آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

نکات نمونه قرارداد استخدام راننده با خودرو + تنظیم قرارداد رانندگان استیجاری

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد استخدام راننده با خودرو

امروزه در دنیای کسب‌وکارها، بسیاری از اشخاص حقوقی مانند شرکت‌ها، ادارات، مدارس و موسسات و یا اشخاص حقیقی، ترجیح می‌دهند به جای استفاده شخصی از خودرو، به استخدام راننده روی بیاورند. برخی از این اشخاص با داشتن تعدادی خودرو صرفا اقدام به استخدام راننده می‌کنند و بعضی دیگر تنها رانندگانی را استخدام می‌کنند که خودروی شخصی داشته باشند. برای راه‌حل دوم، شرکت‌ها نیاز به تنظیم قرارداد استخدام راننده با خودرو دارند.

در این مطلب مجله حقوق وینداد به سراغ تحلیل و بررسی بندهای مهم قرارداد ا‌ستخدام راننده با خودرو رفته‌ایم. با ما همراه باشید.

قرارداد استخدام راننده با خودرو در چه مواردی کاربرد دارد؟

اصولا قرارداد استخدام راننده با خودرو محدودیت خاصی از منظر کاربرد خود ندارد. مثلا ممکن است یک فروشگاه اینترنتی برای ارسال محموله کالاهای خود نیاز به استخدام راننده با خودرو یا موتورسیکلت (پیک موتوری) داشته باشد.

آژانس‌های تاکسیرانی نیز از کسب‌وکارهایی هستند که در اکثر موارد به استخدام راننده با خودرو می‌پردازند. همچنین ممکن است بعضی کسب‌‌وکارها نیاز به استخدام رانندگان ماشین‌های سنگین مانند کامیون داشته باشند.

بعضی اشخاص حقیقی مانند روسا و مدیران شرکت‌ها نیز ترجیح می‌دهند به جای استفاده از خودروی شخصی، از خدمات رانندگان با خودرو استفاده کنند.

در تمام این موارد، فارغ از هدف قرارداد و وسیله نقلیه مورد نظر، می‌‌توان از ظرفیت قراردا‌د استخدام راننده با خودرو بهره برد.

قرارداد استخدام راننده با خودرو چه نکاتی دارد؟

همین ابتدا لازم به ذکر است که قراردادهای استخدامی از هر نوع که باشند، تحت شمول قراردادهای کار و قانون کار قرار می‌گیرند. قرارداد استخدام راننده با خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و بندهای این قرارداد، در اکثر موارد شباهت زیادی به بندهای قراردادهای کار دارد.

انعقاد قرارداد از اولین گام‌های شروع همکاری با راننده است تا هم طرفین حقوق و تکالیف خود را بشناسند و هم در موارد لزوم با استناد به قرارداد بتوانند حق خود را اثبات کنند، بنابراین در صورتی که در شرف استخدام یک راننده با خودرو هستید حتما نوشتن یک قرارداد استاندارد را در اولویت خود قرار دهید.

در ادامه برخی از نکات این قرارداد را مرور می‌کنیم.

مشخصات طرفین قرارداد

در این بند باید مشخصات راننده و کارفرما به طور دقیق تصریح شود. همچنین اهمیت دارد که مشخصات کامل خودروی راننده اعم از شماره پلاک، مدل و سال تولید، رنگ و… در این بند یا بندی مستقل درج شود. تصریح بر مالکیت راننده بر خودرو نیز می‌تواند در این بند قید شود.

موضوع قرارداد

بنا به نوع شغلی که به استخدام راننده می‌پردازد می‌تواند موضوع قرارداد متفاوت باشد. اما به طور کلی باید تصریح کرد که موضوع قرارداد حمل محموله یا اشخاصی که کارفرما مشخص کرده است، توسط راننده و به واسطه خودروی او، به مسیرهای مورد نظر کارفرما خواهد بود.

مثلا اگر استخدام راننده با خودروی ون با هدف انتقال پرسنل شرکت باشد، باید تاکید کرد که راننده موظف به فعالیت در مسیر شرکت و مسیرهای پرسنل مورد نظر شرکت، خواهد بود.

در برخی قراردادها، مسیرهای مورد نظر کارفرما در قالب بندی جداگانه و تحت عنوان «محل انجام موضوع قرارداد»، تصریح می‌شوند.

