آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

الزامات حقوقی شراکت در آرایشگاه زنانه چیست؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
شراکت در آرایشگاه

سالن‌های زیبایی بخاطر نوع خدمتی که ارائه می‌دهند فرصت‌های خوبی برای گسترش کسب‌وکار هستند. آن‌ها کمتر دچار رکود اقتصادی می‌شوند و همیشه مشتریان خودشان را دارند. این حرفه نیز مانند هر حرفه دیگری که با قرارداد شراکت کاری بین دو نفر آغاز می شود بستر مناسبی را برای شراکت و سودآوری فراهم می‌کند. از سوی دیگر اختلافات و شکایات فی‌مابین پرسنل و مدیران سالن‌های زیبایی به حدی افزایش داشته است که درصد قابل توجهی از شکایات وزارت کار و تامین اجتماعی مربوط به این موضوع است. پس بهتر است قبل از ورود به این حرفه، از الزامات حقوقی شراکت در آرایشگاه زنانه مطلع شوید.

شرایط عمومی شراکت در آرایشگاه زنانه

قبل از شروع به شراکت باید این را بدانید که ورود به حرفه آرایشگری یعنی راه اندازی یک کسب و کار! این کسب و کار مانند هر شغل دیگری معطوف است به رعایت یک‌سری الزامات عمومی و حقوقی. برای شروع ابتدا باید تمام هزینه‌ها را در نظر بگیرید. ممکن است در ابتدا و سال‌های اولیه این کار سود زیادی برایتان نداشته باشد و بعد از گذشت این مدت زمان، به تدریج درآمدزایی و سوددهی آن آغاز خواهد شد. نکته مهم در هر کسب و کاری، دوام و بقای آن است. با وجود اوضاع اقتصادی نابه‌سامان و رقابت‌های موجود در بازار کسب و کارها، برای اینکه بتوانید ریسک شروع شراکت در آرایشگاه را کاهش دهید لازم است چک‌لیست پیش‌نیازهای اولیه و نحوه راه‌اندازی آرایشگاه را تهیه کنید.

الزامات حقوقی شراکت در آرایشگاه زنانه چیست؟

شراکت در آرایشگاه زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به تنهایی نمی‌تواند این حرفه را شروع کند. پیش می‌آید که یک فرد یا سرمایه نقدی دارد بدون مهارت و تخصص در آرایشگری یا کار و تخصص وی در زمینه‌ آرایشگری است ولی سرمایه چندانی ندارد. اما بهتر است بدانید قبل از شروع به شراکت در آرایشگاه، از لحاظ حقوقی و اصولی باید الزاماتی را رعایت کنید تا در آینده دچار اختلاف و ضرر نشوید زیرا که لازمه شروع به شراکت، برخورداری از آگاهی حقوقی و اصولی در زمینه مقررات مرتبط با این قرارداد است.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا با یک قرارداد حرفه‌ای شراکت خود را شروع کنید.

قبل از شروع شراکت در آرایشگاه زنانه چه اقداماتی باید انجام دهید؟

برای شراکت در آرایشگاه، باید نکات حقوقی بسیاری را در نظر بگیرید. این ارزیابی باید همه جانبه باشد چرا که هدف از شراکت در آرایشگاه، مشخصاً جنبه اقتصادی آن است. در صورتی که راه‌های رسیدن به آن به درستی انتخاب شود، در مدت کوتاهی، مشتریان بسیاری جذب خواهید کرد و در ادامه سود قابل توجهی بدست خواهید آورد. از مهم‌ترین اقداماتی که باید حتما انجام دهید تهیه نمونه قرارداد مشارکت در آرایشگاه است.

مشارکت از نگاه قانون

شرکت یکی از عقود و قراردادهایی است که به طور خاص در قانون مدنی مشخص شده است و اصطلاحاً به آنها عقود معین می‌گویند. با توجه به ماده ۵۷۱ قانون مدنی و مواد بعد از آن می‌توان گفت شرکت عبارت است از

”درآمیختن سهم‌‌‎الشرکه نقدی و یا غیرنقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد، بنحو مشاع، به‌منظور انتفاع، طبق قرارداد”.

مطابق این تعریف به نقش حساس و مهم وجود قرارداد مشارکت به‌عنوان اولین مرحله شکل‌گیری و نظم‌بخشیدن به توافقات و تعیین مسیر آینده رفتار شرکاء در موضوع مشارکت می رسیم.

نمونه قرارداد مشارکت در آرایشگاه زنانه چیست؟

نمونه قرارداد مشارکت در آرایشگاه با عنوان مشارکت مدنی شناخته می‌شود و از جمله نمونه‌های قرارداد شراکت بین دو نفر است. طبق تعریف ارائه‌شده در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران،

مشارکت مدنی به معنای درآمیختن سرمایه و دارایی‌های نقدی یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد به منظور انتفاع و تقسیم سود می‌باشد‫.‬

به‌عبارتی تعهدی است که دو یا چند نفر در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش و… با یکدیگر دارند و مشخص‌کننده میزان سهم هر فرد در مشارکت مربوطه است. از این روی این قرارداد برای مشارکت در آرایشگاه نیز به کار گرفته می‌شود.

۶ نکته حقوقی که حین تنظیم قرارداد شراکت در آرایشگاه باید رعایت شود

قبل از تنظیم نمونه قرارداد مشارکت در آرایشگاه چند نکته مهم وجود دارد که در هنگام عقد باید به آن‌ها توجه کرد:

۱. در اولین قدم باید موضوع مشارکت که همان شراکت در آرایشگاه است و همچنین نحوه مشارکت مشخص شود.

۲. حتما مشخصات شرکا در قرارداد ذکر شود.

۳. موضوع مهمی که در رابطه با نحوه مشارکت مطرح است، مساله آورده طرفین است که باید به تفصیل در قرارداد ذکر کنید. به عنوان مثال آورده یکی از شرکا برای شراکت در آرایشگاه می‌تواند سرمایه نقدی و آورده طرف دیگر می‌تواند کار و تخصص وی در زمینه‌ای خاص در این حرفه باشد.

۴. مقدار سرمایه و سهم سود هر یک از طرفین به طور واضح مشخص و سپس نحوه پرداخت و تقسیم سود و زیان شراکت بیان شود. همچنین میزان سهم هر یک از طرفین در مورد هزینه‌های جاری و مصرفی را نباید فراموش کرد.

۵. هر قرارداد شراکت، دارای مدت زمان معینی است که پس از طی آن، قرارداد خود به خود فسخ شده و پس از آن قابل استناد نمی باشد پس حتما باید در قرارداد شراکت در آرایشگاه تاریخ شروع و پایان همکاری ذکر شود.

۶. از آنجایی که تعهدات و وظایف شرکا یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید قرارداد شراکت آن را دربربگیرد، این تعهدات باید به نحوی باشد که شرایط تنظیم یک قرارداد را متعادل کند، یعنی شرایط یک طرفه نباشد و قرارداد به سمتی نرود که شریک دغدغه این را داشته باشد که سهم او تضییع شده است یا اینکه فضا برای سوءاستفاده یکی از طرفین فراهم شود.

از مهم‌ترین و حرفه‌ای‌ترین اقداماتی که باید در مسیر رشد و توسعه آرایشگاهتان انجام دهید این است که یک قرارداد مشارکت مدنی داشته باشید. همین الان نسبت به دریافت نمونه قرارداد مشارکت اقدام کنید!

این نکات عمومی را قبل از شراکت در آرایشگاه زنانه فراموش نکنید!

گفتیم که هدف اصلی از نوشتن قرارداد شراکت در آرایشگاه، مشخص کردن میزان سهم هر شخص و بهره‌برداری از سود سرمایه و کار است. اما فراموش نکنید که برای رسیدن به این هدف باید نکات دیگری را هم مدنظر داشته باشید.

اخذ مجوزهای لازم جهت انجام موضوع شراکت در آرایشگاه زنانه (پروانه کسب آرایشگاه)

قبل از راه اندازی کسب‌ و کار و شروع به شراکت در آرایشگاه باید از راه‌های قانونی آن مطلع شوید. اولین اقدام حقوقی برای شروع به شراکت در آرایشگاه و سالن زیبایی داشتن پروانه کسب که همان مجوز رسمی است که توسط اتحادیه‌های آرایشگری صادر می‌شوند. این پروانه، مجوزی است برای شروع و ادامه کسب‌ و کار یا حرفه که برای آغاز کار در محل مشخص یا جواز کسب معین، به‌صورت موقت یا دائم به فرد یا افراد صنفی اهدا می‌شود و بدون دریافت آن، کار شما غیرقانونی محسوب می‌شود.
برای دریافت مجوز باید ابتدا مدرک معتبر که نشان‌دهنده مهارت یکی از طرفین در حرفه آرایشگری است را داشته باشید. بعد از آن بهتر است برای تمام خدماتی که قرار است در سالن زیبایی خود ارائه دهید یک مدرک معتبر و تاییدشده از سازمان فنی و حرفه‌ای داشته باشید.

کارت بهداشت داشته باشید

قدم مهم دیگر این است که معمولا تمام افرادی که در آرایشگاه‌ها مشغول به کار هستند باید کارت بهداشت داشته باشند و تمام دستورالعمل‌هایی که اداره بهداشت برای این افراد و سالن های زیبایی مشخص کرده است را رعایت کنید.

پرسنل واجد شرایط و متخصص را استخدام کنید!

بهتر است کار خود را از زمان شروع حرفه‌ای آغاز کنید و از افراد متخصص و آموزش دیده برای کار آرایشگری و دیگر خدمات آرایشی استفاده کنید. هرچه خدمات آرایشی که به مشتریان خود ارائه می دهید تخصصی و اصولی باشد مطمئنا مشتریان ثابت و بیشتری خواهید داشت.
قبل از شروع کار پرسنل بهتر است درباره شرایط کار، ساعات کاری و نحوه دریافت حقوق و دستمزد با آن ها صحبت کنید و در صورت لزوم قرار داد تعریف شده ای بین خود تنظیم کنید.

شما می‌توانید نمونه قرارداد مشارکت مدنی که مطابق قانون تجارت ایران تنظیم شده است را دریافت کنید.

حتما با پرسنل خود قرارداد ببندید!

قرارداد شراکت در آرایشگاه زنانه هم مانند سایر قراردادهای کاری، از دل یک سری اصول و قوانین بوجود آمده است. این قوانین ممکن است برحسب عرف بوده باشد و مدیران آرایشگاه برای انعقاد قرارداد، قوانین و اصول موجود در اکثر سالن‌های زیبایی را مدنظر قرار دهند. گاهی تکرار یک رفتار به صورت عادت درآمده و در مدت زمانی به عرف تبدیل می‌شود و یا به شکل قانون محلی در هر صنفی از کسب و کار رعایت می‌شود. با این حال ممکن است شما با توجه به شرایط سالن خود قراردادی تنظیم کنید و با رضایت طرفین، انعقاد قرارداد صورت بگیرد. البته در صورتی‌که قرارداد طبق قوانین اداره کار به صورت کارفرما و کارمند منعقد شود شرایط کاملا مشخص و در قانون کار به صراحت توضیح داده شده است.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید!

قرارداد با پرسنل درصدی (غیر بیمه‌ای)

پرسنل درصدی در آرایشگاه‌ها جزو منابع انسانی اصلی این حرفه به‌شمار می آیند و عمده پرسنل شاغل در آرایشگاه‌ها پرسنل درصدی هستند. اکثر مشکلات و اختلافات مدیران آرایشگاه‌ها نیز با این گروه از پرسنل است. دلیل آن باور اشتباهی است که اکثر مدیران آرایشگاه‌ها دارد و فکر می‌کنند، پرسنل درصدی شاغل در مجموعه آنها به دلیل آنکه دستمزد ثابت ندارند و صرفا درصدی از دریافتی مشتریان دریافت می‌نمایند، مشمول قانون کار و نیز بیمه تامین اجتماعی نیستند. عدم آگاهی نسبت به نحوه انعقاد قرارداد کار با پرسنل درصدی، حساسیت اجرای روابط کار و تنظیم قراردادهای کار را با پرسنل در آرایشگاه‌ها بسیار بالا می‌برد. غفلت از موارد تعیین‌شده قانونی و الزامات حقوقی می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیر و خسارات بسیار زیادی را به مدیران این صنف وارد نماید.
اگر مدیران آرایشگاه‌ها با پرسنل درصدی خود قرارداد مربوطه را امضا نکنند، با شکایت پرسنل، مدیر سالن محکوم به پرداخت سنوات، عیدی و پاداش و نیز حق بیمه با احتساب جرایم خواهد شد.

با دریافت نمونه قرارداد مشارکت مدنی برای آرایشگاه و راهنمای کامل آن از یک رابطه کاری و شراکتی حرفه‌ای و بی‌دردسر بهره‌مند شوید.

بیمه مسئولیت آرایشگاه را فراموش نکنید!

علاوه بر بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان، نوع دیگری از بیمه مسئولیت ویژه آرایشگاه ها ارائه می‌شود که خسارت‌های مالی و جانی که به مشتریان و اشخاص ثالث و مراجعه کنندگان وارد می‌شود را تحت پوشش قرار می‌دهد. این بیمه ترکیبی از بیمه مسئولیت آرایشگر در قبال اشخاص ثالث و مسئولیت حرفه‌ای آرایشگر می‌باشد. پس بهتر است کارهای مربوط به صدور بیمه را در اولویت قرار دهید.

اگر در مورد قوانین شراکت در آرایشگاه زنانه آگاهی کافی ندارید، حتماً از وکیل و یا کارشناس استفاده کنید

مشاوران حقوقی بخاطر تسلطی که به امور قراردادها دارند از کلیات حقوقی آن مطلع‌اند. مزیت مراجعه به کارشناس در این است که بسیاری از نکات توسط ذینفعان قرارداد ممکن است فراموش شده باشد و یا بصورت مخفی باقی بماند. لذا مشاور حقوقی قراردادها در تنظیم قرارداد مشارکت، به شما کمک می‌کند که بهترین ضمانت اجرایی در قرارداد شراکت در آرایشگاه برای شما درنظر گرفته شود.

سخن آخر

در قراردادهای مشارکت نمی‌توان از یک مدل قراردادی واحد برای تمام موارد موجود استفاده کرد و حتی اگر چنین نمونه قراردادی نیز تهیه شود به موازات عام بودن قرارداد، کارکرد آن زیر سوال می‌رود. پس بهتر است قرارداد شراکت در آرایشگاه زنانه را به‌طور خاص حتما زیرنظر کارشناس حقوقی تهیه و تنظیم نمایید.
شما هم اگر تجربه‌ای در خصوص شراکت در آرایشگاه زنانه دارید با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

سوالات متداول

خدماتی که در آرایشگاه‌های زنانه ارائه می شوند، باید از کجا مجوز دریافت کنند؟

برای تاسیس آرایشگاه زنانه، باید پروانه کسب را از اتحادیه‌های آرایشگری دریافت کنید. پس از آن به ازای تمام خدماتی که در سالن قرار است ارائه دهید، مدرکی معتبر و تاییدشده از سازمان فنی و حرفه‌ای داشته باشید.

عوارض عدم امضای قرارداد با پرسنل درصدی چیست؟

اگر مدیران آرایشگاه‌ها با پرسنل درصدی خود قراردادی امضا نکنند؛ در صورت شکایت پرسنل، مدیر سالن محکوم به پرداخت سنوات، عیدی و پاداش و نیز حق بیمه با احتساب جرایم خواهد شد.

4.6/5 - (7 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط