مسائل حقوقی در کسب و کارها به ویژه نکات مهم قرارداد کار‌ی یکی از مهم‌ترین مواردی است که افراد باید به آن آگاه باشند؛ فرقی نمی‌کند که شما کارفرما باشید و بخواهید افرادی را استخدام کنید و یا جویای کار باشید و بخواهید در شرکتی استخدام شوید! مهم این است که با مسائل حقوقی آشنایی حداقلی داشته باشید. در این مطلب سعی داریم درباره عقد قرارداد استخدامی صحبت کنیم و بدانیم که موقع عقد قرارداد استخدام چه نکات مهم قرارداد کار‌ی را رعایت کنیم.

قرارداد کاری چیست؟

قرارداد توافق بین دو یا چند شخص برای ایجاد آثار حقوقی است. قراردادها اصولاً به دو صورت شفاهی و کتبی است به همراه دو شاهد اتفاق می‌افتد؛ اما در این بین قراردادهای کتبی از سندیت بیشتری برخوردار است.

قرارداد کار و استخدام نیز به توافقی می‌گویند که بین یک شخص با یک یا چند شخص حقیقی، شرکت (حقوقی) یا نهادها و سازمان‌ها به جهت انجام کار و وظیفه‌ای در مدت زمانی معین صورت می‌گیرد.

قراردادهای استخدام طبق قانون کار و حقوقی منعقد می‌شوند و این نوع قراردادها با عناوین مختلفی مانند: قرارداد کار، قرارداد استخدام، قرارداد کار موقت، قرارداد کار دائم و… نوشته می‌شوند. البته به جهت رعایت اصول قراردادنویسی بهتر است قراردادها در حضور یک وکیل امضا شوند.

نکات مهم قرارداد کار‌ی که هنگام عقد قرارداد باید رعایت کنید

ابتدای امر باید به این نکته اشاره کنیم که در صورتی‌که با مسائل حقوقی آشنا نیستید، حتماً قبل از امضای هر قراردادی، آن را به دقت مطالعه کنید و در صورت داشتن ابهام در بند و ماده‌ای، درباره آن سوال کنید. در اکثر قراردادهای شرکت‌ها و نهادهای حقوقی جملاتی است که ممکن است برای افراد عادی مبهم باشند، از این رو از پرسیدن معنی عبارات حقوقی داخل قرارداد هراس نداشته باشید. شما می‌توانید همین الان قراردادهای استخدامی را دریافت کنید تا در آینده با مشکلات حقوقی روبرو نشوید!
در ادامه با نکات مهم قرارداد کاری با وینداد همراه باشید.

موضوع قرارداد در قرارداد کاری

یکی از نکات مهم قرارداد کار‌ی موضوع قرارداد می‌باشد؛ در صورتی­که دچار مشکلات حقوقی شوید، دادگاه اولین قسمتی که به آن توجه خواهد کرد “موضوع قرارداد” است. پس باید در قسمت موضوع قرارداد، به صورت دقیق و کامل توضیح دهید که در مدت قرارداد چه کارهایی را باید انجام دهید و کار شما دقیقاً چیست؟

بخوانید
چگونه با کارمند جدید در اولین روز کاری برخورد کنیم؟

مدت زمان قرارداد در قرارداد کاری

یکی دیگر از مهمترین بندهای قرارداد استخدام “مدت زمان قرارداد” است. در صورتی­که قرارداد شما دائمی است، باید این مورد در قرارداد مشخص شود (قرارداد دائمی یا پیوسته به قراردادی می‌گویند که فقط زمانی فسخ می‌شود که کارمند استعفا دهد و یا از کار خود با دلایل قابل قبول و طبق قانون کار اخراج شود) و در صورتی‌­که قرارداد شما برای مدت خاصی حتی چند سال می‌باشد، باید تاریخ شروع کار و اتمام کار به دقت در قرارداد درج شود.
اگر نیاز به قرارداد کار با مدت موقت دارید همین الان این قرارداد را دریافت کنید.

 درج اینکه کار همراه با بیمه یا بدون بیمه است

در قراردادهای استخدامی باید درج شود که در مدت زمان استخدام، به شما بیمه تعلق می‌گیرد یا خیر! این مورد می‌تواند در دعواهای حقوقی بر سر موضوع سابقه بیمه افراد تأثیرگذار باشد. نمونه قراردادهای کار و استخدام را دریافت کنید تا یک قرارداد کامل و اصولی را تجربه کنید.

مبلغ قرارداد و جزئیات پرداخت آن

مورد مهم بعدی این است که در مورد زمان قرارداد استخدامی به شما چه مبلغی پرداخت خواهد شد و در چه تاریخی؟ باید تمام جزئیات پرداختی و دریافتی در قرارداد ذکر شود. حقوق شما در چه تاریخی به حساب شما واریز می‌شود؟ به چه شماره حسابی؟ و این­که پاداش، حق اولاد، حق مأموریت و… برای شما محاسبه خواهد شد یا خیر! این مورد باید به صورت دقیق و با جزئیات کامل در قرارداد درج شود.

مرخصی و تعطیلات

بهتر است به این بند نیز توجه شود و مدت زمان دریافت مرخصی و روزهای تعطیل و همچنین با حقوق یا بدون حقوق بودن مرخصی نیز در قرارداد کار ذکر شود.

تمدید قرارداد کاری

در برخی موارد پس از پایان مدت زمان قرارداد، کارفرما (حقیقی یا حقوقی) تمایل به ادامه همکاری و تمدید قرارداد دارد؛ این مورد می‌تواند در قرارداد ذکر شود که تمدید قرارداد می‌تواند کتبی یا شفاهی باشد و منع قانونی ندارد.

ذکر قوانین شرکت

هر شرکتی قوانین و مقررات داخلی خود را دارد، پس در قراردادهای کاری این بند نیز اضافه خواهد شد، بهتر است تمام قوانین را با دقت مطالعه کنید تا دچار مسائل داخلی شرکت نشوید.

نکات مهم هنگام تسویه حساب و خروج

این مورد نیز می‌تواند به نفع شما تمام شود، البته در صورتی­‌که به آن دقت کنید! در قراردادهای کاری شما یک ماه فرصت خروج از شرکت را دارید و پس از خروج شما، شرکت نیز دو ماه فرصت دارد تا با شما تسویه حساب کند؛ اما برخی شرکت‌ها این مدت زمان را اضافه می‌کنند که به نفع خودشان است و باید هنگام امضای قرارداد به این بند نیز توجه داشته باشید.
با خرید نمونه قراردادهای کاری و آموزش کامل آن یک قرارداد کاری حرفه‌ای را در دست داشته باشد.

بخوانید
5 نکته کلیدی در قرارداد استخدامی

نسخ قرارداد کاری

قراردادها باید در  چهار نسخه تهیه شوند و تمام نسخه‌ها به همراه برگه‌ها و پیوست‌ها به مهر و امضای هر دو طرف و دو شاهد برسند؛ یک نسخه از قرارداد نزد طرف اول و یک نسخه نیز نزد طرف دوم می‌ماند. در صورتی­که کارفرمایی قصد نگهداری هر دو نسخه را نزد خود داشت، به هیچ عنوان قبول نکنید.

قرارداد بین کارفرما و کارگر

برای ورود به بحث قرارداد کار بین کارفرما و کارگر لازم است ابتدا کارفرما و کارگر را براساس قانون کار تعریف کنیم.

مطابق ماده ۲ قانون کار کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند.

مطابق ماده ۳ کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و حساب او در مقابل دریافت حق‌السعی کار می‌کند.

برای شفاف شدن حقوق و تعهدات طرفین میان کارگر و کارفرما قراردادی منعقد می‌شود که به قرارداد کار معروف است و طبق تعریف ماده ۷ عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می‌دهد.

رارداد کار بین کارفرما و کارگر علاوه بر نکات مهم قرارداد کار‌ی که در بالا نام بردیم، حاوی موارد ذیل باشد:

 • نوع کار یا حرفه‌ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد
 • حقوق یا مزد مبنا و لواحق آن
 • ساعات کار، تعطیلات و مرخصی‌ها
 • محل انجام کار
 • تاریخ انعقاد قرارداد
 • مدت قرارداد چنانچه کار برای مدت معین باشد
 • موارد دیگری که عرف و عادت شغل یا محل ایجاب نماید.

اگر به دنبال داشتن یک رابطه کاری حرفه‌ای و اصولی می‌باشید نمونه قراردادهای کاری و استخدامی را دریافت نمایید تا رابطه کاری بی‌دغدغه‌ را تجربه کنید.

سخن آخر

قرارداد کار و جذب نیرو یکی از مهم‌ترین قراردادهای حقوقی است که باید برای امضای آن دقت کافی داشت. نکات مهم قرارداد کار‌ی ذکر شده در این مطلب، به صورت کامل و کافی نیست؛ بلکه باید در هنگام نگارش و عقد قراردادهای حقوقی مسائلی دیگر را نیز مدنظر داشت و سامانه خدمات حقوقی وینداد به عنوان یک مرکز متخصص مسائل حقوقی کسب و کارها می‌تواند این خلأ را برای شما پر کند.

شاید در نگاه اول فرض کنید که نکات مهم قرارداد کار‌ی فوق فقط برای افرادی که در حال استخدام هستند، گفته شده است؛ اما نکات حقوقی بالا برای کارفرماها، شرکت‌ها و نهادها نیز صدق می‌کند و در صورت رعایت نکات بالا هر دو طرف سود خواهند کرد و دچار مشکلات حقوقی نخواهند شد.

تیم حقوقی وینداد برای کمک به کارجویان، کارفرمایان، شرکت‌ها و استارتاپ‌ها، پکیج حقوقی استخدام منابع انسانی را فراهم کرده تا پاسخگوی کامل نیاز‌های قراردادی استخدام باشد.

دریافت پکیج حقوقی منابع انسانی

دسته‌ها: قرارداد کار

2 دیدگاه

مریم · ۱۱ مهر ۱۳۹۸ در ۹:۳۶ ق.ظ

سلام ببخشید من یک قرارداد یک ساله امضا کردم و الان می خوام استعفا بدم میشه کمی راهنمایی کنین

  وینداد · ۱۸ آبان ۱۳۹۸ در ۲:۱۲ ب.ظ

  با سلام
  بهتر است پایان کار از سوی کارفرما به شما ابلاغ شود در غیر اینصورت از تاریخ استعفا حقوق و مزایای شما خاتمه می‌یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link