پایان قرارداد مشارکت و خاتمه آن، یکی از مهم‌ترین مواردی است که به خاطر آن خیلی از افراد هنگام بستن قرارداد شراکت و پس از آن دچار مشکل می‌شوند، یکی از اصلی‌ترین دلایل آن این امر است که آنها از نحوه تنظیم بند خاتمه قرارداد مشارکت با خبر نیستند و نمی‌دانند الزامات این کار چیست. اگر شما هم می‌خواهید قرارداد شراکت ببندید بهتر است در ادامه با وینداد همراه بوده تا با بایدها و نبایدهای آن آشنا شوید.

هدف از داشتن قرارداد مشارکت را فراموش نکنید

تعیین وظایف طرفین در برابر کار یا هر موضوعی که برای آن قرارداد بسته شده است، میزان سهم هر فرد در برابر سود و زیان و موارد متعددی که مد نظر دو طرف است، هدف عمده و اصلی عقد قرارداد محسوب می‌شود. حال نباید فراموش کرد که آنچه در مراجع رسیدگی در خصوص اختلافات شرکاء و طرفین قرارداد در خصوص اختلافات فی‌مابین آنها در جریان است‌، نشان می‌دهد که انشاء کتبی متن قرارداد مشارکت مدنی علاوه بر اینکه طرفین را قادر می‌سازد تا به توافقات و تعهدات خود رسمیت و عینیت ببخشند بلکه دلایل و مستندات موجهی برای ادامه روند کار و پایان قرارداد یا حل‌وفصل اختلافات احتمالی آینده در دست داشته باشند.

مدت در قرارداد مشارکت به چه معناست؟

مدت قرارداد مشارکت از جمله موارد مهمی است که باید در نوشتن قرارداد به آن توجه ویژه داشت از آنجایی که مدت قرارداد ممکن است محدود و یا نامحدود باشد، لازم است شروع و پایان مدت مشخص و معین باشد. در بعضی از قرارداد‌ها تاریخ آغاز قرارداد همان تاریخ امضای آن است، اما در برخی دیگر تاریخ آغاز قرارداد از چند روز تا چند ماه پس از امضای آن است. در نتیجه مشخص بودن تاریخ از جهت امکان مطالبه خسارات یا اجرای تعهدات طرف مقابل از اهمیت بسزایی برخوردار است. . توصیه می شود در نوشتن مدت قرارداد، حتما تاریخ هم به صورت عددی و هم به صورت حروف نوشته شود تا هیچگونه ابهامی درآن وجود نداشته و طرفین نتوانند آنرا به راحتی تغییر دهند.
نکته‌ای که باید خاطرنشان کرد این است که بحث مدت زمان در قرارداد مشارکت در ساخت با انواع دیگر قراردادها اندکی متفاوت است چرا که در قرارداد مشارکت در ساخت مدت زمان قرارداد اصولاً به صورت جدول زمان بندی ارائه می­‌شود و در آن پروژه به چندین مرحله تقسیم شده و برای اجرای هر مرحله فرصت زمانی مشخص شده و در صورت عدم رعایت زمان‌بندی ضمانت اجرا و جرائمی در نظر گرفته شده است.

بخوانید
نحوه تقسیم سود و سهام در قراردادهای مشارکت چگونه است؟

پایان قرارداد مشارکت و خاتمه آن

هر قراردادی در برخی موارد به پایان می‌رسد. در بسیاری از قراردادهای مشارکت بررسی واضح اینکه مدت زمان قرارداد دقیقا تا چه زمانی است اغلب می‌تواند مبهم باشد. سعی کنید تا جایی که امکان دارد مدت آن را از قبل میان خود روشن کنید.
پایان یافتن مسئولیت‌های قراردادی طرفین باید کاملا واضح، در قرارداد تصریح شود. در واقع هر یک از طرفین قرارداد باید از این موضوع آگاهی کامل داشته باشد که در چه صورتی قرارداد خاتمه‌یافته محسوب می‌شود. به طور مثال گذشت زمانی خاص یا بروز اتفاقی مشخص، سبب انفساخ قرارداد شود یا در صورت پیش‌بینی حق فسخ برای هر یک از طرفین و اعمال آن از سوی صاحب حق، قرارداد پایان می‌پذیرد. روشن شدن همه این موارد می‌تواند از بروز خسارات به طرفین جلوگیری کند.

۶ نکته مهم در پایان قرارداد مشارکت

با توجه به این که بعد از امضاء قرارداد فرد نسبت به آنچه در قرارداد آمده متعهد می‌شود، باید قبل از امضاء به طور کامل محتویات و مفاد داخل قرارداد را مطالعه کنید. علاوه بر اینکه باید مطمئن شوید که حتما در قرارداد تاریخ شروع و پایان همکاری ذکر شده است ولی نکته مهمی که در مبحث خاتمه قرارداد مشارکت باید یادآور شد این است که پایان قرارداد مشارکت در مشارکت مدنی خصوصی و مشارکت در ساخت باهم متفاوت است:

۱. در پایان قرارداد مشارکت مدنی خصوصی طرفین می‌توانند نسبت به تمدید آن به توافق برسند. در نوع قرارداد باید زیان‎های ناشی از بحران اقتصادی بر اساس سهمیه سرمایه محاسبه شود. لازم به ذکر است مالک می‌تواند به صورت شخصی یا دادن وکالت به وکیل قانونی خود بر روند اجرای قرارداد نظارت کند.
در مقابل از آنجایی که قرارداد مشارکت در ساخت، قراردادی لازم است، هیچ یک از طرفین حق فسخ آن را ندارند مگر در صورت وجود موجباتی که بتوان قرارداد مشارکت در ساخت را به خاطر آنها فسخ کرد و یا طرفین بر فسخ قرارداد مشارکت در ساخت توافق کنند.

۲. در قرارداد مشارکت مدنی بعد از اینکه موضوع قرارداد و محل انجام آن ذکر شد باید همچنین تاریخ شروع و پایان قرارداد مشخص شود و در صورت تخلف از این تاریخ تمهیدات لازم در نظر گرفته شود. ولی پایان یافتن زمان قرارداد مشارکت در ساخت قاعدتا به تنهایی به خاتمه قرارداد یا ایجاد حق فسخ برای طرف متضرر نمی‌انجامد مگر اینکه شرط شده باشد.

بخوانید
چگونه یک کارگاه تولیدی را راه‌اندازی کنیم؟

۳. زمان‌بندی در قرارداد مشارکت در ساخت خیلی مهم اسـت و حتی المقدور زمانبندی پیشرفت کار مطابق با تعاریف و زمان‌بندی ارائه شده در دفاتر خدمات الکترونیک یا تعاریف استاندارد دیگر روشن شود. تفاوت تعریف طرفین از مراحل پیشرفت کار (مثال فونداسیون، اسکلت و…) می­‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

۴. در قرارداد مشارکت در ساخت اگر برنامه زمان‌بندی پیش‌بینی نکنید تا پایان مدت قرارداد نمی‌توانید مدعی تخلف سازنده در خصوص مدت زمان اجرا شوید و در حالیکه اطمینان به عدم اجرای پروژه دارید ناچار باید تا پایان زمان اجرای قرارداد صبر نموده و بعد از آن اقدامات قضایی را شروع نمائید.

۵. همانطور که گفتیم انقضای مدت به‌تنهایی اصولا باعث خاتمه قرارداد مشارکت در ساخت و سقوط تعهدات طرفین نمی‌شود و پس از اینکه زمان قرارداد منقضی شد کماکان طرفین موظف به اتمام تعهدات خود هستند و نیاز به توافق جدیدی نیز نمی‌باشد.

۶. عموما قراردادها مسئولیت و تعهداتی را به طرفین تحمیل می‌کنند، از همین رو قرارداد مشارکت باید به گونه‌ای نوشته شوند که در صورت عدم انجام تعهدات طرفین امکان فسخ قرارداد وجود داشته باشد. در واقع باید در قرارداد ذکر گردد در چنین شرایطی افراد دارای چه حقوق و تعهداتی هستند.

جمع‌بندی

قرارداد مشارکت مدنی برخلاف اسم آن که ممکن است به شما این حس را منتقل کند که با یک قرارداد پیچیده‌ای که صرفا حقوقی‌ها با آن سر و کار دارند مواجه شوید، یک قرارداد کاملا کاربردی در فضای کسب و کار است. وقتی که کسب‌وکارها رونق بگیرد در نتیجه درآمد بیشتری به هر دو طرف قرارداد خواهد رسید و همچنین می‌توان زمینه اشتغال چندین نفر را ایجاد کرد. از طرف دیگر اگر مقررات حقوقی حین تنظیم قرارداد رعایت نشود می‌تواند منجر به ضرر طرفین گردد.
به این منظور اگر در مورد قوانین حقوقی در این زمینه آگاهی کافی ندارید، حتماً از وکیل یا مشاور حقوقی استفاده کنید و یا اگر قرارداد از پیش تنظیم‌شده‌ای دارید و مفادی در آن برایتان مبهم است و نیاز به بررسی و تنظیم قرارداد دارید از خدمات حقوقی مینداد بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید از قرارداد مشارکت مدنی و دیگر انواع قرارداد مشارکت که توسط کارشناسان تیم حقوقی تنظیم شده است استفاده نمایید.

دسته‌ها: قرارداد مشارکت

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link