آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

قرارداد تاکسی اینترنتی + تعهدات مسافر و شرکت

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد تاکسی اینترنتی

با رشد سریع تاکسی‌های اینترنتی و افزایش محبوبیت این شیوه از حمل‌ونقل، دغدغه‌های حقوقی زیادی پیرامون فعالیت این شرکت‌ها به وجود آمد. یکی از مهم‌ترین چالش‌های تاکسی‌های اینترنتی تا به امروز، ایجاد توازن میان حقوق و تعهدات کاربر و شرکت بوده است.
در این مطلب از مجله حقوقی وینداد، به سراغ نکات قرارداد تاکسی اینترنتی و تعهدات کاربر و شرکت در این قراردادها رفته‌ایم. با ما همراه باشید.

چالش‌های قراردادی شرکت‌های تاکسی اینترنتی چیست؟

شرکت‌های تاکسی اینترنتی، با واسطه شدن میان رانندگان و مسافران، سعی در ارائه خدمات حمل‌ونقل دارند. به همین خاطر این شرکت‌ها توامان باید چالش‌های مختلف قراردادی ما بین شرکت و راننده و شرکت و مسافر را حل کنند.

برخی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در این میان، رابطه‌ای مستقیم با حقوق و تعهدات مالی مسافر و راننده و همچنین موضوعات مرتبط با حریم خصوصی و امنیت سفر دارد.

تنظیم قرارداد تاکسی اینترنتی، نقشی اساسی در پیشگیری از بروز این معضلات دارد. قراردادهای تاکسی اینترنتی توسط شرکت‌های مذکور تدوین شده و مسافر و راننده به طور پیش‌فرض و با استفاده از خدمات شرکت، به مفاد آن متعهد می‌شوند.

در ادامه مهم‌ترین نکات تنظیم قرارداد تاکسی اینترنتی را مرور و برخی از تعهدات متقابل مسافر و شرکت را قید می‌کنیم.

قرارداد تا‌کسی اینترنتی چه نکات مهمی دارد؟

قرارداد تاکسی اینترنتی مفاد متعددی دارد اما دو عنصر مهم در تفاهم‌نامه تاکسی اینترنتی، تعهدات متقابل مسافر و شرکت است. به همین خاطر در ادامه تنها به مفاد مرتبط با تعهدات مسافر و شرکت می‌پردازیم.

حقوق و تعهدات مسا‌فر در مقابل شرکت

– مسافر بایستی برای استفاده از خدمات تاکسی اینترنتی، اقدام به ساخت حساب کاربری در نرم‌افزار شرکت کند. داشتن ۱۸ سال تمام و درج اطلاعات صحیح کاربری و محافظت از رمز عبور و سایر اطلاعات، تعهد اولیه مسافر محسوب می‌شود چرا که مسئولیت کلیه فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری مسافر انجام می‌شود بر عهده مسافر است.

– مسافر باید در تمام موارد استفاده از تاکسی اینترنتی، به مقررات داخلی شرکت و قوانین ملی توجه داشته باشد. به همین خاطر حمل‌ونقل محموله‌های غیرقانونی مانند اسلحه، مواد مخدر و…، حمل برخی حیوانات به داخل خودرو و… از موجبات مسئولیت حقوقی و کیفری مسافر خواهد بود.

– مسافر تصدیق می‌کند که اعتبار مالی مجازی وی در نرم‌افزار تاکسی اینترنتی، قابلیت تبدیل به وجه نقد را ندارد و تماما در محدوده خدمات نرم‌افزار قابلیت استفاده دارد.

–  مسافر نباید پس از اتمام هر سفر، اطلاعات خودرو و راننده، مانند شماره پلاک، شماره همراه و… را در جایی منتشر و یا به شکلی استفاده کند و در واقع مسافر باستی متعهد به عدم استفاده‌های بعدی (تماس شخصی با راننده برای حمل‌‌ونقل) از اطلاعات راننده شود.

– مسافر این حق را دارد که در صورت نارضایتی از خدمات، شکایت خود را به واحد پشتیبانی شرکت منتقل کند و شرکت حداکثر توان خود را برای جلب رضایت وی به کار می‌گیرد.

حقوق و تعهدات شرکت در مقابل مسافر

– اولین توضیح این است که شرکت اصولا به عنوان رابط تسهیل‌گر بین مسافر و راننده عمل می‌کند و موضوع انصراف از سفر از سوی مسافر یا راننده، مسئولیتی را برای شرکت در پی ندارد.

– در صورتی که مسافر محموله‌ای را به راننده تحویل دهد و یا اشیایی را در خودروی راننده جا بگذارد، شرکت مسئولیتی در ازای خسارت یا مفقود شدن محموله و اشیا نخواهد داشت. روال عودت اشیای به جا مانده در خودرو، از سوی شرکت تصریح می‌شود.

– شرکت تلاش می‌کند تا سهولت فنی استفاده از نرم‌افزار را تامین کند اما تعهد فنی نسبت به اجرای نرم‌افزار در همه سیستم‌ها و دستگاه‌های دیجیتال ندارد.

– شرکت موظف است تمام اطلاعات مسافر، اعم از شناسه کاربری، رمز عبور، مبدا و مقصد سفر، تراکنش‌های مالی و… را نزد خود محفوظ دارد و اطلاعات مذکور را صرفا در جهت بهبود خدمات به کار گیرد. در واقع شرکت تعهد به حفظ محرمانگی و عدم افشا در برابر مسافر خواهد داشت.

– شرکت می‌تواند در موارد خاص، به دستور مقامات قضایی و یا به حکم قانون، اطلاعات مسافر را در اختیار مقامات صالح قرار دهد.

– در مواردی که در موافقت‌نامه تاکسی اینترنتی، حکم خاصی وجود ندارد، حل اختلاف با مراجعه به عرف متداول در صنف حمل‌ونقل مسافر انجام می‌شود.

– شرکت می‌تواند بنا به تشخیص خود در هر زمانی که لطمه به شهرت تجاری خود را دریابد، حساب کاربری مسافر را مسدود کند و یا سایر اقدامات قانونی علیه وی را اجرایی کند.

درباره قرار‌داد تا‌کسی اینترنتی سوالی دارید؟

قرارداد تاکسی اینترنتی هرچند از نوع موافقت‌نامه‌های الحاقی بوده و مسافر نقشی در تنظیم آن ندارد، اما نکات مهمی در باب تعهدات شرکت و مسافر وجود دارد که باید با نگاهی حقوق آن را تحلیل کرد.

به همین خاطر اکیدا توصیه می‌شود که اگر در استفاده از نرم‌افزارهای تاکسی اینترنتی و خدمات ارائه شده توسط این شرکت‌ها، به مشکلات حقوقی برخورد کردید، از راهنمایی مشاوران حقوقی بهره‌مند شوید.

وینداد با داشتن تیمی از کارشناسان حقوقی مطلع و امکانات متنوع مشاوره‌ای، قادر است تا پرسش‌ها و یا ابهامات حقوقی شما را در خصوص قراردادهای تاکسی اینترنتی به سرعت و سهولت پاسخ دهد.

 

5/5 - (3 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد برگزاری جشن چگونه تنظیم می‌شود؟
مقالات تنظیم قرارداد

قرارداد برگزاری جشن چگونه تنظیم می‌شود؟

  در مورد قرارداد برگزاری جشن چیزی شنیده‌اید؟ آیا شما هم با شرکت‌ها، مجموعه‌ها و یا افراد برگزارکننده جشن‌ها برخورد داشته‌اید؟! امروزه موسساتی جهت برگزاری