کاربرد قرارداد پیمانکاری در استارتاپ‌ها شاید این سوال را در ذهن ایجاد کند که این قراردادها چه مشکلی را قرار است برای استارتاپ‌ها حل کنند؟
در ابتدا باید بگوییم قراردادهای پیمانکاری صرفا در ساخت و ساز و حمل و نقل و امثالهم کارایی ندارد بلکه به طور کلی هر زمانی که یک کارفرما بخواهد کاری را به دیگری بسپارد و آن دیگری کار را به هزینه خودش پیش ببرد و در مواعد زمانی مقرر مقدار پول مشخصی را ما به ازای فعالیتش و هزینه‌هایی که متحمل شده دریافت کند می‌توان از قرارداد پیمانکاری استفاده کرد.
در ادامه شما را با قراردادهای پیمانکاری در خصوص استارتاپ‌ها و نکاتی که باید حین تنظیم یک قرارداد رعایت کنید آشنا می‌کنیم.

چرا باید به امور حقوقی در استارتاپ‌ها توجه کنیم؟

افرادی که اقدام به راه­‌اندازی استارتاپ­‌ها می­‌کنند، با مشکلات عدیده‌­ای روبرو می­‌شوند. لازم به ذکر است که بخشی از این مشکلات به مشکلات رایج حقوقی استارتاپ‌ها مربوط می‌شود. مسائلی مثل ثبت شرکت، ثبت اختراع برای یک محصول جدید، تنظیم قرارداد بین مؤسسان استارتاپ، تنظیم قرارداد پیمانکاری با اعضای تیم، صدور سهام و … از جمله مسائل حقوقی‌­ای هستند که می­‌تواند برای صاحبان این استارتاپ‌­ها مشکل آفرین باشد. به همین خاطر آگاهی از یکسری مطالب، می­‌تواند مشکلات حقوقی را، برای این افراد کاهش داده و مسیر هدف آن­ها را هموارتر سازد.

امور قراردادها، یک چالش دائمی در استارتاپ‌ها

استارتاپ‌ها با هر زمینه فعالیت و عنوان و موضوعی که باشند، قطعا بی‌نیاز از تنظیم قرارداد نیستند چرا که لااقل نیاز به عقد قرارداد استخدامی و کار برای همکاری با کارمندان فعال در استارتاپ، برای همه کسب و کارهای نوپا وجود دارد. قراردادهای کار از ظرافت‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود برخوردارند و بسیار دیده شده است که غفلت در تنظیم مفاد یک قرارداد استخدامی، چالش‌های کوچک و بزرگی در رابطه مابین کارفرما و کارمندان خود ایجاد کرده است.

اکثر استارتاپ‌ها به انعقاد قراردادهای پیمانکاری برای استفاده از ظرفیت اشخاص متخصص روی می‌آورند.

لازم به ذکر است که قراردادهای پیمانکاری، از قراردادهای حساس و پر چالش در نظام حقوقی ایران محسوب می‌شود و بایستی در نهایت دقت تنظیم شوند.
علاوه بر آن، از آنجایی که استارتاپ‌ها اغلب با فناوری‌های نوین و موضوعات تخصصیِ روز سر و کار دارند، ممکن است در مسیر فعالیت آنها ده‌ها مورد تنظیم قراردادهای تجاری و مالی به وجود بیاید که متفاوت از انواعِ معمولِ قراردادها هستند. گسترش تجارت‌های فراملی و بین‌المللی در دنیای امروز باعث شده است که قراردادهای جدید فراوانی در حوزه تجارت بین‌الملل ابداع شوند که تفاوت‌های زیادی با قراردادهای سنتی تجاری دارند و تسلط بر مفاهیم و قواعد حاکم بر آنها جز از عهده یک کارشناس و مشاور حقوقی آشنا با قراردادهای پیمانکاری استارتاپ‌ها بر نمی‌آید.

بخوانید
استخدام پیمانی چه مزایا و معایبی دارد؟

قرارداد پیمانکاری و قرارداد استخدام را هنگام جذب نیرو حتما تنظیم کنید!

یکی از مسائلی که هنگام تداوم فعالیت استارتاپ­‌ها زیاد به چشم می­‌خورد این است که، بین افراد جدیدی که جذب شرکت می­‌شوند و استارتاپ­‌ها، قراردادی بسته نمی­‌شود. از نظر حقوقی، این مسئله هم می‌­تواند به زیان افراد استخدام شده باشد و هم برای استارتاپ­‌ها ایجاد اشکال کند. قبل از استخدام نیروی جدید باید طبق یک قرارداد کار مشخص، وظایف آن‌ها تشریح شود. این قرارداد هم می‌­تواند در هنگام دعاوی حقوقی، افراد تازه جذب شده را به حقوق خود برساند و هم به موسسان اجازه ­دهد، تا بر روی ظرفیت نیروهای خود، جهت رسیدن به اهداف تعریفی شده­، برنامه‌ریزی کنند.

یکی از مهم‌ترین نکات حقوقی هر کسب‌وکاری انعقاد قراردادهای لازم و ضروری در همان ابتدای کار می‌باشد.

در تنظیم قرارداد پیمانکاری برای استارتاپ‌ها به این نکات توجه کنید!

هنگامی که رابطه کاری بین نیروی پیمانکار و کارفرما در قالب یک قرارداد به صورت مکتوب تنظیم می‌شود باید طرفین دقت کافی را برای ذکر جزییات به عمل آورند.
در قرارداد، باید تمامی وظایف و اختیارات هر دو طرف در حین انجام پروژه به‌صورت کامل و شفاف مکتوب شوند. ضمانت‌های لازم برای اجرای پروژه گفته شوند و تمامی شرایط از جمله شرایط فورس ماژور که بر روی اجرا و تحویل پروژه تاثیر می‌گذارند پیش بینی شوند. به‌عنوان مثال، اگر در تحویل پروژه تاخیری صورت گرفت، چه باید کرد؟ یا اگر شرایطی مانند جنگ پیش آمد که اجرای پروژه را مختل کرد، چه خواهد شد؟

بخوانید
قرارداد پیمانکاری ساختمان چیست؟ انواع آن کدامند؟

مفاد قرارداد پیمانکاری در استارتاپ‌ها

برای شفافیت حقوق کارفرما (شخص حقیقی یا حقوقق) و پیمانکار ( شخص یا شرکت) و شفاف شدن وظایف و مسئولیت‌های هر یک از آن‌ها قراردادی به نام قرارداد پیمانکاری منعقد می‌شود. نکات زیر از مهم‌ترین نکات و مفاد مندرج در قرارداد پیمانکاری در استارتاپ‌ها می‌باشد:

 • موضوع قرارداد (نوع کار یا حرفه‌ای که پیمانکار باید به آن اشتغال یابد)
 • حقوق و دستمزد
 • ساعات کار، تعطیلات و مرخصی‌ها
 • محل انجام کار
 • تاریخ انعقاد قرارداد
 • مدت قرارداد چنانچه کار برای مدت معین باشد
 • موارد فنی
 • تضمینات
 • تأیید فازهای نهایی پروژه
 • تعهدات طرفین
 • حسن نیت و رفتار عادلانه
 • محرمانگی
 • منع انتقال به غیر
 • قانون حاکم و حل‌وفصل اختلاف
 • فسخ قرارداد
 • خاتمه قرارداد
 • مدارک و اسناد پیوست

کاربرد قرارداد پیمانکاری در استارتاپ‌ها به چه صورت است؟

تصور کنید یک استارتاپ بخواهد برای تامین شبکه و اینترنتش با یک شرکت اینترنتی قرارداد ببندد، یا به دنبال اسناد حقوقی برای اپلیکیشن موبابل می‌گردد، در چنین حالتی می‌تواند با استفاده از قرارداد پیمانکاری صفر تا صد کار را به آن شرکت سپرده و با تعیین بازه‌های زمانی معین، میزان تعهدات شرکت اینترنتی مذکور و نحوه پرداخت خود به او را مشخص نماید.

در موارد دیگر نیز قرارداد پیمانکاری گزینه مناسبی می‌تواند باشد مثل طراحی و بهینه‌سازی سایت و یا قرارداد پیمانکاری برای ساخت اپلیکیشن موبایل، قرارداد سئو،‌ قرارداد طراحی لوگو و آرم ، قرارداد برنامه‌نویسی اندروید و ios ، …

قراردادهایی مثل قرارداد توسعه نرم افزار و طراحی سایت در صورتی که در برابر مبلغ مقطوع صورت گیرد، قرارداد پیمانکاری محسوب می شود.

نیاز به قرارداد پیمانکاری برای استارتاپ دارید؟

قرارداد پیمانکاری برای استارتاپ‌ها باید شفاف و کامل باشند به‌گونه‌ای که تمامی جزییات توافق را در برگیرد. زیرا اگر دقیق نباشند به هنگام بروز یک مشکل ، داور آن اختلاف نمی‌تواند به خوبی متوجه اصل توافق شود و بتواند عادلانه قضاوت کند.

تیم حقوقی وینداد، به طور تخصصی در حوزه مشاوره حقوقی و امور قراردادهای استارتاپ‌ها فعالیت می‌کند. وینداد همانگونه که از مرحله ایده‌پردازی تا مرحله ثبت و تشکیل استارتاپ‌ها همراه شماست، می‌تواند مشاور حقوقی کارآمدی نیز برای امور قراردادهای موردنیازتان باشد و در خصوص تنظیم یا بررسی قرارداد پیمانکاری برای استارتاپ در کنار شما باشد.
با بهره‌مندی از مشاورین حقوقی متخصص در امور استارتاپ‌ها، ریسک‌های قانونی کسب‌و‌کارتان را به حداقل ممکن برسانید.

 


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link