مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

داستان واقعی کارگاه تولید چرم و بی‌مسئولیتی شرکت ثبتی: توصیه‌های حقوقی وینداد

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
ثبت برند

ثبت برند به عنوان یک اقدام مهم و تاثیرگذار در توسعه کسب‌وکارها شناخته می‌شود. با ثبت برند می‌توان از مزایای متعددی مانند حمایت‌های حقوق مالکیت فکری، افزایش شهرت و اعتبار تجاری، امکان صادرات و دستیابی به بازارهای بین‌المللی و… بهره‌مند شد. با این حال فرآیند ثبت برند همیشه هم به خوبی پیش نمی‌رود، مخصوصا اگر پای شرکت‌های ثبتی بی‌مسئولیت و غیرشفاف در میان باشد.

در ادامه با بررسی یک تجربه واقعی در حوزه همکاری با شرکت‌های ثبتی نامعتبر همراه شما هستیم.

زیان ناشی از بی‌مسئولیتی شرکت ثبتی

من مجید رسولی، مالک یک کارگاه تولید چرم در شهر کرج هستم. پس از تحقیق درباره مزایای ثبت برند برای کسب‌وکارم، به سراغ یکی از شرکت‌های ثبتی معروف رفتم که تبلیغات گسترده‌ای در رسانه‌ها منتشر کرده بود.

زمانی که به دفتر این شرکت مراجعه کردم، مشاور ثبتی تاکید داشت که باید برند خود را در طبقه ۱۸ ثبت علائم تجاری به ثبت برسانم. هزینه ثبت برند را هم ۲ میلیون تومان عنوان کردند. من هم به واسطه اعتمادی که به تبلیغات این شرکت داشتم هزینه را پرداخت کردم.

پس از گذشت دو ماه، به دفتر شرکت مراجعه کردم و سیر رسیدگی به پرونده ثبت برند خود را جویا شدم. در کمال ناباوری، مسئول ثبت برند پاسخ داد که پرونده شما به علت نداشتن مجوز لازم، متوقف شده است.

در این لحظه، من با حالتی آشفته نسبت به بی‌مسئولیتی شرکت ثبتی و عدم اطلاع در خصوص لزوم دریافت مجوز و بی‌خبر گذاشتن من، اعتراض کردم. پاسخ‌های مشاور شرکت هم اصلا قانع‌کننده نبود و صرفا نشانگر بی‌تفاوتی این شرکت به امور مشتریان خود بود.

پس از کمی بحث، نهایتا شرکت به من گفت که برای دریافت مجوز نیاز به واریز ۴ میلیون تومان به حساب شرکت ثبتی است. من هم با سماجتی که به خرج دادم، توانستم این مبلغ را تا ۲.۵ میلیون تومان کاهش دهم. اگر چه همین مبلغ هم برای من هزینه سنگینی به حساب می‌آمد.

یک ماه از تاریخ مراجعه من به شرکت گذشت و باز هم خبر خاصی نشد. مجددا به شرکت مراجعه کردم. این بار بهانه شرکت ثبتی این بود که اخیرا برای ثبت بر‌ند تولید چرم، نیاز به دریافت گواهینامه ایزو است. من که دیگر مقدار زیادی هزینه و زمان صرف کرده بودم، ناچار هزینه ۴ میلیون تومانی برای دریافت گواهینامه ایزو را به حساب شرکت واریز کردم.

تا این مرحله من حدود ۹ میلیون تومان هزینه کرده بودم و پس از گذشت ۹ ماه هم از ثبت برند خبری نبود. پس از پیگیری‌های بیشتر متوجه شدم، اظهارنامه ارسالی ثبت برند من برگشت خورده است. در این زمان شرکت ثبتی از من برای ارسال مجدد اظهارنامه ۲ میلیون تومان دیگر درخواست کرد. در این موقعیت دیگر صبرم تمام شد و از شرکت ثبتی خواستم پرونده من را کنسل کند و مدارکم را پس بدهد.

در عین ناباوری، شرکت ثبتی اظهار کرد که مدارک من را به هیچ وجه پس نمی‌دهد و باید تا پایان کامل فرآیند ثبت بر‌ند، مدارک نزد آنها محفوظ بماند.

همکاری با وینداد و نجات پرونده ثبت برند

من که دیگر مستاصل شده بودم، در این مرحله، برای دریافت مشاوره حقوقی به سراغ شرکتی رفتم که چند تن از دوستانم برای مشکلات حقوقی کسب‌وکارشان از خدمات آن استفاده کرده بودند. با اندکی جست و جو توانستم با تیم حقوقی وینداد ارتباط برقرار کنم. تیم حقوقی وینداد با بررسی پرونده من اظهار کرد که برای ثبت برندم تولید چرم اصلا هیچ نیازی به دریافت گواهینامه ایزو نبوده و شرکت ثبتی مذکور، تنها با اهداف سودجویانه، پرونده من را به این سمت برده بود.

همچنین کارشناسان وینداد بیان کردند که تمام فرآیند دریافت مجوز برای ثبت برند من نهایتا در عرض یک هفته و به طور رایگان از اتحادیه صنفی امکان‌پذیر بوده است و مبلغ دریافت شده برای اخذ مجوز هم بی‌مورد بوده است.

علاوه بر آن، تیم حقوق مالکیت فکری وینداد اثبات کرد که اصلا ثبت برند تولید چرم من به دلیل تشابه نام برند با نام برندی از قبل ثبت شده، در طبقه ۱۸ ممکن نبوده است.

در گام آخر، وینداد با تنظیم یک اظهارنامه، شرکت ثبتی را ملزم به ارسال مدارک و پرونده من کرد. پس از مطالعه پرونده مشاهده کردیم که شرکت ثبتی اصلا اقدام به ارسال اظهارنامه من نکرده بوده است و از روز اول پرونده من بدون پیشرفت باقی مانده بوده است.

این به این معنا بود که صرف زمانی نزدیک دو سال و هزینه‌ای نزدیک ۱۰ میلیون تومان، کاملا بی‌دلیل و ناشی از کلاهبرداری شرکت ثبتی بوده است.

در نهایت، وینداد با در دست گرفتن پرونده من، ابتدا نام برند چرم من را تغییر داد تا از لحاظ ثبت برند مشکلی نباشد، سپس درخواست ثبت بر‌ند را در سریع‌ترین زمان و با هزینه‌ای بسیار کمتر از شرکت ثبتی قبلی، انجام داد.

تجربه من از دریافت خدمات ثبتی و مشاوره حقوقی وینداد آنچنان مثبت بود که به صراحت اعلام می‌کنم اگر از اول با این شرکت همکاری داشتم، هم از نظر زمانی و هم از نظر هزینه‌ مالی، به شدت صرفه‌جویی می‌کردم.

تیم حقوقی وینداد در نهایت شفافیت و صداقت کاری و با استفاده از مشاوران حقوقی و وکلای دادگستری مجرب، توانست تجربه تلخ من از ثبت برند را به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل کند.

5/5 - (2 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

شکایت از ایرانیک
مقالات داستان مشتریان وینداد

مرجع قضایی شکایت از تصمیمات ایرنیک

سایت ایرنیک مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه‌اول کشوری نقطه-آی‌آر (‎.ir) و نقطه-ایران (.ایران) است که تمام دامنه‌های ملی که افراد قصد ثبت کردن آن را دارند باید