارداد اجاره دستگاه لیزر چه نکاتی حقوقی دارد؟

این قرارداد نیز مانند سایر قراردادهای اجاره، از قانون مدنی و از اصول و قواعد مربوط به عقد اجاره تبعیت می‌کند.  براساس ماده 466 قانون مدنی، اجاره توافقی است که به واسطه آن، مستاجر (شخصی که تقاضا دارد دستگاه لیزر را اجاره کند) می‌تواند از منافع مال اجاره شده، استفاده کند و از آن بهره ببرد. بنابراین، این قرارداد اجاره برطبق قانون مدنی است و تنظیم و امضای آن، صحیح و معتبر است. در ادامه برخی از نکات این قرارداد می‌پردازیم:

مشخصات طرفین قرارداد

در این بند باید مشخصات مالک دستگاه لیزر و مستاجر به طور دقیق تصریح شود. همچنین اهمیت دارد که مشخصات کامل دستگاه اعم از نوع کاربری، برند، مدل و سال تولید و …  در این بند یا بندی مستقل درج شود.

موضوع قرارداد

بنا به نوع شغلی که به استفاده از دستگاه لیزر می‌پردازد می‌توان موضوع قرارداد را تدوین کرد. برای نمونه قرارداد اجاره دستگاه لیزر موهای زائد، دستگاه لیزر جای جوش، دستگاه لیزر ترمیم پوست و… از نمونه موضوعات قرارداد اجاره دستگاه هستند. در برخی قراردادها، مسیر و مکان مورد استفاده دستگاه در قالب بندی جداگانه و تحت عنوان «محل انجام موضوع قرارداد»، تصریح می‌شوند.

مدت قرارداد

همانطور که می‌دانید قرارداد اجاره قراردادی موقت است و چنانچه مدت در آن ذکر نشود قرارداد باطل است. پس از نکات مهم این قرارداد مدت آن است که باید مورد توجه قرار گیرد. برای مثال اگر دستگاه برای انجام کاری مشخص اجاره شده می‌توان مدت قرارداد را تا پایان آن کار تعیین کرد و قرارداد مشخصی تنظیم نمود.

مبلغ قرارداد

مبلغ اجاره دستگاه به توافق طرفین بستگی دارد.تعیین قیمت دستگاه لیزر به عواملی مانند عمر دستگاه، مدل و کیفیت آن، کاربری خاص آن و… بستگی دارد. بهتر است برای تعیین قیمت از دانش فنی کارشناسان رسمی حوزه مربوط بهره برد. این کار دو طرف را از اختلافات بعدی مصون می‌دارد..

تعهدات موجر

موجر یا همان مالک دستگاه لیزر باید در مدت مشخص دستگاه را در اختیار مستاجر قرار دهد. علاوه بر این مالک باید از سالم بودن دستگاه مورد اجاره اطمینان حاصل کند تا مستاجر بعد از قرارداد با عیب و نقصی رو به رو نشود. در نهایت باید شرایط را برای استفاده هر چه بهتر او از دستگاه فراهم کند.

مسئولیت شخص اجاره‌کننده دستگاه لیزر چیست؟

مستاجر این دستگاه در این قرارداد، بایستی به تعهدات خاصی پایبند باشد. در ادامه بخشی از مهم‌ترین وظایف مستاجر را مرور می‌کنیم :

  • مستاجر باید شیوه پرداختی مورد توافق در قرارداد را مد نظر داشته باشد (مثلا پرداخت نقدی، اقساط، ماهانه، هفتگی و…) و در فواصل زمانی معین آن را پرداخت کند.
  • چنانچه موجر تمایل نداشته باشد مستاجر دستگاه را به دیگری اجاره دهد باید آن را در متن قرارداد ذکر کند.
  • مستاجر در ای قرارداد همچون امین و امانت‌دار است. او باید در استفاده از دستگاه لیزر روش عرفی را رعایت کند. همچنین از دستگاه اجاره شده به خوبی محافظت کند و در پایان مدت قرارداد، دستگاه لیزر را به نحوی که قبل از اجاره بوده است به موجر (اجاره دهنده) بازگرداند. علاوه بر این اگر برای محافظت از دستگاه لیزر شیوه خاصی وجود دارد باید در متن قرارداد ذکر شود.
  • در صورت ایجاد نقص در دستگاه یا خرابی و تلف آن، چنانچه این نقص بعد از قرارداد و در حین انجام کار باشد، مستاجر مسئول جبران خسارات است.
  • مستاجر موظف به تعمیر معمول و متعارف دستگاه در مدت اجاره است.

نیاز به قرارداد اجاره دستگاه لیزر دارید؟

در این نوشته سعی شد به طور دقیق نکات این قرارداد ذکر شود. با این حال نباید فراموش کرد که اصولا تنظیم قراردادهای حقوقی امری تخصصی است و نیازمند داشتن دانش، مهارت و تجربه کافی در حوزه قراردادها است.

به همین خاطر توصیه می‌شود پیش از تنظیم قرارداد اجار‌ه دستگاه لیزر که دارای ویژگی‌های قراردادهای اجاره است، از دانش متخصصان حقوق بهره‌مند شوید.

ما در وینداد با داشتن تیمی از وکلای دادگستری و کارشناسان حقوق قراردادها و مشاوران قراردادهای اجاره ، قادر هستیم تا خدمات مشاوره‌ای متنوع و همچنین خدمات تنظیم و بررسی قرارداد اجاره دستگاه لیزر را ارائه دهیم.

 

 

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری
نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
آنچه در این مطلب خواهید خواند

بعد از ثبت درخواست، کارشناسان حقوقی با شما تماس می‌گیرند تا پس از شنیدن انتظارات شما، جزئیات قرارداد مورد نظرتان را در بندهای قرارداد بیاورند.

قرارداد مناسب شما

بعد از ثبت درخواست، کارشناسان حقوقی با شما تماس می‌گیرند تا پس از شنیدن انتظارات شما، جزئیات قرارداد مورد نظرتان را در بندهای قرارداد بیاورند.

مقالات مرتبط

نمونه قرارداد اجاره آموزشگاه
مقالات قرارداد اجاره

نحوه تنظیم قرارداد اجاره آموزشگاه

یکی از قراردادهایی که بین افراد رواج زیادی دارد قرارداد اجاره آموزشگاه است به این خاطر که افرادی که یک تخصص خاصی دارند سعی می‌کنند