نمونه قرارداد پیمانکاری برق ساختمان +نکات مهم قانونی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نمونه قرارداد پیمانکاری برق ساختمان و تاسیسات برقی
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

تنظیم سیستم‌های روشنایی هوشمند، رساندن برق به قسمت‌های مختلف ساختمان، تهیه سیستم‌های الکتریکی ضد سرقت و … از جمله اقداماتی است که در برق کاری ساختمان انجام می‌شود. از این رو انعقاد قرارداد پیمانکاری برق ساختمان که از جمله قراردادهای پیمانکاری ساختمان است، یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین گام‌هایی است که کارفرما با پیمانکار باید منعقد سازد.

پیمانکار برق ساختمان کیست؟

طبق ماده ۷ شرایط عمومی پیمان ، پیمانکار عبارت است از شخصی اعم از حقوقی و یا حقیقی که یک طرف پیمان بوده و اجرای موضوع پیمان را براساس استناد ومدارک پیمان، به عهده گرفته است.

مفاد قرارداد پیمانکاری برق ساختمان

ماده ۱-مشخصات طرفین در قرارداد پیمانکاری برق ساختمان

ماده ۲-موضوع قرارداد

ماده ۳- تاریخ انعقاد قرارداد

مده ۴-مدت قرارداد

ماده ۵-محل ساختمان

ماده ۶-مشخصات فنی ساختمان

ماده ۷-مبلغ قرارداد پیمانکاری برق ساختمان

ماده ۸-نحوه پرداخت مبالغ

ماده ۹-تعهدات پیمانکار در قرارداد

ماده ۱۰-تعهدات کارفرما در قرارداد

ماده ۱۱-اسناد و مدارک قرارداد

ماده ۱۲-مشخصات فنی توکار

ماده ۱۳-مشخصات فنی سیم کشی

ماده ۱۴-مشخصات فنی کلید و پریزها

ماده ۱۵-موارد فسخ قرارداد

ماده ۱۶-نسخ قرارداد

مهر/امضا/اثرانگشت پیمانکار

مهر/امضا/اثرانگشت کارفرما

بخاطر داشته باشید که اگر شما نیز در پی انعقاد قرارداد فوق هستید، می‌توانید با ثبت درخواست تنظیم قرارداد ، قراردادی مختص خودتان داشته باشید.

مهم‌ترین نکات قرارداد پیمانکاری برق ساختمان

نکته ۱-در قرارداد برق‌کشی ساختمان همچو سایر قراردادها، کارفرما موظف است که مبلغ انجام کار را به پیمانکار پرداخت نماید.

نکته ۲-پیمانکار نسبت به صحت کار، سلامت افراد و ایمنی محیط کارگاه و همچنین رعایت اصول و مقررات ایمنی و حفاظت فنی و مقررات قانون کار از مسئولیت مطلق برخوردار است.

نکته ۳-پیمانکار باید برای حفظ اسرار و منافع مادی و معنوی پروژه، با نظر مستقیم کارفرما نسبت به گزینش پرسنل خویش اهتمام ورزد.

نکته ۴-پیمانکار باید که پیش از نصب تجهیزات کارگاه، آن‌ها را به تأیید کارفرما یا مهندس ناظر برساند و گواهی‌های مربوطه را دریافت نماید.

نکته ۵-پیمانکار در مقابل کارفرما به ازای هر پیامد ناشی از تأخیر، ضعف عملکرد، سستی و بی مبالاتی، نقض قرارداد و …مسئول است.

نکته ۶-پیمانکار در مقابل هر گونه قصور، بی مبالاتی، بی توجهی به نکات ایمنی از سوی پرسنل خویش نیز در مقابل کارفرما مسئول است.

نکته ۷-پیمانکار در مقابل هر گونه ادعا، مطالبه خسارت، مخارج و هزینه‌هایی که در جهت اجرای موضوع قرارداد اعم از اینکه از جانب خویش یا پرسنل خود صورت گیرد مسئول است.

نکته ۸-در صورت نیاز، پیمانکار باید که در غیاب خویش، فردی متخصص و مسئول را (به عنوان نماینده خود و مدیر پروژه) تعیین نماید.

نکته حائز اهمیت آن است که صرفاً در صورت تأیید کارفرما سمت ایشان اعتبار پیدا می‌کند.

نکته ۹-پیمانکار باید مطابق با مدت زمان‌های مشخص شده، نقشه‌ها، اطلاعات فنی و دستورالعمل‌های مربوط به کل کارها را طبق برنامه زمانبندی جهت بررسی در اختیار کارفرما قرار دهد.

نکته ۱۰-پیمانکار می‌بایست بعد از مرحله نصب و راه اندازی سیستم موضوع قرارداد و پیش از تحویل موقت و نهایی، نسبت به آموزش پرسنل کارفرما جهت کار و بهره برداری از تجهیزات موضوع قرارداد اقدام نماید.

نکته ۱۱-یکی از نکات بسیار مهم در قرارداد پیمانکاری برق ساختمان آن است که پیمانکار نسبت به اصلی بودن و نو بودن تجهیزات خریداری شده مسئول می‌باشد.

نکته ۱۲-پیمانکار نسبت به حفظ و حراست از اطلاعات و اسناد مربوطه که در اختیار ایشان قرار می‌گیرد، مسئول بوده و ملزم است تحت هیچ شرایطی اطلاعات، مدارک و دانش فنی‌ای که توسط کارفرما در اختیار ایشان گذاشته می‌شود را فاش ننماید.

نکته ۱۳- کارفرما ملزم است تا کارگاه را درمقابل حوادث ناشیه از فعالیت در کارگاه، بیمه نماید.

نکته ۱۴-چنانچه پیمانکار نسبت به شروع کار در موعد مقرر اقدام ننماید، سپرده پیمانکار به نفع کارفرما ضبط و قرارداد فیمابین بدون نیاز به هیچگونه تشریفات لغو شده تلقی می‌گردد.

نکته ۱۵- پیمانکار حق واگذاری کار به غیر را ندارد و در صورت اثبات چنین سندی کارفرما حق هرگونه اقدام را به هر شکل و بصورت تام الاختیار خواهد داشت.

نکته ۱۶-پیمانکار مسئولیت کامل ناشی از منع قانونی کارکردن افراد مشمول نظام وظیفه و اتباع بیگانه خارجی یا افرادی را که به نحوی از حق کار کردن محروم هستند را دارد.

سخن آخر

در نهایت باید بیان داشت که اجرای کلیه عملیات کنده کاری و شیارزنی، کابل کشی، نصب فریم، نصب و سربندی و راه اندازی کلید و پریز و سربندی و راه اندازی کلیه چراغ‌های سقفی و دیواری روکار و توکار و راه اندازی تلفن‌ها و… از مهمترین بخش‌هایی است در ساخت ساختمان استفاده می‌شود و از این رو دارای اهمیت بسیاری است و عموماً کارفرمایان، طی قرارداد پیمانکاری برق ساختمان، قراردادی را با پیمانکار منعقد می‌سازند تا موارد فوق را بر حسب تجربه و تخصصشان اجرا نمایند.

به یاد داشته باشید که قرارداد پیمانکاری برق ساختمان که با نام قرارداد برق‌کشی ساختمان نیز شناخته می‌شود یکی از مهمترین قراردادهایی که میان کارفرمایان و پیمانکاران منعقد می‌شود و دارای اهمیت بسیاری می باشد. در صورتی که کماکان سوالات یا ابهامی دارید می‌توانید به بخش مشاوره تلفنی مراجعه و با تیم حقوقی وینداد در ارتباط باشید یا اینکه به بخش بانک نمونه قرارداد مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری:

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

نمونه قرارداد کشاورزی
مقالات قرارداد پیمانکاری

نمونه قرارداد کشاورزی + نکات تنظیم قرارداد

قراردادهای پیمانکاری به دلیل داشتن ظرفیت وسیعی برای همکاری و دریافت یا ارائه خدمات در کسب‌وکارها بسیار کاربردی هستند. نمونه قرارداد کشاورزی نیز از جمله

قرارداد تولید قطعه و محصول
مقالات قرارداد پیمانکاری

نمونه قرارداد تولید قطعه و نکات تنظیم آن

با افزایش جمعیت و گسترش نیاز مردم، تمایل سرمایه گذاران نیز برای تولید قطعات و محصولات مختلف افزایش یافت. قرارداد پیمانکاری تولید قطعه، یکی از