به موجب مواد 30 لغایت 47 قانون ثبت اختراع، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386، علامت هر نشان قابل رویتی است که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز نماید. در عرف منظور از برند همان علامت تجاری می باشد که به این عنوان نیز شناخته می‌شود.

منشا علامت تجاری به زمان‌های قدیم برمی‌گردد. یعنی زمانی که صنعتگران و هنرمندان امضا و یا مهر مخصوص خود را بر روی محصولات یا آثار سنگی یا هنری خود می‌گذاردند. در طول سالیان این علامت‌ها سیر تکاملی خود را به سوی حمایت و ثبت علائم تجاری امروزی طی کرده‌اند. این سیستم به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا کالا یا خدمات مورد نیاز خود را براساس علامت تجاری خاصی که آن محصول را متمایز می سازد، انتخاب نمایند.

کارکرد علامت تجاری

علامت تجاری مالک را از حمایت‌ها و ضمانت اجراهای قانونی برخوردار می‌سازد و وی می‌تواند با متمایز نمودن کالا یا خدمات خود از آن استفاده نموده یا استفاده از آن را به دیگری واگذار کند و در واقع حق استفاده انحصاری از آن علامت ثبت شده برای استفاده بر روی محصولات و خدمات مورد نظر و یا اعطا مجوز آن به شخص دیگر صرفا در اختیار مالک علامت می باشد.

دوره حمایت از علامت تجاری 10 سال است که می توان آن را با پرداخت هزینه تمدید هم نمود.

از دیگر مزایای داشتن علامت تجاری این است که از رقابت‌های غیر قانونی و ناعادلانه از قبیل جعل علامت تجاری عین یا مشابه آن برای محصول و خدمات نامرغوب ممانعت به عمل می آورد.

به طور کلی علائم تجاری از طریق به رسمیت شناختن کالا یا خدمات خاص و در برداشتن منافع مالی در سطح جهان موجب ارتقای کارآفرینی می‌گردد.

محدودیت‌های علامت های قابل ثبت

مواد 31 الی 47 قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری مصوب 86 به شرایط ثبت و آثار آن اشاره دارد.

به طور کلی تعداد علائم قابل ثبت در سطح جهان تقریبا نامحدود هستند و مطابق با قوانین کشورها علامت تجاری ممکن است متشکل از یک یا چند کلمه، حرف، عدد، عبارت یا تصویر و .. باشد.

برخی از علائمی که قابل ثبت نمی‌باشند عبارتند از:

  • علامتی که نتواند کالا یا خدمات یک موسسه را از کالا یا خدمات موسسه دیگری متمایز سازد.
  • خلاف موازین شرعی، نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
  • عین علامتی باشد که قبلاً به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.
  • عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه دیگری در ایران معروف است .

تشریفات ثبت

برای ثبت علامت تجاری ،در ابتدا مدارک ذیل را آماده کنید.
شخص حقیقی:
1- کپی شناسنامه شخص متقاضی
2- کپی کارت ملی شخص متقاضی
3- کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
4- کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)

5- نمونه علامت تجاری در کادر 10 در 10
شخص حقوقی:

1- کپی شناسنامه مدیر عامل شرکت

2- کپی کارت ملی مدیر عامل شرکت
3- کپی روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)

4- کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
5- کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)

6- یک نمونه از علامت مورد تقاضا (در کادر 10 در 10)

مواد 105 الی 146 آیین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب 87 به مراحل ثبت، تغییرات و انتقالات علائم تجاری اشاره دارد و با تجهیز امکانات فنی و الکترونیکی شدن کلیه مراحل ثبت علامت و تغییرات بعد از آن متقاضیان ثبت علائم تجاری با مراجعه به سایت مرکز مالکیت صنعتی بخش خدمات الکترونیکی می‌توانند نسبت به تکمیل فرم اظهارنامه و ارسال مستندات و ضمائم درخواستی اقدام نمایند.

مطابق ماده ۱۰۸ این آیین‌نامه اظهارنامه ثبت علامت باید حاوی نکات زیر باشد:
۱ـ اسم، شماره ملی، نشانی، کدپستی و تابعیت متقاضی و در صورتی که متقاضی شخص حقوقی (شرکت) است، ذکر نام، نوع فعالیت، اقامتگاه، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی و عنداللزوم هر شناسه دیگر آن الزامی است.
۲ـ اسم، شماره ملی، نشانی و کدپستی نماینده قانونی متقاضی،در صورت وجود؛
۳ـ اسم، نشانی و کد پستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند، در صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد؛
۴ـ الصاق نمونه ای از علامت در کادر مربوط؛
۵ ـ توصیف و تعیین اجزای علامت و تعیین حروف مشخص در صورتی که علامت مورد درخواست ثبت مشتمل بر حروف خاص باشد؛
۶ ـ ذکر کالاها و خدماتی که علامت برای تشخیص آن ها به کار می رود، با تعیین طبقه یا طبقات درخواست شده طبق طبقه بندی بین المللی؛
۷ـ ذکر حق تقدم، در صورت درخواست؛
۸ ـ رشته فعالیت مالک علامت؛
۹ـ ذکر علامت جمعی در صورتی که ثبت آن مورد درخواست باشد؛
۱۰ـ در صورتی که علامت مشتمل بر کلمه یا کلماتی غیر از فارسی باشد، درج آوانویسی و ترجمه آن؛
۱۱ـ ذکر رنگ، در صورتی که رنگ به عنوان صفت مشخصه و یا ویژگی خاص علامت باشد؛
۱۲ـ ذکر سه بعدی بودن علامت در صورت درخواست ثبت آن؛
۱۳ـ تعیین ضمائم

پس از تکمیل این بخش اظهارنامه به شکل اتوماتیک از طریق این سامانه به کارشناسان مربوطه جهت انجام طبقه‌بندی کالا و خدمات مطابق با معاهدات نیس و وین ارجاع می‌گردد و نتیجه این بررسی از طریق سامانه الکترونیکی یه متقاضی اعلام می‌گردد. انجام سایر مراحل و اقدامات بعدی نظیر رفع هرگونه نقص، پرداخت هزینه‌های ثبت و روزنامه رسمی و .. تا مرحله دریافت گواهی ثبت نیز از طریق سامانه الکترویک صورت می‌گیرد.

اگر فردی بخواهد چندین علامت را با هم به ثبت برساند، لازم است برای هر کدام از آن‌ها اظهارنامه جداگانه‌ای بدهد.

اگر روند کارشناسی منجر به اخطار رد اظهارنامه گردد، مراتب اعتراض از طریق طرح در کمیسیون‌های شبه قضایی قابل پیگیری خواهد بود و تصمیمات کمیسیون نیز قابل اعتراض در مراجع صالح قضایی مقرر در ماده 59 قانون مذکور یعنی شعب خاصی از دادگاه های عمومی می‌باشد.

انتقال علامت تجاری

لازم به ذکر است که کسانی که دارای علامت تجاری هستند برای نقل و انتقال علامت تجاری ابتدا می بایست به دفاتر رسمی مراجعه نمایید تا سند رسمی صلح تنظیم گردد. پس از دریافت سند صلح می بایست به اداره ثبت علائم تجاری مراجعه نمایند و ضمن ارائه مدارک ذیل درخواست کتبی انتقال علامت را جهت ثبت در دفتر اداره مالکیت صنعتی به اداره ارائه نمایید تا انتقال علامت به ثبت برسد و در روزنامه رسمی درج گردد.
در همین رابطه در قانون مذکور آمده است:

در مواردی که اجازه استفاده از علامت تجارتی، به امضای صاحب علامت و استفاده کننده رسیده باشد، ثبت اجازه‌نامه مزبور با تقاضای کتبی صاحب علامت یا نماینده مجاز او یا تقاضای کتبی استفاده کننده صورت خواهد گرفت.
مدارک مورد نیاز جهت انتقال علامت تجاری به شرح ذیل می باشد:
الف)اشخاص حقیقی
1)کپی شناسنامه و کارت ملی مالک جدید
2)اصل سند صلح
3)اصل گواهی ثبت علامت تجاری
4)قبض پرداخت هزینه انتقال
ب)اشخاص حقوقی
1)شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضا
2)اسکن روزنامه آخرین تغییرات اعضای هیئت مدیره”دارندگان حق امضا”
3)اصل سند صلح
4)اصل گواهی ثبت علامت تجاری
5)قبض پرداخت هزینه انتقال

در این رابطه قراردادی به نام انتقال مالکیت برند و علامت تجاری وجود دارد که در بانک قراردادهای وینداد قابل دسترسی می باشد.

در صورتی که در مورد موارد فوق سوالی دارید و یا می خواهید از تجربیات کارشناسان حقوقی بهره مند شوید، کارشناسان مجرب حقوقی وینداد با داشتن سوابق درخشان آماده ارائه مشاوره به شما در زمینه ثبت علامت تجاری می‌باشند.

دسته‌ها: ثبت علامت تجاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link