چگونه یک کارگاه تولیدی را با بودجه محدود راه‌ اندازی کنیم؟ '5 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
چگونه یک کارگاه تولیدی را راه اندازی کنیم؟

برای راه اندازی کارگاه تولیدی باید یک سری مراحل مهم را طی کنیم تا به یک موفقیت بزرگ در آینده برسیم. مطمئن باشید با توجه به برخی از نکات ساده و اساسی می‌توان سرمایه گذاری مطمئنی در کسب و کار انجام داد. در این مطلب قصد داریم فوت و فن راه اندازی کارگاه تولیدی و تکنیک‌های شراکت در کارگاه را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

۴ نکته حیاتی که باید قبل از راه اندازی کارگاه تولیدی بدانید!

کارآفرینی معمولا با مجموعه‌ای از تجربیات تلخ و شیرین همراه است. به عنوان یک کارآفرین به جای اینکه تک تک مسیرها را از ابتدا تجربه کنید، بهتر است گاهی از تجربه سایرین کمک بگیرید. در ادامه برخی از تجربیات کارآفرینان برای راه اندازی یک کارگاه را با همدیگر مرور می‌کنیم:

۱- تحقیق و جستجو در بازار کسب و کار

راه اندازی کارگاه تولیدی نیازمند صرف زمان و هزینه است. اغلب افراد با هزینه‌ای محدود قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارند. بنابراین باید پیش از هر اقدامی از درستی مسیر کسب و کارشان مطمئن شوند. برای آگاهی بیشتر قبل از هر کاری، تمامی جوانب را بسنجید.

پیشنهاد می‌شود از چند کارگاه تولیدی با زمینه کاری مشابه خودتان بازدید کنید. با مسئول آن صحبت کنید. به صورت کامل با تک تک مراحل تولید آشنا شوید و در این زمینه اطلاعات جمع آوری کنید. نمایشگاه‌های مرتبط با کارگاه تولیدیتان نیز منبع خوبی برای کسب اطلاعات هستند.
در گام بعدی باید کارگاه‌های تولیدی برتری را پیدا کنید که در کارشان به یک برند تبدیل شده‌اند و تفاوت‌های آن‌ها را با سایر کارگاه‌ها ارزیابی کنید. حال فکر کنید که کارگاه شما در چه زمینه‌ای می‌تواند خلاقیت داشته باشد و کیفیت محصولات تولیدیتان چه برتری نسبت به سایرین خواهد داشت. مجموعه این اطلاعات کمک می‌کند تا بتوانید یک نقشه راه با جزئیات زیاد تهیه کنید و بر اساس آن استراتژی راه اندازی کارگاه را طراحی نمایید.

۲- مشکل کمبود سرمایه و نحوه شراکت در کارگاه تولیدی

برای شروع کار ممکن است سرمایه و بودجه کافی نداشته باشید. چون علاوه بر تامین محل مناسب برای کارگاه تولیدی، به تعدادی ماشین آلات (متناسب با نوع تولیداتتان)، نیروی انسانی و همچنین مواد اولیه نیاز دارید. برای مدیریت هزینه‌ها، ابتدا با حجم تولید کم شروع به کار کنید. همچنین می‌توانید از چند روش زیر برای کاهش هزینه‌ها یا جذب سرمایه استفاده کنید:
• برای راه اندازی کارگاه از وام‌های بانکی یا مشارکت دوستان یا اعضای خانواده کمک بگیرید. (این نوع شراکت در کارگاه بیشتر از نوع مادی است.)
• از تخصص دوستان و اعضای خانواده برای پیشرفت کار بهره بگیرید. کسی را می‌شناختم که یک کارگاه تولیدی پوشاک راه اندازی کرده بود و برای کاهش هزینه‌های مربوط به استخدام نیروی انسانی از اعضای خانواده برای کارهای ساده خیاطی استفاده می‌کرد. این نوع مشارکت با توجه به نوع مهارت‌های افراد متغییر است.
به عنوان مثال می‌توانید در ابتدای کار به جای استخدام منشی برای پاسخ به ارباب رجوع از بستگان کمک بگیرید یا شاید یکی از دوستانتان در کارهای حسابداری وارد باشد و بتواند کارهای ساده حسابداریتان را تا روی غلطک افتادن تولید به او محول کنید. (با این تکنیک‌ها می‌توانید هزینه‌های مربوط به استخدام نیروی انسانی را اندکی کاهش دهید.)
• روش بعدی برای مشارکت در کارگاه، گرفتن شریک است. معمولا توافق‌های شراکت در کارگاه سه نوع هستند: شراکت در سرمایه، کار یا هردو. جدا از نوع شراکت باید بدانید که توافقات حرفی، تا زمانی که روی کاغذ و به صورت قانونی تنظیم نشوند، فاقد اعتبار هستند. پس اگر قصد مشارکت در کارگاه را دارید، ابتدا نوع مشارکت و سپس شرایط، نوع مسئولیت‌ها و حدود اختیارات هر یک از افراد را مشخص کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره حقوقی در زمینه نوشتن قرارداد شراکت در کارگاه از متخصصین مجموعه وینداد کمک بگیرید.

بخوانید
نمونه قرارداد مشارکت خودرو + نکات مهم حقوقی شراکت

کارگاه تولیدی

۳- گزینه‌های همکاری مطمئن برای کارگاه تولیدی را شناسایی کنید

به عنوان یک تولید کننده لازم است دو گروه از افراد را در صنف کاری خود پیدا کنید:
• فروشندگان مواد اولیه: برای راه اندازی کارگاه به مواد اولیه نیاز دارید، پس ابتدا لیستی از فروشندگان مواد اولیه تهیه کنید. این لیست را بر اساس کیفیت مواد، قیمت تمام شده خرید و… مرتب کنید. سعی کنید همیشه این لیست را بروزرسانی کنید تا گزینه‌های جایگزین برای تامین مواد اولیه در اختیار داشته باشید.
• خریداران محصولات تولیدی: برخی از تولید کنندگان، فروشگاهی دارند که محصولاتشان را در آن عرضه کرده و سایرین با واسطه‌های فعال در زمینه فروش محصولاتشان همکاری می‌کنند. اگر از دسته اول هستید باید مخاطبین نهایی‌تان را بررسی کنید. انتظارات آنها از محصولات را بشناسید و تلاش کنید تا محصولات تولیدی مورد پسند و توجه‌شان قرار گیرد.
اگر با فروشندگان واسط کار می‌کنید باید لیستی از خریداران محصولات کارگاه تولیدی تهیه کنید و با تک تک آنها مذاکره کنید. در این بین اطلاعات خوبی از نظر و سلیقه مخاطبین نهایی محصولات هم بدست می‌آورید.

بخوانید
قرارداد مشارکت اسلامی و شرعی چیست و نمونه قرارداد آن کدام است؟

۴- از حالا به فکر افزایش بازده کارگاه تولیدی باشید

یکی از نیازهای مهم در زمینه راه اندازی کارگاه افزایش و بهبود بهره‌وری و اثربخشی در تولید است. زمانی که افراد قصد راه اندازی کارگاه تولیدی دارند اغلب بیشتر تمرکزشان را روی تهیه تجهیزات و ماشین آلات می‌گذارند. با این حال برای بهترین بازدهی و اطمینان از حفظ سرمایه‌تان باید یک گردش کار هوشمند و منظم را برنامه ریزی کنید. در غیر این صورت بهترین ماشین آلات و تجهیزات هم به افزایش بازدهی‌تان کمکی نخواهند کرد.
اگر از ماشین آلات و دستگاه‌های خاص استفاده می‌کنید حتما با کمک گرفتن از شرکت سازنده نحوه استفاده بهینه و کارکرد درست آن را فرا بگیرید. همچنین با تخمین‌های تقریبی میزان تولید در یک بازه زمانی مشخص را تعیین کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا در صورت گرفتن سفارش برای تولید، زمان تحویل دقیق‌تری را به مشتریان خود اعلام کرده و حجم کاری زیاد را بهتر مدیریت نمایید.

کارگاه تولیدی

سخن آخر

برای راه اندازی کارگاه تولیدی پیش از هر اقدامی برای تهیه محل مناسب، مواد اولیه یا استخدام نیروی کار، به زمانی برای تحقیق و بررسی و تنظیم استراتژی کسب و کار نیاز دارید. در این مطلب ۴ مورد از مهم‌ترین نکات برای شروع کار و راه اندازی یک کارگاه را معرفی کردیم که نه تنها ریسک کسب و کار را کاهش می‌دهند بلکه در دراز مدت باعث افزایش بهره وری و بازدهی کسب و کارتان می‌شوند. اگر درخصوص راه اندازی کارگاه تولیدی سوالی دارید، آن را با کارشناسان و مشاوران ما درمیان بگذارید. شما نیز می‌توانید تجربه‌های مفیدتان در زمینه راه اندازی کارگاه تولیدی را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا برای راه اندازی کارگاه تولیدی نیاز به دریافت مجوز هست؟

بله؛ بسته به موضوع کارگاه نیاز به دریافت مجوز است.

آیا میتوان برای راه اندازه کارگاه تولیدی وام گرفت؟

بله؛ وام های تاسیساتی و تجهیزاتی با بهره های مناسب مخصوص کارآفرینی کارگاه تولیدی است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!