درصد تخفیف
300 هزار تومان تخفیف
|
تخفیف ویژه بهار
تخفیف فصل بهار

الزامات شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه

شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه امروزه به این دلیل که کارخانه‌ها با ارتباط عمیق و نزدیکی که با صنعت بر قرار کرده‌اند منجر به افزایش قدرت بازوی تولیدات تخصصی و عمومی شده‌اند و با کمک فناوری‌های دانش بنیان نیز در بسیاری از کسب و کارهای نوین نیز تحولات گسترده‌ای ایجاد کرده‌اند. امروزه کارخانه‌ها در زمینه‌های گسترده‌ای فعالیت می‌کنند که تاسیس و ایجاد کارخانه‌ها در افزایش اشتغال افراد و کاهش نرخ بیکاری موثر است.

اما شاید این سوال برای شما ایجاد شده باشد که راه اندازی و تاسیس کارخانه اصولا نیازمند چه شرایطی است؟ چه اقدامات و مراحلی را باید طی کنیم؟

چنانچه پس از مطالعه این مطلب نیاز به نمونه قرارداد شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه داشتید می‌توانید برای اطلاع از جزئیات آن با کارشناسان حقوقی ما مشورت کنید.

کارخانه چیست؟

کارخانه محلی است که در آن با استفاده از ایده‌های نوین و خلاقانه و روش‌های خاص طراحی شده و هم چنین با  تکیه بر دانش متخصصان، توان تولیدی کارگران ماهر و نیمه ماهر محصولاتی ایجاد می‌شوند که تمام این روند پیکره تولید را تشکیل می‌دهد.

کارخانه‌ها در واقع مامن و محلی برای عملیاتی کردن ایده‌های نوین و خلاقانه‌ای هستند که با قرار گرفتن در یک بستر امن و مطمئن می‌توانند منجر به ایجاد خطوط تولیدی شوند که در نتیجه آن محصولات متناسب با نیازهای جامعه تولید شده و بدین ترتیب بخش عظیمی از نیازهای موجود بر طرف خواهد شد. کارخانه‌ها با تکیه بر توان تولیدی خود، کارگران ماهر و متخصص، متعهد و با برخورداری از پنل فکری، ایده‌ها و اندیشه‌هایی نوین به محلی برای توسعه و رشد و عملیاتی کردن این ایده‌ها تبدیل می‌شوند.

قرارداد شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه چه ارتباطی دارند؟

همانطور که قبلا مطرح شد، قرارداد مشارکت مدنی دو نفره قراردادی است که با ترکیب و در هم آمیختگی سرمایه‌های نقدی و غیر نقدی شرکا، استفاده از سرمایه ایجاد شده در جریان کار مورد نظر در زمینه‌های مختلف خدماتی، تولیدی، بازرگانی منجر به گردش سرمایه شده و در نهایت طرفین در سود به دست آمده شریک و منتفع (بهره‌مند) خواهند شد.

قرارداد مشارکت قراردادی است که از جمع سرمایه و آورده‌های طرفین در جریان انجام کار ضمن پیشبرد اهداف فعالیت موردنظر به عنوان مثال در زمینه تولید پوشاک، منجر به تولید محصول و هم منجر به سود آوری و تقسیم سود به دست آمده میان طرفین می‌شود. امروزه نیز در بسیاری از دسته‌‌ها و زمینه‌های متفاوت تولیدی می‌توان از قرارداد مشارکت استفاده کرد و با بهره‌مندی از سرمایه‌های موجود نقدی و غیرنقدی طرفین به همراه استفاده از توان بالای متخصصان و کارگران ماهر و نیمه ماهر خط تولیدی را در قالب یک کارخانه راه‌ اندازی و کسب سود کرد.

پس اگر شرکایی دارید که می‌خواهید با کمک یک‌دیگر شروع به شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه کنید، حتما قرارداد مشارکت مدنی را دریافت کنید.

مراحل تاسیس یک کارخانه به چه نحو و ترتیب است؟

قبل اشاره به این موارد مهم در نظر بگیرید که تاسیس و احداث کارخانه و به دنبال آن شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه مراحلی متفاوت هستند. در واقع تاسیس مرحله‌ای است که اعمالی قبل از احداث و ساخت و ساز یک کارخانه را شامل می‌شود از جمله ثبت شرکت تولیدی و اخذ مجوز است  که بعد از این مرحله اقدام به احداث و ساخت و ساز کارخانه می‌شود یعنی ساخت سوله‌ها و سالن‌ها و در نهایت به مرحله بهره‌برداری و مرحله تولید یعنی راه اندازی خط تولیدی در حالت استقرار و راه اندازی دستگاه‌ها و ماشین‌آلات می‌رسیم.

