'4 زمان خواندن

ثبت پتنت در آمریکا که از مهم‌ترین و مشهورترین سیستم‌های ثبت پتنت در جهان است، روش محافظت از اختراع، محصول ابداعی و ایده تولیدی جدید مخترعین است. این واژه بهترین معادل برای اعطای حق مالکیت به مخترع است. حق اعطاشده به مخترع، دیگران را از ساخت، تولید، فروش، عرضه و یا واردات محصول بدون گرفتن مجوز از مخترع و یا صاحب پتنت، محروم می نماید. حق ثبت اختراع (پتنت) از اهمیت بالایی در میان کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته از جمله ایران برخوردار است. ما در این مطلب به مزایای ثبت پتنت آمریکا می‌پردازیم.

ثبت پتنت در آمریکا به چه صورت است؟

در کشور آمریکا حق انحصاری ایده ثبت شده از طریق نهاد متولی فعالیت‌های ثبت اختراع یعنی سازمان ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده آمریکا (United States Patent and Trademark Office) که به اختصار USPTO نامیده می‌شود صورت می‌گیرد. این حق معمولاً به مدت ۲۰ سال در اختیار صاحب اثر قرار می‌گیرد و این امر موجب می‌شود تا هیچ‌گاه بدون اجازه رسمی مالک آن مورد بهره‌برداری قرار نگیرد. این سازمان مهم‌ترین ارگان زیر نظر وزارت بازرگانی جهت ثبت اختراعات در کشور آمریکا می‌باشد و به اختراعات ثبت شده در این سازمان گواهی اعطا می‌نماید و به طور کلی در زمینه مالکیت فکری و معنوی مرجع مشاوره نیز می‌باشد.

انواع ثبت پتنت در سازمان ثبت اختراعات و علائم تجاری

در این سازمان، تمامی پتنت‌ها به سه دسته کاربردی، طراحی و ویژه گیاهان اعطاء می‌شود:

۱. پتنتی که به اختراع تعلق می‌­گیرد

پتنت‌های کاربردی هستند که توسط افرادی که ایده‌های جدید در فرایندهای کاربردی، ماشین‌، محتویات و مطالبی در خصوص تولید و ترکیب مواد و یا هر گونه بهبود و ارتقای کیفی موثر و مفید را اختراع می‌کنند درخواست می‌شوند. بیشترین تعداد ثبت پتنت‌ در آمریکا در این دسته قرار می‌گیرد.

بخوانید
معافیت از سربازی با ثبت اختراع + توضیح کامل فرآیند

۳. پتنتی که به طرح صنعتی تعلق می‌­گیرد

پتنت‌های طراحی توسط افرادی قابل ثبت و درخواست هستند که طراحی جدید و پایه‌ای را در خصوص مطالب مرتبط با ساخت و تولید، ابداع می‌کنند.

۳. پتنتی که به گونه گیاهی اعطاء می­‌شود

پتنت مرتبط با گیاهان به افرادی که بازتولید هرگونه متفاوت، متمایز و جدیدی را از گیاهان ابداع و کشف می‌کنند اعطا خواهد شد.

۵ مزیت برتر ثبت پتنت در آمریکا

۱. ثبت پتنت در آمریکا برای ایده‌های جدید و محصولات ابداعی در شرکت‌های نوآور می‌تواند مزیت‌های بیشماری را در تجارت داخلی و بین‌المللی برای آنها به ارمغان بیاورد.
۲. از جمله مزیت‌های ثبت پتنت می‌توان گفت که پس از دستیابی به حقوق انحصاری، شرکت قادر خواهد بود تا از سوء استفاده دیگران از اختراع ثبت شده به صورت تجاری جلوگیری نموده و این امر باعث کاهش قدرت شرکت‌های رقیب در بازار شده و شرکت شما در تجارت مربوطه به چهره‌ای منحصر به‌فرد تبدیل خواهد شد.
۳. ثبت اختراع در آمریکا یکی از راه‌های حمایت از ایده اجرا شده می‌باشد و این امر می‌تواند برای کشور تولید‌کننده اختراع درآمدزایی نیز داشته باشد. مخترع می‌تواند با رعایت شرایط و مراحل ثبت اختراع به حمایت بین‌المللی دست یابد و با فروش امتیاز اختراع خود درآمد کافی کسب کند و برای کشور نیز از نظر صادرات محصولات و بازرگانی سودآور خواهد بود. 
۴. همچنین ثبت پتنت، عدم افشای نتایج با ارزش حاصل از تحقیقات شرکت‌های دانش‌بنیان و کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران و نخبگان علمی و صنعتی را هم به‌همراه دارد.
۵. مزیت مهم دیگر آن آسان کردن راه مهاجرت و اخذ اقامت به کشورهای دیگر است که به آن می‌پردازیم.

مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ثبت پتنت در آمریکا

امروزه اکثر مخترعین و صاحبان ایده‌ها که دارای اختراعی خلاقانه و ایده‌ای نو و قابل رقابت در مقیاس جهانی هستند تمایل به ایجاد کسب‌وکار در دیگر کشورها به‌منظور حمایت و پشتیبانی بیشتر در شرکت‌های بزرگ‌تر دارند. کشورهای مطرحی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا و آلمان با ایجاد بستری مناسب هرساله پذیرای تعدادی از مخترعین می‌باشند به همین دلیل ثبت اختراع می‌تواند راه ورود به این رقابت را هموارتر کند.
نکته حائز اهمیتی که باید به آن اشاره کرد این است که تفاوت ثبت پتنت در امریکا نسبت به بقیه کشورها به این صورت می‌باشد که اگر اختراعی در امریکا ثبت کنید در اکثر کشورهای دنیا نیز معتبر است درحالی‌که اختراعات ثبت شده در بسیاری از کشورها در امریکا معتبر نیستند و نیاز است که دوباره در امریکا ثبت شود.
به‌طور مثال برای مهاجرت از طریق ثبت پتنت به کانادا باید اختراع و ایده فرد توسط سازمان‌های مشخص در کانادا حمایت و سرمایه‌گذاری شود. این سازمان‌ها، گروه‌های تجاری‌ای هستند که برای پشتیبانی یا سرمایه‌گذاری روی ایده‌ها و اختراعات تأیید شده‌اند. بدین صورت که آنها موفقیت و یا عدم موفقیت اختراعات و ایده‌ها را ارزیابی می‌کنند و در نهایت اگر ایده‌ای مورد تایید قرار گرفت، نامه حمایت و سرمایه‌گذاری در این خصوص صادر می‌گردد و مخترعین می‌توانند توسط ویزای استارت آپ اقدام به مهاجرت از طریق اختراع به کانادا (ویزای ثبت پتنت) نمایند. یا در مورد مهاجرت به امریکا، ثبت پتنت می‌تواند در اخذ ویزای مخصوص افراد مخترع،نخبه‌ها و پژوهشگرها تاثیر داشته باشد.

بخوانید
روش های درآمد‌زایی از ثبت اختراع بین‌ المللی

نتیجه‌گیری

با توجه به تعاملات روزافزون دنیا در زمینه فناوری، موضوع مالکیت فکری از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل سازمان‌های حمایت از مالکیت فکری در سراسر دنیا به‌منظور تثبیت و ترویج دانش، ایده‌ها و اختراعات تاسیس شده‌اند.
اگر ایده‌ای نو در سر دارید و در پی سرمایه‌گذار واقعی برای آن هستید و یا اختراع خود را به انجام رسانیده‌اید و به‌دنبال بهره‌برداری از آن در بازار هستید بهتر است برای پیاده کردن طرح، درخواست ثبت پتنت آمریکا را جهت حفاظت از محصول یا ایده تولیدی خود ثبت کنید.
ما در وینداد به صورت حرفه‌ای در زمینه ثبت اختراعات کاربردی، طراحی، پتنت موقت، غیر موقت و علائم تجاری با تجربیات فراوان آماده ثبت پتنت آمریکا برای شما می‌باشیم و خدمات ثبت اختراعات و یافته‌های علمی در سازمان ثبت اختراعات آمریکا را برای شما آسان کرده‌ایم.

 

دسته‌ها: ثبت اختراع

12 دیدگاه

مهرزاد · ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ در ۱۰:۲۰ ب٫ظ

تولید نوع کمربند خاص که تا کنون در هیچ ماشین تیونینگ ، برندهای جهانی بکار گرفته نشده و میزان تلفات در جهان به یک دهم کاهش میابد و در سه نوع خاص برای کشورهای پیشرفته صنعتی ، ماشینهای لوکس و خاص و ماشینهای برند و ماشینهای معمولی بکار برده میشه و نوعی آپشن هست که هیچ کارخانه سازنده کمر بند و تولید کننده ماشین تاکنون اقدام به نصب این آپشن ننموده است نجفی پور هستم از ایران

  وینداد · ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۰ ق٫ظ

  با سلام
  ضمن تبریک بابت دست یافتن به این محصول، پیشنهاد می‌شود طرح خود را ثبت جهانی (ثبت اختراع بین‌المللی) کرده و به فعالان این صنعت در سرتاسر دنیا معرفی کرده و نظر ایشان را در جهت سرمایه‌گذاری و تولید جلب نمایید.
  موفق و پیروز باشید باشید.

علی طباطبایی · ۴ بهمن ۱۳۹۸ در ۷:۲۰ ب٫ظ

در امریکا ثبت پتنت دارم چگونه بهترین راه مهاحرت پیدا کنم ؟

  کارشناس حقوقی وینداد · ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ در ۵:۵۴ ب٫ظ

  جناب آقای طباطبایی
  باسلام و احترام؛

  متاسفانه ما در وینداد خدمات مهاجرتی ارائه نمی‌کنیم.

  پیروز باشید

Bahram kavousi boroumand · ۵ خرداد ۱۳۹۹ در ۲:۴۸ ق٫ظ

من برای اواین بار ظرفی
اختراع کرده ام بسیار کاربردی ولی هنوز ثبت در ایران هم نکرده ام چگونه پتنت آمریکا و احتمالا اجازه مهاجرت از این طریق را بدست بیاورم

  زهرا بیات · ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ در ۱:۰۸ ب٫ظ

  سلام
  در صورتی که اختراع شما شرایط اداره ثبت اختراعات آمریکا (USPTO) جهت حمایت از ایده ی فکری را داشته باشد، در سازمان ثبت اختراع و علامت تجاری آمریکا قابل ثبت خواهد بود. جهت ثبت اختراع خود در آمریکا به تنظیم اظهارنامه، توصیف احتراع، ارائه ی نقشه های اختراع، ادعا و … نیازمندید. پس از آن بایستی جهت انجام اقدامات ثبتی در کشور آمریکا از همکاری یک وکیل مقیم آمریکا کمک بگیرید. در درجه ی اول بهتر است از راهنمایی یک مشاور حقوقی کمک بگیرید.
  ضمنا سامانه حقوقی وینداد با همکاری شرکت بین المللی خلاق دانش پیشرو KDP امکان ثبت اختراع در کشور آمریکا را برای شما فراهم می نماید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

آرش · ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ در ۸:۰۸ ب٫ظ

سلام
خسته نباشید
من اخیرا سیستم تصفیه فاضلابی را در آمریکا به ثبت رسوندم. سنم ۲۶ سال هستش. آیا امکان مهاجرت از طریق اختراع هست یا اینکه از طریق تحصیلی فقط این امکان وجود داره؟
متشکرم

  زهرا بیات · ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ در ۵:۲۴ ب٫ظ

  سلام
  برای آگاهی در خصوص شرایط مهاجرت بهتر است از متخصصین مهاجرتی راهنمایی بخواهید.

  تیم حقوقی وینداد

Arash · ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ در ۸:۰۸ ب٫ظ

سلام
خسته نباشید
من اخیرا سیستم تصفیه فاضلابی را در آمریکا به ثبت رسوندم. سنم ۲۶ سال هستش. آیا امکان مهاجرت از طریق اختراع هست یا اینکه از طریق تحصیلی فقط این امکان وجود داره؟
متشکرم

  کارشناس حقوقی وینداد · ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ در ۴:۴۴ ب٫ظ

  باسلام و احترام؛
  متاسفانه در حال حاضر ما در وینداد در خصوص مباحث مهاجرتی خدماتی ارائه نمیکنیم و صرفا خدمات ثبت پتنت آمریکا یا PCT را انجام می‌دهیم.
  اما همانطور که در مطلب نوشته شده است ثپت پتنت بین المللی مزایایی را برای بحث مهاجرت دارد.

  باتشکر،

محمد مبین زیوری · ۲۴ مهر ۱۴۰۰ در ۸:۳۴ ب٫ظ

سلام
من یک ایده دارم در مورد گوشی های هوشمند و میخوام بدونم که چگونه اونو به ثبت برسونم و تجهیزات لازم برای اختراع ایده ام رو ندارم و تجهیزاتش تو ایران پیدا نمیشه و باید چیکار کنم ؟

  کارشاس حقوقی وینداد · ۴ آبان ۱۴۰۰ در ۱۲:۵۰ ب٫ظ

  با سلام
  شما میتوانید برای تهیه تجهیزات سرمایه گذار مدنظر را پیدا کنید و با وی قرارداد سرمایه گذاری اختراع منعقد کنید اما توصیه می شود پیش از آن قرارداد محرمانگی نیز منعقد کنید تا تمامیت اختراع در مالکیت شما باقی بماند.
  برای تنظیم قراردادهای مذکور شما میتوانید از طریق لینک زیر درخواست خود را ثبت نمایید.
  https://vindad.com/demand/add/
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link