پروفایل کاربر

مرتضی خدادادی

فورس ماژور در قرارداد

در صورت نبودن فورس ماژور در قرارداد می‌توان به آن استناد کرد؟

مشاهده سوالات مشابه

پاسخ‌ها (2)

صنم مقیمی

4 سال پیش

با سلام 

اصولا فورس ماژور حالت ویژه ای است که با توجه به ماده ۲۲۷ قانون مدنی اگر متعهد بتواند ثابت کند که عدم اجرای تعهد ناشی از علت خارجی بوده است از دادن خسارت معاف می شود.در واقع اگر قرارداد اوصاف فورس ماژور را دارا باشد یعنی خارجی بودن حادثه،غیر قابل پیش بینی بودن و غیر قابل دفع بودن اگر در قرارداد پیش بینی هم نشده باشد، متعهد معاف از جبران هر گونه خسارت چه خسارت تاخیر در اجرای تعهد و خسارت عدم اجرای تعهد خواهد بود.اما آنچه که در ماده ۲۲۷ قانون مدنی در مورد اثبات خارجی بودن حادثه که مانع از عدم اجرای تعهد شده،آمده است به ان دلیل است که در نظام حقوقی ما اصولا تعهدات از نوع تعهدات به نتیجه هستند یعنی انتظار می رود که تعهد انجام شود و در صورت نقض تعهد اگر متعهد بتواند فورس ماژور را ثابت کند دیگر ملزم به جبران خسارت قراردادی و یا حتی وجه التزام های پیش بینی شده در قرارداد نخواهد بود.

با احترام 

تیم حقوقی وینداد 

پاسخ تیم حقوقی وینداد

زهرا بیات

4 سال پیش

سلام

فورس ماژور یا قوه قاهره، از قواعد عمومی مربوط به مسئولیت می باشد و حتی در صورت عدم درج در قرارداد به نفع طرفین وجود دارد، مگر اینکه طرفین در همان توافق یا قرارداد، به مسئولیت متعهد حتی در صورت بروز قوه قاهره استناد کرده باشند. لذا در صورت وجود شرایط مذکور می توانید به قوه قاهره استناد کنید.


با احترام

تیم حقوقی وینداد


هر سوال حقوقی داشتید از ما بپرسید. متخصص‌های ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوال شما جواب تخصصی می‌دهند.

بیشتر بخوانید

پروفایل کاربر

محمد فنایی

نوشتن صفته بابت انتقال سند

بابت ضمانت انتقال سند مسکن ملی در تاریخ نامعلوم که خریداری کرده ام صفته دریافت میکنم محتویات چگونه نوشته شود

پروفایل کاربر

امید فرجی

شکایت از وکیل

با سلام - وقت بخیر - بنده درواقع شکایت از وکیلی دارم که بعد از نه ماه کم کاری و سهل انگاری ، متوجه شدیم که بصورت الکترونیک شکایت ثبت کرده و هیچ گونه تفهیمی به هیچ یک از موکلین ننموده است . ضمن اینکه هیچ گونه قرارداد فیزیکی و مستندی هم از هیچ یک از موکلین ندارد . در واقع ایشان بدون هیچ هماهنگی ، و بدون دادن اطلاعات کافی به موکلین ، در بهمن ماه سال 1401 ، درخواست نمودند که "رمز پیامکی ارسال شده از ثنا را برای من بخوانید ! " و با اعلام همین پیامک ، ماه قبل متوجه شدیم که ایشان ثبت وکالت نموده است !
میدانم که نباید کد پیامک را اعلام میکردیم ، اما در پیامک هم متنی مبنی بر تایید وکالت ایشان در پیامک هم عنوان نشده بود و فقط بعنوان یک کد رمز بود که معمولا برای مشاهده ی ابلاغیه ها بکار میرود ، داخل سایت eblagh.adliran.ir نیز در آن زمان چیزی در این خصوص توضیح داده نشده بود و ایشان با علم به این موضوع در واقع به ضرر ما و به نفع خودشان اقدام نمودند و حتی اخیرا هم اصرار داشت که " نمیخواهید من را عزل کنید ! " که اخیرا متوجه شدیم ، طبق یکی از بند های وکالتنامه ، در صورت عزل میخواهد کل مبلغ حق الوکاله را بگیرد !!!
حال با توجه به این موارد ، بنده و سایر موکلین چگونه میتوانیم از ایشان شکایت و این قرارداد را باطل کنیم ؟

پروفایل کاربر

میثم محمدیان

میثم محمدی

سلام،جهت پول قرض دادن به کاسب ،قرارداد مضاربه وضع کردم که از گوگل گرفتم چون میخوام شرعی باشه و مشکلی بعدا پیش نیاد ،ضمنا مضارب دسته چک نداره چون چکش برگشت خورده بود بهش ندادند،اما میخواد از دسته چک کارگرش بهم چک بده و خودش پشت چک رو امضا بزنه و یک برگ سفته هم میده/سوالم اینه که موارد کلیدی و شروط نوشتن قرارداد رو لطف کنید بفرمایید/ دوما:آیا این چک دیگری و پشت امضا مضارب قابل پیگیری هست و اگر نیست چی بنویسه پشت چک؟ سوما:سفته رو چگونه بنویسه تاریخ و مبلغش با سود بنویسه؟؟و همچنین چک رو ؟ ممنون میشم جوابمو بدید چون هنوز قرارداد نبستم

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد