'4 زمان خواندن

هر کارفرما در طول دوران کاری‌اش به دلایل مختلف به مشاور احتیاج پیدا می­‌کند، دلایلی مانند شروع پروژه‌ای جدید، پیشرفت کسب و کار یا صرفا نداشتن اطلاعات و دانش کافی در زمینه مورد نیازش. انتخاب و به‌کارگیری یک مشاور در کسب و کار روندی مهم و دقیق است زیرا یک مشاور نامناسب ممکن است هم موجب زیان شود و هم پول کارفرما را هدر دهد. افراد بازنشسته معمولا سابقه زیادی در کارشان دارند که همین باعث می‌­شود که در کار خودشان متخصص محسوب شوند به کارگیری بازنشستگان محترم تامین اجتماعی به عنوان مشاور در زمینه تخصصی­شان یکی از موضوعات جدیدی ست که زیاد به آن پرداخته می­‌شود و نیاز به توجه بالایی در خصوص قرارداد مشاوره با بازنشستگان تأمین اجتماعی دارد.

فایده مشاوره با بازنشستگان تأمین اجتماعی در چیست؟

تجربه بالا و دانش بازنشستگان سبب شده که کارفرمایان تمایل زیادی به همکاری با آن ها داشته باشند و از طرفی خود بازنشستگان نیز انگیزه بالایی برای به کارگیری و به اشتراک گذاشتن دانشی که در طی سال‌ها تجربه جمع آوری کرده‌اند، دارند.

چه یک کارفرما باشید و بخواهید با یک بازنشسته ی تامین اجتماعی همکاری­تان را آغاز کنید و چه بازنشسته تامین اجتماعی باشید و تمایل به کار کردن به عنوان مشاور کسب و کار داشته باشید یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید انعقاد قرارداد مشاوره است. پس بهتر است اطلاعاتی در زمینه انعقاد قرارداد مشاوره با بازنشستگان تأمین اجتماعی داشته باشید.

طبق قانون چه فردی بازنشسته تامین اجتماعی تلقی می­‌شود؟

طبق ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی دو دسته افراد مشمول بیمه بازنشستگی می‌­شوند: ۱. مردان بالای شصت سال و زنان بالای پنجاه و پنج سالی که حداقل ده سال حق بیمه پرداخت کرده باشند. ۲. افرادی که سی سال حق بیمه پرداخت کرده اند.

این افراد مستمری بگیر تامین اجتماعی محسوب شده و طبق مقررات از سازمان تامین اجتماعی ماهانه مبلفی را دریافت می­کنند اما معمولا این مبلغ کفاف زندگی بازنشسته را نمی­دهد، به همین دلیل بازنشستگان اقدام به انجام فعالیت هایی دیگر از جمله مسافر کشی،کارگری بدون بیمه و غیره می­کنند. اما بهترین گزینه برای فرد بازنشسته به اشتراک گذاشتن تجربیاتی ست که طی سال ها به دست آورده است اما چالشی که بر سر راه است قطع مستمری بازنشسته در صورت اشتغال به شغل دیگر است طبق بند ۱۵ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی بازنشستگی عبارتست از “عدم اشتغال بیمه شده به کار به دلیل رسیدن به سن مقرر در این قانون. ”

بخوانید
اگر مشاور هستید برای دریافت حق مشاوره این ۵ روش را فراموش نکنید!

پس از شکایات و اعتراضات بازنشستگان در مورد منع اشتغالشان، آیین‌نامه‌های متعددی در این مورد به تصویب رسید که اشتغال در بخش خصوصی و دولتی را مورد بررسی قرار می‌­دهند.

الف) اشتغال بازنشسته در بخش خصوصی طبق قانون کار مجاز بوده و با فرد بازنشسته طبق قانون کار رفتار می­‌شود اما کارفرما موظف است اشتغال فرد را به سازمان تامین اجتماعی اطلاع داده تا مستمری او به طور موقتی قطع شود در غیر این صورت کارفرما جریمه خواهد شد. کارفرما باید بیمه فرد را پرداخت کند در این صورت مستمری فرد بازنشسته پس از ترک کار دوم با احتساب سوابق ایجاد شده مجموع مستمری ماهانه به نسبت ایام اشتغال بکار مجدد ( که بعد از بازنشستگی انجام گرفته ) با مستمری قبلی که افزایش های سالانه هم در مورد آن اجرا می‌­گردد خواهد بود.

 ب) در مورد اشتغال بازنشسته در بخش دولتی، مهم‌ترین قانونی که به تصویب رسیده است “ماده واحده اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان” است. طبق تبصره ۲ این ماده و آرای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری اشتغال بازنشستگان در سازمان های دولتی به صورت ساعتی و غیر مستمر و استفاده از تخصص و تجارب آن ها مجاز بوده و مانع قطع مستمری آن ها می­گردد. اما شرط آن این است که باید یک سوم ساعات کارمندان عادی آن سازمان فعالیت کند و طبق همان ساعات نیز حقوق دریافت کنند در این صورت مستمری آن ها قطع نخواهد شد.

قرارداد مشاوره با بازنشستگان تأمین اجتماعی چه ویژگی هایی دارد؟

مشاوره طبق آیین نامه خدمات مشاوره فعالیتی غیر مستمر و ساعتی محسوب می‌­شود که قوانین خاص خود را دارد. این نکته را نیز فراموش نکنید که شخص مشاوره مشمول قانون کار نمی‌­باشد.

پس بازنستگان تامین اجتماعی به راحتی می‌­توانند اقدام به انعقاد قرارداد مشاوره کنند و کارفرمایان نیز نگران جریمه شدن نباشند.

تعریف قرارداد مشاوره طبق قانون عبارتست از قراردادی که طبق آن شخص مشاور ملزم می‌­شود که در قبال دستمزد معین ساعاتی را برای مشاوره در زمینه درخواستی کارفرما اختصاص دهد.

بخوانید
آیا مشاوران مشمول قانون کار هستند؟ چه قراردادی باید با آنها تنظیم کرد؟

قرارداد مشاوره با بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز از این تعریف مستثنی نیست و فرد بازنشسته که دارای مدرک کارشناسی به بالا ست باید طبق قرارداد، ساعاتی را به مشاوره در زمینه تخصصی موضوع قرارداد به کارفرما اختصاص داده و مبلغ معینی را درخواست کند.

مفاد قرارداد مشاوره با بازنشستگان تأمین اجتماعی: آز آنجایی که با فرد بازنشسته پس از انعقاد قرارداد مشاوره طبق آیین‌نامه خدمات مشاوره رفتار می‌­شود، مواد قرارداد مشاوره نیز در مورد آن‌های تغییری نمی‌کند و شامل مواد ذیل می‌­باشد:

موضوع قرارداد، مدت قرارداد، تعهدات مشاور و کار فرما، شرح دقیق خدمات مشاوره، مبلغ قرارداد، پرداخت دستمزد، نحوه حل اختلاف، فسخ قرارداد، فورس ماژور و انضمامات.

بیمه قرارداد مشاوره با بازنشستگان تأمین اجتماعی: از آنجایی فرد در شغل اول خود بیمه شده است در صورت بیمه شدن مجدد مستمری او به طور موقت قطع شده و پس از پایان کار مجموع دو بیمه به فرد پرداخت خواهد شد. اما بیمه بر حسب روز و ساعات کار مشاور پرداخت خواهد شد.

مالیات در قرارداد مشاوره بازنشستگان تامین اجتماعی: مالیات در قرارداد های مشاوره ۱۰ درصد می‌­باشد که در مورد قرارداد مشاوره با بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز صادق است.

با انعقاد قرارداد مشاوره با بازنشستگان تأمین اجتماعی یک مشاوره خوب داشته باشید!

در هر نوع همکاری بین کارفرما و مشاور اولین و مهم‌ترین قدم، انعقاد قرارداد مشاوره است؛ اهمیت این امر زمانی مشخص می­شود که به تجربه دردسرساز کسانی که از نوشتن قرارداد اجتناب کردند؛ مراجعه می­‌کنیم.

همان طور که مشاهده کردید قرارداد مشاوره با بیمه شدگان تامین اجتماعی جزئیات و نکات حقوقی زیادی دارد که ممکن است از آن ها مطلع نباشید و چه کارفرما باشید چه شخص مشاور در صورت بی اهمیتی به نوشتن قراردادی استاندارد ممکن است دچار ضرر و زیان شوید. کارشناسان حقوقی وینداد در تلاش هستند که مسیر شما را در این راه هموار کرده و پاسخگوی سوالات شما در این زمینه باشند. پس در صورت نیاز به قرارداد مشاوره با بازنشستگان تأمین اجتماعی یا کمک در این حوزه با ما در تماس باشید.

دسته‌ها: قرارداد مشاوره

2 دیدگاه

حسین صفار ی · ۸ بهمن ۱۳۹۹ در ۱۱:۰۰ ق٫ظ

از مطالب وکتابهای بارگذاری شده بسیار سپاسگزارم

    کارشناس حقوقی وینداد · ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۶ ق٫ظ

    خواهش میکنم، خوشحالیم که مطالب برای شما مفید بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link

همین حالا نمونه قرارداد مشاوره را دریافت کنید!

چرا با یک قرارداد مشاوره حرفه ای، خیال راحت ومشاوره‌ای بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را دریافت کنید
دانلود نمونه قرارداد مشاوره
همراه با آموزش ماده به ماده قرارداد
close-link
Click Me