پروفایل کاربر

محسن قناعت پیشه

قانون تجارت

سلام


1 - در قانون تجارت موادی که بعنوان جرم مدیران شرکت سهامی مطرح شده، آیا صرفا برای شرکت های سهامی صادق است یا جرم مطروحه شامل تمامی شرکت ها از قبیل تعاونی و... می گردد؟


2- بنده 2 سال پیش سهام شرکت تعاونی را طی قراردادی خریدم ولی هنوز شرکت سهام بنامم نزده و تخلفات بسیاری داره

آیا من و بقیه اعضا که رسما سهامدار نیستیم، می تونیم به استناد مواد قانون تجارت، ایشونو محکوم کنیم، یا این قوانین فقط برای اعضا و سهامداران رسمی شرکت، معتبر و لازم الاجراست؟

مشاهده سوالات مشابه

پاسخ‌ها (1)

پاسخ تیم حقوقی وینداد

فاطمه حسینقلی‌لو

1 سال پیش

با سلام

برای شرکت‌های تعاونی به صورت ویژه، قانون خاص تدوین شده است. قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی و قانون شرکت‌های تعاونی در بخش‌هایی به مسئولیت‌های مدنی و کیفری مدیران شرکت تعاونی می‌پردازد. ماده ۱۲۶ قانون شرکت‌های تعاونی اذعان میدارد که هر یک از اعضای هیئت مدیره، بازرسان و مدیرعامل شرکت‌های تعاونی در صورتی که با سوء نیت، برخلاف اصول مقرر در این قانون و اساسنامه های مصوب مرتکب عملی شود که موجب زیان شرکت گردد، علاوه بر جبران زیان وارده به حبس تأدیبی از سه ماه تا شش ماه محکوم خواهد شد. همچنین مواد ۱۲۷,۱۲۸,۱۲۹ و ۱۳۲ قانون شرکت‌های تعاونی نیز به جرم و مجازات‌های دیگر در رابطه با این شرکت‌ها می‌پردازد.

برای بخش های بعدی سوالاتتان میتوانید از تیم مشاوران حقوقی ما راهنمایی بخواهید.

با احترام

محسن قناعت پیشه

5 ماه پیش

با سلام
در این خصوص آیا این جمله درسته که قانون تجارت، مشمول همه شرکت ها می گردد، مگر اینکه در رابطه با نوع خاصی از از شرکت ها، قوانین خاص دیگری تدوین شده باشد؟
منظورم اینه که قانون تعاون شامل شرکت تعاونی هم میشه، بجز مواردی که قانون تعاونی مقررات خاصی در مورد اون موضوع بیان کرده باشد.

هر سوال حقوقی داشتید از ما بپرسید. متخصص‌های ما در سریع‌ترین زمان ممکن به سوال شما جواب تخصصی می‌دهند.

بیشتر بخوانید

پروفایل کاربر

علی محمدی

استعلام حساب

بنده مدتی در مجموعه ای کار میکردم
و برای حقوق به بنده کارت هدیه میدادند
الان میخواهم شکایت کنم
میتونم برم بانک استعلام حسابی که از آن کارت صادر شده رو بگیرم؟؟
تورو خدا راهنمایی کنید

پروفایل کاربر

صادق رفیعی

چک برگشتی

سلام..از شخصی چک داشتم که موجودی نداشت چک را به شخص دیگری انتقال دادم که بره برگشت بزنه از نظر قانونی مشکل داری این کار؟

پروفایل کاربر

حمید کاشانی

بازپرس پس از اتمام تحقیقات تا چه مدت می‌تواند صدور قرار نهایی را به تعویق اندازد؟

در جرایم تعزیری پس از اتمام تحقیقات مقدماتی بازپرس تا چه مدت می‌تواند صدور قرار نهایی را به تعویق اندازد؟
بطور مثال مواجهه حضوری صورت گرفته و شهادت شهود استماع شده و آخرین دفاع از متهم نیز اخذ شده باشد تا چه مدتی بازپرس می‌تواند پرونده را بلاتکلیف نگهداشته و از صدور قرار نهایی خودداری نماید؟

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد (عدل آفرینان وینا دادگر نوین) می‌باشد