مالیات در مشارکت مدنی و نحوه محاسبه آن در کنار چگونگی محاسبه بیمه این گونه از مشارکت، موضوعی است که در این مطلب به آن می‌پردازیم. دانستیم که قرارداد مشارکت مدنی برخلاف اسم آن که ممکن است به شما این حس را منتقل کند که با یک قرارداد پیچیده حقوقی سر و کار دارید، یک قرارداد کاملا پر کاربرد در فضای کسب و کار است. پیش ‌آمده که شما سرمایه ای دارید و می خواهید از ایده یک فرد استفاده کنید تا سرمایه‌تان را چند برابر کنید و یا بالعکس شما یک فردی پر از ایده هستید ولی پولی برای پیش بردن ایده‌تان ندارید.  این زمانی است که باید از قرارداد مشارکت مدنی استفاده کنید.

نحوه محاسبه مالیات درمشارکت مدنی

شرکت‌های مدنی و به طور کلی شراکت‌هایی که به موجب انعقاد قرارداد مشارکت مدنی به وجود می‌آیند از حیث پرداخت مالیات و مقررات مربوط به تشریفات و میزان آن مشمول قانون مالیات‌های مستقیم می‌باشد.
در رابطه با مالیات شرکت‌های مدنی ماده ۹۳ قانون مالیات‌های مستقیم بیان می‌کند که: درآمدی که شخص حقیقی از طریق اشتغال به مشاغل یا به عناوین دیگر غیر از موارد مذکور در سایر فصل‌های این قانون در ایران تحصیل کند پس از کسر معافیت‌های مقرر در این قانون مشمول مالیات بردرآمد مشاغل می‌باشد.
همچنین مطابق تبصره این ماده، درآمد شرکت‌های مدنی تابع مقررات این فصل می‌باشد.

نکات مربوط به مالیات در مشارکت مدنی

۱. در مشارکت مدنی، شرکا حداکثر از دو معافیت استفاده خواهند کرد و مبلغ معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و باقی مانده سهم هر شریک جداگانه مشمول مالیات خواهد بود. شرکایی که با هم رابطه زوجیت دارند از لحاظ استفاده از معافیت در حکم یک شریک تلقی و معافیت مقرر به زوج اعطا می‌گردد.

بخوانید
چگونه یک کارگاه تولیدی را راه‌اندازی کنیم؟

۲. در صورت فوت یکی از شرکا وراث وی به عنوان قائم مقام قانونی از معافیت مالیاتی سهم متوفی در مشارکت به شرح فوق استفاده نموده و این معافیت به طور مساوی بین آنان تقسیم و از درآمد سهم هر کدام کسر خواهد شد.

۳. پرداخت مالیات مشارکت مدنی بر عهده تمامی شرکا است. طبق تبصره ۳ ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، در مشارکت مدنی تسلیم اظهارنامه توسط یکی از شرکا موجب اسقاط تکلیف سایر شرکا نخواهد بود و این امر مانع از تسلیم اظهارنامه مشترک نمی‌باشد. به عبارت دیگر تسلیم اظهارنامه در شرکت‌های مدنی ممکن است مشترکا یا منفردا توسط شرکا صورت بگیرد که تسلیم انفرادی آن تکلیف سایر شرکا به تسلیم اظهارنامه را ساقط نمی‌کند و در نتیجه پرداخت مالیات مشارکت مدنی بر عهده تمامی شرکا خواهد بود.

نحوه محاسبه بیمه در مشارکت مدنی

با توجه به ماهیت قراردادهای مشارکت مدنی مسئولیت پرداخت حق بیمه در مشارکت مدنی، متضامناً بر عهده شرکا می‌باشد و هرکدام به نسبت سهم خود مسئولیت پرداخت دارد. طبق ماده ٣۶ قانون تامین اجتماعی، کارفرما مسئول پرداخت حق بیمه سهم خود و بیمه‌شده به سازمان تامین اجتماعی است و مکلف است در موقع پرداخت مزد یا حقوق و مزایا، سهم بیمه‌شده را کسر کرده و سهم خود را بر آن افزوده به این سازمان تادیه کند و در صورتی که کارفرما از کسر حق بیمه سهم بیمه شده خودداری کند شخصاً مسئول پرداخت آن خواهد بود و لازم به ذکر است که تاخیر کارفرما در پرداخت حق بیمه یا عدم پرداخت آن رافع مسئولیت و تعهدات سازمان تامین اجتماعی در مقابل بیمه شده نخواهد بود.

بخوانید
مراحل راه اندازی رستوران و فست‌فود با ۱۰ نکته طلایی

همچنین اگر بیمه مربوط به قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری باشد درصورتی‌که شریک حقوق و مزایا دریافت کند،حق بیمه با عنوان کارمند باید پرداخت گردد.

جمع‌بندی

با توجه به مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت :

ار آنجایی که قرارداد مشارکت مدنی به چند دسته تقسیم می‌شود درصورتیکه قرارداد به صورت مشارکت مدنی و یا به عبارتی فعالیت پیمانکاری باشد مشمول ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی و در پایان مشارکت ملزم به ارائه مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی خواهید بود مگر در شرایط خاص.

در مشارکت مدنی جمع مبلغ فروش کالا و خدمات و یا درآمد مشمول مالیات قطعی شده کلیه شرکاء ملاک عمل می‌باشد.

در قرارداد مشارکت مدنی دریافت مفاصا حساب‌های مالیاتی، بیمه و عوارض ناشی از انجام این قرارداد از جمله وظایف عامل است .

در مشارکت مدنی کلیه شرکا حداکثر از دو معافیت می‌توانند استفاده کنند.

در مشارکت مدنی که شرکا رابطه زوجیت داشته باشند ( زن و شوهر ) فقط یک معافیت تعلق میگیرد آن هم به شوهر.

با توجه به پیچیدگی قرارداد‌های مذکور بهترین راه برای جلوگیری از متضرر شدن طرفین در قرارداد و بروز اختلافات، بهره‌گیری از مشاوران حقوقی و یا استفاده از نمونه‌های قراردادی آزموده شده در این موضوعات می‌باشد. تیم حقوقی وینداد در این راه همراه شما خواهد بود.

 

دسته‌ها: قرارداد مشارکت

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link