برون­‌سپاری یکی از راه‌­های مقرون­ به ­صرفه برای استارتاپ‌­ها و کسب­ و ­کارهای کوچک به منظور دستیابی به خدمات باکیفیت است. به این منظور شما می­‌توانید فرد متخصصی را استخدام کنید تا سایت­تان را توسعه دهد و یا طراحی کند. با این حال بدون تنظیم یک قرارداد حقوقی، ممکن است نگرانی­‌هایی درباره مالکیت معنوی به وجود بیاید.

اگر امور برون‌سپاری شما در خارج از کشور است، داشتن اسناد قانونی برای مطمئن شدن از این که تجارت­ شما حفظ می­‌شود، امری حیاتی است.

برای استخدام یک شخص دورکار یا انجام امور برون سپاری به چه اسناد قانونی نیاز است؟

قرارداد مالکیت معنوی

تنظیم قرارداد مالکیت معنوی، راهی است که شما از حفظ مالکیت معنوی­تان در مقابل طرفین دیگر، مطمئن می‌شوید. وقتی کارتان را به یک پیمانکار، برون‌سپاری می­‌کنید، مهم است که پس از اتمام کار، آن کار به طور کامل به شما تحویل داده شود. داشتن قرارداد مالکیت معنوی، به شما کمک می­‌کند تا از منافعتان محافظت کنید و پیمانکار نتواند از آنها استفاده کند.

بخوانید
فریلنسر کیست و انواع قرارداد فریلنسینگ چیست؟

براساس قوانین برخی کشورها هم­چون ایران، مالکیت معنوی شما تنها زمانی به عنوان قانونی به رسمیت شناخته می­‌شود که سندی مدون و امضاء شده وجود داشته باشد. وقتی کاری را می­‌خواهید برون­‌سپاری کنید حتماً باید مطمئن شوید که هر دو طرف، سند قرارداد را خوانده و آن را امضاء می‌کنند.

قرارداد عدم افشای اطلاعات

قرارداد عدم افشای اطلاعات (که به NDA نیز معروف است) سندی است که از کسب ­و ­کار شما محافظت می­‌کند و به شما این امکان را می‌­دهد تا اطلاعات محرمانه‌­تان حفظ شود. براساس این قرارداد، طرفین قبول می­‌کنند تا اطلاعات محرمانه را منتشر نکنند. با استفاده از قرارداد عدم افشا اطلاعات در هنگام برون ‌سپاری، شما این تضمین را به دست می‌­آورید که هرگونه اطلاعات محرمانه‌­ای که به شخص دیگری می‌دهید، مورد استفاده قرار نخواهد گرفت و با افراد دیگر به خصوص رقبای شما، به اشتراک گذاشته نخواهد شد.

قرارداد طراحی وب سایت

زمانی که شما توسعه سایت‌­تان را برون‌­سپاری کرده‌­اید قرارداد طراحی وب سایت که قراردادی بین شما و توسعه­‌دهنده است، مهم می شود. قرارداد توسعه سایت موجب جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف بین شما و توسعه­‌دهندگان سایت می­‌شود. شما در این نوع قرارداد، ماهیت کار، روش پرداخت و خاتمه آن را مشخص می­‌کنید. این قرارداد همچنین از مالکیت معنوی شما محافظت می­‌کند و جنبه‌­های مختلف قوانین محرمانه طراحی و توسعه سایت شما را نیز مشخص می­‌کند.

بخوانید
فریلنسر کیست و انواع قرارداد فریلنسینگ چیست؟

مشاوره از کارشناس حقوقی

اغلب اوقات مدیریت امور حقوقی بسیار دشوار و سخت است. توصیه ما این است که وقتی کارهای‌تان را در کسب ­و­ کار را برون­‌سپاری می­‌کنید از یک مشاوره حقوقی کسب و کار، مشاوره بگیرید. بدون بازبینی حقوقی اسناد و قرارداد‌ها، مالکیت شما در جنبه‌­های مختلف کسب­ و ­کارتان می‌­تواند با شک و تردید همراه باشد.

راهکار نهایی

قبل از این که بخشی از کسب­ و­ کارتان را درگیر برون­‌سپاری کنید، با استفاده از اسناد قانونی، هم­چون قرارداد مالکیت معنوی یا قراداد عدم افشای اطلاعات، جنبه­‌های قانونی آن را محکم کنید. برای اطمینان یافتن از این که قرارداد‌ها درست تنظیم شده‌­اند، حتماً با یک مشاور حقوقی با تجربه مشورت کنید.


1 دیدگاه

محمد رضا · ۴ شهریور ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۱ ق.ظ

ممنون از مقالتون. برون سپاری باید خیلی با دقت انجام بشه ما واقعا چند تجربه بد در کنار تجربیات خوب داریم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link