 • برای شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه در ابتدا باید شرکت ثبت کنید. تا بتوانید محصولات کارخانه را با یک برند به بازار روانه کنید. در نظر داشته باشد که حتما لازم نیست نام شرکت و نام کالا یکسان باشد چرا که یک شرکت مجاز است چندین محصول با نام‌های تجاری مختلف تولید کند. محصولاتی که در بازار ارائه می‌شوند دارای یک برند حقوقی هستند که به این جهت شرکت‌ها می‌توانند برند حقوقی برای شرکت کارخانه‌ای ثبت کنند.
 • باید مشخص کنید که قصد تولید چه محصولی را دارید.
 • باید در ارتباط با مقدار بودجه مورد نیازتان و دیگر اطلاعات لازم برای شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه یک طرح توجیهی داشته باشید. طرح توجیهی در واقع طرح تولید آن محصول یا کالایی است که شما قصد تولید و ارائه آن را به بازار دارید،هر تولید کننده ای برای تاسیس کارخانه لازم است که یک طرح توجیهی داشته باشد.در واقع به کمک طرح توجیهی می توان طرح را از جنبه های مختلف بررسی کنید و توجیه پذیری در تولیدات آینده خود را مطالعه کنید.
 • سرمایه خود را باید مشخص کنید.
 • از وزارت صنعت، معدن، تجارت یا از جهاد کشاورزی باید جواز تاسيس کارخانه را دریافت کنید.
 • زمین مناسب برای انجام مراحل ساخت و ساز بعد از طی مراحل تاسیس را در نظر بگیرید.
 • با توجه به فعالیت کارخانه خود باید تجهیزات، ماشین آلات و دستگاه‌های لازم را تهیه کنید.
 • به فکر راه اندازی سیستم‌های مورد نظر از جمله سیستم‌های اداری، انبار داری و فروش باشید.

در صورتی که برای شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه خود نیاز به راهنمایی داشتید می‌توانید همین الان برای دریافت مشاوره حقوقی از کارشناسان ما اقدام کنید.

به چه مواردی قبل از تاسیس یک کارخانه باید توجه کنم؟

اگر مایل به شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه هستید باید در مورد موضوعات مهمی تصمیم گیری کنید. در ارتباط با خرید زمین و چگونگی احداث  کارخانه، مطابق با آنچه در کارخانه تولید می‌شود تحقیق کنید. بررسی در مورد چگونگی انجام فرآیند تولید کالای مورد نظر، ماشین آلات مورد نظر، میزان تجهیزات مورد نیاز و مقدار موارد اولیه مورد نیاز نیز مهم است.

زمانی که در ارتباط با مواردی که ذکر شد به مرحله تایید رسیدید باید توانایی انجام کار را نیز داشته باشید. در واقع باید بتوانید کار مورد نظر خود را عملیاتی کنید.

مکان تاسیس کارخانه

مکانی مناسب را برای احداث کارخانه باید در نظر داشته باشید.

در ارتباط با مکان مناسب برای تاسیس کارخانه به این موارد توجه کنید:

 1. بهتر است این مکان به محل تهیه و تامین مواد اوليه نزدیک باشد.
 2. بهتر است این مکان به بازار کار نزدیک‌تر باشد.
 3. در این مکان باید به اندازه کافی و برای پیشبرد فعالیت‌های کارخانه نیروی کار لازم‌ وجود داشته باشد.
 4. بهتر است از شهرک‌های صنعتی که اطراف شهرها ساخته می‌شوند استفاده کنید تا بتوانید از خدمات مهمی مانند آب، گاز، برق سه فاز نیز استفاده کنید.

اگرتا این جای کار احساس کردید به قرارداد شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه تمایل پیدا کردید یا سوالی در مورد این نوع از مشارکت دارید می‌­توانید با مشاوران وینداد تماس بگیرد و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در مورد شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه نیاز به راهنمایی دارید؟

کارخانه‌ها محل و بستری برای تولید و هم‌افزایی توان تولیدی، مهارت‌ها، دانش و تخصص‌های نوین در کنار صنعت و تکنولوژی است که سبب رونق کسب و کارهای مدرن و رونق صنعت شده است. کارخانه‌ها با دقت به نکاتی ظریف اما مهم می‌توانند به خوبی عمل کنند و سودآوری بالا و مطمئن داشته باشند.

اگر هنوز سوال دارید می‌­توانید برای اطلاع از جزئیات این مراحل و تنظیم نمونه قرارداد شراکت و سرمایه گذاری در کارخانه  با کارشناسان حقوقی ما تماس بگیرید. در قراردادهای مشارکت نمی‌توان از یک مدل قراردادی واحد برای تمام موارد موجود استفاده کرد و حتی اگر چنین نمونه قراردادی نیز تهیه شود به موازات عام بودن قرارداد، کارکرد آن زیر سوال می‌رود. پس بهتر است تنظیم نمونه قرارداد مشارکت سه جانبه را به‌طور خاص حتما زیرنظر کارشناس حقوقی انجام دهید.

سوالات متداول

مزایای تاسیس کارخانه در شهرک‌های صنعتی اطراف شهرها چیست؟

در صورت تاسیس کارخانه در شهرک‌های صنعتی در اطراف شهرها می‌توانید از خدمات مهمی از قبیل آب، گاز، برق سه فاز بهره ببرید.

داشتن طرح توجیهی به هنگام تاسیس کارخانه چه سودی دارد؟

با داشتن طرح توجیهی، که در اصل لازمه تاسیس هر کارخانه‌ای است، می‌توانید طرح را از جنبه‌های مختلف بررسی کنید و متوجه شوید که توجیه پذیری تولید آن در آینده به چه صورت است.

5/5 - (2 امتیاز)
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط