مالیات فروشگاه‌های اینترنتی بر چه اساسی تعیین می‌شود؟ + نکات مهم

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
مالیات فروشگاه‌های اینترنتی بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

مالیات فروشگاه‌های اینترنتی یکی از مباحثی است که به تبع رشد چشمگیری که کسب و کارهای اینترنتی به‌ویژه فروشگاه‌های اینترنتی فروش کالا و خدمات داشته‌اند باعث شده است مورد توجه سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. از آنجایی که بر اساس قوانین، هر شخص حقوقی باید به اندازه درآمدی که کسب می‌کند، مبلغی مالیات پرداخت کند، صاحبان فروشگاه‌های اینترنتی نیز مشمول این قاعده می‌باشند.

در این مطلب به معیار تعیین مالیات فروشگاه‌های اینترنتی می‌پردازیم.

قانون مالیات فروشگاه‌های اینترنتی

طبق اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور، صاحبان کسب و کارهای مجازی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) همانند سایر فعالان اقتصادی مشمول قوانین مالیاتی مربوط می‌باشند و فارغ از محل فعالیت، می‌بایست تکالیف قانونی خود را به انجام رسانند تا مشمول جرایم قانونی مقرر نشوند.

صاحبان مشاغل مکلفند ظرف چهار ماه از تاریخ شروع فعالیت، مراتب را کتبا به اداره امور مالیاتی محل شغل خود اعلام و نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند.

در صورتی که برای پرداخت مالیات کسب و کار اینترنتی خود نیاز به راهنمایی داشتید می‌توانید همین الان برای دریافت مشاوره حقوقی از کارشناسان ما اقدام کنید.

ویژگی های قانونی صورتحساب فروش کالا یا خدمات در فروشگاه‌های اینترنتی

در اجرای ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می‌شوند‌، مکلفند برای انجام معاملات خود، صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب‌‌ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج کنند.

در اطلاعیه تکالیف قانونی صاحبان کسب و کارهای مجازی تاکیده شده که اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع قانون مالیات‌های مستقیم باید در موارد فروش کالا و یا ارائه خدمات، صورتحساب نوع اول یا نوع دوم حسب مورد به شرح زیر صادر و نگهداری نمایند:

۱- صورتحساب نوع یک باید به صورت دستی با شماره سریال چاپی و یا ماشینی با شماره سریال ماشینی (حسب مورد) با درج تاریخ، صادر گردد و حداقل در بر گیرنده اطلاعات هویتی، شامل نام، نام خانوادگی یا نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، نشانی کامل و کدپستی فروشنده و خریدار و مشخصات کالا یا خدمات ارائه شده، مقدار و مبلغ آن باشد.

۲- صورتحساب نوع دو صرفا در موارد استفاده از سامانه صندوق فروش (صندوق ماشینی (مکانیزه) فروش) صادر می‌شود و باید دارای شماره سریال ماشینی، تاریخ و حداقل در برگیرنده اطلاعات هویتی، شامل نام، نام خانوادگی یا نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، نشانی کامل و کدپستی فروشنده و مشخصات کالا یا خدمات ارائه شده، مقدار و مبلغ آن باشد.

در صورتی که در زمینه مالیات فروشگاه‌های اینترنتی و کسب و کارهای مجازی نیاز به مشاوره تخصصی دارید می‌توانید درخواست مشاوره خود را ثبت کنید.

مهلت قانونی تشکیل پرونده مالیاتی فروشگاه‌های اینترنتی

براساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور اشخاص حقوقی پس از تاسیس، مکلفند دفترچه ثبت نام اشخاص حقوقی را از اداره کل امور مالیاتی مربوطه دریافت نمایند و نسبت به تشکیل پرونده (دریافت شماره واحد مالیاتی و شماره کلاسه پرونده) و پرداخت حق تمبر اقدام نمایند.
همچنین این افراد می توانند از طریق مراجعه به درگاه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir نسبت به ثبت‌نام الکترونیکی و دریافت شماره اقتصادی اقدام کنند.

بر همین اساس فروشگاه‌های اینترنتی مکلفند فهرست معاملات خود را مطابق اقلام اطلاعاتی درخواستی از طریق لینک ” صورت معاملات فصلی الکترونیکی ” در سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی به نشانی www.tax.gov.ir تهیه و حداکثر در مقاطع سه ماهه (فصلی) و تا یک ماه و نیم پس از پایان هر فصل به صورت الکترونیکی به سامانه معاملات ارسال و یا به صورت لوح فشرده در قالب اطلاعات درخواستی به اداره امور مالیاتی ذیربط ارائه نمایند.

گفتنی است ، مودیانی که از صورتحساب نوع اول و دوم برای فروش کالا یا ارائه خدمات خود به مصرف کننده نهایی استفاده می‌نمایند، می‌توانند اطلاعات این قبیل صورتحساب‌ها را به صورت مجموع ارسال نمایند.

آیا فروشگاه‌های اینترنتی موظف به پرداخت مالیات هستند؟

از آنجایی که فروشگاه‌های اینترنتی، یک فعال اقتصادی در فضای مجازی در نظر گرفته می‌شوند و خرید و فروش کالا صرفا در فضای اینترنت انجام می‌شود و نوع معاملات خیلی تفاوتی با دنیای واقعی ندارد، پس دارنده فروشگاه اینترنتی هم به مانند فروشندگان در فروشگاه‌های فیزیکی باید قوانین و مقررات مربوطه را رعایت کنند.

صاحبان کسب و کارهای مجازی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) همانند سایر فعالان اقتصادی مشمول قوانین مالیاتی مربوط می‌باشند و فارغ از محل فعالیت، می‌بایست تکالیف قانونی خود را به انجام رسانند تا مشمول جرایم قانونی مقرر نشوند.

اخذ مالیات از فروشگاه‌های اینترنتی بر مبنای درآمد کسب شده توسط این فروشگاه‌ها است و هر فروشگاه اینترنتی باید به تناسب درآمد کسب شده به پرداخت مالیات بپردازد.

چرا با دریافت مشاوره حقوقی تخصصی با خیال راحت و بی‌دغدغه ، تنها به فکر رشد و پیشرفت کسب‌ و کار مجازی‌تان نباشید؟ همین الان برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی اقدام کنید.

در صورت پرداخت نکردن مالیات فروشگاه‌های اینترنتی چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر مالکان فروشگاه‌های اینترنتی و کسب و کارهای مجازی و دیگر مودیان مالیاتی وظایف مالیاتی خود را انجام ندهند باعث می‌شود از معافیت مالیاتی برخوردار نشوند و برخی جرایم مالیاتی به عملکردشان تعلق گیرد.

تکالیف قانونی مالیات برای فروشگاه‌های اینترنتی و کسب و کارهای مجازی

تکالیف قانونی صاحبان کسب و کارهای مجازی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) که لازم است نسبت به انجام آن اقدام کنند به این صورت است:

  •  تشکیل پرونده
  •  ثبت‌نام الکترونیکی و دریافت شماره اقتصادی در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور
  •  صدور صورتحساب موضوع ماده ۸ آئین‌نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم و همچنین، وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده از کالاهای مشمول این مالیات (حسب مورد)
  • تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی (اشخاص حقیقی تا پایان خرداد ماه سال بعد و اشخاص حقوقی حداکثر ظرف چهارماه پس از پایان سال مالی و مشمولین مالیات بر ارزش افزوده ظرف مدت ۱۵ روز پس از پایان هر دوره مالیاتی) و پرداخت مالیات مربوط
  • ارائه فهرست معاملات فصلی (حسب مورد)
  •  ارائه فهرست حقوق کارکنان و پرداخت مالیات متعلقه
  • نگهداری دفاتر، صورت درآمد و هزینه ماهانه، خلاصه درآمد و هزینه سالانه و اسناد و مدارک حسب مورد و ارائه آنها به ماموران مالیاتی ذیربط برای رسیدگی در صورت درخواست کتبی آنها.

ضمنا مودیان مالیاتی فوق بایست حسب مورد اقدام به پرداخت حق تمبر نمایند.

در مورد مالیات فروشگاه‌های اینترنتی و کسب و کارهای مجازی سوال دارید؟

مالیات موضوعی است که همیشه چالش برانگیز بوده است. به همین خاطر استفاده از راهنمایی‌های مشاوران مالیاتی و حقوقی می‌تواند در بسیاری از موارد موثر باشد. پیشنهاد می‌کنیم اگر در این زمینه تجربه دارید حتما با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید و اگر سوالی دارید می‌توانید همین الان پرسش حقوقی خود را درمورد مالیات فروشگاه‌های اینترنتی بپرسید تا کارشناسان در سریع‌ترین زمان پاسخ شما را بدهند.
کسب و کارهای مجازی می‌توانند برای دریافت مشاوره تلفنی در زمینه مالیات و امور حقوقی خود از مشاوره افراد متخصص این حوزه بهره‌مند شوند.

4/5 - (4 امتیاز)

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

13 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
امید عبدلی
امید عبدلی
3 ماه پیش

سلام فروشگاه اینترنتی لباس راحتی با ووکامرس می‌خوام درست کنم چند درصد برای ارزش افزوده حساب میشه و چند درصد از فروشمون به مالیات اختصاص داده میشه؟ طریقه محاسبه و ارائه دادن ب اداره مالیات به چه شکلی هست؟ آیا آموزشی برای محاسبه و ارائه و پرداخت مالیات و ارزش افزوده وجود دارد؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  امید عبدلی
3 ماه پیش

با سلام و احترام
با توجه به حساسیت و پیچیدگی پرسش مورد نظر شما، خواهشمند است به سایت وینداد مراجعه نموده و درخواست مشاوره تلفنی ثبت نمایید تا کارشناسان متخصص ما در اسرع وقت نسبت به ارائه مشاوره و راهنمایی کامل در این خصوص اقدام نمایند.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

فرزاد
فرزاد
3 ماه پیش

سلام. بنده میخواستم فروشگاه اینترنتی در حوزه اسپیکر خانگی راه اندازی کنم میخواستم بدونم از سود مالیات میگیرن یا از مبلغ فروش؟ لطفا راهنمایی بفرمایین

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  فرزاد
3 ماه پیش

با سلام و احترام
مالیات به کل مبلغ فروش تعلق می گیرد.
مجموعه حقوقی وینداد

امین
امین
4 ماه پیش

سلام وقت بخیر
من در نظر دارم فروشگاه اینترنتی فایل آموزشی داشته باشم که این فایل های آموزشی هم توسط خودم آماده میشه و واسطه فروش این دوره ها نیستم . آیا به این سایت هم مالیات تعلق میگیره ؟

نکته دیگه ؛ من در سایت مالیات به صورت حقیقی ثبت نام کردم و با کد مالیاتیم تونستم از سایتی مثل زرین پال درگاه بگیرم ، مالیات فقط روی همون شماره حسابی که در سایت مالیات پرونده باهاش باز کردم تعلق میگیره یا کل حسابام ؟

اگر اینماد درخواست ندم و نگیرم بازم بر روی حسابم مالیات میاد یا خیر ؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  امین
4 ماه پیش

با سلام و احترام
به سایت مالیاتی تعلق نمی گیرد بلکه به درآمد شما مالیات تعلق می گیرد، با توجه به ثبت نام شما در سامانه اداره مالیات، کلیه حساب ها و گردش مالی شما رصد می شود و مالیات با توجه به همه آن ها محاسبه خواهد شد. ضمنا ای نماد هیچگونه تاثیری بر مالیات نخواهد داشت.
مجموعه حقوقی وینداد

جواد
جواد
2 سال پیش

سلام
دو تا سوال داشتم
اول اینکه آیا در حوزه محصولات فرهنگی مثل کتاب هم فروش اینترنتیش بهش مالیات تعلق میگیره ؟ اگر میگیره پس چرا کتاب فروشی های آفلاین مالیات بهشون تعلق نمیگیره
سوال دوم اینکه درصد مالیاتی که به کسب و کار های فروش دوره آموزشی تعلق میگیره چند درصده ؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  جواد
5 ماه پیش

با سلام و احترام
بله 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به فروش محصولات شما از طریق سایت،تعلق می گیرد.
مجموعه حقوقی وینداد

محمدی
محمدی
2 سال پیش

سلام
وقتتون بخیر
من میخوام یک فروشگاه اینترنتی گل های اپارتمانی راه اندازی کنم.
محصول از خودم نیست و در واقع از تامین کننده میگیرم. به عنوان مثال در صورت پیدا شدن خریدار ، تامین کننده با قیمتی به من می دهد و من با درصدی اضافتر میفروشم ( به نوعی بازاریابی برای تامین کنندس). قرار هم بر این است که در سود حاصله شریک شویم. با توجه به اینکه فروشگاه اینترنتی برای بندس مالیات به چه صورت است؟ تا چه میزانی معاف است و به چه شکل محاسبه میشود؟ اطلاعاتی در این خصوص ندارم و در راه اندازی این فروشگاه مردد شده ام.اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمدی
2 سال پیش

با سلام،

صاحبان کسب و کارهای مجازی (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) همانند سایر فعالان اقتصادی مشمول قوانین مالیاتی مربوط می‌باشند و فارغ از محل فعالیت، می‌بایست تکالیف قانونی خود را به انجام رسانند تا مشمول جرایم قانونی مقرر نشوند.

اخذ مالیات از فروشگاه‌های اینترنتی بر مبنای درآمد کسب شده توسط این فروشگاه‌ها است و هر فروشگاه اینترنتی باید به تناسب درآمد کسب شده به پرداخت مالیات بپردازد.

برای کسب اطلاعات بیشترلطفا به لینک زیر مراجعه کنید.

https://vindad.com/blog
/محاسبه-مالیات-فروشگاه-های-اینترنتی/

با احترام
تیم حقوقی وینداد

پویا
پویا
در پاسخ به  محمدی
1 سال پیش

دقیقا مشکل منم هست. به این صورت که پول اول وارد حساب سایت میشه بعد برای تامین کننده ارسال میشه و من فقط 3 درصد قراره بر دارم. حالا باید مالیات کل درامد حساب رو بدم؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
در پاسخ به  پویا
8 ماه پیش

با سلام و احترام
خیر شما باید میزان مالیات را از سهم تامین کننده کسر نمایید و پرداخت مالبات به عهده ایشان می باشد نه شما.
مجموعه حقوقی وینداد

علی
علی
2 سال پیش

البته به نظر بنده هم اکنون بسیاری ازاشخاص که اکثرا حقیقی هستند سالها است که بدون توجه به قوانین مالیاتی مشغول کسب درآمدهای زیاد از فروش در فضای مجازی می باشند و مشخص نیست اداره مالیات چرا به این موضوع توجه نمی کند.

نوشته های مرتبط