پروفایل کاربر

سیدامیرحسین موسوی

عزل و اخراج مدیرعامل

سلام
تو شرکت سهامی خاصی عزل مدیرعامل یا همون اخراج مدیرعامل به چه شکلی انجام میشه؟ قانونش چیه؟

مشاهده سوالات مشابه

پاسخ‌ها (1)

مهرنوش فتاحی

4 سال پیش

در شرکت های سهامی خاص همانطور که نصب مدیرعامل با هیئت مدیره می باشد عزل و اخراج مدیر عامل نیز در صلاحیت هیئت مدیره می باشد. در این خصوص در لایحه اصلاح قانون تجارت در خصوص مقررات شرکت های سهامی مقرر شده است: هیئت مدیره هر زمان می تواند مدیرعامل را عزل نماید. 

علاوه بر مورد فوق در برخی موارد ممکن است طی تصمیم و حکم دادگاه صالح مدیرعامل منتخب برکنار گردد. در این خصوص لازم به توضیح است که برخی اشخاص به شرحی که گفته خواهد شد ، نمی توانند به مدیریت عامل شرکت سهامی انتخاب شوند و نیزهیچ کس نمی تواند در عین حال میدریت عامل بیش از یک شرکت را داشته باشد . هرکس برخلاف مقررات مزبور به مدیریت عامل انتخاب شود یا پس از انتخاب ، مشمول آن گردد ، دادگاه به درخواست هر ذی نفع حکم عزل او را صادر خواهد کرد.

از جمله اشخاصی که نمی توانند به سمت مدیریت عاملی انتخاب گردند:

  • محجورین (اشخاص فاقد صلاحیت از نظر بلوغ، عقل و رشد)
  • کسانی که حکم ورشکستگی آن ها صادر شده است
  • کسانی که به جهت ارتکاب جرایمی نظیر سرقت، کلاهبرداری، خیانت در امانت، اختلاس و … به محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده اند.

شما برای کنترل و نظارت بیشتر بر فعالیت های اجرایی مدیرعامل در شرکت سهامی خاصی ‌می‌توانید از قرارداد خدمت مدیرعامل استفاده کنید.


هر سوال حقوقی داشتید از ما بپرسید. متخصص‌های ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوال شما جواب تخصصی می‌دهند.

بیشتر بخوانید

پروفایل کاربر

مصطفی براتی

مسئولیت سرپرست شرکت

سلام.بنده موقتا بعنوان سرپرست شرکت عمرانی انتخاب شدم.آیا در این مدت اگر کار غیر قانونی توسط هیئت مدیره صورت گیرد مسولیتی بر عهده بنده هست و برای من مشکلی ایجاد میشود به عنوان سرپرست؟


تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد