قرارداد پیمانکاری حمل قیر مذاب و نکات قراردادی آن

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد پیمانکاری حمل قیر مذاب و نکات قراردادی آن

در ابتدا باید بیان نمود که قیر یکی از مشتقات نفت است و عموماً در پالایشگاه های نفت تولید می‌شود. یکی از قراردادهای مربوط به این ماده قرارداد حمل قیر مذاب است.

قیر ماده‌ای است سیاه رنگ و همچنین خمیری شکل که کاربردهای بسیاری دارد و مهمترین آن عبارت است از: عایق‌کاری رطوبت و ساخت آسفالت. در حوزه پیمانکاری خدمات می‌توانید سری به قرارداد راهسازی، قرارداد حمل و نقل و یا قرارداد امانی بزنید.

قیر انواع گوناگونی دارد و هر یک از انواع آن، دارای کاربرد خاصی است. علاوه بر این قیر در دمای محیط، جامد است. اما با افزایش دما، به حالت خمیری درمی‌آید و پس از آن مایع می‌شود.

قیر دارای ۲ خاصیت اصلی است:

۱-نفوذناپذیری در برابر آب

۲-چسبندگی

قرارداد پیمانکاری حمل قیر مذاب، قراردادی است که به موجب آن کارفرما، انجام عملی با شرایط معین منعقده در قرارداد و در برابر وجه معین، در مدت مشخص را به شخص حقیقی یا حقوقی به نام پیمانکار/مقاطعه کار با هدف حمل قیر مذاب از مبدایی به مقصدی مشخص منعقد می‌نماید.

حال با توجه به اینکه قرارداد حمل قیر مذاب یکی از رایج‌ترین قراردادهایی است که در بخش پیمانکاری است، ما در این مطلب برانیم تا به بیان مفاد قرارداد حمل قیر مذاب و همچنین نکات مرتبط با آن بپردازیم.

مفاد قرارداد پیمانکاری حمل قیر مذاب

عنوان قرارداد

ماده ۱-مشخصات طرفین قرارداد

ماده ۲- موضوع قرارداد

ماده ۳- مدت قرارداد

ماده ۴- مبلغ قرارداد

ماده ۵- شروط قرارداد

ماده ۶- تعهدات کارفرما

ماده ۷-تعهدات پیمانکار

ماده ۸-وثیقه‌ها و تضامین

ماده ۹- مرجع حل اختلاف و داوری

ماده ۱۰- اعتبار و نسخه‌های قرارداد

امضا و اثرانگشت کارفرما

امضا و اثرانگشت پیمانکار

امضا و اثرانگشت شاهدان

به خاطر داشته باشید که اگر شما نیز در سدد انعقاد قرارداد پیمانکاری حمل قیر مذاب هستید، می‌توانید با ثبت درخواست تنظیم قرارداد ، قراردادی مختص خودتان را با رعایت تمام نکات و شروط مدنظرتان داشته باشید.

نکات قرارداد پیمانکاری حمل قیر مذاب

نکته ۱-کارفرما موظف است طبق قرارداد مبالغ مورد توافق درج شده را در موعد مقرر پرداخت نماید.

نکته ۲-عموماً در قرارداد پیمانکاری حمل قیر مذاب درج می‌شود که پیمانکار برای حمل قیر مذاب موظف است محموله را بیمه نماید.

نکته ۳-به یاد داشته باشید که در ذیل قرارداد، مسیولیت پیمانکار در خصوص حمل قیر باید صراحتاً درج گردد.

نکته ۴-پیمانکار موظف است تا قیر را در موعد مقرر، در صحت و سلامت کامل و بدون هیچ کاستی به مقصد رسانیده و در این خصوص کوتاهی ننماید.

نکته ۵-تأخیر در شروع بکار بیش از … روز از تاریخ ابلاغ قرارداد سبب فسخ قرارداد از جانب کارفرما می‌باشد.

نکته ۶-در قرارداد مذکور، عموماً درج می‌گردد که پیمانکار تحت هیچ شرایطی حق واگذاری موضوع این قرارداد را به شخص دیگر ندارد.

نکته ۷-تأخیر در اجرای کار بطوری که دلالت بر عدم صلاحیت مالی و فنی و یا سوء نیت پیمانکار نماید، به کارفرما حق فسخ را خواهد داد.

نکته ۸-پیمانکار جهت اجرای حسن انجام تعهدات خود مبلغ ……………….. ریال به صورت چک تضمین شده بانکی در قبال اخذ رسید تحویل کارفرما نماید.

باید توجه نمود که چک ذکر شده پس از اتمام کار با تقاضای پیمانکار مسترد می‌گردد.

نکته ۹-در صورت عدم اجرای تمام یا قسمتی از موارد قرارداد در موعد پیش بینی شده، کارفرما حق فسخ یکجانبه را خواهد داشت.

نکته ۱۰-کارفرما موظف است تا پیمانکار را از اهمیت و حساسیت فوق العاده مهم تحویل به موقع کار کاملاً مطلع سازد. از طرفی پیمانکار باید کارهای موضوع قرارداد را بدون هیچگونه عذر و بهانه‌ای در موعد مقرر شروع و به اتمام برساند.

نکته ۱۱-براساس مصوبه شورای عالی ترافیک ساعت کار حمل قیر مذاب ازساعت … لغایت … صبح روز بعد می‌باشد و پیمانکار ملزم به رعایت مصوبه مذکور می‌باشد.

نکته ۱۲-در صورت بروز هر گونه حادثه‌ای که خارج از حیطه توانایی پیمانکار (برای انجام تعهدات ناشی از این قرارداد باشد) و همچنین غیر قابل پیش بینی و غیر قابل پیشگیری باشد، پیمانکار باید مدارک مثبته خود را سریعاً به کارفرما ارائه نماید.

در صورتیکه مورد قبول کارفرما واقع شد با توافق یکدیگر در خصوص مورد اتخاذ تصمیم خواهند نمود. در غیر این صورت پیمانکار موظف به ادامه انجام تعهدات طبق مفاد قرارداد منعقده می‌باشد.

سخن آخر

در نهایت باید بیان کرد که قیر ماده‌ای است مرکب و بسیار پیچیده که در گذشته نیز توسط بشر شناخته شده بوده است و در ساخت وسایل ساختمانی و تزیینی، ساخت پروتزهای مصنوعی، ضد آب کردن کشتی و حتی مومیایی کردن مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

قرارداد پیمانکاری حمل قیر مذاب یکی از اساسی‌ترین قراردادهای پیمانکاری خدمات در حوزه عمرانی و ساختمان سازی بشمار می‌رود و در اصل این قرارداد دارای نکات بسیار فراوانی است.

درنتیجه همواره توصیه می‌گردد تا پیش از امضای قرارداد، از مفاد و نکات حقوقی آن آگاهی کامل یابید تا در آینده دچار مشکل، اختلاف و ضررهای جبران ناپذیر نشوید.

اگر به فکر رونق کسب‌وکار خود هستید نمونه قرارداد فوق را همین الان از بانک نمونه قرارداد دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط