آیا ثبت شرکت بدون هیچ شریکی ممکن است؟

آیا ممکن است که شرکتی را بدون هیچ شریکی ثبت کنیم؟ چون من کسب و کاری را میخواهم خودم با سرمایه شخصی خودم شروع کنم و نیرو هارو هم میخوام استخدام کنم و نیاز به شریک نیست. ممنون میشم راهنمایی فرمایید که چگونه این امر را محقق سازم که وارد مسائل ثبت شریک سوری و ایجاد مشکلات بعدی نشوم.

name

مهرنوش فتاحی

2 سال پیش در

با سلام

در ارتباط با سوال فوق باید اشاره کرد که در ایران شرکت در قالب مالکیت شخصی وجود ندارد و برای ثبت شرکت در قالب مسئولیت محدود دست کم به دو نفر نیاز است و برای ثبت در قالب سهامی خاص به سه نفر نیاز است. لذا با این شرایط شما برای تاسیس شرکت دست کم به یک نفر شریک که می تواند از اعضای خانواده شما نیز باشد، نیاز دارید که البته می توان مدیریت آن را فقط به یک نفر سپرد.

2 سال پیش در

خب این موضوع موجب باگی در شرکت می شود که قابلیت ایجاد مشکل در آن در بلند مدت وجود دارد.  یعنی در قانون هیچ نوع تبصره ای برای این موضوع وجود ندارد ؟ و یا روشی که فرد دوم و سوم را از همه اختیارات به صورت مادامالعمر خلع کرد ؟

name

مهرنوش فتاحی

2 سال پیش در

با سلام

این موضوع در قانون پیش بینی نشده و رویه رایج صرفا ثبت شرکت با شریک است. با این حال تنها تدبیری که در این زمینه وجود دارد این است که در شرکت مسئولیت محدود می توان یک مدیر و در شرکت سهامی خاص نیز می توان دو مدیر تعیین کرد. با این حال این مورد هم رویه رایجی نیست و بهتر است به همان چیزی که قانون پیش بینی کرده است عمل شود.