مدت قرارداد

با توجه به انواع قراردادهای کار، می‌توان مدت قرارداد را تعیین کرد. مثلا اگر قرارداد کار موقت یا غیرموقت یا کار معین و… باشد، مدت قرارداد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

مبلغ قرارداد

مبلغ قراردادهای کار که تحت عنوان دستمزد یا حق‌السعی نیز شناخته می‌شود باید با حداقل حقوق وزارت کار هم‌خوانی داشته باشد. همچنین مبنای پرداخت به ازای هر ساعت باید مشخص باشد.

تعهدات کارفرما

تعهدات کارفرما در این قرارداد شامل پرداخت به موقع دستمزد راننده، تحت پوشش بیمه قرار دادن او، پرداخت پاداش و عیدی و اضافه کار و سنوات و… در مواعد خاص است.

علاوه بر آن، می‌توان در تعهدات کارفرما تصریح کرد که محدوده فعالیت راننده از حد خاصی فراتر نرود. مثلا سفرهای بین‌شهری از حیطه قرارداد استخدام راننده با خودرو خارج شود.

همچنین می‌توان تصریح کرد که در صورت نارضایتی کارفرما از عملکرد راننده، کارفرما باید حداقل ۱۵روز قبل از تعویض راننده، به وی اطلاع بدهد.

تعهدات راننده

التزام به حضور در ساعات کاری شرکت، پرداخت هزینه‌های جانبی خودرو (سوخت، تعمیرات، جریمه‌های رانندگی و…)، رعایت استانداردهای نظافت خودرو، داشتن رانندگی ایمن، حفظ احترام نسبت به پرسنل و مشتریان، التزام به مسیرهای ذکر توسط شرکت و عدم تجاوز از مسیرهای گفته شده و… بخشی از مهم‌ترین تعهدات راننده در قرارداد استخدام راننده با خودرو محسوب می‌شوند.

لازم به ذکر است که با توجه به این که قرارداد مذکور، استخدام راننده همراه با خودرو شخصی وی بوده است، غالبا هزینه‌های خودرو بر دوش راننده است. اما می‌توان خلاف این موضوع نیز توافق کرد و مثلا هزینه سوخت خودرو در ساعات کاری راننده را بر عهده کارفرما نهاد.

حل‌وفصل اختلافات

اصولا اختلافات قراردادهای کار در وهله اول به واسطه مذاکره و سازش قابلیت رفع دارند. اگر مذاکرات بین کارفرما و راننده اثرگذار نبود، می‌توان ارجاع اختلاف به هیئت‌های حل اختلافات کارگر و کارفرمای استان را در این بند تصریح کرد.

احاله به قانون کار

از آنجایی که قرارداد استخدام راننده با خودرو، از نوع قرارداد کار و تحت شمول قواعد قانون کار است، می‌توان بسیاری از موضوعات مانند مرخصی‌ها، بیمه و… را به مقررات قانون کار ارجاع داد و بندهای اضافی در این قرارداد را حذف کرد.

سایر بندها

برخی بندهای دیگر نظیر تعداد بندها یا نسخه‌های قرارداد و موارد اختتام قرارداد نیز می‌توانند در انتهای قرارداد استخدام راننده با خودرو اضافه شوند.

درباره قرارداد استخدام راننده با خودرو سوالی دارید؟

تنظیم قراردادهای کار معمولا کار دشواری است چرا که حیطه تعهدات کارگر و کارفرما گاهی کاملا واضح نیست. به همین خاطر استفاده از دانش حقوقدانان امور قراردادها می‌تواند نقش مهمی در این میان داشته باشد. نباید فراموش کرد که سهل‌انگاری در تنظیم قراردادهای کار می‌تواند برای طرفین، به ویژه کارفرما خسارات و زیان‌های مالی غیرقابل‌انتظاری به همراه داشته باشد.

برای تنظیم قرارداد استخدام راننده با خودرو و یا هر نوع قرارداد دیگر می‌توانید از دانش و اطلاعات مشاوران و کارشناسان حقوقی ما نهایت استفاده را ببرید.

4.4/5 - (5 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

18 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
غلامرضاغلامی
غلامرضاغلامی
15 روز پیش

سلام 3000نفرباخودروب شخصی درکل ایران بایک‌ شرکت خصوصی قرارداداستیجاری داریم بصورت ساعت وکیلومتروماموریتهای درون شهری و برون شهری با نیروهای شرکت میریم باوجوداینکه بیمه هستیم ولی عیدی و پاداش وحق واولادوغیره نداریم اعتراض هم میکنیم میگن شرکت باماشینهاتون قراردادداره اکثر همکارانم بالای ده سال سابقه داریم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که آیا راهی هست که بتونیم بحقمون برسیم؟؟؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  غلامرضاغلامی
11 روز پیش

خواهشمند است به سایت وینداد مراجعه نموده و درخواست مشاوره تلفنی ثبت نمایید تا کارشناسان متخصص ما در اسرع وقت نسبت به ارائه مشاوره و راهنمایی کامل در این خصوص اقدام نمایند.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

مسعود الطائی
مسعود الطائی
4 ماه پیش

اجاره خودرو غیر از راننده است

امید
امید
4 ماه پیش

سلام من راننده استیجاری شهرداری هستم و قرار داد یکساله دارم و هیچ تعطیلی ندارم و بیمه هم خود شهرداری نمیکنه و خودم میریزم و اضافه کاری نمیدن و همش شب کارم آیا قانونی هست که بشه پیگیری کرد ممنون

فاطمه حسین‌قلی‌ لو
فاطمه حسین‌قلی‌ لو
ادمین
در پاسخ به  امید
4 ماه پیش

با سلام و احترام
اگر مشخصا ملزم به کار به مدت 44 ساعت در هفته بوده و موظف به حضور در محل کار خود هستید باید با کارفرمای خود قرارداد کار امضا نموده و میتوانید از بیمه و مرخصی نیز برخوردار باشید.
تیم حقوقی وینداد

محسن
محسن
10 ماه پیش

برادرم با خودرو برای شهرداری کار می کرده و در قرار داد قید شده روزی 8 ساعت و در یکی از بنده ها قید شده هیچگونه حقی برای تامین اجتماعی و بیمه ندارد حال وی فوت کرده آیا به خانواده حقوق تامین اجتماعی تعلق میگیرد

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محسن
7 ماه پیش

با سلام و احترام
بله قطعا تعلق خواهد گرفت
خانواده ایشان باید به همراه کلیه اسناد و مدارک به یکی از شعب اداره کار مراجعه کنند و این موضوع را پیگیری نمایند.
کارشناس حقوقی وینداد

علی
علی
10 ماه پیش

من الان در کشت وصنعت مغان کار میکنم با ماشین خودم وحدودا سیصد تا راننده هستیم و سه هزار نیرو وپرسنل رو جابجا میکنیم.ولی مارو نه بیمه میکنن نه اضافه کاری،مزایا،عیدی،پاداش،مرخصی هیچی به ما نمیدن ومثل برده ها با ما رفتار میکنن پنج تومن هم حقوق میدن به ما درحالی که خودشون ده تومن حقوق میگیرن با تمام مزایا…وکسی نیست به داد مابرسه نمیدونیم حرفمون رو به کی بگیم…ترو خدا به داد ما برسین

فاطمه حسین‌قلی‌ لو
فاطمه حسین‌قلی‌ لو
ادمین
در پاسخ به  علی
4 ماه پیش

با سلام و احترام
شما میتوانید به اداره ی کار محل زندگی خود مراجعه کرده و شکایت از کارفرما را تنظیم نمایید. رای اداره ی کار به نفع کارگران است.

شهیاد
شهیاد
1 سال پیش

سلام.مدت ۱۱ ماه در یک شرکت خصوصی با ماشین شخصی خودم که نیسان وانت است مشغولبه کارهستم.فقط یک قرارداد ۳ماهه داشتم که تمدیدهم نشد و بدون تمدید قرارداد ادامه همکاری دادم.با اینکه قراربود بیمه بشم بیمه هم نشدم.الان دوماه دریافتیم پرداخت نشده و بدون هیچ گزارش یا امضایی همکاریم متوقف شده و برای دریافت حقوق معوقه ام به مشکل خوردم و امروز و فردا میکنند.درصورت تصمیمم به شکایت از کارفرما،حق و حقوق و سنوات و عیدی من به چه صورتی میشود

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  شهیاد
5 ماه پیش

با سلام و احترام
در هر صورت شما کارمند آن شرکت هستید و همه حقوق مندرج در قانون کار به شما تعلق می گیرد،لطفا همراه با کلیه مدارک مربوطه و شاهدی که همکار شما بوده باشد به نزدیک ترین شعبه اداره کار مراجعه نموده و این موضوع را پیگیری نمایید.
مجموعه حقوقی وینداد

عسگر
عسگر
1 سال پیش

من راننده شرکت مخابرات استان خودم هستم .ماشین متلعق به خودمه.شرایط کار من در این شرکت حمل و نقل پرسنل مخابرات در بخش نگهداری و بهینه سازی هستش.شروع کار من در این شرکت از ۸ صبح تا زمانی که کار طول بکشه هستش .عموما تا عصر وشب هم طول میکشه.عصر کاری هم هستش که تا پاسی از شب طول میکشه.روزهای تعطیل رسمی و جمعه ها هم سر کار با همون شرایط بالا هستم در طول ماه ۴الی۵ روز مرخصی دارم.هنوز بیمه نشدم و دوماه مشغول کار هستم .کارفرما علاقه ای به این کار نداره.متاهل ودارای یک فرزند هستم و مستاجر.لطفا در مورد حق و حقوق قانونی من از لحاظ قانون کار من را راهنمایی بفرمایید.با سپاس

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  عسگر
1 سال پیش

با سلام،

در رابطه با نوبت های کاری شما، بنا بر قانون، نوبت‌های کار وی در صبح و عصر واقع می‌شود ۱۰% و چنانچه نوبتهای در صبح و عصر‌و شب قرار گیرد، ۱۵% و در صورتی که نوبتها به صبح و شب و یا عصر و شب بیافتد ۲۲/۵% علاوه بر مزد به عنوان فوق‌العاده نوبت کاری دریافت‌خواهد کرد. کارفرما ملزم به بیمه کردن شماست و مزایای مرتبط با عائله مندی نیز به شما تعلق می گیرد.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد.

عظیمی
عظیمی
1 سال پیش

قرارداد استخدام خودرو با راننده یک قرارداد پیمانکاری هست و کلا خارج از مشمولیت قانون کار و قوانین اداره کار، حتی درصورت شکایت و اختلاف اداره کار صلاحیت رسیدگی ندارد چه برسد مشمول قانون کار باشد.
بنده بعنوان کارفرما قبلا این رانندگان را بیمه کرده بودم که دربازدید مامور بیمه لغو شد و رسیدگی کردم متوجه شدم بیمه کردن این افراد غیرقانونی هست چون ایشان خود کارفرما هستند نه کارگر و ….
خلاصه اینارو نوشتم که عرض کنم بیخودی مطالب غیرواقعی نذارین و مردم رو گمراه نکنین. از شما و تخصص شما بعیده این مطالب؟!!!

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  عظیمی
4 ماه پیش

با سلام و احترام
تنها در صورتی که راننده به صورت ساعتی برای کارفرما کار کند که در این صورت بیمه اجباری نیست اما در صورتی که در طول روز کاملا در اختیار کارفرما باشد و تبعیت دستوری داشته باشد مشمول بیمه و کلیه قوانین اداره کار می شود.
مجموعه حقوقی وینداد

سیدضیاموسوی
سیدضیاموسوی
1 سال پیش

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون
من دارای سوزوکی ویتارا و مشغول کار در مناطق نفت خیز جنوب میباشم و قرداد من با پیمانکاری که به عهده گرفتن تمام خودروهای استیجاری با راننده میباشد و ما بعد عقد قرارداد بعد از چند ماهی به من گفت بیمه برات رد نمیکنم و و برای راننده دومم هم همینطور و حتی تهدید به حقوقم کرد و گفتن که حقوق بتون نمیدم حتی اگه رهبر بیاد

خواستم بدونم همچین حقی داره و میتونم از این پیمانکار شکایت کنم و درضمن من در خیلی از جاها خواندم که ما شامل پاداش و سنوات هستیم که این پیمانکار به ما نمیده ممنون میشم راهنماییم کنید

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  سیدضیاموسوی
3 ماه پیش

با سلام و احترام
بله شما می توانید به همراه کلیه مدارک و اسناد مرتبط به نزدیک ترین شعبه اداره کار به محل شرکت(محل کار مذکور) مراجعه نموده و نسبت به طرح دادخواست حقوق و مزایای قانون کار اقدام نمایید.
مجموعه حقوقی وینداد

مجتبي
مجتبي
1 سال پیش

ام خوب هستين من از صبح ساعت ٦استارت ميزنم و تا ساعت ٦نيم برميكردم خونه يه شركت خصوصي هست و من با ماشين خودم كار اياب و ذهاب پرسنل رو انجام ميدم بيمه هم هستم ماهايانه ٣ميليون ٧٠٠هزار تومن به من حقوق ميدن و ٤٠ميليون هم صاحب كارم بهم داد و گفت ديگه بهش برنكردونم و بيشتر وقتها هم تو همين تايم بعضي وقتها كه كار يا خريد هم دارن براشون انجام ميدم آيا اين مبلغ خوبه يا نه يه توضيح كسي بهم بده ممنون ميشم

نوشته های مرتبط