نمونه قرارداد پیمانکاری حمل و نقل | داخلی | باربری | شهری

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نمونه قرارداد پیمانکاری حمل و نقل | داخلی | باربری | شهری

قرارداد پیمانکاری حمل و نقل یکی از مهم ترین و اساسی‌ترین قراردادهای پیمانکاری خدمات است که با توسعه تجارت در داخل کشور و خارج از کشور، گسترش چشمگیری یافته است.

قراردادهای حمل و نقل دارای نکات حقوقی بسیاری است و از این رو در بسیاری از موارد شاهد بروز اختلافات میان کارفرمایان و پیمانکاران هستیم، به عنوان مثال اشخاص گاها اطلاعی ندارند که مسئولیت‌های متصدیان حمل و نقل در چه مواردی است و آیا مسیولیت آن‌ها مبنی بر تقصیر است یا خیر، و یا آیا تعهد پیمانکاران تعهدی به نتیجه است و یا به فعل. د

ما در این مطلب برانیم تا به بیان مفاد قرارداد مذکور، نکات حقوقی قراردادی و … بپردازیم.

پیمانکاری حمل و نقل چیست؟

در حقیقت قرارداد پیمانکاری حمل و نقل، قراردادی است که به موجب آن کارفرما، انجام عملی که حمل و نقل نام دارد را با شرایط معینی و در برابر وجه معینی، در مدت مشخص را به شخص حقیقی یا حقوقی به نام پیمانکار واگذار می‌کند؛ موضوع قرارداد پیمانکاری خدمات در این حالت حمل و نقل کالا می‌باشد. در همین حوزه قراردادهایی مانند قرارداد راهسازی، قرارداد تسطیح زمین و یا قرارداد امانی نیز کاربردی هستند.

نمونه قرارداد پیمانکاری حمل و نقل

عنوان قرارداد

ماده ۱-مشخصات طرفین

ماده ۲- موضوع قرارداد

ماده ۳- تاریخ انعقاد قرارداد پیمانکاری حمل و نقل

ماده ۴- مدت قرارداد

ماده ۵-مبلغ قرارداد

ماده ۶- نحوه پرداخت مبالغ

ماده ۷-مبدأ و مقصد حمل و نقل

ماده ۸- تعهدات کارفرما

ماده ۹-تعهدات پیمانکار

ماده ۱۰-وسیله حمل و نقل

ماده ۱۱-کسورات قانونی

ماده ۱۲- فسخ قرارداد

ماده ۱۳- سایر موارد

ماده ۱۴- حل اختلاف و داوری

ماده ۱۵-نسخ قرارداد

به خاطر داشته باشید که اگر شما نیز در صدد انعقاد قرارداد فوق (با پیمانکار و یا کارفرما) هستید، می‌توانید با ثبت درخواست تنظیم قرارداد ، قراردادی مختص خودتان با رعایت تمام نکات و شروط مدنظرتان داشته باشید.

اگر به دنبال قراردادهای بیشتری در زمینه پیمانکاری شهری هستید می‌توانید به این مقاله‌ها نیز سری بزنید: قرارداد جمع آوری زباله، قرارداد اجاره لیفتراک، قرارداد اجاره جرثقیل و قرارداد حمل قیر

نکات حقوقی قرارداد حمل و نقل

نکته ۱- عموماً در قرارداد فوق اینگونه توافق می‌گردد که اگر مسئول حمل و نقل شخصی حقوقی باشد، موظف است تا یک نفر را به عنوان نماینده تام الاختیار از تاریخ امضاء قرارداد در مبداً مستقر بنماید.

نکته ۲-عموماً در قرارداد فوق اینگونه توافق می‌گردد که اگر مسئول حمل و نقل شخصی حقوقی باشد، موظف است تا یک نفر را به عنوان نماینده تام الاختیار از تاریخ امضاء قرارداد در مقصد مستقر بنماید.

نکته ۳-در قرارداد حمل و نقل باید درج گردد که هزینه و نحوه بارگیری و مسئولیت آن بر عهده ارسال کننده می‌باشد.

نکته ۴-بیمه داخلی محمولات به عهده ارسال کننده می‌باشد.

دقت نمایید که این مسیولیت از مبدأ تا تحویل در مقصد ادامه خواهد داشت.

نکته ۵-اگر محمولات موضوع قرارداد تلف یا گم شود متصدی حمل و نقل ضامن مثل و یا قیمت آن خواهد بود.

به طور کلی او ضامن است مگر اینکه ثابت نماید تلف یا گم شدن مربوط به جنس کالا یا مستند به تقصیر ارسال کننده و یا ناشی از تعلیم‌هایی بوده که یکی از آنها داده‌اند و یا حتی مربوط به حوادثی که هیچ متصدی مواظبی نیز نمی‌توانست از آن جلوگیری کند، بوده است.

نکته ۶-پیمانکار حمل و نقل مسئول تمامی حوادث و تقصیراتی است که در مدت حمل و نقل پیش می‌آید.

حال اعم از اینکه خود مباشرت به حمل و نقل کرده و یا حمل و نقل کننده دیگری را برای این امر مأمور کرده باشد.

نکته ۷-متصدی حمل و نقل و رانندگان حق دریافت هیچ گونه وجهی به عنوان انبارداری و…را ندارد.

نکته ۸-از مهمترین وظایف کارفرما در قرارداد فوق عبارت است از نگارش صحیح محل تسلیم کالا.

نکته ۹-متصدی حمل و نقل باید طبق قرارداد مذکور ، محمولات را طبق بارنامه تنظیم نماید و در مبداء از نماینده ارسال کننده دریافت کرده و در مقصد به ا. و یا نماینده وی تحویل دهد. توجه نمایید که وی موظف است تا برای تحویل رسید دریافت نماید.

سخن آخر

در نهایت باید بیان نمود که با توسعه چشم گیر مبادلات تجاری و بازرگانی، قراردادهای حمل و نقل توسعه و اهمیت بسیار بالایی پیدا نموده است و شاید بتوان گفت که حتی به یکی از مهمترین ارکان روابط تجاری و بازرگانی تبدیل شده است.

قرارداد فوق دارای نکات بسیار فراوانی است و از این رو توصیه می‌شود تا پیش از انعقاد قرارداد حمل و نقل، از محتوای قرارداد و نکات حقوقی آن اطلاع یابید تا در آینده دچار مشکل و ضررهای جبران ناپذیر نگردید.

با خرید نمونه قرارداد حمل و نقل و راهنمای کامل آن، یک مشارکت حرفه‌ای در حوزه‌ پیمانکاری انجام دهید. پس سری به بانک قرارداد وینداد بزنید و یا درخواست تنظیم قرارداد خود را ثبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط