مسائل حقوقی در کسب و کارها به ویژه نکات مهم قرارداد کار‌ی یکی از مهمترین مواردی است که افراد باید به آن آگاه باشند؛ فرقی نمی‌کند که شما کارفرما باشید و بخواهید افرادی را استخدام کنید و یا جویای کار باشید و بخواهید در شرکتی استخدام شوید! مهم این است که با مسائل حقوقی آشنایی حداقلی داشته باشید. در این مطلب سعی داریم درباره عقد قرارداد استخدامی صحبت کنیم و بدانیم که موقع عقد قرارداد استخدام چه نکاتی را رعایت کنیم.

به چه قراردادی، قرارداد کار می‌گویند؟

قرارداد توافق بین دو یا چند شخص برای ایجاد آثار حقوقی است. قراردادها اصولاً به دو صورت شفاهی و کتبی است به همراه دو شاهد اتفاق می‌افتد؛ اما در این بین قراردادهای کتبی از سندیت بیشتری برخوردار است.

قرارداد کار و استخدام نیز به توافقی می‌گویند که بین یک شخص با یک یا چند شخص حقیقی، شرکت (حقوقی) یا نهادها و سازمان‌ها به جهت انجام کار و وظیفه‌ای در مدت زمانی معین صورت می‌گیرد.

قراردادهای استخدام طبق قانون کار و حقوقی منعقد می‌شوند و این نوع قراردادها با عناوین مختلفی مانند: قرارداد کار، قرارداد استخدام، قرارداد کار موقت، قرارداد کار دائم و… نوشته می‌شوند. البته به جهت رعایت اصول قرادادنویسی بهتر است قراردادها در حضور یک وکیل امضا شوند.

نکات مهم قرارداد کار‌ی که هنگام عقد قرارداد باید رعایت کنید

ابتدای امر باید به این نکته اشاره کنیم که در صورتیکه با مسائل حقوقی آشنا نیستید، حتماً قبل از امضای هر قراردادی، آن را به دقت مطالعه کنید و در صورت داشتن ابهام در بند و ماده‌ای، درباره آن سوال کنید. در اکثر قراردادهای شرکت‌ها و نهادهای حقوقی جملاتی است که ممکن است برای افراد عادی مبهم باشند، از این رو از پرسیدن معنی عبارات حقوقی داخل قرارداد هراس نداشته باشید تا در آینده با مشکلات حقوقی روبرو نشوید! در ادامه با نکات مهم قرارداد کار با وینداد همراه باشید.

بخوانید
10 نکته مهم استخدامی که هر مدیر منابع انسانی باید آن‌ها را بداند

نکته اول) موضوع قرارداد

یکی از نکات مهم قرارداد کار‌ی موضوع قرارداد می‌باشد؛ در صورتی­که دچار مشکلات حقوقی شوید، دادگاه اولین قسمتی که به آن توجه خواهد کرد “موضوع قرارداد” است. پس باید در قسمت موضوع قرارداد، به صورت دقیق و کامل توضیح دهید که در مدت قرارداد چه کارهایی را باید انجام دهید و کار شما دقیقاً چیست؟

نکته دوم) مدت زمان قرارداد

یکی دیگر از مهمترین بندهای قرارداد استخدام “مدت زمان قرارداد” است. در صورتی­که قرارداد شما دائمی است، باید این مورد در قرارداد مشخص شود (قرارداد دائمی یا پیوسته به قراردادی می‌گویند که فقط زمانی فسخ می‌شود که کارمند استعفا دهد و یا از کار خود با دلایل قابل قبول و طبق قانون کار اخراج شود) و در صورتی­که قرارداد شما برای مدت خاصی حتی چند سال می‌باشد، باید تاریخ شروع کار و اتمام کار به دقت در قرارداد درج شود.

نکته سوم) کار همراه با بیمه یا بدون بیمه

در قراردادهای استخدامی باید درج شود که در مدت زمان استخدام، به شما بیمه تعلق می‌گیرد یا خیر! این مورد می‌تواند در دعواهای حقوقی بر سر موضوع سابقه بیمه افراد تأثیرگذار باشد.

نکته چهارم) مبلغ قرارداد

مورد مهم بعدی این است که در مورد زمان قرارداد استخدامی به شما چه مبلغی پرداخت خواهد شد و در چه تاریخی؟ باید تمام جزئیات پرداختی و دریافتی در قرارداد ذکر شود. حقوق شما در چه تاریخی به حساب شما واریز می‌شود؟ به چه شماره حسابی؟ و این­که پاداش، حق اولاد، حق مأموریت و… برای شما محاسبه خواهد شد یا خیر! این مورد باید به صورت دقیق و با جزئیات کامل در قرارداد درج شود.

نکته پنجم) مرخصی و تعطیلات

بهتر است به این بند نیز توجه شود و مدت زمان دریافت مرخصی و روزهای تعطیل و همچنین با حقوق یا بدون حقوق بودن مرخصی نیز در قرارداد کار ذکر شود.

نکته ششم) تمدید قرارداد

در برخی موارد پس از پایان مدت زمان قرارداد، کارفرما (حقیقی یا حقوقی) تمایل به ادامه همکاری و تمدید قرارداد دارد؛ این مورد می‌تواند در قرارداد ذکر شود که تمدید قرارداد می‌تواند کتبی یا شفاهی باشد و منع قانونی ندارد.

بخوانید
چگونه با کارمند جدید در اولین روز کاری برخورد کنیم؟

نکته هفتم) قوانین شرکت

هر شرکتی قوانین و مقررات داخلی خود را دارد، پس در قراردادهای کاری این بند نیز اضافه خواهد شد، بهتر است تمام قوانین را با دقت مطالعه کنید تا دچار مسائل داخلی شرکت نشوید.

نکته هشتم) تسویه حساب

این مورد نیز می‌تواند به نفع شما تمام شود، البته در صورتی­که به آن دقت کنید! در قراردادهای کاری شما یک ماه فرصت خروج از شرکت را دارید و پس از خروج شما، شرکت نیز دو ماه فرصت دارد تا با شما تسویه حساب کند؛ اما برخی شرکت‌ها این مدت زمان را اضافه می‌کنند که به نفع خودشان است و باید هنگام امضای قرارداد به این بند نیز توجه داشته باشید.

نکته نهم) نسخ قرارداد

قراردادها باید در  چهار نسخه تهیه شوند و تمام نسخه‌ها به همراه برگه‌ها و پیوست‌ها به مهر و امضای هر دو طرف و دو شاهد برسند؛ یک نسخه از قرارداد نزد طرف اول و یک نسخه نیز نزد طرف دوم می‌ماند. در صورتی­که کارفرمایی قصد نگهداری هر دو نسخه را نزد خود داشت، به هیچ عنوان قبول نکنید.

سخن آخر

قرارداد کار و جذب نیرو یکی از مهمترین قراردادهای حقوقی است که باید برای امضای آن دقت کافی داشت. نکات مهم قرارداد کار‌ی ذکر شده در این مطلب، به صورت کامل و کافی نیست؛ بلکه باید در هنگام نگارش و عقد قراردادهای حقوقی مسائلی دیگر را نیز مدنظر داشت و سامانه خدمات حقوقی وینداد به عنوان یک مرکز متخصص مسائل حقوقی کسب و کارها می‌تواند این خلأ را برای شما پر کند.

شاید در نگاه اول فرض کنید که نکات مهم قرارداد کار‌ی فوق فقط برای افرادی که در حال استخدام هستند، گفته شده است؛ اما نکات حقوقی بالا برای کارفرماها، شرکت‌ها و نهادها نیز صدق می‌کند و در صورت رعایت نکات بالا هر دو طرف سود خواهند کرد و دچار مشکلات حقوقی نخواهند شد.

تیم حقوقی وینداد برای کمک به کارجویان، کارفرمایان، شرکت‌ها و استارتاپ‌ها، پکیج حقوقی استخدام منابع انسانی را فراهم کرده تا پاسخگوی کامل نیاز‌های قراردادی استخدام باشد.

دریافت پکیج حقوقی منابع انسانی

دسته‌ها: قرارداد کار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link