درصد تخفیف
300 هزار تومان تخفیف
|
تخفیف ویژه بهار
تخفیف فصل بهار

شرایط سرمایه‌گذاری و مشارکت در ساخت پمپ بنزین چیست؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
شرایط سرمایه‌گذاری و مشارکت در ساخت پمپ بنزین چیست؟

سرمایه‌­گذاری و مشارکت در احداث جایگاه سوخت به دلیل وجود منابع نفتی در کشورمان و افزایش مصرف سوخت به یکی از مهم‌ترین زمینه‌های سرمایه‌­گذاری تبدیل شده است.

احداث جایگاه سوخت دارای مراحل مختلفی از جمله انتخاب زمین، دریافت مجوز، احداث سکوها و تجهیزات، معماری استاندارد جایگاه و … است، که هرکدام از این مراحل هزینه‌های زیادی در بردارد؛ به همین دلیل افراد برای سرمایه­‌گذاری در این زمینه به مشارکت، تمایل زیادی نشان می‌­دهند.

مشارکت در این حوزه نیازمند نوشتن قرارداد مشارکت مدنی استانداردی­ است که همه ویژگی‌های مورد نیاز را داشته باشد تا هیچکدام از طرفین متحمل ضرر ناشی از ناآشنا بودن با نوشتن قرارداد نشوند.

در ادامه ابتدا با شرایط احداث پمپ بنزین و سپس با نحوه مشارکت در این زمینه آشنا خواهید شد. چنانچه پس از مطالعه این مطلب نیاز به نمونه قرارداد مشارکت در ساخت پمپ بنزین داشتید می‌توانید برای اطلاع از جزئیات آن با کارشناسان حقوقی ما مشورت کنید.

شرایط سرمایه‌­گذاری در ساخت پمپ بنزین چیست و مراحل اخذ مجوز کدامند؟

در رابطه با چگونگی احداث پمپ بنزین، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اقدام به صدور کتابچه‌ای با نام “كتابچه راهنمای احداث جايگاه اختصاصی” کرده است. طبق این کتابچه شرایط عمومی و اختصاصی احداث پمپ بنزین به شرح زیر است:

الف: شرايط فردی و عمومی

 1. تابعيت جمهوری اسلامی ايران، درمورد اشخاص حقيقی.
 2. تدين به دين مبين اسلام و يا يكي از اديان رسمی كشور.
 3. دارای كارت پايان خدمت يا معافيت دائم برای افراد ذكور.
 4. عدم سوءپيشينه در محاكم قضايی و انتظامی و عدم اشتهار به فساد اخلاقی و مالی.
 5. عدم اعتياد به مواد مخدر.
 6. وابستگان درجه اول خانواده معظم شهدا و همچنين جانبازان، آزادگان و ايثارگران، در شرايط مساوی، در اولويت قرار دارند.

ب: شرايط اختصاصي

 1. دارای سند ثبتی زمين يا مجوز معتبر استفاده از زمين توسط ادارات ثبت اسناد، شهرداری، مسكن و شهرسازی، منابع طبيعی، سازمان اوقاف، يا ارائه سرقفلی.
 2. واريز مبلغ ۲۰ ميليون ريال، به عنوان سپرده حسن انجام كار.
 3. تعهد محضری، مبني بر عدم اعتراض نسبت به كمبود درآمد ناشی از فروش فرآورده.
 4. ارائه استعلام از شهرداری، برای جايگاه‌های شهری و راه و ترابری برای خارج از شهر.
 5. پس از اطمینان از داشتن شرایط می‌توانید با مراجعه به شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی درخواست صدور مجوز احداث را بدهید .
 6. باید توجه داشته باشید که شروع بهره‌برداری با صدور مجوز از طرف شرکت صورت می‌گیرد.

مراحل صدور مجوز احداث پمپ بنزین

۱. مراجعه متقاضی به واحد بازرگانی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی مناطق و دریافت کتابچه راهنمای احداث جایگاه اختصاصی.
۲. تکمیل فرم درخواست و ارائه مدارک به واحد بازرگانی.
۳. بررسی مدارک توسط واحد بازرگانی مناطق.
۴. بازدید از زمین پیشنهادی توسط کارشناسان فنی و ایمنی شرکت.
۵. اعلام پذیرش متقاضی و معرفی، جهت اخذ استعلام از شهرداری یا وزارت راه.
۶. دریافت پاسخ استعلام و نقشه‌های طراحی شده، توسط مشاورین بخش خصوصی و تائید نهائی مهندسی منطقه و واحد HSE
۷. صدور مجوز احداث.

برآورد هزینه‌ها و سود احداث پمپ بنزین

لیست هزینه‌ها برای احداث پمپ بنزین:

با توجه به مراحل احداث پمپ بنزین می‌­توان هزینه‌های آن را به این شکل لیست کرد:

 • زمین: هر جایگاه سوخت به طور متوسط و با توجه به تعداد سکو‌های سوخت‌گیری بین ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ متر مربع زمین نیاز دارد که هزینه آن طبق شهر و منطقه مورد نظر متفاوت است؛ و با توجه به گران شدن قیمت زمین و بزرگ بودن پهنه احداث، یکی از اقدامات مهم برای احداث جایگاه سوخت پیدا کردن و خرید زمین است.
 • تجهیزات: مخازن، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات الکتریکی و نقشه جایگاه سوخت از جمله تجهیزات مورد نیاز جایگاه سوخت هستند که هرکدام هزینه جداگانه‌ای را در بر دارند.
 • ساختار و معماری جایگاه: هر جایگاه شکل و معماری خاص خود را دارد که بر اساس زیبایی، ایمنی و تکنولوژی‌های روز دنیا طراحی می‌­شود؛ و برای جذب مشتری و همین­طور جلب نظر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی برای صدور مجوز تاثیرگذار است.

اگر به نمونه قرارداد مشارکت در ساخت پمپ بنزین نیاز دارید، می‌توانید همین الان آن را از وینداد دریافت کنید.

میزان درآمد زایی و سود ساخت پمپ بنزین:

با توجه به قیمت زمین در شهر یا منطقه مورد نظر، تعداد سکوهای جایگاه، نوع سوخت قابل ارائه در جایگاه (مثلا بنزین و گازوئیل یا فقط بنزین)، تعداد کارمندها، تعداد مخازن و سایر ساختمان‌های داخل جایگاه، براورد هزینه احداث پمپ بنزین متفاوت است؛ اما روند رو به رشد تولید خودرو و افزایش خودرو سواران در سطح کشور نشان دهنده افزایش مصرف بنزین است.

اگر به آمار رسمی مصرف روزانه بنزین در کشور نگاهی بیاندازیم متوجه می‌­شویم حتی با وجود گران شدن بنزین هم­چنان مصرف بنزین سیر صعودی داشته و از مصرف روزانه ۷۵ میلیون لیتر در سال 93 به مصرف 95 میلیون لیتر در سال 98 رسیده است، و بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی تولید روزانه بنزین نیز 110 میلیون لیتر است. این نشان می­دهد که 85 درصد بنزین تولیدی روزانه مصرف می­شود و تنها ۱۵ درصد آن مازاد بر نیاز روزانه است.

این آمار نشان‌­دهنده آن است که احداث پمپ بنزین ایده ی خوبی برای سرمایه‌­گذاری به نظر می‌­رسد به خصوص این که در بسیاری از شهرهای کشور کمبود جایگاه پمپ بنزین به دلیل بالا بودن هزینه احداث آن احساس می­‌شود.

شرایط احداث جایگاه سوخت

چگونه می‌توان برای احداث پمپ بنزین مشارکت کرد؟

قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز احداث پمپ بنزین با عنوان قرارداد مشارکت مدنی شناخته می‌شود و از جمله نمونه‌های قرارداد شراکت بین دو نفر است. طبق تعریف ارائه شده در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، مشارکت مدنی به معنای درآمیختن سرمایه و دارایی‌های نقدی یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد به منظور انتفاع و تقسیم سود می‌باشد‫. به‌عبارتی تعهدی است که دو یا چند نفر در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش و… با یکدیگر دارند و مشخص‌کننده میزان سهم هر فرد در مشارکت مربوطه است.

اگر برای احداث و راه‌اندازی و سپس تنظیم نمونه قرارداد مشارکت در ساخت پمپ بنزین نیاز به راهنمایی داشتید می‌توانید از کارشناسان حقوقی وینداد در این راه کمک بگیرید.

برای مشارکت در ساخت پمپ بنزین حتما قرارداد مشارکت تنظیم کنید!

معمولا برای ساخت پمپ بنزین شراکت بدین شکل است که فرد صاحب زمین با مهندس تجهیزات نفتی یا سرمایه­‌گذار شراکت می‌کنند. اما شکل‌های دیگر این شراکت مثل شراکت دو سرمایه‌گذار یا شراکت صاحب زمین و شخص پیمانکار یا شراکت به شکل تاسیس شرکت یا مشارکت صاحب زمین، صاحب تجربه و سرمایه­‌گذار نیز وجود دارد که نکات حقوقی ظریفی در آن نهفته است که بهتر است قبل از بستن قرارداد با وکیل یا مشاور حقوقی مشورت کنید.

پس اگر شرکایی دارید که می‌خواهید با کمک یک‌دیگر شروع به مشارکت در ساخت پمپ بنزین کنید، حتما قرارداد مشارکت مدنی را دریافت کنید.

نیاز به قرارداد مشارکت در ساخت پمپ بنزین دارید؟

احداث پمپ بنزین امروزه با دقت به ظرافت‌ها و نکات مهم این کسب و کار می‌تواند بسیار پر رونق باشد. با توجه به نیاز مردم به حمل و نقل و جابجایی همواره رو به پیشرفت است و رونق خود را همیشه دارد. این کسب و کار با وجود سود بسیار خود نیز به مواردی مهم نیز محتاج است که از جمله آن سرمایه نیز حائز اهمیت است. قرارداد مشارکت در ساخت پمپ بنزین در این حوزه نیز به کار شما می‌آید.

اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره بیشتر دارید کارشناس حقوقی وینداد در کنار شماست. با ما در ارتباط باشید.

4/5 - (2 امتیاز)
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط