درصد تخفیف
300 هزار تومان تخفیف
|
تخفیف ویژه زمستان
تخفیف فصل زمستان
قرارداد مشارکت گلخانه، مزایا احداث گلخانه و تنظیم نمونه قرارداد

قرارداد مشارکت گلخانه، مزایا احداث گلخانه و تنظیم نمونه قرارداد

گلخانه‌ها امروزه در سراسر جهان به گونه‌ای پیشرفته و مدرن در حال ایجاد هستند با توجه آن که نیاز جوامع گوناگون به محصولات مختلف در حوزه کشاورزی نیازی دائمی و همیشگی است. این حوزه یعنی اقدام به احداث، راه‌اندازی گلخانه و در ادامه تنظیم قرارداد مشارکت گلخانه امری ضروری و سودآور است. چنانچه پس از […]

گلخانه‌ها امروزه در سراسر جهان به گونه‌ای پیشرفته و مدرن در حال ایجاد هستند با توجه آن که نیاز جوامع گوناگون به محصولات مختلف در حوزه کشاورزی نیازی دائمی و همیشگی است. این حوزه یعنی اقدام به احداث، راه‌اندازی گلخانه و در ادامه تنظیم قرارداد مشارکت گلخانه امری ضروری و سودآور است.

چنانچه پس از مطالعه این مطلب نیاز به نمونه قرارداد مشارکت گلخانه داشتید می‌توانید برای اطلاع از جزئیات آن با کارشناسان حقوقی وینداد مشورت کنید.

از گلخانه چه می‌دانید؟

گلخانه بخش محدودی است که با داشتن فضایی کم وسعت می‌توان در آن با بهره‌گیری از عوامل محیطی قابل کنترل اقدام به کشت‌های متراکم و تولید محصولات خارج فصل و یا خارج از محیط طبیعی کرد. گیاهان برای آن که رشد مطلوبی داشته باشند نیازمند شرایط ویژه‌ای مثل مقدار معینی از نور، دمای روزانه، رطوبت نسبی هوا، رطوبت خاک و دمای شبانه دارند. بنابراین اگر شما قصد ورود به این بازار کار را دارید باید محیطی را ایجاد کنید تا به بهترین نحو تمام محصولات با کیفیتی بالا و در تمام طول سال با کنترل دقیق شرایط و عوامل محیطی پرورش یابند و هر گونه عوامل خسارت زا مثل آفات، سرما و یخبندان، باد و طوفان‌های ویرانگر نیز کنترل شوند.

اگر برای احداث و راه‌اندازی و سپس تنظیم نمونه قرارداد مشارکت در گلخانه نیاز به راهنمایی داشتید می‌توانید از کارشناسان حقوقی وینداد در این راه کمک بگیرید. اگر در این زمینه نیاز به قرادادهای مشابه دارید سری به مطلب قرارداد اجاره گلخانه و قرارداد احداث گلخانه بزنید.

برخی از مهم‌ترین مزایای احداث گلخانه و پرورش محصولات در محیط گلخانه!

پیش از اقدام به تاسیس گلخانه خوب است با مزایای آن آشنا شوید.

_ محیط گلخانه فضا و جوی دارد که به راحتی می توان در آن شرایط مطلوب و لازم را برای رشد مطلوب گیاه فراهم کرد چرا که عوامل محیطی در آن قابل کنترل است و در تمام فصول سال با در نظر داشتن اصولی می‌توان همواره محصولاتی پر بار و با کیفیت راهی بازار کرد.

_ با استفاده از روش گلخانه‌ای می‌توان در مصرف آب مدیریت ویژه‌ای ایجاد کرد و با توجه به مصرف حداقل آب در کاشت محصولات با بحران کم آبی نیز مبارزه کرد.

_ در کشت محصولات به روش گلخانه‌ای، سطح کشت محصولات بیشتر شده و در طول زمانی کوتاه می‌توان محصولات بیشتری برداشت کرد دلیل این موضوع به خاطر تحت کنترل بودن سطح کشت است. در حالی که در کشاورزی سنتی تقریبا همه چیز به شانس بستگی دارد.

_ میزان ریسک در روش گلخانه‌ای کمتر است چرا که اصولا تمامی عوامل و شرایط تحت کنترل بوده و استفاده از گونه‌ای از کشاورزی مدرن منجر به بازدهی و سود اوری بالاتری می‌شود و زمان برداشت محصولات دقیق تر تخمین زده می‌شود.

مراحل احداث گلخانه چیست؟

مراحل احداث گلخانه از دریافت مجوزها و تجهیزات لازم آغاز می‌شود و برای تامین سرمایه یا نیروی کار، بسیاری به تنظیم قرارداد مشارکت گلخانه روی می‌آورند.

۱_ در ابتدا باید توجه داشته باشید که سازمان جهاد کشاورزی برای راه اندازی گلخانه، مجوز می‌دهد که برای اعطای مجوز به شما وجود تجهیزات مهم و اساسی برای پیشبرد فعالیت‌های گلخانه را پیش شرط می داند. در ادامه توجه شما را به تجهیزات لازم جلب می‌کنیم:

_ سیستم مرکزی: سیستم شوفاژ برای گلخانه‌هایی که بالای ۴۰ هکتار هستند که از بخار آب داغ استفاده می‌شود.

_ سیستم موضعی: بخاری‌های منفرد یا تراکمی، بخاری‌های همرفتی، بخاری‌های تابشی در سیستم موضعی لازم است.

_ سیستم سرمایشی: شامل سیستم خنک کننده تابستانه و سیستم خنک کننده زمستانه است. در سیستم تابستانه سیستم خنک‌کننده مه‌پاش باید برای گلخانه تامین شود. در سیستم زمستانه باید تیوپ_پنکه تامین شود.

۲_ در مرحله بعدی باید برای اخذ مجوز جهاد کشاورزی به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه مراجعه کنید و مدارکی را باید به این سازمان ارائه دهید:

_ سند مالیکت گلخانه.

_ پروانه بهره برداری از چاه یا مدارک تایید کننده تامین آب مصرفی از رودخانه، قنات یا چشمه.

_ معرفی یک کارشناس کشاورزی برای همکاری در گلخانه با سطح زیر کشت بیش از ۵۰۰۰ متر مربع.

_ ارائه نتیجه آزمایش آب مصرفی که مورد تایید آزمایشگاه معتبر است.

۳_ شرایط کنترل محیطی گلخانه:

_ درجه حرارت گلخانه: اصولا گیاهان مختلف نیاز به درجه حرارت های مختلفی دارند، اما اصول تنظیم درجه حرارت در گلخانه‌ها به سیستم گرمایی بستگی دارد. سیستم‌های حرارتی باید به طور یکسان دما را توزیع کنند و اثرات زیست محیطی نداشته باشند.

_ آبیاری گلخانه: یکی از مؤلفه‌های مهم برای چگونگی رشد و نمو گیاهان و بازدهی آن ها چگونگی آبیاری محصولات است.البته نیازهای رطوبتی گیاهان متفاوت است و نمی توان تمام آن ها را در یک محیط نگهداری کرد.یکی از سیستم های آبیاری،آبیاری تحت فشار است که به دو دسته آبیاری بارانی و قطره ای تقسیم می‌شود.

_ نور لازم برای گیاهان: نیاز نور گیاهان مختلف است،بعضی گیاهان به نور زیادی نیاز دارند و بعضی گیاهان نور کمتری لازم دارند.اما به طور کلی گیاهان از نظر نیازشان به نور به سه دسته تقسیم می‌شوند.گیاهان روز بلند یعنی گیاهانی که بین ۱۰ تا ۱۴ ساعت نور باید به آن ها برسد،گیاهان روز کوتاه گیاهانی هستند که به نوری کمتر از ۱۲ ساعت نیاز دارند و گیاهان بی تفاوت که حساسیت زیادی به نور ندارند و حتی در محیط خانه هم می توان از آن ها نگهداری کرد.

– بادشکن: در مناطقی که بادخیز هستند اصولا از یک ردیف از درختان یا مانعی طبیعی به شکل تپه برای کاهش خسارت باد استفاده می‌شود.

۴_  محصول مورد نظر برای تولید را مشخص کنید:

نوع محصولی که در برنامه تولید شما قرار دارد بسیار مهم است؛ چرا که شما با بررسی ها و مطالعه هایی در این زمینه قبل از احداث گلخانه باید  آگاهی لازم از تمام شرایط،تجهیزات لازم برای راه اندازی گلخانه پیدا کنید.در نظر داشتن اقلیم تولید محصول،قوانین مربوط به زمین و احداث گلخانه حائز اهمیت است.

۵_ برای تاسیس گلخانه باید مهارت هایی داشته باشید:

برای تاسیس گلخانه حتما باید با مقدمات کشاورزی و چگونگی ورود به بازار کار آشنایی داشته باشید.به عبارتی هر چه شما با ساز و کار های موجود در این زمینه آشناتر باشید یعنی تحصیل کرده باشید یا حداقل دو سال سابقه کار مرتبط داشته باشید و از یک مهندس کشاورزی کمک بگیرید، موفق‌تر خواهید بود. این کمک گرفتن می‌تواند محدود به دریافت مشاوره‌های ساده باشد یا شکل به یک همکاری درآید که در این صورت دانلود نمونه قرارداد مشارکت مدنی برای شروع شراکت در کارگاه تولیدی و همچنین راه‌اندازی کارگاه تولیدی ضروری است.

۶_ این شرایط برای احداث گلخانه ضروری است:

_ مکان مناسب برای احداث گلخانه مکانی است که دارای بافتی متوسط،فاقد شوری،زهکشی مناسب و حتی الامکان نزدیک به جاده های اصلی باشد.مکان هایی که ناهموار هستند یا شیب های تند دارند یا مکان هایی که بادگیر هستند برای احداث گلخانه مناسب نیستند.

_ آب کافی با کیفیت مناسب نیز از دیگر عوامل مهم در احداث گلخانه است که حداقل آب مورد نیاز برای ۱۰۰۰ متر مربع گلخانه در هر شبانه روز در فصل تابستان، ۸ تا ۱۰ متر مکعب است.

کارشناسان حقوقی وینداد در تمامی مراحل راه‌اندازی و تاسیس گلخانه تا تنظیم نمونه قرارداد مشارکت در گلخانه در کنار شماست.

قرارداد مشارکت گلخانه

مشارکت مدنی، قراردادی که از ترکیب و در آمیختگی سرمایه های نقدی و غیرنقدی ایجاد می‌شود و همان افرادی که سرمایه‌های خود را در طی مشارکت مدنی به منظور انجام طرح های گوناگون خدماتی، تولیدی، بازرگانی با هم ترکیب می‌کنند در نهایت در سود به دست آمده نیز سهیم هستند. این قرارداد می‌تواند در قالب قرارداد مشارکت پوشاک ، قرارداد مشارکت پرورش ماهی ، قرارداد شراکت مرغداری حتی تا مشارکت استخراج معدن کاربرد داشته باشد. اما در جزئیات باید تغییر کند تا مناسب تاسیس گلخانه باشد.

قرارداد شراکت بین دو نفر ایده‌ای است مفید و سودآور که میان صاحبان سرمایه و افرادی که از سرمایه برخوردار نیستند ولی در عوض ایده‌ها، دانش یا اطلاعاتی خاص را می‌توانند با در اختیار داشتن سرمایه عملیاتی کنند، تنظیم می‌شود. اهمیت این قرارداد آنقدر بالا است که با بهره‌ گیری از این قرارداد در بسیاری از حوزه های مختلف از جمله حوزه احداث گلخانه و اقدام به کشاورزی که خود گونه‌ای از فعالیت تولیدی است می‌توان شاهد رونق زیاد بازار اشتغال، ترکیب صنعت و ایده‌های نوین، مهارت افزایی و ایجاد گسترده فرصت‌های نوین بازاریابی بود.

قرارداد مشارکت تولیدی فرصتی ویژه در اوضاع و احوالی است که نیاز به انجام یک طرح و سرمایه در کنار هم احساس می‌شود. دانش دارایی با ارزش است که بدون شک با همراهی سرمایه می‌تواند منجر به توسعه و رونق بازار کار از جمله در بحث تاسیس و احداث و در ادامه مشارکت گلخانه شود.

برای داشتن قراردادی مختص نیازهای خودتان می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد آنلاین خود را ثبت کنید تا کاشناسان حقوقی وینداد قرارداد مشارکت گلخانه را دقیقا مطابق نیازهای شما تدوین کنند.

سخن پایانی

احداث و تاسیس گلخانه امروزه با دقت به ظرافت‌ها و نکات مهم این کسب و کار می تواند بسیار پر رونق باشد چرا که اصولا کشاورزی با توجه به نیاز روزانه و دائمی مردم در استفاده از محصولات کشاورزی به نظر می‌رسد همواره رو به پیشرفت است و رونق خود را همیشه دارد.

این کسب و کار با وجود سود بسیار خود نیز به مواردی مهم نیز محتاج است که از جمله آن سرمایه نیز حائز اهمیت است. قرارداد مشارکت گلخانه در این حوزه نیز به کار شما می‌آید. اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر دارید کارشناسان حقوقی وینداد در کنار شماست. با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

چرا سرمایه گذاری در گلخانه بهتر از سرمایه گذاری در کشاورزی سنتی است؟

سرمایه گذاری در گلخانه، کم ریسک‌تر است. چون که همه شرایط تحت کنترل است و می‌توان بازده و سودآوری را افزایش داد. بنابراین نسبت به کشاورزی سنتی مزایای بیشتری دارد. برای خواندن مزایای بیشتر، به مقاله مراجعه کنید.

چه شرایطی برای احداث گلخانه حتما باید رعایت شود؟

مکان مناسب برای احداث گلخانه یعنی مکانی با بافت متوسط، فاقد شوری، زهکشی مناسب و حتی الامکان نزدیک به جاده‌های اصلی، آب کافی با کیفیت مناسب.

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک‌گذاری
نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
آنچه در این مطلب خواهید خواند

بعد از ثبت درخواست، کارشناسان حقوقی با شما تماس می‌گیرند تا جزئیات قرارداد شراکت شما و شریکتان را در بندهای قرارداد بیاورند.

قرارداد مناسب شما

بعد از ثبت درخواست، کارشناسان حقوقی با شما تماس می‌گیرند تا جزئیات قرارداد شراکت شما و شریکتان را در بندهای قرارداد بیاورند.

مقالات مرتبط