۳ باور اشتباه که شما را از انعقاد قرارداد با کارمند و یا فریلنسر منع می‌کنند

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
۳ باور اشتباه که شما را از انعقاد قرارداد با کارمند و یا فریلنسر

واضح است که انعقاد قرارداد کار خوب موجب روابط بهتر با کارمندتان می‌­شود. اما تعداد قابل توجهی از فریلنسرها و کارفرمایان بدون قرارداد کار می‌کنند. ما در ادامه به چرایی عدم استفاده آنها از قرارداد و توضیح این که چرا باید از آن استفاده کنند، می‌­پردازیم. با وینداد همراه باشید.

اول و مهمتر از همه به یاد داشته باشید که شما یک کسب و کار هستید. مهم است که شما یک رابطه طولانی و خوب با کارمندان­تان داشته باشید، اما حق و وظیفه­‌تان هم ایجاب می­‌کند که از منافعتان محافظت کنید. کارمندان خوب به استفاده حرفه‌ای شما از قرارداد، احترام می‌­گذارند. همیشه از خودتان و کسب و کارتان محافظت کنید.

یک قرارداد دورکاری خوب باید انتظارات مشخص در شرایط مختلف را تعیین کند تا اگر مشکلی به وجود آمد، بتواند انتظارات شما را برآورده کند. در نهایت، داشتن این قرارداد موجب کاهش ریسک در کار می‌­شود.

انعقاد قرارداد حرفه‌ای می تواند از شما در برابر این شرایط محافظت کند:

تمدید شدن بازه زمانی قرارداد

این یک مسئله رایج با فریلنسرها (دورکارها) است. شما باید یک پروژه را طبق توافق، کامل به کارمندتان ارائه دهید. کارمندتان از شما می­‌خواهد که فلان کار یا تعهد را انجام دهید، مثلاً زمان پروژه را افزایش دهید، و ممکن است بارها این درخواست تکرار شود. و زمانی می‌رسد که می‌­بینید زمان را دو برابر کرد‌ه­اید اما،­به‌­ازای آن، چیزی دریافت نکرده‌­اید و سرتان کلاه رفته است.

پس قبل از این که در این رابطه دچار سردرد بشوید، خودتان را راحت کنید و این موارد را به طور کامل مشخص کنید:

1- چه کارهایی را انجام می‌­دهید و چه کارهایی را انجام نمی‌­دهید.

2- چقدر پول خرج می­‌کنید؟

3- و با چه فرآیندی برای انجام کار موافق هستید. اینها مواردی ساده، اما کارگشا هستند.

کارمندانی که به لطف نبود یک قرارداد خوب، به شما پاسخگو نیستند

شما مفاد پروژه را مشخص م‌ی­کنید، تقویمتان را تنظیم م‌ی­کنید، شرایط را برای یک کار عالی آماده می­‌کنید، اما در نهایت هیچی دستتان را نمی‌گیرد. پروژه به خاطر عدم پاسخگو­ بودن کارمند و این که چند روز یا چند هفته طول می‌­کشد تا پاسخگو باشد، بیشتر از حد انتظار طول کشیده است. در این مواقع شما باید راهی را پیدا کنید تا از اتلاف وقت و هزینه­‌تان جلوگیری کنید.

مشخص نبودن دیرکرد یا عدم پرداخت در قرارداد

این هم یکی از موارد شایع است. شما کار را انجام می ­دهید، کارمند تایید می­ کند، اما سپس مجدداً هیچی بدست نمی‌‌آورید. چک مورد نظر پاس نمی‌شود. طرف مقابل در پاسخ می‌­گوید به زودی درست می­شود. گاهی اوقات این اتفاق می‌­افتد، چون کارفرما سرش شلوغ است و به یک یادآوری نیاز دارد. انتظارات درمورد پرداختی باید به وضوح در قرارداد مشخص شود.

در زیر ۳ نظر شایع که موجب عدم انعقاد یک قرارداد حرفه‌ای می شود را بررسی خواهیم کرد.

«من مدت­‌ها است با فلان کارمند کار کرده‌­ام، همدیگر را می­‌فهمیم. نیازی به رسمی­‌کردن آن نداریم.»

این خیلی خوب است که شما یک رابطه طولانی مدت با کارمندتان دارید. اما آن‌‌ها در صورتی که شما حرفه­ای نباشید، راغب به همکاری با شما در طولانی مدت نخواهند بود. داشتن قرارداد یکی از جنبه­‌های حرفه­‌ای بودن است. زمانی که یک قرارداد جدید منعقد می­‌کنید، نیاز به یک فرآیند پیچیده نیست. شما می­‌توانید یک قرارداد ساده اما جامع و منصفانه تنظیم کنید و آن را برای کارمندتان ارسال کنید تا امضا کند.

«قرارداد همه چیز نیست. اگر کارمند آن را نقض کند چه کاری می‌­توانم انجام دهم؟»

این یک ایراد شایع است. شما می­‌توانید از یک قرارداد برای اصلاح مشکلات حقوقی­‌ای که قبلاً وجود داشته است و قبل از این که مجبور به استفاده از گزینه­‌های قانونی (مانند اقامه دعوی) شوید، استفاده کنید. اول از همه باید به این موضوع اشاره کرد که قراردادها یک سند نوشتاری مهم هستند و شما می‌­توانید به آنها استناد کنید. اغلب اوقات خواندن مجدد قراردادی که دو طرف امضا کرده‌­اند، موجب حل اکثر اختلافات می­شود.

اگر کارمند همچنان به قراردادی که امضا کرده، پایبند نباشد، تهدید به اقدام حقوقی‌­کردن می­‌تواند موثر باشد. شما می‌توانید از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید و وی به کارمندتان درباره قرارداد توضیح دهد. و در نهایت، بدترین سناریو این است که شما باید از طریق روند قانونی پیگیر ماجرا شوید. به همین دلیل، داشتن یک قرارداد واضح، اوضاع را برای شما آسان­تر می‌­کند.

«من حوصله بررسی و امضای قرارداد را ندارم. فقط به دنبال انجام کار و گرفتن دستمزد هستم.»

آغاز بدون دردسر پروژه، ممکن است وسوسه برانگیز باشد، اما باید بر فرآیند امضای قرارداد، چه جدید باشد و چه تجدید قرارداد قبلی باشد، نظارت کرد.

این مسئله به شما کمک می­‌کند تا یک قرارداد درست را تنظیم کنید که از یک سو برای شما و از سوی دیگر برای کارمندتان منصفانه باشد. دقت در تنظیم قرارداد ممکن است تنها چند دقیقه از وقت شما را بگیرد، اما در عوض می­‌تواند از اتلاف وقت و هزینه بیشتر در آینده جلوگیری کند.

بهانه­‌های زیادی برای این که با کارمندتان قرارداد نبندید، وجود دارد، اما هیچ­کدام خوب نیستند. به یاد داشته باشید، شما یک کسب و کار هستید و باید از خودتان محافظت کنید. داشتن یک قرارداد می­‌تواند از طریق ارسال این پیام که شما حرفه‌­ای هستید و در روابط کاری منصفانه عمل می­‌کنید، به روابط شما با کارمندتان کمک کند. کلید این مسئله داشتن یک قرارداد ساده، جامع و منصفانه است که به سرعت می­‌توانید آن را تنظیم و برای کارمندتان بفرستید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

مشاوره تلفنی حقوقی آنلاین

برای دریافت مشاوره تخصصی خدمات حقوقی کسب‌وکارها ( تنظیم قراردادهای دو زبانه، تنظیم اوراق قضایی، دعاوی تخصصی کسب‌وکارها، مالکیت فکری، کپی‌رایت و غیره) درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان ما، با شما تماس خواهند گرفت.

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

2 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
پویا
پویا
5 سال پیش

الان این توصیه ها به مدیرهای کسب و کارها بود یا به فریلنسرها؟

نوشته های مرتبط