اشتراک وینداد، دسترسی نامحدود و کامل به خدمات حقوقی و ثبتیاشتراک وینداد، دسترسی نامحدود و کامل به خدمات حقوقی و ثبتی

تنظیم اظهارنامه

همین حالا شروع کنید


وفق ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی اشخاص اعم از حقوقی و حقیقی این امکان حقوقی را دارد که پیش از آنکه دادخواست حقوقی را تقدیم نموده و به صورت رسمی دعوی را به طرفیت شخص مقابل طرح نماید، مراتب ادعای خود را از طریق سندی با عنوان اظهارنامه به طرف مقابل اعلام نماید.

بر مبنای ماده فوق به منظور تقدیم اظهارنامه ضرورتی به رجوع به محاکم قضایی وجود نداشته و با رجوع به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی میتوان چنین سندی را به طرف مقابل ارسال نمود.

در این راستا به جهت اهمیت شیوه نگارش و تنظیم اظهارنامه و همچنین توجه به کاربردهای آن در این مطلب قصد داریم تا ابتدا به تبیین مفهوم حقوقی اظهارنامه و نکات مربوط به نگارش آن بپردازیم.

منظور از اظهارنامه چیست؟

اظهارنامه در واقع یک سند عادی محسوب می‌شود که به صورت رسمی و با رعایت تشریفات مشخص قانونی به شخص دیگری ابلاغ می‌گردد.

به عبارت دیگر اظهارنامه یک سند عادی محسوب می‌شود که به شیوه رسمی به اطلاع دیگری می‌رسد تا پس از اقامه دعوا بتوان ثابت نمود که دعوی یا مطالبه حق به طرف مقابل اطلاع داده شده است.

بنابراین اگر به عنوان مثال شخصی باید دینی را در حق شما تأدیه نماید لکن آن دین را نمی‌پردازد، میتوان با ارسال اظهارنامه، فرصت کافی را پیش از طرح دعوی به طرف مقابل اعطا نمود که نسبت به پرداخت دین یا ایفای تعهدش اقدام کند.

این عمل سبب می‌شود که مشکلات فراوان دادرسی و هزینه‌های مربوط به آن دامن گیر طرفین نشود و از هرگونه اقدام قضایی جلوگیری شود.

نکته‌ای که در رابطه با اظهارنامه حائز اهمیت است آنست که اظهارنامه به عنوان یک ابزار قضایی در نظر گرفته شده و فلذا اهمیت دارد که نگارش و ادبیات آن با بیانی محترمانه باشد و حاوی مطالب تهدید یا توهین آمیز نباشد.

توجه نمایید که اظهارنامه در واقع ابلاغ رسمی محسوب شده و در دادگاه قابلیت استناد دارد، فلذا در صورتی که در متن اظهارنامه مطالبی متضمن توهین یا تهدید وجود داشته باشد، ممکن است طرف مقابل از شما شکایت نماید.

توجه به نکات مربوط به تنظیم اظهارنامه اهمیت بسزایی دارد. در این راستا توجه نمایید که در گذشته اظهارنامه از طریق تکمیل فرم مشخصی ارسال می‌شد لیکن در حال حاضر با رجوع به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی میتوانید اظهارنامه ارسال نمایید.

کاربردهای اظهارنامه چیست؟

اصلیترین کاربرد اظهارنامه مطالبه حق یا آگاهی دادن پیش از اقامه دعوا است.

در این راستا توجه نمایید که اظهارنامه دارای کاربردهای دیگری نیز می‌باشد. این کاربردها عبارتند از:

1. اولین کاربرد اظهارنامه مطالبه حق می‌باشد.

2. دومین کاربرد ارسال اظهارنامه درخواست ایفا و انجام تعهد است.

3. سومین کاربرد اظهارنامه در مواردی است که قصد صلح و سازش وجود داشته و طرفین قصد دارند که این موضوع را به اطلاع یکدیگر برسانند.

4. کاربرد دیگر اظهارنامه آن است که با استفاده از آن و دریافت پاسخ طرف مقابل، میتوان به دادگاه مراجعه و به پاسخ طرف مقابل استناد نمود.

مفاد اظهارنامه چیست؟

اظهارنامه به صورت کلی شامل مواردی است که باید به صورت کامل و درست تکمیل شوند.

از جمله مفاد و موارد موجود در فرم اظهارنامه شامل موارد ذیل است:

1. مشخصات و اقامتگاه اظهارکننده

2. موضوع اظهارنامه

3. خلاصه اظهارات

4. خلاصه جواب

توجه نمایید که اظهارنامه قانونی در سه نسخه تهیه شده و یک نسخه در دادگستری بایگانی شده و نسخه دوم به طرف مقابل ابلاغ می‌شود و نسخه سوم به همراه نتیجه ابلاغ یا پاسخ طرف مقابل به اظهارکننده اعاده می‌شود.

نکات مهم مربوط به نگارش و تنظیم اظهارنامه

در تنظیم اظهارنامه اصولی باید نکاتی مورد توجه قرار گیرد که از مهمترین موارد آن میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

1. اولین نکته‌ای که در تنظیم اظهارنامه بایستی بدان توجه نمود آنست که سعی شود که عبارات بکار رفته در اظهارنامه کوتاه، مختصر، شفاف و بدون ابهام، دقیق و با آگاهی کامل از مفاهیم آنها باشد.

2. دومین نکته‌ای که در نگارش اظهارنامه حائز اهمیت است نوشتن مطالب توهین آمیز و متضمن تهدید است. بکار بردن چنین عباراتی ممکن است عواقب کیفری مانند بزه افترا (یعنی نسبت دادن جرمی به دیگری) یا توهین یا تهدید داشته باشد.

3. نکته دیگری که در متن اظهارنامه بایستی رعایت شود آنست که اگر بپیوست اظهارنامه مدرکی ارسال شده باشد، در متن تنظیمی به آن مورد، محل نگهداری، شماره یا مشخصات ظاهری آن اسناد، قراردادها، چک و … اشاره شود.

با این توضیح توجه نمایید که اظهارنامه سند عادی است که به صورت رسمی ابلاغ میشود. این سند دارای اهمیت بسزایی بوده و می‌تواند نقش مهمی را در فرآیند دادرسی و رسیدگی به پرونده ایفا نماید.

بنابراین در صورتی که قصد تنظیم و ارسال اظهارنامه را دارید می‌توانید از طریق دکمه زیر، اظهارنامه‌ای مدون و منسجم و حرفه‌ای متناسب با نیازهای خود دریافت نمایید.
چرا تنظیم اظهارنامه با وینداد؟

موقعیت قوی در بازار

سرعت در تنظیم اوراق قضایی

حقوقی انحصاری در ثبت پتنت

هزینه مقرون به صرفه

بازده بیشتر در سرمایه گذاری

تنظیم کاملا اختصاصی

فرصت فروش یا دادن مجوز حق بهره برداری

پشتیبانی پس از تنظیم اوراق قضایی

برخی از مشتریان وینداد

فرم زیر را جهت ثبت درخواست تنظیم اظهارنامه ارسال نمایید

مراحل تنظیم اظهارنامه در وینداد چگونه است؟

  1. ارسال درخواست تنظیم اوراق قضایی
  2. بررسی درخواست توسط تیم حقوقی و اعلام هزینه و زمان
  3. پرداخت مبلغ و ارسال توضیحات و مدارک اضافه
  4. شروع کار تنظیم اوراق قضایی
  5. ارسال اولین نسخه قرارداد توسط کارشناس مطابق زمان اعلامی
  6. امکان بررسی و اعلام نظر توسط کاربر بر روی اوراق در صورت نیاز
  7. اعمال نظرات توسط تیم حقوقی وینداد
  8. ارائه نسخه نهایی اوراق قضایی به کاربر

ما که هستیم؟

خدمات حقوقی وینداد توسط تیمی متشکل از حقوقدان‌ها و وکلای باتجربه، چابک و آشنا با فضای کارآفرینی و تجارت ایران ارائه می‌شوند، در نتیجه امور حقوقی مرتبط با کسب و کار شما مطمئن تر، سریعتر و به صرفه تر از قبل مدیریت می‌گردد و شما می‌توانید بدون دغدغه های قانونی و حقوقی فقط روی رشد کسب و کار خود تمرکز کنید.

آشنایی با تیم وینداد

هنوز برای بهره‌مندی از خدمات تنظیم اوراق قضایی وینداد مطمئن نیستید؟ ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم

تماس با وینداد

021 - 28 42 78 46

<p>وفق ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی اشخاص اعم از حقوقی و حقیقی این امکان حقوقی را دارد که پیش از آنکه دادخواست حقوقی را تقدیم نموده و به صورت رسمی دعوی را به طرفیت شخص مقابل طرح نماید، مراتب ادعای خود را از طریق سندی با عنوان اظهارنامه به طرف مقابل اعلام نماید.
</p><p>بر مبنای ماده فوق به منظور تقدیم اظهارنامه ضرورتی به رجوع به محاکم قضایی وجود نداشته و با رجوع به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی میتوان چنین سندی را به طرف مقابل ارسال نمود.
</p><p>در این راستا به جهت اهمیت شیوه نگارش و تنظیم اظهارنامه و همچنین توجه به کاربردهای آن در این مطلب قصد داریم تا ابتدا به تبیین مفهوم حقوقی اظهارنامه و نکات مربوط به نگارش آن بپردازیم.
</p><h2>منظور از اظهارنامه چیست؟
</h2><p>اظهارنامه در واقع یک سند عادی محسوب می‌شود که به صورت رسمی و با رعایت تشریفات مشخص قانونی به شخص دیگری ابلاغ می‌گردد.
</p><p>به عبارت دیگر اظهارنامه یک سند عادی محسوب می‌شود که به شیوه رسمی به اطلاع دیگری می‌رسد تا پس از اقامه دعوا بتوان ثابت نمود که دعوی یا مطالبه حق به طرف مقابل اطلاع داده شده است.
</p><p>بنابراین اگر به عنوان مثال شخصی باید دینی را در حق شما تأدیه نماید لکن آن دین را نمی‌پردازد، میتوان با ارسال اظهارنامه، فرصت کافی را پیش از طرح دعوی به طرف مقابل اعطا نمود که نسبت به پرداخت دین یا ایفای تعهدش اقدام کند.
</p><p>این عمل سبب می‌شود که مشکلات فراوان دادرسی و هزینه‌های مربوط به آن دامن گیر طرفین نشود و از هرگونه اقدام قضایی جلوگیری شود.
</p><p>نکته‌ای که در رابطه با اظهارنامه حائز اهمیت است آنست که اظهارنامه به عنوان یک ابزار قضایی در نظر گرفته شده و فلذا اهمیت دارد که نگارش و ادبیات آن با بیانی محترمانه باشد و حاوی مطالب تهدید یا توهین آمیز نباشد.
</p><p>توجه نمایید که اظهارنامه در واقع ابلاغ رسمی محسوب شده و در دادگاه قابلیت استناد دارد، فلذا در صورتی که در متن اظهارنامه مطالبی متضمن توهین یا تهدید وجود داشته باشد، ممکن است طرف مقابل از شما شکایت نماید.
</p><p>توجه به نکات مربوط به تنظیم اظهارنامه اهمیت بسزایی دارد. در این راستا توجه نمایید که در گذشته اظهارنامه از طریق تکمیل فرم مشخصی ارسال می‌شد لیکن در حال حاضر با رجوع به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی میتوانید اظهارنامه ارسال نمایید.
</p><h2>کاربردهای اظهارنامه چیست؟
</h2><p>اصلیترین کاربرد اظهارنامه مطالبه حق یا آگاهی دادن پیش از اقامه دعوا است.
</p><p>در این راستا توجه نمایید که اظهارنامه دارای کاربردهای دیگری نیز می‌باشد. این کاربردها عبارتند از:
</p><p>1. اولین کاربرد اظهارنامه مطالبه حق می‌باشد.
</p><p>2. دومین کاربرد ارسال اظهارنامه درخواست ایفا و انجام تعهد است.
</p><p>3. سومین کاربرد اظهارنامه در مواردی است که قصد صلح و سازش وجود داشته و طرفین قصد دارند که این موضوع را به اطلاع یکدیگر برسانند.
</p><p>4. کاربرد دیگر اظهارنامه آن است که با استفاده از آن و دریافت پاسخ طرف مقابل، میتوان به دادگاه مراجعه و به پاسخ طرف مقابل استناد نمود.
</p><h2>مفاد اظهارنامه چیست؟
</h2><p>اظهارنامه به صورت کلی شامل مواردی است که باید به صورت کامل و درست تکمیل شوند.
</p><p>از جمله مفاد و موارد موجود در فرم اظهارنامه شامل موارد ذیل است:
</p><p>1. مشخصات و اقامتگاه اظهارکننده
</p><p>2. موضوع اظهارنامه
</p><p>3. خلاصه اظهارات
</p><p>4. خلاصه جواب
</p><p>توجه نمایید که اظهارنامه قانونی در سه نسخه تهیه شده و یک نسخه در دادگستری بایگانی شده و نسخه دوم به طرف مقابل ابلاغ می‌شود و نسخه سوم به همراه نتیجه ابلاغ یا پاسخ طرف مقابل به اظهارکننده اعاده می‌شود.
</p><h2>نکات مهم مربوط به نگارش و تنظیم اظهارنامه
</h2><p>در تنظیم اظهارنامه اصولی باید نکاتی مورد توجه قرار گیرد که از مهمترین موارد آن میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
</p><p>1. اولین نکته‌ای که در تنظیم اظهارنامه بایستی بدان توجه نمود آنست که سعی شود که عبارات بکار رفته در اظهارنامه کوتاه، مختصر، شفاف و بدون ابهام، دقیق و با آگاهی کامل از مفاهیم آنها باشد.
</p><p>2. دومین نکته‌ای که در نگارش اظهارنامه حائز اهمیت است نوشتن مطالب توهین آمیز و متضمن تهدید است. بکار بردن چنین عباراتی ممکن است عواقب کیفری مانند بزه افترا (یعنی نسبت دادن جرمی به دیگری) یا توهین یا تهدید داشته باشد.
</p><p>3. نکته دیگری که در متن اظهارنامه بایستی رعایت شود آنست که اگر بپیوست اظهارنامه مدرکی ارسال شده باشد، در متن تنظیمی به آن مورد، محل نگهداری، شماره یا مشخصات ظاهری آن اسناد، قراردادها، چک و … اشاره شود.
</p><p>با این توضیح توجه نمایید که اظهارنامه سند عادی است که به صورت رسمی ابلاغ میشود. این سند دارای اهمیت بسزایی بوده و می‌تواند نقش مهمی را در فرآیند دادرسی و رسیدگی به پرونده ایفا نماید.
</p><p>بنابراین در صورتی که قصد تنظیم و ارسال اظهارنامه را دارید می‌توانید از طریق دکمه زیر، اظهارنامه‌ای مدون و منسجم و حرفه‌ای متناسب با نیازهای خود دریافت نمایید.
</p>
<br>

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد می‌باشد